Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Eve İnternet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

ev internet hızı kaç olmalı
Eve internet alırken nelere dikkat edilmeli?

Kullanım amacınıza en uygun ve kesintisiz bir internet arıyorsanız, bu yazımız çok işinize yarayacak. Evinize bir internet paketi satın almadan önce, bilmek istediklerinizin hepsini anlattık. Eve internet alırken nelere dikkat edilmeli, ev internet hızı kaç olmalı? 16, 24, 35, 50 mbps hızı nasıl, 100 mbps hızı internet iyi mi, hangi hız sizin için yeterli? detaylıca açıkladık.

Eve İnternet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

ev interneti kaç mb olmalı
Evde internet alırken nelere dikkat etmeli?

Ev için internet paketlerinde fiyat, kullanılacak internetin hızı ile doğrudan ilgilidir. Yani, hangi internet sağlayıcı olursa olsun, bir internet bağlantısı ne kadar hızlı olursa o kadar pahalıdır.

Doğal olarak, siz de birçok kişi gibi kullandığınız kadar, size yetecek kadar, internet hızı arayışı içinde olabilirsiniz. İnternet paketlerinde ihtiyacınızdan fazlasını kullanmamak için, aşırı hızlı internete yüklü miktarda ödeme yapmak istemeyebilirsiniz. Emin olun, birçok kişi sizin gibi düşünüyor. Herkesin aradığı ideal bir ev interneti; işini görecek kadar hızlı, ekonomik, tabi ki kesintisiz.

Bu yazımızda internet paketi alırken nelere dikkat etmelisiniz? anlattık. Ayrıca, sayfanın daha aşağısında 16, 24, 35, 50, 100 mbps gibi hızların ne için yeterli olduğunu açıkladık. Bu sayede, ihtiyacınız olan doğru kullanım hızınızı bulabilirsiniz. Öncelikle, internet alırken nelere dikkat edilmeli? maddeler halinde sıralayalım. Ardından, detaylı açıklamalara geçelim.

İnternet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Mahallenizdeki internet altyapısı.
  • Evinizdeki internet bağlantı kabloları.
  • Kaç cihaz, kaç kişi kullanacak?
  • İhtiyacınız olan hızı belirleyin ve internet kullanım sıklığınızı anlayın.

Eve İnternet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

internet alırken nelere dikkat edilmeli
Eve internet alırken nelere dikkat edilmeli?

Aşağıda eviniz için internet paketi satın almadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları detaylıca açıkladık.

1) Mahalledeki İnternet Altyapınız

Adsl 16 mbps, Vdsl 100 mbps, Hiper 300 mbps, Fiber 1000 mbps hızlarını destekler. Altyapınızı öğrenip buna göre seçim yapmalısınız. Sadece, fiber için ayrı bir altyapıya ihtiyaç vardır. (Cam kablo) Diğer bağlantılar, klasik internet altyapısı ile yapılabilir.

Eviniz için bir internet paketi satın almak istediğinizde ilk yapacağınız şey, internet sağlayıcılarının paketlerini ve fiyatlarını kontrol etmektir. İhtiyacınız olan internet hızını ve paketini seçmeden önce, alt yapınızın hangi hıza uygun olduğunu anlamanız gerekiyor. Bunu anlamanın yolu ise, internet sağlayıcılarından geçiyor. Herhangi bir internet sağlayıcıyı arayarak, (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone v.b.) sokağınızdaki hattınızın hangi bağlantıyı desteklediğini öğrenin. Zaten bu bilgiyi size ilettikten sonra, size uygun paketler hakkında fiyat ve hız bilgisi vereceklerdir.

Alt yapı türünüzü öğrendikten sonra, diğer internet sağlayıcılar ile tek tek görüşerek hız ve fiyat bilgilerini not ederek size uygun olanı seçin.

2) İnternet Tesisatı (Bağlantı Kabloları)

Evinizde bir internet tesisatı yoksa veya çok eski ise, yenilemeniz gerekebilir. İnternet kabloları çok hassas kablolardır. Kablolardaki deformasyonlar ve ekler internetinizde geçici veya sürekli kopmalar meydana getirebilir veya bağlantı hızınızı etkileyebilir. Örneğin; olması gereken bağlantı hızınız 50 mbps ise, ekli kablolarda 40 mbps’e kadar düşebilir. Tüm internet bağlantıları için bu kural geçerlidir. Bu nedenle, evinizdeki hat internet bağlantınıza uygun olmalı, deformasyona uğramamış olmalı ve eksiz olmalıdır.

3) Kaç Cihaz, Kaç Kişi Kullanacak?

Ev için internet paketleri değişkendir ve yukarıda bahsettiğimiz gibi internet hızı ne kadar artarsa fiyat o kadar yükselir.

Kullanacağınız internet hızının yüksek olması, videoların sorunsuz izlenmesini sağlar, dosyaları hızlı indirme veya yükleme yapmanıza olanak tanır. Sosyal medyada veya arama motorlarında rahatça, takılmadan gezinmenizi veya online (canlı) oyunlarda hızlı hareket etmenizi sağlar.

Fakat, hızlı internetin en önemli faydası bant genişliğini arttırmasıdır. Yani, aynı anda birden çok bağlantıya olanak verir. Evinizde interneti kullanacak kişi sayısı fazla ise, mutlaka yüksek hızda bir internet paketi satın almalısınız. Aksi halde, aynı anda yapılan internet bağlantılarında hız düşüklüğü yaşanır.

Örnek vermek gerekirse; aynı anda 4, 5 kişinin bir internet bağlantısı sonucunda Youtube videosu izleyen kişinin görüntü kalitesinin düşer. Aynı anda, online video oyunu oynayan hareketlerinde yavaşlama, o anda sosyal medyada gezinen biri ise, videolarda görüntü ve ses yükleme sorunu yaşayacaktır. Bu nedenle, evinizde internet kullanıcı sayısı arttıkça, hıza da ihtiyaç artacaktır.

4) İhtiyacınız Olan Hızı Belirleyin ve İnternet Kullanım Sıklığınızı Anlayın!

İnternette ne kadar vakit geçiriyorsunuz? Sık sık video, film izleyip sosyal medyada çok geziniyor musunuz? Öyleyse, hem hızlı hem de yüksek miktarda internete ihtiyacınız olacak.

Film ve video izleme alışkanlığınız olmasa bile, artık sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkan paylaşımların çoğu video türünde. Bu da artık daha hızlı bir internet bağlantısı ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Youtube’u bir kenara koysak bile, Instagram ve Facebook’da sık sık videolu paylaşımlar yapılıyor. Dolayısıyla, izlenen videolar hıza ihtiyaç duyacaktır.

Dünyada artık internet hızının arması ile sosyal medya paylaşımları daha çok videolar ile yapılıyor. Bu nedenle, “bana en düşük internet de yeter” diye düşünmeyin. Haber sitelerinde bile karşınıza çıkan haber videoları ve görselleri için de yine yüksek hıza ihtiyaç vardır. Bu yüzen, 12 mbps, 16 mbps, gibi düşük hızlarla yetinmeyin. Bu hızlar ancak Google‘da arama yapmak için, sosyal medyada resimleri görmek, yazılı içerikleri okumak içindir.

Evde İnternet Hızı Kaç Olmalı?

ev internet hızı kaç mbps olmalı
Evde internet hızı kaç olmalı?

İnternet hız kaç olmalı? Yukarıda bahsettiğimiz gibi evinizde ihtiyacınız olan internet hızı internete bağlanan kişi sayısına, günlük internette geçirdiğiniz zamana ve videolu içeriklere ne kadar ulaştığınıza bağlıdır.

Ev interneti kaç mb olmalı? Yakın geçmişte 24 mbps internet hızı video ve film izlemek için yeterli olurken, günümüzde ultra hd çözünürlükte yapılan internet yayınları ve filmler daha yüksek hızlara ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Ev interneti en az kaç mbps olmalı? Sosyal medyaların büyüyüp gelişmesi, videolu paylaşımların artması, online oyunların hızla yayılması yüksek internet hızını mecbur kılmıştır. Özetlemek gerekirse, özellikle online oyunlar ve videolu içerikler yüksek internet hızına ihtiyaç duymaktadır.

Sayfanın alt kısımlarında 16 Mbps, 24 Mbps, 35 Mbps, 50 mbps, 100 mbps bağlantıları ile neler yapabileceğinizi anlattık. Bu sayede, ihtiyacınız olan ev internet hızı kaç olmalı? belirleyip internet paketi seçiminde doğru kararı verebilirsiniz. Öncelikle, bu hızların daha iyi anlamanız için ön bilgi verelim.

Ev İnterneti Kaç Mbps Olmalı?

ev interneti kaç mb olmalı
Ev interneti kaç mbps olmalı?

Evde internet hızı kaç olmalı? Ev internet hızı 12, 16, 24, 35, 50 ,100 mbps gibi değerler ile gösteriliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu hızların 12, 16 mbps olanları en düşük; 50, 100 mbps olanları en yüksek hızlardandır. Yani, küçük sayılar düşük hızı, büyük sayılar daha hızlı interneti ifade ediyor.

Peki ev interneti kaç mbps olmalı? Bu sorunun cevabı internet ile neler yaptığınızla ilgili. Ayrıca, kaç kişinin ayını anda bağlantı sağlayacağı da önemlidir. Bazı hızlar aynı anda bağlantıyı desteklemez. Bağlantıda kesintiler ve yavaşlamalar olacaktır. Aşağıda çeşitli internet hızları ile neler yapabileceğinizi ve bağlantıların kalitesini anlattık. Eviniz için doğru bağlantı hızınızı seçerken size faydalı olacağını umuyoruz.

16 Mbps İnternet Hızı Nasıl?

16 megabit internet hızı nasıl
16 mbps internet hızı nasıl?

12 mbps, 16 mbps gibi internet hızları günümüzde gerek cep telefonu gerekse ev interneti için oldukça düşük hızlardır. Özellikle, evde film izlemek, sosyal medyada dolaşmak, Youtube videolarına göz atmak için bile oldukça yetersizdir. Hatta, olanaksızdır. Sık sık donmalar ve takılmalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Video izleme platformları yayın akışını devam ettirmek için, her ne kadar video çözünürlüğünü otomatik olarak ayarlasa da; yine de 12 mbps ve 16 mbps hızları ile net olmayan, ne izlediğinizi anlamadığınız bir görüntü ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

12 ve 16 mbps ev interneti hızı sadece, Google’da gezinti yapmak, yazılı içerikleri okumak için idealdir. Ayrıca, evinizdeki 16 mbps internet bağlantısı ile WhatsApp mesajlarını gönderip alabilirsiniz. Fakat, 12 ve 16 mbps hızları görüntülü arama için yeterli kalitede bir hız değildir.

16 Mbps Fiber İnternet Hızı İyi Mi?

Fiber de olsa, 16 mbps hızı oldukça yetersiz bir hızdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi video ve sosyal medya için yeterli değildir. Her ne kadar film sitelerinde ve Youtube videolarında otomatik çözünürlük ayarı olsa da; yine de video izlemek sorun olacaktır.

16 mbps hızı ile bazı videoların çözünürlüğü düşürerek, çok düşük kalitede izleyebilirsiniz. Fakat, çözünürlük düşük olduğu için, özellikle büyük ekranlarda görüntü net olmayacaktır, yayın sık sık kesilecek veya kalitesi çok düşecektir. İnternet sağlayıcıları artık 12 mbps, 16 mbps gibi bağlantı hızlarını artık kaldırıyor.

24 Mbps İnternet Hızı Nasıl?

24 mbps internet hizi nasil
24 mbps internet hızı nasıl?

24 mbps eskilerin yüksek internet hızlarındandı. Fakat, günümüzde sosyal paylaşımlarda, filmlerde ve Youtube’da video çözünürlüğünün artması bu hızın da zaman zaman yetersiz olduğunu gösteriyor.

24 mbps hızını tek kişilik bir internet olarak değerlendirebiliriz. 24 mbps hızı ile sosyal medya gezinebilir, düşük ve orta kalitede videoları izleyebilirsiniz. Fakat, bu hız ortak kullanım için ve aynı anda hd video izlemek için uygun değildir.

24 Mbps İnternet Hızı İyi Mi?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi günümüzde artık 24 mbps gibi hızlarda ev kullanıcısı için yeterli değil. Örneğin, bir film izleme sitesinde film izlemek istiyorsanız full hd yerine 360 veya 480 piksel değerinde izlemeniz gerekebilir. Bu da netliğin bozuk olması anlamına geliyor. Fakat, yine de film izlemek için yeterli bir çözünürlük diyebiliriz.

24 mbps hızında film izlerken, kullandığınız ekran küçüldükçe netlik artacaktır. Yani, televizyondan bozuk görünen görüntü, cep telefonunda veya tablette daha net görünecektir. Yine de 2 kişinin aynı internet bağlantısı ile internette bağlı kalması ve aynı anda video izlemesi 24 mbps hızı için pek de yeterli değildir.

24 Mbps İnternet Hızı Yeterli Mi?

Evinizde birkaç kişi varsa, sık sık sosyal medyada geziniyorsanız, tüm internet kullanıcıları sık sık film ve Youtube videoları izliyorsa, 24 mbps hızını tavsiye etmiyoruz.

24 mbps internet hızı yeterli mi? Yakın geçmişte 24 mbps internet hızı ev kullanımı için yeterliydi. 24 mbps ev interneti hızı ile, aynı anda iki kişinin kesintisiz “yüksek çözünürlüklü” video izlemesi pek mümkün değildir. Fakat, video çözünürlüğünü ayarlardan düşürürseniz, orta kalitede izleyebilirsiniz. (360, 480 piksel)

Başka bir örnek vermek gerekirse; bir kişi sosyal medyada gezinirken diğer kişi Youtube videoları izliyorsa, video kalitesinde düşüş ve yayında donmalar kaçınılmazdır. Bu nedenle, sadece evde yalnızsanız ve en internetinizi paylaşıma açmayacaksanız, 24 mbps hızı sizin için yeterli olabilir.

35 Mbps İnternet Hızı Nasıl?

35 mbps fiber internet hızı nasıl
35 mbps internet hızı nasıl?

35 mbps nedir? Ev internetinde 35 mbps hızı için, ortalamanın biraz üzerinde bir hız diyebiliriz. Eğer evde 2, 3 kişiden fazla değilseniz, bu hız sizin için yeterli olacaktır. Sosyal medya uygulamalarında gezinti yapmak için uygundur.

Evde 35 mbps hızı düşük, orta ve yüksek çözünürlükteki videoları rahatlıkla oynatabilir. Hatta bu tip videoları aynı anda iki, üç kişi izleyebilir.

Hatta, 35 mbps ev interneti hızı ile TV’nizde veya cep telefonunuzda hd videoları izleyebilirsiniz. Fakat, bu hız da çoklu kullanım için yeterli bir hız değildir.

35 Mbps İyi Mi?

35 mbps internet hızı ile 4, 5 kişi sosyal medya uygulamalarını rahatlıkla kullanabilir, görüntülü aramalarda kesintisiz konuşabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi çoğu uygulama, sosyal medya ve birçok video için ev internetinde 35 mbps hızı yeterlidir. Fakat, internet paylaşıma açıldığında işler değişiyor. 4, 5, 6 ve daha fazla kişinin aynı anda aynı internet bağlantısında bağlı kalması ve videolu içerikleri izlemesi yavaşlama ve donma yaratacaktır.

Evde 4, 5 kişiden fazla olması veya komşularınız ile bir internet paylaşımı için, bazı şartlarda 35 mbps hızı iyi yeterli olmayabilir. Komşunuz ile ortak internet kullanımında çoğu zaman 35 mbps yeterli olur. Fakat, her iki tarafın aynı anda video izlemesi, o anda yine evdeki bireylerden birinin Youtube kullanması sonucu videolarda donma ve video kalitesinde düşme olası bir durumdur.

Özetlemek gerekirse, çekirdek bir aile için 35 mbps internet hızı yeterlidir. Fakat, aynı anda yüksek çözünürlüklü videoların izlenmesi ve internetin paylaşıma açılması yavaşlama ve donmaya neden olacaktır.

50 Mbps İnternet Hızı Nasıl?

50 mbps internet nasıl
50 mbps internet hızı nasıl?

Günümüzde birçok ev internet kullanıcısı için 50 mbps bağlantı hızı fazlasıyla yeterli oluyor. Evde 5 den fazla kişi aynı anda kesintisiz internet keyfi yaşayabilir. Sosyal medya uygulamalarında aynı anda 5 den fazla kişi rahatlıkla gezinebilir. Hatta hd filmleri rahatlıkla izleyebilirsiniz.

50 Mbps İnternet İyi Mi?

Evde 50 mbps hızını günümüzde birkaç kişilik ev kullanımı için kabul edilebilir kalitede bir hız olarak değerlendirebiliriz. Aynı anda 5-6 kişi internette bağlanarak sosyal medyada gezinebilir ve video içeriklerine kesintisiz bağlanabilir.

Kısacası, video ve film izleyen küçük aileler için 50 mbps hızı yeterli bir hızdır.

50 Mbps İnternet Hızı İyi Mi?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 5, 6 kişilik küçük bir aile için evde 50 mbps hızı yeterli oluyor. Fakat, yine burada internet kullanım alışkanlıkları devreye giriyor. 4 bir kişilik ailenin, aynı anda, farklı video izlemesi pek mümkün değildir. Bir süre sonra videolardaki netlik azalacaktır.

Yine de 4-5 kişinin aynı anda yüksek çözünürlüklü video izlemesi düşük bir ihtimal olduğu için, 50 mbps ev interneti bağlantısı yeterli seviyededir diyebiliriz. Fakat, evde sürekli online oyunlar oynayan biri varsa, daha yüksek hızda bir internet paketi satın almanız gerekebilir.

100 Mbps İnternet İyi Mi

100 mbps internet hızı nasıl
100 mbps internet iyi mi?

Evde sorunsuz, hızlı bir internet bağlantısına mı ihtiyacınız var? O halde 100 mbps hızı tan size göre. Görüntülü konuşmalar, online toplantılar ve oyunlar, video ve film izleme gibi hız gerektiren internet uygulamaları için 100 mbps hızı fazlasıyla yeterli olacaktır.

Sık sık internette gezinen, çok sayıda kişinin elinde telefon bulunan evler için, 100 mbps hızı gereklidir. Sık sık full hd film izleyen, interneti sürekli kullanan kalabalık bir aileniz varsa, 100 mbps ev interneti hızı size uygundur.

100 Mbps İnternet Hızı İyi Mi?

Günümüzde 100 mbps hızını internet sağlayıcıların üst paketlerinde görebilirsiniz. Bu hız, geniş ailelerde interneti sorunsuz kullanmak için yeterli oluyor. Üstelik komşularınız ile ortak kullanım için bile yeterli olabilir.

İyi Bir İnternet Hızı Ne Kadar Olmalı?

ev interneti en az kaç mbps olmalı
Ev internet hızı kaç olmalı?

Ev interneti en az kaç mbps olmalı? Yukarıda anlattığımız gibi video ve film izleme alışkanlıkları ev internet hızınızı seçerken en önemli unsurlardandır.

Ayrıca, evde interneti kullanan kişi sayısı önemlidir. Evde sürekli online oyun oynayan bireyler varsa, yine yüksek hızlara ihtiyaç olacaktır.

Yukarıdaki anlatımımızı özetlemek gerekirse;

  • 12 ve 16 mbps hızlarını ev kullanımı için önermiyoruz.
  • 1, 2 kişi komşular ile paylaşım yapmıyorsa, 24 mbps hızı yeterlidir. Ayrıca, görüntü görüşme için yeterlidir. Fakat, günümüzde yavaş yavaş etkisini kaybeden bir hızdır.
  • 35 mbps hızı evde yüksek çözünürlükte film izlemek için ve sosyal medya uygulamaları için küçük bir aileye yeterli olacaktır.
  • 50 mbps hızı ise, 5, 6, 7 kişilik kalabalık bir aile için hatta, paylaşım için yeterli. Sık sık film izleyen ve Youtube kullanan bireyler için uygundur.
  • 100 mbps hızı, ev için yüksek hızda internet sayılabilir. Aynı anda çok sayıda kullanım için ideal bir hızdır. Kalabalık aileler için ve komşular ile paylaşım için uygundur. Yüksek çözünürlükte videolar izlemek için fazlasıyla yeterlidir. Sık sık online oyun oynayan bireyler için gereklidir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar