Polisan X1 Mobilya Boyama, Polisan X1 Dolap Boyama

polisan x1 mobilya boyama
Polisan x1 mobilya boyama

Polisan X1 mobilya boyama hakkında birçok yazı ve video olsa da; buradaki ön bilgileri hızlıca gözden geçirip boyarken hataların önüne geçebilirsiniz.

Amatör olarak mobilya boyamada kullanılan ilk boyalardan bir tanesi Polisan X1’di diyebiliriz.

Şimdi ise; mobilya boyamak için birçok boya mevcut. Aslında hepsinin kimyası aynı. Biz bu yazımızda Polisan X1 ile mobilya boyamayı anlatacağız.

Polisan X1 Mobilya Boyama

Polisan x1 ile mobilya boyama yaparken ilk dikkat etmeniz gereken şey, mobilyanın yüzeyi olmalı. Mobilya boyalı ise boyamak daha kolay olacak fakat, mobilya mdf kaplama ise; daha detaylı işçilik yapmanız gerekiyor.

Aşağıda Polisan x1 ile mobilya boyama yaparken, farklı yüzeylerde dikkat etmeniz gereken noktaları ve uygulamayı detaylıca anlattık.

MDF Yüzeyde Polisan X1 İle Mobilya Boyama

polisan x1 ile mobilya boyama
Polisan x1 ile mobilya boyama (mdf yüzey)

Boyanacak yüzey kaplama ise Polisan Matrix X1 boyanın yapışması daha zayıf olacaktır. (Yeni mobilyaların çoğu mdf kaplama) Ayrıca, mdf kaplama bir mobilyaya zımpara yapmak da çok zordur.

Bu nedenle, daha detaylı işçilik gerekir. Siz yine de zımpara makinesi, sünger zımpara veya takoz yardımı ile mümkün olduğu kadar zımpara yapmaya çalışın. (Hafif çizilmiş bir yüzeye boya veya astar çok daha iyi tutar.)

Çıkan tozu nemli bir bez ile silin. Yine boyanın daha iyi tutması için %10 sulandırarak 1 kat geçiş astarı veya Polisan’ın Multi Astarını uygulayın.

Astardan birkaç saat sonra X1 boyanızı sulandırmadan uygulayın. 2-3 kat olarak yine katlar arası en az 5 saat bekleyerek uygulayın.

Boyanmış veya Vernikli Mobilyayı Polisan X1 ile Boyama

polisan x1 boyama
Polisan 1x ile mobilya boyama (vernikli dolap)

Boyanacak mobilyanın yüzeyi boya veya vernikli ise; hafifçe çok ince zımpara yapıp, boyanın iyi yapışabilmesi için yüzeyi pürüzlü hale getirin.

Çıkan tozu nemli bir bez ile silin. Eski rengi koyu renk ise isteğe bağlı olarak %10 sulandırarak 1 kat geçiş astarı (transfer astarı) veya multi astar uygulayabilirsiniz.

Bu astarlar boyanın iyi yapışmasını da sağlayacaktır. Koyu renk değilse boyanın kendisini 1 kat daha fazla da sürüp rengin kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Polisan X1 boyanızı yine sulandırmadan uygulayıp katlar arası en az 5 saat bekleyin.

Boyanızı bitirdikten birkaç gün sonra görünmeyen bir yerinden tırnağınızla bastırarak boyanın soyulup soyulmadığını kontrol edin. Eğer soyuluyorsa su bazlı, akrilik, renksiz, vernik uygulayın. Cadense, Rich v.b. bir marka olabilir.

Mutfak Dolabı Boyama Polisan

polisan mutfak dolabı boyama
Polisan x1 ile mutfak dolabı boyama

Benzeri birçok boya çıkmasına rağmen; Polisan X1 ile halâ mutfak dolabı boyama yapan birçok kişi var.

Parlat ve yarı mat olarak üretilen Polisan X1’in parlağı genel amaçlı olarak kullanılıyor. Yarı mat boyası ise panel kapı boyası olarak tanımlanıyor. Fakat, yarı mat ile Polisan X1 ile de mutfak dolabı boyanabilir.

Yukarıda anlattığımız dolap boyama tekniğinin aynısını mutfak dolabı boyamak için de kullanabilirsiniz.

Fakat, Polisan X1 ile mutfak dolabı boyadıktan sonra, mutfak dolabı çok kullanıldığı için, kesinlikle üzerine vernik atmanızı öneriyoruz.

Diğer Uyarı ve Tavsiyeler

 • Polisan X1 boya ile benzer özellikte piyasada birçok ürün var. (Dyo, Hidrolux, Permolit Permolife, Kale Supar v.b.) Bulamazsanız bunları da kullanabilirsiniz. Hatta bilinen markaların su bazlı panel kapı boyaları da mobilya ve dolap boyamak için kullanılabilir. Bu panel kapı boyaları yarı mat olarak üretilir ve fırça rulo izini fazla belli etmez. Örneğin: Dyo Hidrolux (parlaktır), Dyo su bazlı panel kapı boyası (yarı mattır.), Marshall su bazlı opak ahşap koruyucu (Panel kapı boyası), Kale Supar, Permolit Permolife v.b.
 • X1 parlak ve yarı mat olarak üretilir. Yarı mat daha çok panel kapı boyamak için kullanılır.
 • Ayrıca parlak, yarı mat, mat sentetik boyalar da mobilya boyamak için kullanılabilir. Sentetik boyalarla mobilya boyama daha dayanıklı olabilir. Fakat kokusu günlerce çıkmayabilir. Özellikle mat sentetik boyalar su bazlı mat boyalarda olduğu gibi rulo-fırça izini fazla belli etmez.

32 Yorum

 1. Kalekim, Kale Color'un Supar isimli ürünü daha serttir, örtme gücü daha iyi ve çatlama yapmaz. Polisan X1 Beyaz ambalajlı ürün kesinlikle beyaz renk değil sarı diyebilirim. İnanmak isteyenler 0.75'lik ambalajlarını alıp deneme yapabilir.

  Kaplama yüzeyler için 300-400 kum arası zımpara yapın, nemli bir bezle tozları alın hatta imkanınız varsa elektrik süpürgesinin ucuna takılan fırçasını kullanın.

  Boya sarfiyatını yaklaşık olarak 1 m2 = 100 gr olarak düşünün. Kapı boyayacaksanız 1 kapıyı kasasıyla birlikte 5 m2 olarak hesaplayın. Kapı başına 500 mg boya gidecektir, 4 kapı için:

  1 adet 2.5 litre Supar
  1 adet sünger rulo
  1 adet siyah kıllı fırça
  2 adet 4 cmlik maskeleme bandı

  -Kapılarınızın duvarla birleşim noktalarına maskeleme bandı çekin.

  -Öncelikle ASTAR olarak yine bu boyayı kullanıyoruz, 2.5 lt ambalajdan, 500 gr alın içine 1 su bardağı su koyun, iyice karıştırın, sünger rulo yardımıyla yavaş ve bastırmadan tek kat uygulayın, 7-8 dakika sonra boyadığınız yüzeyin üzerinden temizleyip kuruttuğunuz hafif nemli rulo ile tekrar geçin.

  -6 saat sonra içine su eklenmemiş Supar ile 2.katı atın, yine uygulamadan 7-8 dakika sonra sünger rulonuzla tarama yapın. Koyu renkli mobilyalarda 3.kat gerekebilir.

 2. Merhabalar evimizin kapıları yağlı boya ile boyanmış kapıların boyama zamanı geldi yanlız yağlı boya hemen kurumadigi ve çok koktuğu için yağlı boya değil de x1 panel kapı boyasını kullansam kapıları iyice zımparalasam nemli bezle tozunu aldıktan sonra boyasam almazmı

 3. Mehmet Bey,
  Zımparadan sonra x1 kullanabilirsiniz. Hatta zımparaya gerek olmadan 1 kat geçiş astarı uygularsanız kuruduktan sonra üzerine x1 uygulanabilir.

 4. merhaba ismim serdar. ahşap kapıyı x1 ile boyuyorum ama 3. kat oldu kuruduktan sonra tırnak ile soyuluyor. boyamadan önce hafif zımpara yapmıştım, wood&wood yarı mat vernik aldım, onu uygulayınca çözülür mü problemim? 2. bir sorunum da rulo ile duvarları rahat boyamıştım ama kapı güzel boyanmıyor, rulo yapışıp nokta nokta rulo desen izleri çıkıyor ve çok ince uygulanıyor. bunun bir tekniği var mı? boyayı sulandırmadım. teşekkürler.

 5. Serdar,
  1) Boyama uygulamasında katlar arası 3-4 saat bekleyin. Boyanın kemikleşmesi için birkaç hafta bekleyin, hala soyuluyorsa su bazlı vernik kullanın.
  2) Boyanın su bazlı mı sentetik mi olduğunu yazmamışsınız. Kısa ipli rulo ile uygulama yapın, son kat bittikten hemen sonra yaş boyanın üzerinde rulonuzu boyasız gezdirin, izler kaybolur.

 6. Üzerinde vernik yoksa direkt uygulama yapabilirsiniz. 3-4 saat ara ile 2-3 kat uygulayın. Parmak rulo ile boyayın.

 7. iyi günler. yazınız çok güzel olmuş. bende x1 boya aldım mdf dolabım için iç tarafı deneme amaçlı yaptım üç kat. rulo ile boyadım yalnız rulo izleri kaldı. acaba hangi tür rulo kullanmamızı önerirsiniz. teşşekür ederim şimdiden.

 8. Koyu bir mobilyayı 4 kat x1 ve Singer rulo ve fırça ile boyadım biraz iz bıraktı ama genelde sonuç güzel oldu,şimdi de yatak odası boyamak istiyorum eskitme ,hafif parlak ve oymaları var, nasıl fırçalar kullanmalıyım en pürüzsüz şekilde olması için şimdiden teşekkürler

 9. Elif Hanım,
  Düz yüzeylerde kadife rulo, Girinti-çıkıntılı yerlerde yumuşak uçlu bir fırça kullanın.

 10. Eğer X1 e renk vermek istersek herhangi bir su bazlı akrilik bir boya kullanabilirsiniz.Üzerine dekopaj yapabilirmiyiz.Birde kaplama bir mobilyayı hangi yöntemle boyayabilirim.

 11. Merve.merhaba x1 cam yuzeyler icin uygun bir boyamıdır?mobilyalarımın bazı kısımları siyah cam.açık renk yapmak istiyorum.tavsiye edebileceğiniz bişey armı acaba?

 12. Merve Hn.
  X1 cam yüzeyde çok dayanıklı olmaz. Hobi malzemeleri satan yerlerden cam boyası alın veya sprey (Sentetik veya akrilik) boya alın.

 13. Merhaba,Hatice ben.Duvarlara son dönem moda olan tahta çıtalardan yaptık. x1 ile hem çıtaları hem duvarları boyamaya başladık fakat x1 duvar için biraz parlak geldi ve sonrası için Marshall sil-pak boya uygulasak tutar mı diye merak ettik? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

 14. Ömer Eraslan Polisan x 1 mobilya boyamada hangi rulo kullanmalıyız birde zımpara kaç numara kullansak daha iyi olur teşekkürler

 15. Merabalar sunta olan dolabı polisan x1 ile (bu arada boyacı zımpara yapmadan yapabilirsiniz dedi) boyadım ilk astarına su katmadan yaptım totelde 3 kat boyadım aradan 5 saat geçti boyayı tırnağımla kazıdığımda hemen çıktı ne yapmalıyım.

  • Merhaba,
   Akrilik boyaların tam kemikleşme, setleşme süresi birkaç haftayı buluyor. Yine de çizilme ve temizliğe extra bir koruma sağlamak istiyorsanız su bazlı vernik uygulayabilirsiniz. Su bazlı parlak, yarı mat, mat veya sır vernik uygulayabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz