Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Modem Wifi Çekim Gücü Arttırma Yöntemleri

wifi sinyal gücü arttırma
Wifi çekim gücü arttırma

Evinizin geniş olmasından dolayı uzak odalarda modeminizin sinyallerini alamıyorsanız veya komşularınız ile ortak wifi kullanıyorsanız, wifi çekim gücünü arttırmak isteyebilirsiniz. Modem çekim gücü arttırmanın birçok yolu var. Üstelik bazı modem sinyal gücü arttırma yöntemleri size neredeyse hiç bir maliyet çıkarmayacak. Bu yazımızda evinizde modem sinyal gücü arttırmak için yapabileceğiniz çok önemli ipuçlarını anlatacağız.

Wifi Çekim Gücü Arttırma

Wifi yani kablosuz modemlerin sinyalleri bildiğinizi gibi duvar, ahşap, metal, plastik gibi nesnelerin içinden geçebiliyor. Fakat, sinyaller her materyalden geçtiğinde sinyal kalitesi biraz daha düşüyor ve mesafe kısalıyor.

Hazır internet paketleri ile gelen wifi modemlerinin bir çoğu sadece 15-20 metre mesafeden wifi sinyalini alacak şekilde tasarlanmışlardır. Tabi, duvar ve çeşitli cisimlerin içinden geçen wifinin sinyal mesafeleri 7-8 metreye kadar düşebiliyor. Modemlerin yüksek kaliteli ve yüksek dbi bir antene sahip olmaması sinyal kalitesini etkileyen önemli etkendir. Özellikle, satın aldığınız internet paketi ile gelen modemlerin birçoğunun çok yüksek kalitede bir modem olduğunu söyleyemeyiz.

Wifi sinyallerini arttırmanın veya modemin wifi çekim gücü arttırmanın birçok yolu var. Bu yöntemlerin birçoğu maliyetli olmasına karşın, garantili çözümlere kavuşabilirsiniz. Bazı internet çekim gücü arttırma yöntemlerini de, daha basit olmasına karşın, yeni bir modem satın almadan önce denemek isteyebilirsiniz. Şimdi, wifi ve internet çekim gücünü arttırma yöntemlerini sıralayalım. Ardından bu yöntemleri detaylandıralım.

Modem Sinyal Gücü Arttırma Yöntemleri

Modem sinyal gücü artırma yöntemlerinin bazılarını siz de tahmin edebilirsiniz. Fakat, biz bu yöntemleri biraz daha detaylandırdık. Böylece, eksik olan bilgilerinizi tamamlayarak belki de yeni bir modem satın almaktan kurtulabilirsiniz. Önce, modem çekim gücü arttırmanın yollarını listeleyelim. Detaylı açıklamayı ayrı ayrı başlıklar ile sayfamızın daha alt kısımlarında bulabilirsiniz.

  • Sinyal kalitesini bozacak eşyaların yerini değiştirmek.
  • Modemin yerini değiştirmek.
  • Modemin antenini değiştirmek.
  • Sinyal tekrarlayıcı kullanmak
  • Modemi değiştirmek.

Yukarıda gördüğünüz gibi ilk iki seçenek için çok fazla uğraşmanıza gerek yok. Şimdi, tüm modem çekim gücü arttırma seçeneklerini değerlendirelim. Ayrıca, yazımızın sonunda modemin sinyal seviyesini artıracak, kendinizin de yapabileceği bir anteni anlattık.

İnternet Çekim Gücü Arttırma

internet çekim gücü arttırma
İnternet çekim gücü arttırma yöntemleri

Şimdi, yukarıda listelediğimiz internet çekim gücü arttırma tekniklerini biraz daha detaylandıralım. En basit olandan en maliyetli olana doğru bir sıralama izlemek daha uygun olacaktır. Böylece, modem veya internet sinyal tekrarlayıcı satın almadan önce, diğer tüm internet çekim gücü arttırma yöntemlerini denemiş olacaksınız.

1) Sinyal Kalitesini Bozacak Eşyaların Yerini Değiştirin!

Bildiğiniz gibi wifi sinyalleri duvardan ve diğer eşyaların içinden geçerken mesafesi azalıyor ve kalitesi düşüyor. Duvarlara herhangi bir müdahale edilemeyeceği için, wifi sinyalini bozacak eşyaları kaldırın veya yerini değiştirin. Örneğin; sinyal ile aranıza giren televizyon, vitrin, kanepe dolap v.b. eşyaların yerlerini değiştirip modemin bulunduğu taraftan başka bir yöne taşıyın. İnternet çekim gücünün biraz daha arttığını göreceksiniz.

2) Modemin Yerini Değiştirerek İnternet Çekim Gücü Arttırma

Modeminiz bir ethernet kablosu ile duvardaki şebekeye bağlıdır. Bu kabloyu uzatıp sinyali daha kuvvetli almak istediğiniz kısma yaklaştırabilir veya evin daha merkezi kısımlarına koyabilirsiniz. Böylece, wifi modeminin içindeki dağıtıcı antenden daha kaliteli ve düzenli sinyal alarak, wifi çekim alanını arttırabilirsiniz.

3) Modemin Antenini Değiştirmek

Bazı modemlerde görünmese de; her wifi modemin içinde bir anten bulunur. Fakat, hazır internet paketi ile gelen modemlerin çoğunda dış anten bulunmuyor. Eğer modeminiz bir harici antene sahipse, antenini değiştirebilirsiniz. Anten değişikliği yapmadan önce, üzerindeki anteni sinyal almak istediğiniz bölgeye çevirip wifi sinyalinde artış olup olmadığını deneyin. Mutlaka bir miktar artış olacaktır. Eğer modemin çekim gücü yine yeterli gelmediyse, daha kuvvetli bir anten ile değiştirin.

Modemin üzerindeki antenler genellikle 5 dbi den fazla güce sahip değildir. Modem değişikliği yaparak daha fazla ödeme yapmak istemiyorsanız veya yeni modemin kurulumun için yeterli teknik bilginiz yoksa; wifi antenini değiştirmek en kolay seçenektir. Tek yapmanız gereken, eski anteni çıkarıp yenisini takmak. Yüksek dbi’li bir wifi anten ile wifi çekim gücünü 3-4 kattan fazla arttırabilirsiniz. Hatta, bazı profesyonel antenler yüzlerce kilometreye kadar wifi sinyalini arttırabiliyor. Bu antenlerin fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Yeni bir wifi modem anteni satın alırken, dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar şunlardır: Anten bağlantısı aynı olmalı. Antenlerin büyük bir kısmı “rp-sma” girişlidir. Anteninizin girişinden emin değilseniz, satın alırken eski anteni götürüp yenisini alabilirsiniz. Wifi anteni alırken ikinci dikkat etmeniz geren konu ise, yeni alacağınız antenin eski anteninizden çok daha güçlü olması. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi modemlerin birçoğu 5 dbi gücünde antene sahip. Yeni bir anten takarak wifi çekim gücünü arttırmak istiyorsanız; en az 10 dbi lik bir anten takmanız gerekiyor. Eğer interneti apartman içerisinde birçok daire kullanacaksa; 15-20 dbi lik antenlerden satın almanız daha faydalı olacaktır.

4) Sinyal Tekrarlayıcı Kullanarak Modem Çekim Gücü Arttırma

Sinyal tekrarlayıcılar (Wifi Repeater) modemden gelen wifi sinyallerini tekrarlayarak, modemin sinyal ağını genişletirler. Eğer evinizde bağlantı problemleri varsa veya yan komşu ile beraber kullanıyorsanız; sinyal tekrarlayıcılar size göre olabilir. Sinyal tekrarlayıcıları “wifi repeater” modem ile bulunduğunuz konum arasında bir prize takmanız yeterli oluyor.

5) Modemi Değiştirmek

Yukardaki modem çekim gücü arttırma, wifi çekim gücü arttırma yöntemleri işe yaramadıysa artık modeminizi değiştirmekten başka çareniz kalmıyor. Yeni modeminizi alırken, maksimum desteklediği hızı ve özellikle anteninin kaç dbi olduğuna dikkat etmelisiniz. Kullanıcı yorumları da size çekim gücü ve sinyal mesafesi hakkında ipucu verecektir. Evinizdeki internet sağlayıcıyı veya internet hızınızı da değiştirmek istiyorsanız, linke tıklayarak, “Eve internet alırken nelere dikkat edilmeli?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Son olarak, evde kendi kendinize yapabileceğiniz bir wifi anteni ile yazımızı bitirelim. Daha önce denediğimiz ve sinyal mesafesini oldukça arttıran bu ev tipi amatör antenler, sizi büyük masraflardan kurtarabilir.

Wifi Çekim Gücünü Arttıran Anten Yapımı

modemin çekim gücü arttırmak
Modem çekim gücü arttırma

Wifi sinyalleri uydu sinyallerine benzer. Uydu antenlerinin şeklide dikkat ettiyseniz, oval bir çanağın ortasında bir Lnb vardır. İşte bu oval çanak sinyali toplayarak Lnb’nin üzerine odaklar. Böylece sinyal artarak alınmış olur.

Uydu sinyallerindeki odaklama tekniğini wifi sinyallerinde de kullanabilirsiniz. Wifi modemin arkasına veya modem antenlerinin arkasına alüminyum folyo ile kaplanmış oval bir çanak, sinyalin daha iyi toplanıp, artmasını sağlayacaktır.

Eğer internete masaüstü veya laptoptan bir usb modem ile bağlanıyorsanız; çanak antenlerde olduğu gibi usb anteni kablo ile uzatıp çanağın ortasına yerleştirebilirsiniz. Ardından çanağı modeme doğru çevirin. İyi bir odaklama yaparsanız, wifi sinyalini yüzlerce metreye ye kadar arttırabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar