Polisan X1 Mobilya Boyama, Polisan X1 Dolap Boyama

polisan x1 mobilya boyama

Polisan X1 mobilya boyama hakkında birçok yazı ve video olsa da; buradaki ön bilgileri hızlıca gözden geçirip boyarken hataların önüne geçebilirsiniz.

Amatör olarak mobilya boyamada kullanılan ilk boyalardan bir tanesi Polisan X1’di diyebiliriz.

Şimdi ise; mobilya boyamak için birçok boya mevcut. Aslında, hepsinin kimyası aynı. Biz bu yazımızda Polisan X1 ile mobilya boyamayı anlatacağız.

Polisan X1 Mobilya Boyama

Polisan x1 ile mobilya boyama yaparken ilk dikkat etmeniz gereken şey, mobilyanın yüzeyi olmalı. Mobilya boyalı ise boyamak daha kolay olacak. Fakat, mobilya mdf kaplama ise; daha detaylı işçilik yapmanız gerekiyor.

Aşağıda Polisan X1 ile mobilya boyama yaparken, farklı yüzeylerde dikkat etmeniz gereken noktaları ve uygulamayı detaylıca anlattık.

MDF Yüzeyde Polisan X1 İle Mobilya Boyama

polisan x1 ile mobilya boyama
Polisan x1 ile mobilya boyama (mdf yüzey)

Boyanacak yüzey kaplama ise Polisan Matrix X1 boyanın yapışması daha zayıf olacaktır. (Yeni mobilyaların çoğu mdf kaplama) Ayrıca, mdf kaplama bir mobilyaya zımpara yapmak da çok zordur.

Bu nedenle, daha detaylı işçilik gerekir. Siz yine de zımpara makinesi, sünger zımpara veya takoz yardımı ile mümkün olduğu kadar zımpara yapmaya çalışın. (Hafif çizilmiş bir yüzeye boya veya astar çok daha iyi tutar.)

Çıkan tozu nemli bir bez ile silin. Yine boyanın daha iyi tutması için %10 sulandırarak 1 kat geçiş astarı veya Polisan’ın Multi Astarını uygulayın.

Astardan birkaç saat sonra X1 boyanızı sulandırmadan uygulayın. 2-3 kat olarak yine katlar arası en az 5 saat bekleyerek uygulayın.

Boyanmış veya Vernikli Mobilyayı Polisan X1 ile Boyama

polisan x1 boyama
Polisan 1x ile mobilya boyama (vernikli dolap)

Boyanacak mobilyanın yüzeyi boya veya vernikli ise; hafifçe çok ince zımpara yapıp, boyanın iyi yapışabilmesi için yüzeyi pürüzlü hale getirin. Çıkan tozu nemli bir bez ile silin.

Mobilyanın eski rengi koyu renk ise, isteğe bağlı olarak %10 sulandırarak 1 kat geçiş astarı (transfer astarı) veya multi astar uygulayabilirsiniz.

Bu astarlar boyanın iyi yapışmasını da sağlayacaktır. Koyu renk değilse boyanın kendisini 1 kat daha fazla da sürüp rengin kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Polisan X1 boyanızı yine sulandırmadan uygulayıp katlar arası en az 5 saat bekleyin.

Boyanızı bitirdikten birkaç gün sonra görünmeyen bir yerinden tırnağınızla bastırarak boyanın soyulup soyulmadığını kontrol edin. Eğer soyuluyorsa, su bazlı taş vernik, su bazlı sır vernik veya akrilik renksiz vernik uygulayın. Cadense, Rich, Permolit v.b. bir marka olabilir.

Polisan X1 İle Mutfak Dolabı Boyama

polisan mutfak dolabı boyama
Polisan x1 ile mutfak dolabı boyama

Benzeri birçok boya çıkmasına rağmen; Polisan X1 ile halâ mutfak dolabı boyama yapan birçok kişi var.

Parlak ve yarı mat olarak üretilen Polisan X1’in parlağı genel amaçlı olarak kullanılıyor. Yarı mat boyası ise; panel kapı boyası olarak tanımlanıyor. Fakat, yarı mat Polisan X1 ile de mutfak dolabı boyanabilir.

Yukarıda anlattığımız dolap boyama tekniğinin aynısını mutfak dolabı boyamak için de kullanabilirsiniz.

Fakat, Polisan X1 ile mutfak dolabı boyadıktan sonra; mutfak dolabı çok kullanıldığı için, kesinlikle üzerine vernik atmanızı öneriyoruz.

Diğer Uyarı ve Tavsiyeler

 • Polisan X1 boya ile benzer özellikte piyasada birçok ürün var. (Dyo, Hidrolux, Permolit Permolife, Kale Supar v.b.) Bulamazsanız bunları da kullanabilirsiniz. Hatta bilinen markaların su bazlı panel kapı boyaları da mobilya ve dolap boyamak için kullanılabilir. Bu panel kapı boyaları yarı mat olarak üretilir ve fırça rulo izini fazla belli etmez. Örneğin: Dyo Hidrolux (parlaktır), Dyo su bazlı panel kapı boyası (yarı mattır.), Marshall su bazlı opak ahşap koruyucu (Panel kapı boyası), Kale Supar, Permolit Permolife v.b.
 • X1 parlak ve yarı mat olarak üretilir. Yarı mat daha çok panel kapı boyamak için kullanılır.
 • Ayrıca parlak, yarı mat, mat sentetik boyalar da mobilya boyamak için kullanılabilir. Sentetik boyalarla mobilya boyama daha dayanıklı olabilir. Fakat kokusu günlerce çıkmayabilir. Özellikle mat sentetik boyalar su bazlı mat boyalarda olduğu gibi rulo-fırça izini fazla belli etmez.
Önceki SayfadaDuvar Boyası ile Tavan Boyanır Mı?
Sonraki Sayfada2021 Mini Fırın Tavsiyeleri, En İyi Mini Fırın Hangisi?

77 Yorum

 1. İyi günler ben de mutfak dolabı boyayacagim iyiki bu siteye girmişim baya aydinlandim. Benim dolabım kenarları kahve ortası krem klasik Türk mutfağı 😑 bunlari ben Polisan x1le boyayıp 3 kat astar da atarak iyice kuruduktan sonra su bazlı vernikmi uygulamaliyim? Sararma olurmu? Bir de elimizde kompresörlü sprey boyama aleti var onu bu boyalar ve vernik için kullanabilir miyim ? Takdir edersiniz ki büyük bir işe kalkisilmis oluyor dolaplarim ziyan olsun istemem değişme imkanım yok bu yüzden boyamayı seçtim en dayanıklı şekilde nasıl yapabilirim çok teşekkür ederim şimdiden.

  • İbrahim Bey,
   Öncelikle, 1 ya da 2 kat astar uygulayın. Ardından, en az 2 kat boyanızı yapın. Son olarak, verniği uygulayın. Su bazlı vernik uygularsanız, sararmaz. Katlar arası en az 4-5 saat bekleyin. Kompresör ile atılabilir. Deneyimliyseniz kullanın. Fakat, kompresör kullanırken içine su ilave etmeniz gerekecek. Bu da boyanın kapatma özelliğini düşürür, bilginiz olsun. Ayrıca, verniği kadife rulo ile uygulamanız daha doğru olur. Kolay gelsin.

 2. Merhabalar, öncelikle her danışana tek tek cevap verip, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Birçoğunu okudum. Aklımdaki soru işaretlerine cevap buldum. Tek bir şey danışmak istiyorum : Polisan x1 in vermeksiz olduğunu ve en son vernik uygulayacağımı okumuştum. X1 ile 2kat boyanan mutfak dolabının en son katına rich selfy ile sonlandırsam bir sıkıntı olur mu ?

  • Nesrin Hanım,
   Son kata Selfy uygulayabilirsiniz. Herhangi bir sakıncası yok. Hatta daha dayanıklı olacaktır.
   Fakat, henüz satın almadıysanız verniği ayrı kullanmak her zaman daha iyidir. Vernik her zaman parlatmak için değil, korumak içindir. Her iki uygulamanın da bir sebepten çizildiğini düşünün. Vernik çizilirse iz yapmaz ama boya çizilirse izi belli olacaktır.

 3. Merhaba benim mutfak dolabım gri parlak eski model dolaplarda.boyamak istiyorum yalnız nasıl yapacağım bilmiyorum çok video izledim çatlama olmaması ve güzel olması için hangi boyayı önerirsiniz lütfen yardımcı olun.boyadan sonra vernik falan gerekiyor mu aynı zamanda fayanslarinida boyayacagimsimdiden teşekkür ederim

  • Leyla Şahin,
   Öncelikle, parlak yüzeye boyanın iyi tutması için, 1 kat Rich veya Cadence marka parlak yüzey astarı uygulamalısınız. 1 gün sonra su bazlı panel kapı boyaları veya yukarıda adını verdiğimiz akrilik boyalar ile boyayabilirsiniz. Boyadan bir gün sonra da su bazlı vernik uygulayın. Tümü için kadife rulo kullanın.

 4. Ham mdfyi su bazli boya ile boyamak istiyorum. Ama kompresorlu tabanca ile. Lake olsun istiyorum. Onereceginiz boya markasi ne olabilir. ?

 5. Merhabalar mutfak dolaplarımı öneri ile marshall boya ile boyadım soyulmalar oldu iki kattan sonra bugün Polisan x1 aldım boyacı panel kapı boyası ile diğer mobilya boyasının aynısı olduğunu söyledi diğer katları Polisan ile boyayacağım sizce bir sorun olur mu

  • Funda Hanım,
   Su bazlı panel kapı boyası ile su bazlı genel maksatlı boyalar aynı diyebiliriz. Sadece parlaklık farkı var. Daha önce Marshall boyanın su bazlı boyasını kullandıysanız bir sorun olmaz. Sadece, boyadan önce soyulan kısımları hafifçe zımpara yapın.

 6. Marshall aldım daha uygun fiyatlıydı. Boya yaptım güzel oldu üzerine subazlı vernik atsam sağlamlığı artar mı

  • Selçuk Bey,
   Polisan veya Marshall farketmez. İnternetteki arama sonuçlarına göre yazdığımız için, biz Polisanı yazdık. Yazımızın sonunda belirttiğimiz gibi, farklı birçok marka var. Siz bunlardan biri ile de dolap, mobilya boyayabilirsiniz. Mobilya boyama konusunu da okuyabilirsiniz.

 7. Merhaba ben mutfak dolaplarımı boyamak istiyorum . Dolaplar balon kapak koyu renkli. Polisan x1 yarı mat beyaz mı daha iyi olur yoksa cadense veya rich tarzı bir boya mı kullanmak gerekir.Beyaz renk kullanmak istiyorum. Teşekkürler

  • Selçuk Bey,
   Hepsi olur. Polisan’ın hem parlağı hem yarı matı var. Koyu renkten açık renge geçmek için en az 3 kat uygulama yapmanız gerekiyor. Balon kapakları ya zımpara yapın ya da parlak yüzey astarı uygulayın.

 8. Merhaba bir sorum olacak tekrardan.silikonlu iç cephe duvar boyası ile banyo dolaplarını boyayabilirmiyim.membran kaplıydı .komple soyulup kalktı şu an mdf ham durumda.hobi boyaları çok çabuk soyulma yapıyor. Bir arkadaş silikonlu boyayı önerdi. Size bir danışmak istedim.birde tutkal kat dedi ama bilemedim

  • Merhaba İlknur Hanım,
   Silikonlu iç cephe boyaları ile ahşap boyayanlar var. Ham mdf ise boyanabilir. ilk katı çeker. İkinci ve üçüncü katlarda kendine gelir. Tutkalın miktarını ayarlayamazsanız boya çatlayabilir. Dikkatli olun. Ayrıca, boya kuruduktan sonra, koruma için, yine su bazlı vernik kullanabilirsiniz.

 9. Tekrardan merhaba. Size bir sorum daha olacak. Panel kapilari zımparalayın demiştiniz.peki zımpara sonrasında bir geçiş astari sürmemiz gerekirmi?cevap için şimdiden çok teşekkür ederim

 10. Cevap için cok teşekkür ederim .sanırım tekrardan bir boya süreci yaşayacağız. Üzerindeki soyulan boyayı en kolay yöntemle nasil çıkarabilirim, ve kapı boyası olarak öneriniz olabilirmi.çok teşekkür ederim. Sağolun

  • İlknur Hanım,
   Soyulan boyayı 220 numara zımpara ile çıkara bildiğiniz kadar çıkartın. Su bazlı panel kapı boyalarından Permolit Permolife, Polisan X1, Hemel, Dyo Massivline v.b. Sentetik panel kapı boyası düşünürseniz; Permolit Sentetik panel kapı boyası olabilir. Su bazlı boyaların katları arasında 5-6 saat, sentetik boyaların katları arasında 24 saat bekleyin.

 11. Merhaba ,çok güzel bilgilendirdiğinizi gördüm. Bir cesaret bende sorayım dedim. Panel kapıları boyaciya boyattık.ne kullandi bilmiyorum soyuluyor her yeri.çok kötü bir görüntü oldu.ne yapabilirim şimdiden çok teşekkür ederim

  • İlknur Hanım,
   Bazı panel kapı boyalarının tamamen kemikleşip, sertleşmesi 15 günü bulabilir. 15 gün sonra yine soyulma olursa ve çizilmeye dayanıklı değilse; koruma için, üzerine su bazlı yarı mat vernik uygulayabilirsiniz.

 12. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir çok yerde arayıp bulamadığımız çok güzel bilgiler. Ben çocukların beyaz lake boyalı dolap ve yataklarını boyamayı düşünüyorum. Öncesinde astar ve zımpara yapmadan boyayı uygulayabilir miyim? Astar gerekli ise kullanabileceğim su bazlı astar önerebilir misiniz?

  • Aydın Zengin,
   Lake boya aşırı parlak ve kaygan olduğu için en riskli boyama yüzeylerinden biridir. Zımpara yapılması çok zordur. Makine ile belki olabilir. Olmuyorsa parlak yüzey astarı veya multi astar kullanmalısınız. Rich parlak yüzey astarı, Cadence parlak yüzey astarı veya Polisan Multi Astar.)

 13. Çok teşekkür ederim cevabınız çok işime yarayacak..dolaplara rulo fırça ile vernik sürebilir miyim ??? Birde bunun için yardımcı olursanız çok makbule geçecek 😀😀

 14. Merhaba ben fortmantomu ve mutfak dolaplarımı Polisan x1 ile boyadım.çok ta güzel oldu..vernik kullanmak istiyorum çünkü korumalı ve darbeye karşı dayanıklı olması için..cadance sin hangi verdiğini tercih etmeliyim..zamanla sararma olmaması için yani nasıl bir vernik yapmalıyım ve kaç kat sürmeliyim???

  • Merve Hanım,
   Kalın ve dayanıklı bir vernik arıyorsanız su bazlı sır vernik kullanabilirsiniz. Kalındır, gerekli korumayı uzun süre sağlar, sararmaz. 1 kat yeterli olur ama 2 kat da yapabilirsiniz.

 15. Merhabalar parlak yüzeyli bir bazam var beyaz renk boyamak istiyorum zımpara yapmalı mıyım , nasıl fırça ve rulo kullanmalıyım

  • Fatoş Hanım,
   Evet ince bir zımpara yapın. Ardından zımpara tozunu silin. Kadife parmak rulo kullanın. Gerek olursa, kenar için 2 numara su bazlı boya fırçası kullanın. Kolay gelsin.

 16. Zigon sehpa boyamak isiyorum. Cadence boya ile mi yoksa polisan x1 mi kullanmalıyım? Birde nasıl rulo ve fırça kullanmam gerekir?

  • İsmail Bahçe,
   İkisi de olur. Cadence mattır. Polisan X1’in ise parlağı da, yarı-matı da var. Yarı-matı panel kapı boyası olarak geçiyor. Yüzeyi parlak ise dikkat edin. Yapabiliyorsanız zımpara yapın. Olmuyorsa multi astar kullanın. Astar da kullanmak istemiyorsanız katlar arası bekleme süresine dikkat edin. Ayrıca, boyanın çizilme ve darbelere dayanımı birkaç haftayı bulabilir. 1-2 gün sonra üzerine su bazlık vernik de tavsiye ederim. Kadife rulo ve kenarlar için de su bazlı boya fırçası kullanın.

 17. Merabalar sunta olan dolabı polisan x1 ile (bu arada boyacı zımpara yapmadan yapabilirsiniz dedi) boyadım ilk astarına su katmadan yaptım totelde 3 kat boyadım aradan 5 saat geçti boyayı tırnağımla kazıdığımda hemen çıktı ne yapmalıyım.

  • Merhaba,
   Akrilik boyaların tam kemikleşme, setleşme süresi birkaç haftayı buluyor. Yine de çizilme ve temizliğe extra bir koruma sağlamak istiyorsanız su bazlı vernik uygulayabilirsiniz. Su bazlı parlak, yarı mat, mat veya sır vernik uygulayabilirsiniz.

 18. Ömer Eraslan Polisan x 1 mobilya boyamada hangi rulo kullanmalıyız birde zımpara kaç numara kullansak daha iyi olur teşekkürler

 19. Bir gul,
  Bir kat multiastar uyguladıktan sonra X1, Rich, Hidrolux, Permolife, Supar v.b. bir boya ile boyanabilir.

 20. Merhaba,Hatice ben.Duvarlara son dönem moda olan tahta çıtalardan yaptık. x1 ile hem çıtaları hem duvarları boyamaya başladık fakat x1 duvar için biraz parlak geldi ve sonrası için Marshall sil-pak boya uygulasak tutar mı diye merak ettik? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

 21. Merve Hn.
  X1 cam yüzeyde çok dayanıklı olmaz. Hobi malzemeleri satan yerlerden cam boyası alın veya sprey (Sentetik veya akrilik) boya alın.

 22. Merve.merhaba x1 cam yuzeyler icin uygun bir boyamıdır?mobilyalarımın bazı kısımları siyah cam.açık renk yapmak istiyorum.tavsiye edebileceğiniz bişey armı acaba?

 23. Eğer X1 e renk vermek istersek herhangi bir su bazlı akrilik bir boya kullanabilirsiniz.Üzerine dekopaj yapabilirmiyiz.Birde kaplama bir mobilyayı hangi yöntemle boyayabilirim.

 24. Elif Hanım,
  Düz yüzeylerde kadife rulo, Girinti-çıkıntılı yerlerde yumuşak uçlu bir fırça kullanın.

 25. Koyu bir mobilyayı 4 kat x1 ve Singer rulo ve fırça ile boyadım biraz iz bıraktı ama genelde sonuç güzel oldu,şimdi de yatak odası boyamak istiyorum eskitme ,hafif parlak ve oymaları var, nasıl fırçalar kullanmalıyım en pürüzsüz şekilde olması için şimdiden teşekkürler

 26. Mehmet Bey,
  Kadife rulo ile uygulama yapın. Son kat biter bitmez. Rulonuzu yüzeyde boyasız gezdirin.

 27. iyi günler. yazınız çok güzel olmuş. bende x1 boya aldım mdf dolabım için iç tarafı deneme amaçlı yaptım üç kat. rulo ile boyadım yalnız rulo izleri kaldı. acaba hangi tür rulo kullanmamızı önerirsiniz. teşşekür ederim şimdiden.

 28. Üzerinde vernik yoksa direkt uygulama yapabilirsiniz. 3-4 saat ara ile 2-3 kat uygulayın. Parmak rulo ile boyayın.

 29. Serdar,
  1) Boyama uygulamasında katlar arası 3-4 saat bekleyin. Boyanın kemikleşmesi için birkaç hafta bekleyin, hala soyuluyorsa su bazlı vernik kullanın.
  2) Boyanın su bazlı mı sentetik mi olduğunu yazmamışsınız. Kısa ipli rulo ile uygulama yapın, son kat bittikten hemen sonra yaş boyanın üzerinde rulonuzu boyasız gezdirin, izler kaybolur.

 30. merhaba ismim serdar. ahşap kapıyı x1 ile boyuyorum ama 3. kat oldu kuruduktan sonra tırnak ile soyuluyor. boyamadan önce hafif zımpara yapmıştım, wood&wood yarı mat vernik aldım, onu uygulayınca çözülür mü problemim? 2. bir sorunum da rulo ile duvarları rahat boyamıştım ama kapı güzel boyanmıyor, rulo yapışıp nokta nokta rulo desen izleri çıkıyor ve çok ince uygulanıyor. bunun bir tekniği var mı? boyayı sulandırmadım. teşekkürler.

 31. Mehmet Bey,
  Zımparadan sonra x1 kullanabilirsiniz. Hatta zımparaya gerek olmadan 1 kat geçiş astarı uygularsanız kuruduktan sonra üzerine x1 uygulanabilir.

 32. Merhabalar evimizin kapıları yağlı boya ile boyanmış kapıların boyama zamanı geldi yanlız yağlı boya hemen kurumadigi ve çok koktuğu için yağlı boya değil de x1 panel kapı boyasını kullansam kapıları iyice zımparalasam nemli bezle tozunu aldıktan sonra boyasam almazmı

 33. Kalekim, Kale Color'un Supar isimli ürünü daha serttir, örtme gücü daha iyi ve çatlama yapmaz. Polisan X1 Beyaz ambalajlı ürün kesinlikle beyaz renk değil sarı diyebilirim. İnanmak isteyenler 0.75'lik ambalajlarını alıp deneme yapabilir.

  Kaplama yüzeyler için 300-400 kum arası zımpara yapın, nemli bir bezle tozları alın hatta imkanınız varsa elektrik süpürgesinin ucuna takılan fırçasını kullanın.

  Boya sarfiyatını yaklaşık olarak 1 m2 = 100 gr olarak düşünün. Kapı boyayacaksanız 1 kapıyı kasasıyla birlikte 5 m2 olarak hesaplayın. Kapı başına 500 mg boya gidecektir, 4 kapı için:

  1 adet 2.5 litre Supar
  1 adet sünger rulo
  1 adet siyah kıllı fırça
  2 adet 4 cmlik maskeleme bandı

  -Kapılarınızın duvarla birleşim noktalarına maskeleme bandı çekin.

  -Öncelikle ASTAR olarak yine bu boyayı kullanıyoruz, 2.5 lt ambalajdan, 500 gr alın içine 1 su bardağı su koyun, iyice karıştırın, sünger rulo yardımıyla yavaş ve bastırmadan tek kat uygulayın, 7-8 dakika sonra boyadığınız yüzeyin üzerinden temizleyip kuruttuğunuz hafif nemli rulo ile tekrar geçin.

  -6 saat sonra içine su eklenmemiş Supar ile 2.katı atın, yine uygulamadan 7-8 dakika sonra sünger rulonuzla tarama yapın. Koyu renkli mobilyalarda 3.kat gerekebilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz