İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Beyaz Eşya Boyama, Beyaz Eşya Nasıl Boyanır?

Beyaz eşya nasıl boyanır?
Beyaz eşya boyama

Aşağıda farklı boyalar ile beyaz eşya boyama teknikleri anlattık. Ayrıca, çizilen beyaz eşyalar nasıl rötuş yapılır? açıkladık. Beyaz eşya nasıl boyanır, beyaz eşya neyle boyanır, paslı beyaz eşya nasıl boyanır? detaylı anlatımla aşağıda bulabilirsiniz.

Beyaz Eşya Boyama, Beyaz Eşya Boyası

beyaz eşya yenileme
Beyaz eşya boyama.

Beyaz eşyalar, üretim aşamasında çok dayanıklı, uzun ömürlü çizilmeye dayanıklı emaye boyası (beyaz eşya boyası) ile boyanır. Tabi emaye boyası ne kadar dayanıklı olursa olsun, uzun yıllar sonra deforme olabilir.

Zamanla, mutfak ve banyonun neminin etkisiyle beyaz eşyaların boyasında solma, oksitlenme, paslanma gibi yıpranmalar doğaldır. Bu süre yaklaşık olarak 10 yıldır. (Ortamın nemi ve kullanılışına göre değişebilir.) Aşağıda beyaz eşya boyaları ve beyaz eşya boyama teknikleri ile ilgili tüm merak ettiklerinizi anlattık.

Beyaz Eşya Boyanır Mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi beyaz eşyalar, üretim süreci esnasında detaylı bir boyama aşamasından geçer. Peki beyaz eşyalar tekrar boyanır mı? Evet, rengi solan, paslanan veya çizilen beyaz eşyanızı evde kendiniz de boyayabilirsiniz. Emin olun, siz yeniden boyadıktan sonra da yıllarca deforme olmayacaktır. Sadece uygulama aşamalarına dikkat edin ve boyama yaparken doğru araç gereci kullanın.

Beyaz Eşya Hangi Boya İle Boyanır?

Beyaz eşya boyama dahil, birçok boyama fikrinde ilk akla gelen boya sprey boyadır. Sprey boya ile beyaz eşya boyama yapılabilir mi? Evet, sprey boyalarla beyaz eşyalar boyanabilir. Fakat, beyaz eşyalarınızı tamamen boyayabileceğiniz veya rötuş yapabileceğiniz birçok farklı boyama yöntemi de var. Şimdi bu yöntemleri listeleyelim. Ardından bu boyalar ile beyaz eşya nasıl boyanır? ayrı ayrı anlatalım.

Beyaz Eşya Neyle Boyanır?

Beyaz eşyalarınızı boyamak veya hasar görmüş, çizilmiş kısımlarında rötuş yapmak mı istiyorsunuz? Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, küvet, duş teknesi benzeri beyaz eşyalarınız daha önce fabrikada, üretim aşamasında emaye boyası ile boyanmıştır. Yeni boyama işlemini hem emaye boyasıyla hem de, farklı bir çok boya ile yapabilirsiniz.

Beyaz eşya boyama için size önerdiğimiz ilk boya, sprey şeklinde veya fırça-rulo ile sürülen emaye boyalardır. Emaye boyaları, Türkiye’de daha çok sprey şeklinde bulunuyor. Fakat, yurt dışında fırça ve rulo ile sürülen tipleri de var.

(Emaye Boyası) Beyaz Eşya Boyası Nerede Satılır?

(Emaye) Beyaz eşya boyalarını büyük yapı marketlerden, bazı hırdavatçılardan ve büyük alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz.

Bazı Beyaz Eşya Boyaları (Emaye Boyaları)

Beyaz Eşya Boyamak İçin Başka Hangi Boyalar Kullanılır?

 • Emaye boyası.
 • Genel maksatlı akrilik sprey boyalar.
 • Genel maksatlı akrilik boyalar.
 • Yağlı boyalar.

Şimdi, yukarıdaki boyalar ile beyaz eşya nasıl boyanır? anlatalım. Bu sayede beyaz eşyalarınızı boyamak için size en uygun boyayı seçebilirsiniz.

Beyaz Eşya Nasıl Boyanır?

Evde beyaz eşya nasıl boyanır? Beyaz eşya boyarken, hangi boya ve boyama tekniğini kullanırsanız kullanın ince bir zımpara yapmanızı öneriyoruz. Beyaz eşyaların üzerindeki kaygan ve parlak emaye yüzeyine boyanın iyi tutması için, mutlaka zımpara yapmalısınız. Aksi halde boyanız yüzeye iyi tutunamacaktır.

Çizilmeye dayanıklı emaye boyasını zımpara yapmak oldukça zor olacaktır. Bu nedenle, varsa zımpara makinesi kullanın. Zımpara makineniz yoksa, bir takoz üzerine kağıt zımparayı sararak kullanabilirsiniz. Ayrıca, sünger zımpara kağıt zımparaya göre daha kullanışlıdır. (200, 220, 250 numara zımparalardan birini kullanabilirsiniz.)

Beyaz eşyalarınızı boyamadan önce zımpara için vaktiniz veya imkanınız yoksa astar boya kullanabilirsiniz. Sprey boya için sprey astarları, yağlı boya için sentetik astarı, akrilik boya için parlak yüzey astarı veya geçiş astarı kullanabilirsiniz. Astardan sonra boya yapmadan önce en az 5-6 saat beklemelisiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi beyaz eşyaları boyamak için en uygun boya, kendi boyası olan emaye boyadır. Emaye boyaları Türkiye’de daha çok sprey şeklinde satılıyor. Bu nedenle, öncelikle emaye sprey boya ile beyaz eşya nasıl boyanır? anlatalım.

Sprey Boya İle Beyaz Eşya Nasıl Boyanır?

sprey ile beyaz eşya boyama
Sprey boya ile beyaz eşya boyama

Sprey boyada ilk tercihiniz sprey emaye boyası olmalıdır. Eğer emaye sprey boya bulamazsanız; akrilik veya modifiye akrilik sprey boyalarla da beyaz eşyanızı boyayabilirsiniz. Fakat, emaye sprey daha dayanıklı, uzun ömürlü ve çizilmeye daha dirençli olacaktır.

Beyaz eşyanızı sprey ile boyamadan önce, mümkünse dış mekana veya balkona taşıyın. Boyamak için, rüzgarsız bir havayı tercih edin. Kurumamış boyanın üzerine etraftan toz bulaşabilir. Ayrıca, uygulama esnasında sprey boya rüzgarın etkisiyle zayi olabilir ve boyama zorlaşabilir. (Sprey boya kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Sprey boya nerede, nasıl kullanılır?” yazımızı okyabilirsiniz.)

Sprey Boya İle Beyaz Eşya Boyama

 • Daha önce sprey boya ile boya yapmadıysanız, başka yüzeylerde denemeler yapın ki; hatalarınızı, uygulama mesafesini, hareket hızını öğrenin.
 • Beyaz eşyanın zemin kısmına gazete veya naylon yerleştirin. Boyamak istemediğiniz kısımları da kağıt bant ile bantlayın. Bantlarken kağıt bant, gazete veya naylon kullanabilirsiniz. Böylece, sprey boyanın yayılmasını engellersiniz.
 • 220 veya 250 numara zımpara ile beyaz eşyanızın emaye boyasını zımpara yaparak hafifçe pürüzlü hale getirin ki; boya ve astar iyi tutsun. (Zımpara genel amaçlı veya metal için olsun.)
 • Zımparanın ardından nemli bir bez ile çıkan tozu alın.
 • 1 kat sprey astar uygulayın. Yarım saat kurumasını bekleyin.
 • Yarım saat ara ile 2 kat, sprey emaye boyasını veya sprey akrilik boyayı beyaz eşyanın yüzeyine uygulayın. Eski görünümünü gibi parlak olmasını istiyorsanız, akrilik veya modifiye akrilik parlak beyaz sprey boya kullanabilirsiniz. (Emaye spreyi zaten parlaktır.) (Selülozik sprey boya kullanmayın!)
 • Sprey boyanın ardından daha dayanıklı ve daha parlak olması için, sprey vernik de kullanabilirsiniz. Böylece, beyaz eşyanızın boyası çok daha uzun ömürlü olur, çizilmeye dayanıklı olur, rengi solmaz ve kolay temizlenir.

Akrilik Boya İle Beyaz Eşya Boyama

Akrilik boya ile beyaz eşya boyanır mı
Akrilik boya ile beyaz eşya boyama.

Akrilik boya ile beyaz eşya boyanır mı? Akrilik boyalar ile beyaz eşya boyarken, parlak ve “multi surface” olanlarını tercih edin. Parlak akrilik spreyler, beyaz eşyanızın eski emaye görünümüne yakın olacaktır. Multi surface olanlar ise, tüm yüzeylere tutunabilir. Beyaz eşyanızı farklı renklere boyamak veya üzerine farklı desenler yapmak istiyorsanız; akrilik boyalar en iyi seçenektir.

Beyaz Eşya Boyamak İçin Kullanabileceğiniz Bazı Akrilik Boya Markaları

 • Cadence Multisurface (yarı mat)
 • Rich Multisurface (yarı mat)
 • Permolit Permolife (parlak veya yarı mat)
 • Permolit multi surface (yarı mat)
 • Dyo Hidrolux (parlak)
 • Polisan X1 (parlak ve yarı mat)
 • Dyo Hidroten (yarı mat)

Akrilik Boya İle Beyaz Eşya Nasıl Boyanır?

 • 220 veya 250 numara zımpara ile zımpara yapın.
 • Çıkan tozu nemli bir bez ile alın.
 • Akrilik boyayı kadife rulo ile en az 5 saat ara ile 2 kat sürün. (Boyadan bir gün önce parlak yüzey astarı da yapabilirsiniz. Bu astar ile boya çok daha iyi tutar. Cadence ve Rich v.b. markaların parlak yüzey astarını kullanabilirsiniz. (Bu astarları bulamazsanız geçiş astarı da kullanabilirsiniz.)
 • Boyadan bir gün sonra, yine kadife parmak rulo ile su bazlı akrilik vernik uygulayın.

Beyaz Eşyayı Yağlı Boya İle Boyamak

Yağlı boya ile beyaz eşya boyama
Yağlı boya ile beyaz eşya boyanır mı?

Beyaz eşya yağlı boya ile boyanır mı? Evet, beyaz eşyalar yağlı boya ile boyanabilir. Fakat, beyaz yağlı boya ne kadar kaliteli marka olursa olsun; rengi 1-2 sene sonra sararıyor veya kreme dönüyor. Bu nedenle, her ne kadar beyaz eşya üzerine sentetik boya (yağlı boya) tutsa da; yağlı boya ile beyaz eşya boyamanızı önermiyoruz. Fakat, çok eski bir beyaz eşyanız varsa veya beyaz dışında farklı bir renkte boyamak isterseniz, yağlı boya ile boyayabilirsiniz.

Beyaz eşya boyamada yağlı boya kullanımının diğer kötü yönü ise rulo fırça izi kalma olasılığıdır. Mümkün olduğunca kısa ipli ve kaliteli bir parmak rulo kullanın. Ayrıca sizin için parlak olması şart değilse, yarı mat veya mat yağlı boyalarla da boyayabilirsiniz. Böylece iz kalma olasılığı azalacaktır.

Beyaz Eşya Yağlı Boya İle Nasıl Boyanır?

 • Parmak rulo ile 1 kat sentetik astar uygulayın. (Astarı ve sentetik boyayı %10 sentetik tiner ile inceltin.)
 • 24 saat saat sonra ilk kat yağlı boyayı yapın.
 • İkinci katı da 24 saat sonra yaparak boyamanızı bitirin. (Yağlı boyanın üzerine vernik tutmaz.)

Paslı Beyaz Eşya Nasıl Boyanır?

Paslı beyaz eşya yenileme.
Paslı beyaz eşya boyama.

Beyaz eşyadaki pas lekesi nasıl çıkar? Beyaz eşyanızın küçük bir bölümünde pas lekesi oluştuysa, tamamen boyamak zorunda değilsiniz.

 • 220 numara zımpara ile zımpara yapın veya pas sökücü sprey kullanın.
 • Üzerini kuru bir bez ile silin.
 • Üzerinde oyuklar oluştuysa, sentetik macun ile boşlukları doldurup, düzeltin.
 • Bir gün sonra macunu zımpara yapın.
 • Kuru bez ile yüzeyi tekrar silin.
 • Parlak sprey boya veya emaye boyası ile boyayın.

Beyaz Eşyanın Çizilen Boyasına Rotüş Yapmak

Çizilen beyaz eşyanızın ufak tefek kısımlarını tamir etmek için, komple boyamak zorunda değilsiniz. Parlak beyaz bir oje ile çizik kısımları onarabilirsiniz. Hatta, ufak dokunuşlar yapıp, plastik bir spatula ile üzerinden geçerseniz iz kalmayacaktır.

Yukarıdaki uygulamalar ve boyalar sonucu oluşabilecek hasarlarda sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. Yazımız genel bilgilendirme amacı ile yazılmıştır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar