Evde Mobilya Boyama Teknikleri

mobilya nasıl boyanır
Evde mobilya boyama

Sizin için mobilya boyama hakkında çok detaylı bir yazı hazırladık. Eski mobilyalarınızı farklı renklerde boyamak veya deforme olmuş mobilyaları yenilemek istiyorsanız bu yazımız size göre. Evde mobilya boyama yaparken, dikkat etmeniz gereken noktaları ve zımparasız mobilya boyama tekniklerini anlatacağız.

Ayrıca, faklı türde boyalar ile evde mobilya boyama tekniklerine göz atacağız. Vernikli mobilya hangi boya ile boyanır, vernikli mobilya nasıl boyanır? detaylı şekilde anlatacağız. Akrilik boya, yağlı boya, sprey boya, renkli vernik ve selülozik boya ile mobilya nasıl boyanır ayrı-ayrı anlatacağız. Bu boyaların artı ve eksi yönlerine değineceğiz. Bu sayede, evdeki mobilyaları boyamaya karar verdiğinizde, kolayca boya seçimi yapabileceksiniz.

Evde Mobilya Boyama

evde mobilya boyama

Tüm yüzeylerde olduğu gibi, mobilya boyamada da yüzeyin aşırı parlak ve kaygan olması boyamayı zorlaştırır. Evde mobilya boyarken, mobilya üzerinde ne olduğunu anlamaya çalışın.

Çünkü, bazı yüzeylere boya kolayca yapılırken; bazı yüzeyleri de boyamaya hazırlamak gerekebilir.

Yani, mobilyanızın üzerinde bir kaplama mı var boya mı var? Düz bir yüzeye mi sahip, yoksa pürüzlü bir yüzey mi? Doğru boyama tekniğini uygulamak için ve boyanın uzun ömürlü olması için yüzeye dikkat etmek gerekiyor.

Genellikle, boyalı, fakat çok kaygan olmayan mobilyalar direkt boyanabiliyor. Fakat, mobilya yüzeyinde mdf kaplama veya lake gibi parlak bir boya varsa, zımpara yapmanız hatta boyadan önce bir astar uygulamanız gerekebilir.

Önce, zımpara yapmadan mobilya boyamayı sonra da; farklı boya türleri ile “mobilya nasıl boyanır?” anlatalım.

Zımparasız Mobilya Boyama

zımpara yapmadan mobilya boyama

Zımparasız mobilya boyama yapılır mı, zımpara yapmadan mobilya boyama sağlıklı mı?: Evet, zımpara yapmadan, evde mobilya boyama yapabilirsiniz. Doğru astar seçimi ile zımpara yapmadan evdeki mobilyalarınızı boyayabilirsiniz.

Zımpara yapmadan evde mobilya boyama, her ne kadar sağlıklı olmasa da; doğru astar boya ile evdeki mobilyalarınızı zımparasız boyamak mümkündür.

Zımpara Yapmadan Mobilya Nasıl Boyanır?

zımpara yapmadan mobilya boyanırmı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, özellikle üzeri parlak ve kaygan mobilyalara ve zımpara yapmanızı tavsiye ediyoruz. Zımpara ile mobilya yüzeyini hafifçe pürüzlü yapmak, boyanın iyi tutmasını sağlar. Hatta, çoğu zaman astar yapmaya bile gerek kalmaz.

Mdf kaplama gibi yüzeylere zımpara makinesi olmadan zımpara yapmak mümkün olmuyor. Ayrıca, ev içinde zımpara tozuna maruz kalmak istemiyorsanız zımparasız mobilya boyamayı düşünebilirsiniz.

Evde zımpara yapmadan mobilya boyamanın tek yolu astar yapmaktır. Doğru astarı, doğru yöntemle uygularsanız zımpara yapmadan mobilyalarınızı boyayabilirsiniz.

Sizin için en doğru astar, boyanız ile aynı cins olan astardır. Yani, bir mobilyayı akrilik boya ile boyamak istiyorsanız akrilik astar, yağlı boya ile boyamak istiyorsanız sentetik astar, selülozik boya ile boyamak istiyorsanız selülozik astar kullanmalısınız.

Fakat, burada şu uyarıları yapmamız gerekiyor:

 • Selülozik astarlar, sadece yüzeyde selülozik boya varsa uygulanabilir veya yüzeyin hiç boyanmamış olması gerekiyor.
 • Akrilik boya ile evde mobilya boyama yapmak istiyorsanız ve yüzeyde aşırı parlak ve kaygan bir boya veya kaplama varsa: önce geçiş astarı uygulayın. Geçiş astarı, pürüzsüz yüzeylere ve parlak boyaların üzerine boya yapabilmenize imkân verir.
 • Yağlı boya (sentetik boya) ile mobilya boyamayı düşünüyorsanız yüzeyinde parlak boya ve kaplama varsa önce bir kat sentetik astar kullanın.

Zımpara yapmadan mobilya boyamayı anlattığımıza göre artık, farklı türde boyalar ile doğru evde mobilya boyama tekniklerine geçebiliriz.

Farklı Boya Türleri İle Evde Mobilya Boyama

Yukarıda bahsettiğimiz gibi akrilik boya, yağlı boya, sprey boya, renkli vernik ve selülozik boya ile evde mobilya boyama yapabilirsiniz. Her boyanın kendine özgü avantajlarını ve dezavantajlarını sizin için derledik.

Akrilik Boya İle Mobilya Boyama

Akrilik boya ile mobilya boyama en çok kullanılan evde mobilya boyama teknikleri içinde yer alıyor. Özellikle koku çıkarmaması ve hızlı kuruması evde mobilya boyama çalışmalarında akrilik boyayı ön plana çıkardı.

Akrilik boya ile evde mobilya boyamak istiyorsanız (multisurface) yani, genel maksatlı olanları tercih edin. Bu boyalar iç ve dış mekânda kullanılabilir ve bir çok yüzeye iyi tutunma sağlar. (ahşap, plastik, beton v.b)

Akrilik boyaların parlak, yarı-mat ve mat görünen çeşitlerini olduğunu hatırlatalım. Zevkinize uygun parlaklıkta bir akrilik boya tercih edebilirsiniz. (Bazı genel maksatlı akrilik boyalar: Cadence Multisurface, Rich Multisurface, Dyo Hidrolux (Parlak), Dyo Hidroten (Yarı-mat), Polisan X1 (parlak ve yarı-mat), Permolit Permolife (parlak ve yarı-mat)

Ayrıca, su bazlı panel kapı boyaları da akrilik boya sınıfına girdiği için, mobilya boyamak için kullanabilirsiniz. Fakat, yarı-mat olduklarını hatırlatalım.

Akrilik Boya İle Mobilya Nasıl Boyanır?

 • Mobilyanın yüzeyini mümkünse zımpara yapın ve zımparadan çıkan tozu silin.
 • 1 kat akrilik astar veya yüzey çok parlak veya kaygan ise geçiş astarı uygulayın.
 • 3-4 saat astarın kurumasını bekleyin.
 • Astar tamamen kuruduktan sonra, 1 kat akrilik boyayı inceltmeden uygulayın.
 • En az 3-4 saat bekleyip, ikinci kat akrilik boyayı uygulayın.
 • Mobilya üzerindeki boyayı çizilmelere karşı korumak ve temizlik yaparken, zamanla yıpranmasını engellemek için, 1-2 kat su bazlı akrilik vernik uygulayabilirsiniz. (Verniğin boyanız ile aynı parlaklıkta olmasına dikkat edin.)

Vernik ve akrilik boyayı uygulamak için kadife rulo kullanabilirsiniz. Kenarlar için de 1-2 numara su bazlı boya fırçası olabilir.

Yağlı Boya İle Mobilya Boyama

yağlı boya ile mobilya boyanır mı

Yağlı boya ile mobilya boyanır mı? Evet, yağlı boyalar ile mobilya boyanabilir. Yağlı boya ile mobilya boyama fazla bilinmese de; ekonomik bir çözümdür. Üstelik parlak, yarı mat veya mat yağlı boya ile evdeki mobilyalarınızı boyayabilirsiniz.

Yağlı boya ile mobilya boyamak istiyorsanız; yağlı boyanın geç kuruduğunu ve birkaç gün kokusunun çıkmadığını hatırlatalım. Fakat yağlı boya, kolay bulunabilir ve ekonomiktir. Ayrıca, örtücülüğü yüksektir ve diğer boyalara göre aynı miktarda yağlı boya ile çok daha fazla alan boyanabilir.

Parlak ve kaygan bir yüzeye uygulanabilecek en iyi boya yağlı boyadır. Çünkü yağlı boya boyalı boyasız neredeyse tüm yüzeylere çok iyi yapışır.

Sentetik astarı yapılmış ve yağlı boya ile boyanmış ve katlar arası bekleme süresine dikkat edilmiş bir yağlı boya uygulamasında çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Yağlı Boya İle Mobilya Nasıl Boyanır?

 • 1 kat sentetik astar uygulayın. İsterseniz astardan önce, mobilyayı hafifçe zımpara yapabilirsiniz.
 • 1 kat sentetik astar uygulayın. (Astarı %10 sentetik tiner ile inceltip boya gibi sürün.)
 • 24 saat kurumasını bekleyin. (Ne kadar çok beklerseniz o kadar iyi olur, 48 saate kadar bekleyebilirsiniz.)
 • 1 kat sentetik boya (yağlı boya) uygulayın. (Yağlı boyayı %10 sentetik tiner ile inceltin)
 • 24-48 saat kurumasını bekleyin.
 • Son kat yağlı boyayı da yaparak boyanızı bitirin.
 • Mobilyanızı kullanmadan önce 48 saat bekleyin. İyi kurumamış bir boya darbelere dayanmaz. (Tam darbe ve çizik dayanımı için, birkaç hafta geçmesi gerekebilir.)
 • Yağlı boyanın üzerine vernik tutmaz. Herhangi bir vernik uygulamayın.

Yağlı boyayı saten parmak rulo ile uygulayın, kenarlarda ise kıl fırça kullanabilirsiniz.

Sprey Boya İle Evde Mobilya Boyama

Sprey boya ile mobilya boyanır mı?: Evet, sprey boya ile evde mobilya boyanabilir. Fakat, sprey boya ile mobilya dahil, herhangi bir şey boyamak, sanıldığı kadar kolay değildir.

Sprey boya ile evde mobilya boyamak kolay gibi görünse de oldukça zordur. Sprey boya ile evde mobilya boyamak isteyen fakat, hüsrana uğrayan birçok kişi var.

Sprey boya ile mobilya üzerinde düzgün ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek kolay değildir. Daha önce sık-sık sprey boya kullandıysanız, sprey boyayı kullanmanızda bir sakınca yok. Aksi halde, uygulama esnasında akma, damlama olabilir veya fazla uygulama dolayısıyla mobilya üzerinde kalın katmanlar oluşabilir.

Özellikle, büyük ebatlı mobilyalarda. Büyük bir masa, gardrop, dolap veya vestiyer boyamak sizin için zor olabilir. Sprey boya ile boyanacak alan ne kadar büyük olursa boyamak o kadar zor olacaktır.

Riski en aza indirmek için, başka bir alanda boyama denemeleri yapın. Mümkün olduğunca, küçük bir mobilya seçin ve ince katlar halinde boya yapın. (25-30 santimetre uzaklıktan.)

Sprey boya ile evde mobilya boyamanın diğer dezavantajı ise, boyama esnasında meydana gelen koku ve gazdır. Sprey boyayı bir-iki defa sıkmak bile, evin içinde rahatsız edici bir koku ve zararlı bir gaz bırakır. Evde mobilya boyama yapacaksanız özellikle maske kullanmaya özen gösterin.

Mümkünse boyama yapacağınız mobilyayı dışarı çıkarın, rüzgârsız ve açık bir havada boyayın. Hafif rüzgâr varsa rüzgârı arkanıza alın.

Sprey Boya İle Mobilya Nasıl Boyanır?

 • Mobilya üzerindeki eski boyayı veya parlak yüzeyi hafifçe pürüzlü hale getirmek için ince zımpara yapın.
 • Çıkan tozu nemli bez ile silin.
 • 25-30 santimetre uzaklıktan ince bit kat sprey astar yapın.
 • Yaklaşık yarım saat bekleyin.
 • Yine 25-30 santimetre uzaklıktan birinci kat sprey boyayı yapın.
 • İlk katın da kurumasını yarım saat bekleyin.
 • İkinci kat sprey boyayı da uygulayın.
 • Yine Yarım saat sonra, boyayı korumak için sprey vernik uygulayın. (Parlak, yarı-mat veya mat vernik olabilir.)

Vernikli Mobilya Hangi Boya İle Boyanır?

vernikli mobilya nasıl boyanır

Vernikli mobilya hangi boya ile boyanır? Halk arasında renkli vernik veya pinotex olarak bilinen vernikli ahşap koruyucular ile evdeki mobilyalarınızı boyayabilirsiniz. Vernikli ahşap koruyucular, en şık, dekoratif ve doğal görünen boyalardan biridir.

Fakat, bir mobilyanın renkli vernik ile boyaya bilmesi için ham olmalıdır. Yani hiç boyanmamış olmalıdır. Ancak bu sayede vernikli ahşap koruyucu ahşabın dola dokusunu gösterebilir.

Üzerinde yağlı boya, poliüretan boya ve lake boya gibi parlak boyalar olan mobilyalara zaten vernikli ahşap koruyucunun tutması mümkün değildir.

Kısacası, bir mobilyayı renkli vernik ile boyamak istiyorsanız. Mobilyanızın üzerinde ya aynı renkle renkli vernik olmalı ya da ham ağaç olmalıdır. Kendi üzerindeki vernikten farklı bir renk vernik ile boyamak istiyorsanız renklerin karışmaması için eski verniği tamamen zımpara yapmanız gerekiyor.

Üzerindeki vernik ile yanı renkte vernik yapacaksanız; eski verniğin parlaklığını hafifçe zımpara ile almanız yeterli olacaktır.

Vernikli Mobilya Nasıl Boyanır?

 • Mobilya üzerinde herhangi bir vernik, boya v.s varsa; ham ağaca kadar zımpara yapın.
 • Nemli bir bez ile çıkan tozun silin.
 • Kadife veya sünger rulo ile 1 kat vernikli ahşap koruyucu yapın.
 • 5-6 saat ilk kat verniğin kurumasını bekleyin. (En iyi sonuç için, 24 saat bekleyip, boyadığınız verniğin üzerini 220 numara zımpara ile çizin.)
 • İlk kat iyice kuruduktan sonra ikinci katı da yapıp boyamayı bitirin.
 • Vernikli ahşap koruyucuyu en az 2-3 kat yapıp, yukarıda bahsettiğimiz gibi, katlar arasında hafifçe zımpara yaparsanız çok daha uzun ömürlü olacaktır. Kenar kısımlarda ise 2-3 numara kıl fırça kullanabilirsiniz.

Vernikli ahşap koruyucular, genellikle, sentetik olsa da; su bazlıları da bulunabilir. Su bazılarının da uygulaması aynıdır. Hatta, hızlı kuruduğundan katlar arasında daha az bekleyebilirsiniz. Ayrıca, su bazlı olanlar koku yapmaz.

Selülozik Boya İle Mobilya Boyama

Selülozik boyalar evde mobilya boyamak için uygun olmasa da oldukça dayanıklı boyalardır. Selülozik boyaların en büyük avantajı dayanıklı olması ve çok hızlı kurumasıdır. Selülozik boyalar uygulandığı yüzey ile çok iyi bütünleşir ve 15-20 dakika içinde kururlar.

Fakat, çıkan koku ve gaz oldukça zararlıdır. Selülozik boyalar, genellikle boya tabancaları ile uygulanır. Fakat, rulo fırça ile de yapılabilir.

Bizim tavsiyemiz; eğer bir boya tabancanız varsa ve selülozik boya için uygunsa selülozik boya uygulayın. Fırça-rulo ile boyarken, hızlı kuruduğu için fırça yapışacak ve zor olacaktır.

Selülozik boya ile mobilya boyamanın diğer dezavantajı ise, her boyanın üzerine yapılamamasıdır. Sadece, mobilya ham ise veya eski boyası selülozik boya ise boyama yapılabilir. Üzerinde başka boya varsa, eski boyayı kabartacaktır.

Selülozik Boya İle Mobilya Nasıl Boyanır?

 • Mobilya üzerinde farklı cins bir boya varsa, ham ahşabı görene kadar zımpara yapın.
 • Zımparadan çıkan tozu nemli bez ile silin.
 • İlk kat selülozik boyayı uygulayın. (Selülozik tiner ile %20-30 inceltin.)
 • Yaklaşık 20 dakika sonra ikinci katı yapın. (Üzerine vernik gerekmez.)

Selülozik boya ile mobilya boyama uygulamasında fırça ve tabanca uygulaması aynıdır. Bizim tavsiyemiz; uygun bir boya tabancası ile bilen kişiler tarafından yapılmasıdır.

Evde mobilya boyama teknikleri hakkında soru ve görüşlerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz