Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Polisan X1 Mobilya Boyama, Polisan X1 Dolap Boyama

polisan x1 mobilya boyama

Polisan X1 mobilya boyama hakkında birçok yazı ve video olsa da; buradaki ön bilgileri hızlıca gözden geçirip boyarken hataların önüne geçebilirsiniz.

Amatör olarak mobilya boyamada kullanılan ilk boyalardan bir tanesi Polisan X1’di diyebiliriz.

Şimdi ise; mobilya boyamak için birçok boya mevcut. Aslında, hepsinin kimyası aynı. Biz bu yazımızda Polisan X1 ile mobilya boyamayı anlatacağız.

Polisan X1 Mobilya Boyama

Polisan x1 ile mobilya boyama yaparken ilk dikkat etmeniz gereken şey, mobilyanın yüzeyi olmalı. Mobilya boyalı ise boyamak daha kolay olacak. Fakat, mobilya mdf kaplama ise; daha detaylı işçilik yapmanız gerekiyor.

Aşağıda Polisan X1 ile mobilya boyama yaparken, farklı yüzeylerde dikkat etmeniz gereken noktaları ve uygulamayı detaylıca anlattık.

MDF Yüzeyde Polisan X1 İle Mobilya Boyama

polisan x1 ile mobilya boyama
Polisan x1 ile mobilya boyama (mdf yüzey)

Boyanacak yüzey kaplama ise Polisan Matrix X1 boyanın yapışması daha zayıf olacaktır. (Yeni mobilyaların çoğu mdf kaplama) Ayrıca, mdf kaplama bir mobilyaya zımpara yapmak da çok zordur.

Bu nedenle, daha detaylı işçilik gerekir. Siz yine de zımpara makinesi, sünger zımpara veya takoz yardımı ile mümkün olduğu kadar zımpara yapmaya çalışın. (Hafif çizilmiş bir yüzeye boya veya astar çok daha iyi tutar.)

Çıkan tozu nemli bir bez ile silin. Yine boyanın daha iyi tutması için %10 sulandırarak 1 kat geçiş astarı veya Polisan’ın Multi Astarını uygulayın.

Astardan birkaç saat sonra X1 boyanızı sulandırmadan uygulayın. 2-3 kat olarak yine katlar arası en az 5 saat bekleyerek uygulayın.

Boyanmış veya Vernikli Mobilyayı Polisan X1 ile Boyama

polisan x1 boyama
Polisan 1x ile mobilya boyama (vernikli dolap)

Boyanacak mobilyanın yüzeyi boya veya vernikli ise; hafifçe çok ince zımpara yapıp, boyanın iyi yapışabilmesi için yüzeyi pürüzlü hale getirin. Çıkan tozu nemli bir bez ile silin.

Mobilyanın eski rengi koyu renk ise, isteğe bağlı olarak %10 sulandırarak 1 kat geçiş astarı (transfer astarı) veya multi astar uygulayabilirsiniz.

Bu astarlar boyanın iyi yapışmasını da sağlayacaktır. Koyu renk değilse boyanın kendisini 1 kat daha fazla da sürüp rengin kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Polisan X1 boyanızı yine sulandırmadan uygulayıp katlar arası en az 5 saat bekleyin.

Boyanızı bitirdikten birkaç gün sonra görünmeyen bir yerinden tırnağınızla bastırarak boyanın soyulup soyulmadığını kontrol edin. Eğer soyuluyorsa, su bazlı taş vernik, su bazlı sır vernik veya akrilik renksiz vernik uygulayın. Cadense, Rich, Permolit v.b. bir marka olabilir.

Polisan X1 İle Mutfak Dolabı Boyama

polisan mutfak dolabı boyama
Polisan x1 ile mutfak dolabı boyama

Benzeri birçok boya çıkmasına rağmen; Polisan X1 ile halâ mutfak dolabı boyama yapan birçok kişi var.

Parlak ve yarı mat olarak üretilen Polisan X1’in parlağı genel amaçlı olarak kullanılıyor. Yarı mat boyası ise; panel kapı boyası olarak tanımlanıyor. Fakat, yarı mat Polisan X1 ile de mutfak dolabı boyanabilir.

Yukarıda anlattığımız dolap boyama tekniğinin aynısını mutfak dolabı boyamak için de kullanabilirsiniz.

Fakat, Polisan X1 ile mutfak dolabı boyadıktan sonra; mutfak dolabı çok kullanıldığı için, kesinlikle üzerine vernik atmanızı öneriyoruz.

Diğer Uyarı ve Tavsiyeler

 • Polisan X1 boya ile benzer özellikte piyasada birçok ürün var. (Dyo, Hidrolux, Permolit Permolife, Kale Supar v.b.) Bulamazsanız bunları da kullanabilirsiniz. Hatta bilinen markaların su bazlı panel kapı boyaları da mobilya ve dolap boyamak için kullanılabilir. Bu panel kapı boyaları yarı mat olarak üretilir ve fırça rulo izini fazla belli etmez. Örneğin: Dyo Hidrolux (parlaktır), Dyo su bazlı panel kapı boyası (yarı mattır.), Marshall su bazlı opak ahşap koruyucu (Panel kapı boyası), Kale Supar, Permolit Permolife v.b.
 • X1 parlak ve yarı mat olarak üretilir. Yarı mat daha çok panel kapı boyamak için kullanılır.
 • Ayrıca parlak, yarı mat, mat sentetik boyalar da mobilya boyamak için kullanılabilir. Sentetik boyalarla mobilya boyama daha dayanıklı olabilir. Fakat kokusu günlerce çıkmayabilir. Özellikle mat sentetik boyalar su bazlı mat boyalarda olduğu gibi rulo-fırça izini fazla belli etmez.

28 Yorum

  • Fecriye Hanım,
   Özel tezgah boyalarını, fayans boyalarını veya epoksi boyaları kullanmalısınız.
   Örneğin, İsonem tezgah boyası, Polisan tezgah boyası, Demarin tezgah boyası v.b.

 1. X1 panel kapı boyası diye boyaci bana x1 kokusuz parlak boya vermiş. Ben Bi güzel boyadım kapıları. Son kapıda boyayı fark ettim. Bi sorun olur mu. Güzelde boyandı 2. Katta kapandı ama ilerde soyulma sararma falan yapar mı?

  • Yasemin Hanım,
   Herhangi bir sorun olmaz. Aynı boyanın parlağı gibi düşünün. Uygulamayı düzgün yaptıysanız soyulmaz. Sararma da yapmaz.

  • Ayça Hanım,
   Boyadan 1 gün önce multi astar uygulayın. X1 veya herhangi bir su bazlı multi surface boya ile boyayabilirsiniz.
   Boyadan 1 gün sonra akrilik vernik uygularsanız, daha da dayanıklı olacaktır.

 2. Merhabalar benim yatak odası dolabım beyaz MDF ben gri renge çevirmek istiyorum nasıl yapabilirim.simdiden teşekkür ederim yanıtınız için

 3. İyi günler ben de mutfak dolabı boyayacagim iyiki bu siteye girmişim baya aydinlandim. Benim dolabım kenarları kahve ortası krem klasik Türk mutfağı ? bunlari ben Polisan x1le boyayıp 3 kat astar da atarak iyice kuruduktan sonra su bazlı vernikmi uygulamaliyim? Sararma olurmu? Bir de elimizde kompresörlü sprey boyama aleti var onu bu boyalar ve vernik için kullanabilir miyim ? Takdir edersiniz ki büyük bir işe kalkisilmis oluyor dolaplarim ziyan olsun istemem değişme imkanım yok bu yüzden boyamayı seçtim en dayanıklı şekilde nasıl yapabilirim çok teşekkür ederim şimdiden.

  • İbrahim Bey,
   Öncelikle, 1 ya da 2 kat astar uygulayın. Ardından, en az 2 kat boyanızı yapın. Son olarak, verniği uygulayın. Su bazlı vernik uygularsanız, sararmaz. Katlar arası en az 4-5 saat bekleyin. Kompresör ile atılabilir. Deneyimliyseniz kullanın. Fakat, kompresör kullanırken içine su ilave etmeniz gerekecek. Bu da boyanın kapatma özelliğini düşürür, bilginiz olsun. Ayrıca, verniği kadife rulo ile uygulamanız daha doğru olur. Kolay gelsin.

 4. Merhabalar, öncelikle her danışana tek tek cevap verip, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Birçoğunu okudum. Aklımdaki soru işaretlerine cevap buldum. Tek bir şey danışmak istiyorum : Polisan x1 in vermeksiz olduğunu ve en son vernik uygulayacağımı okumuştum. X1 ile 2kat boyanan mutfak dolabının en son katına rich selfy ile sonlandırsam bir sıkıntı olur mu ?

  • Nesrin Hanım,
   Son kata Selfy uygulayabilirsiniz. Herhangi bir sakıncası yok. Hatta daha dayanıklı olacaktır.
   Fakat, henüz satın almadıysanız verniği ayrı kullanmak her zaman daha iyidir. Vernik her zaman parlatmak için değil, korumak içindir. Her iki uygulamanın da bir sebepten çizildiğini düşünün. Vernik çizilirse iz yapmaz ama boya çizilirse izi belli olacaktır.

 5. Merhaba benim mutfak dolabım gri parlak eski model dolaplarda.boyamak istiyorum yalnız nasıl yapacağım bilmiyorum çok video izledim çatlama olmaması ve güzel olması için hangi boyayı önerirsiniz lütfen yardımcı olun.boyadan sonra vernik falan gerekiyor mu aynı zamanda fayanslarinida boyayacagimsimdiden teşekkür ederim

  • Leyla Şahin,
   Öncelikle, parlak yüzeye boyanın iyi tutması için, 1 kat Rich veya Cadence marka parlak yüzey astarı uygulamalısınız. 1 gün sonra su bazlı panel kapı boyaları veya yukarıda adını verdiğimiz akrilik boyalar ile boyayabilirsiniz. Boyadan bir gün sonra da su bazlı vernik uygulayın. Tümü için kadife rulo kullanın.

 6. Ham mdfyi su bazli boya ile boyamak istiyorum. Ama kompresorlu tabanca ile. Lake olsun istiyorum. Onereceginiz boya markasi ne olabilir. ?

 7. Merhabalar mutfak dolaplarımı öneri ile marshall boya ile boyadım soyulmalar oldu iki kattan sonra bugün Polisan x1 aldım boyacı panel kapı boyası ile diğer mobilya boyasının aynısı olduğunu söyledi diğer katları Polisan ile boyayacağım sizce bir sorun olur mu

  • Funda Hanım,
   Su bazlı panel kapı boyası ile su bazlı genel maksatlı boyalar aynı diyebiliriz. Sadece parlaklık farkı var. Daha önce Marshall boyanın su bazlı boyasını kullandıysanız bir sorun olmaz. Sadece, boyadan önce soyulan kısımları hafifçe zımpara yapın.

 8. Marshall aldım daha uygun fiyatlıydı. Boya yaptım güzel oldu üzerine subazlı vernik atsam sağlamlığı artar mı

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar