Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Telefon Klavye Değiştirme ve Klavye Ayarları

Android telefon klavye değiştirme.
Telefon klavye değiştirme.

Android felefonunuz hangi model olursa olsun, klavyenizi değiştirebilirsiniz. Telefonun orjinal klavyesini devre dışı bırakıp, yeni bir klavye programı yükleyebilirsiniz veya birkaç tane yükleyip istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Android telefon klavye değiştirme ve telefon klavye ayarlarını anlattığımız yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz. Yeni görünümlü ve daha kullanışlı bir klavye, yazı yazmanızı kolaylaştırabilir ve telefonunuzun daha farklı görünmesini sağlayabilir. Hatta bilmediğiniz bazı yeni özellikler de hoşunuza gidebilir.

Telefon Klavye Değiştirme

Android telefon klavye değiştirme.
Android telefon klavye değiştirme.

Telefonunuzun klavyesini değiştirmek sizi daha farklı bir telefon kullanıyor hissi verecek, istediğiniz renkte kullanabileceksiniz. Ayrıca, daha kolay ve eğlenceli yazma imkanı da bulacaksınız.

Android telefonlarda genellikle iki tip klavye olur. Birincisi Google klavye ikincisi de telefonunuz ile gelen klavye programı. (Önr. Samsung klavye.) Bunlardan birini seçerek kullanabilirsiniz. Ayrıca, Android marketten başka bir klavye programı da yükleyerek kullanabilirsiniz.

Klavye seçimi yaparken tamamen amacınıza göre; göze daha hoş görünen, yazması daha kolay, emoji ve çıkartma seçeneği fazla, dil çevirisi yapabilen, hareketli ve efektli yazı yazabilen bir klavye tercihi yapabilirsiniz. Ayrıca, klavyeniz İngilizce ise Türkçe ince sesli harfleri ve daha bir çok dili de yazmanızı sağlayacaktır.

Öncelikle, Android telefonda klavye değişimi nasıl yapılır? anlatalım. Ardından yeni bir klavyenin extra ne gibi özellikleri olduğunu açıklayalım.

Android Telefonda Klavye Değiştirme Nasıl Yapılır?

İlk olarak telefonunuzda kaç tane klavye programı var? kontrol edin. Böylece, yeni bir klavye değiştirme programı yüklemeden önce telefonunuzdakileri denemeyi düşünebilirsiniz.

Telefon klavyesi nasıl değiştirilir? Telefonuzdaki klavyeleri görmek için, Ayarlar/Diller ve Giriş/Sanal Klavye/ Klavyeleri Yönet kısmına girin. Burada: Samsung, Google gibi klavye türlerinden bir ya da birkaçını görebilirsiniz. Hangi klavyeyi kullanmak istiyorsanız, birini seçin ve test edin. (Whatsapp, SMS mesajlaşma veya internet tarayıcınıza yazarak test edebilirsiniz.) Mevcut klavyelerinizi beğenmediniz mi? O halde yeni bir klavye nasıl yüklenir ve kurulur? anlatalım.

Android Klavye İndirme ve Telefon Klavyesini Değiştirme

Android telefonunuzun klavyesini değiştirmek için ilk yapmanız gereken şey, sizin de bildiğiniz gibi Google Play Store’dan yeni bir klavye programı yüklemek.

Yeni bir klavye programı yüklemeden önce dikkat etmeniz geren noktaları aşağıda sıraladık ve kısa bir video ile destekledik.

Android klavye değiştirme

Microsoft Swiftkey Klavye İndirme ve Kurma

 • Google Play store’a gidin ve zevkinize göre bir tane seçin. Biz yüklenme sayısı en çok olan Microsoft Swiftkey klavyeyi seçtik.
 • Yükleme yapılırken sizden sırasıyla bazı izinler isteyecek ve otomatik olarak ayar yapmanızı sağlayacak.
 • İlk sıradaki, “Swiftkey uygulamasını etkinleştir”e dokunun.
 • Çıkan sanal klavye ayarlarında Microsoft Swiftkey’i seçin.
 • Bazı uyarı yazıları çıkacak, “tamam”a tıklayıp geçin.
 • İkinci olarak “Swiftkey’ seçin” butonuna tıklayın ve Microsoft Swiftkey klavyesini seçin.
 • Son olarak yükleme tamamlanırken hebınıza giriş yapmanızı isteyebilir. Bu çok gerekli değildir. (Klavyenin çalışması için engel değil.)
 • Yükleme bittikten sonra ayarlar kısmı çıkacak burayı direkt geçebilir veya istediğiniz ayarları yapabilirsiniz. (Daha sonra tekrar bu kısma dönmeniz mümkün.)
 • Yükleme ve ayarlar bittikten sonra android klavyeniz otomatik olarak değişmiş olacak.
 • Klavyenizi test etmek için Google’da bir arama yapabilirsiniz.

Telefon Klavye Ayarları

Klavye ayarları telefonda nasıl yapılır?
Telefon klavye ayarları.

Yukarıda açıkadığımız gibi telefonunuza yeni bir klavye yüklediniz. Peki ayarları nasıl yapacaksınız? Yüklediğiniz klavyeyi geçici olarak devre dışı bırakabilir, sonra yeniden aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca, klavyeniz içindeki bazı ayarları kullanarak daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Öncelikle telefonunuzun ayar kısmından eski klavyenizi nasıl geri getirebileceğinizi açıklayalım, ardından klavye ayarlarına geçelim.

Klavye Ayarları Nereden Açılır?

Telefon klavye ayarları, telefon klavye değiştirme.
 • Telefonunuzun ayarlar kısmına girin.
 • Diller ve giriş kısmına tıklayın.
 • Buradan sanal klavyeyi seçin.
 • Bu kısımda telefonun içindeki tüm klavyeleri görebilirsiniz. Eski ve yeni yüklediğiniz tüm klavyeler buradadır.
 • Bu kısımdaki klavyeleri yönet kısmıdan istediğiniz klavyeyi kapatıp açabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz klavyenin üzerine basıp işareti renklendirin. Donuk renkte olanlar çalışmayan klavyelerdir.

Android Telefon Klavye Ayarları ve Kullanım Esnasında Aktif Etme

Klavye değiştirme telefon
Android telefon klavye değiştirme.

Klavye nasıl aktifleşir? Anroid telefonun veya tabletin klavyesini telefonun ayarlar kısmına gitmeden de hızlıca değiştirebilirisiniz. Klavyeniz hangisi olursa olsun, diğer klavyeye geçiş için üzerinde, üstünde veya altında bir simge bulunur. Bu simge yuvarlak dünya resmi veya klavye simgesi olabilir. Bu simgelerden birine uzun basarsanız, klavye seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Bu kısımdan isterseniz dil değiştirebilir, isterseniz daha önce yüklediğiniz diğer klavyeye hızlıca geçiş yapabilirsiniz. (Eğer yükledeğiniz klavye ve diğer klavyeleriniz burada görünmüyorsa, ayarlar kısmından pasif halden aktif hale getirin.)

Google klavyeden diğer klavyelere geçiş ve ayarları görmek için 🌎 simgesine uzun basın. Google klavyeye geri dönmek için veya klavye çeşitlerini görmek için ekranın sağ veya sol altındaki klavye simgesine basın. Çıkan menüden istediğiniz klavyeyi seçin. (Yukarıdaki resmi inceleyin.)

Klavye Değiştirmenin Faydaları

Klavyeyi değiştirerek şu anda klavyenizde olmayan veya sınırlı olan bazı özellikleri ekleyebilirsiniz. Peki bunlar neler?

 • Geniş emoji, gif ve çıkartma yelpazesi.
 • Kişileştirilmiş klavye ve tema görünümü.
 • Depolanmış ve seçilebilir kopyala-yapıştır panoları.
 • Yazı yazarken otomatik dil çevirisi yapma
 • Otomatik yazım düzeltme.
 • Tek el ile yazım kolaylığı ve klavyeyi çeşitli boyutlarda kullanabilme.
 • Kelime öğrenme ile yazım tamamlama kolaylığı.
 • Klavyeden dil seçimi ve diller arası hızlı geçiş.
 • Sesle yazma seçenekleri.
 • Tuşların yerini değiştirme ve tuş boyutunu ayarlama.
 • Ses ve titreşim ayarları.
 • Hareketli ve efektli yazılar. (Bazı klavyelerde.)
 • Otomatik boşluk, metin düzenleme ve daha birçok özellik ile yazmayı daha kolay ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Son olarak klavye değiştirme ve ayarlarla ilgili bazı uyarılar yapmak istiyoruz. Yeni bir telefon klavyesi yükledikten sonra telefonunuzda yavaşlama veya klavyenin yavaş açılması gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum klavye programının telefonu yorması ve fazla ram harcaması anlamına geliyor. Zamanla daha kötü bir duruma gelebilir. Böyle bir durumda eski klavyenize kalıcı veya geçici dönüş yapabilir veya Android Play Store’dan daha hafif bir klavye programı seçebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar