Sizin İçin Seçtiklerimiz

haskarmedikal.com

Hasta Yatağı Kiralama ve Satın Alma Hizmetleri

İlginizi Çekebilir

Evde Mobilya Boyama, Zımparasız Mobilya Boyama

mobilya boyama teknikleri
Evde mobilya boyama

Sizin için evde mobilya boyama tekniklerini içeren çok detaylı bir yazı hazırladık. Eski mobilyalarınızı farklı renklerde boyamak veya deforme olmuş mobilyaları yenilemek istiyorsanız, bu yazımız size göre. Evde mobilya boyama yaparken, dikkat etmeniz gereken noktaları ve zımpara yapmadan evde mobilya boyama tekniklerini aşağıda anlattık.

Evde Mobilya Boyama

evde mobilya boyama
Evde mobilya boyama

Tüm yüzeylerde olduğu gibi, mobilya boyamada da yüzeyin aşırı parlak ve kaygan olması boyamayı zorlaştırır. Evde mobilya boyarken, mobilya üzerinde ne olduğunu anlamaya çalışın.

Çünkü, bazı yüzeylere boya kolayca yapılırken; bazı yüzeyleri de boyamaya hazırlamak gerekebilir.

Yani, mobilyanızın üzerinde bir kaplama mı var boya mı var? Düz bir yüzeye mi sahip, yoksa pürüzlü bir yüzey mi? Doğru boyama tekniğini uygulamak için ve boyanın uzun ömürlü olması için yüzeye dikkat etmek gerekiyor.

Genellikle, daha önce boyanmış ve çok kaygan olmayan mobilyalar direkt boyanabiliyor. Fakat, mobilya yüzeyinde mdf kaplama veya lake gibi parlak bir boya varsa, zımpara yapmanız hatta boyadan önce bir astar uygulamanız gerekebilir.

Önce, farklı boya türleri ile evde mobilya boyama tekniklerini anlatalım. Ardından zımparasız mobilya boyama nasıl yapılır başlığına geçelim.

Evde Mobilya Hangi Boya İle Boyanır?

Evde mobilya hangi boya ile boyanır? Yukarıda bahsettiğimiz gibi akrilik boya, yağlı boya, sprey boya, renkli vernik ve selülozik boya ile evde mobilya boyama yapabilirsiniz. Her boyanın kendine özgü avantajlarını ve dezavantajlarını sizin için derledik. Seçenekleri ve uygulama metodlarını görüp kendiniz için en uygun tercihi yapabilirsiniz.

Akrilik Boya İle Evde Mobilya Boyama

akrilik boya ile mobilya boyamak

Akrilik boya ile mobilya boyama en çok kullanılan evde mobilya boyama teknikleri içinde yer alıyor. Özellikle koku çıkarmaması ve hızlı kuruması, evde mobilya boyama yapmak isteyenlerin ilk tercihi olmayı başardı.

Akrilik boya ile evde mobilya boyamak istiyorsanız; (multi surface veya hybrid akrilik boyaları tercih edin. Bu boyalar iç ve dış mekanda kullanılabilir ve bir çok yüzeye iyi tutunma sağlar. (ahşap, plastik, metal, beton v.b)

Akrilik boyaların parlak, yarı-mat ve mat görünen çeşitlerini olduğunu hatırlatalım. Zevkinize uygun parlaklıkta bir akrilik boya tercih edebilirsiniz. (Bazı genel maksatlı akrilik boyalar: Cadence Multi Surface, Rich Multi Surface, Dyo Hidrolux (Parlak), Dyo Hidroten (Yarı-mat), Polisan X1 (parlak ve yarı-mat), Permolit Permolife (parlak ve yarı-mat)

Ayrıca, su bazlı panel kapı boyaları da akrilik boya sınıfına girdiği için, mobilya boyamak için kullanabilirsiniz. Fakat, yarı-mat olduklarını hatırlatalım.

Akrilik Boya İle Mobilya Nasıl Boyanır?

akrilik boya ile mobilya boyama
 • Mobilyanın yüzeyini mümkünse zımpara yapın ve zımparadan çıkan tozu silin.
 • 1 kat akrilik astar kullanın. (Yüzey parlak ve kaygan ise, parlak yüzey astarı veya geçiş astarı uygulayın.)
 • 3-4 saat astarın kurumasını bekleyin.
 • Astar tamamen kuruduktan sonra, 1 kat akrilik boyayı inceltmeden uygulayın.
 • En az 3-4 saat bekleyip, ikinci kat akrilik boyayı uygulayın.
 • Mobilya üzerindeki boyayı çizilmelere karşı korumak ve temizlik yaparken, zamanla yıpranmasını engellemek için, 1 veya 2 kat taş vernik, sır vernik veya su bazlı akrilik vernik uygulayabilirsiniz. (En dayanıklı vernik taş verniğidir.) (Verniğin boyanız ile aynı parlaklıkta olmasına dikkat edin.)

Verniği ve akrilik boyayı uygulamak için, kadife rulo kullanabilirsiniz. Kenarlar için de 1-2 numara su bazlı boya fırçası olabilir.

Yağlı Boya İle Evde Mobilya Boyama

yağlı boya ile mobilya boyanır mı

Yağlı boya ile mobilya boyanır mı? Evet, yağlı boyalar ile mobilya boyanabilir. Yağlı boya ile mobilya boyama fazla bilinmese de; ekonomik bir çözümdür. Üstelik parlak, yarı mat veya mat yağlı boya ile evdeki mobilyalarınızı boyayabilirsiniz.

Yağlı boya ile mobilya boyamak istiyorsanız; yağlı boyanın geç kuruduğunu ve birkaç gün kokusunun çıkmadığını hatırlatalım. Fakat yağlı boya, kolay bulunabilir ve ekonomiktir. Ayrıca, örtücülüğü yüksektir ve diğer boyalara göre aynı miktarda yağlı boya ile çok daha fazla alan boyanabilir.

Parlak ve kaygan bir yüzeye uygulanabilecek en iyi boya yağlı boyadır. Çünkü yağlı boya, boyalı boyasız neredeyse tüm yüzeylere çok iyi yapışır.

Sentetik astarı yapılmış, katlar arası bekleme süresine dikkat edilmiş bir yağlı boya uygulamasında çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. Fakat, beyaz yağlı boyanın su bazlı akrilik boyalara göre daha hızlı sarardığını hatırlatalım. (Birkaç sene sonra, beyaza boyadığınız mobilyanız kırık beyaz hatta kreme dönebilir.)

Yine de yağlı boya ile mobilyalarınız boyamak istiyorsanız, detaylı anlatım aşağıda.

Yağlı Boya İle Mobilya Nasıl Boyanır?

 • 1 kat sentetik astar uygulayın. İsterseniz astardan önce, mobilyayı hafifçe zımpara yapabilirsiniz.
 • 1 kat sentetik astar uygulayın. (Astarı %10 sentetik tiner ile inceltip boya gibi sürün.)
 • 24 saat kurumasını bekleyin. (Ne kadar çok beklerseniz o kadar iyi olur, 48 saate kadar bekleyebilirsiniz.)
 • 1 kat sentetik boya (yağlı boya) uygulayın. (Yağlı boyayı %10 sentetik tiner ile inceltin)
 • 24-48 saat kurumasını bekleyin.
 • Son kat yağlı boyayı da yaparak boyanızı bitirin.
 • Mobilyanızı kullanmadan önce 48 saat bekleyin. İyi kurumamış bir boya darbelere dayanmaz. (Tam darbe ve çizik dayanımı için, birkaç hafta geçmesi gerekebilir.)
 • Yağlı boyanın üzerine vernik tutmaz. Herhangi bir vernik uygulamayın.

Yağlı boyayı saten parmak rulo ile uygulayın, kenarlarda ise kıl fırça kullanabilirsiniz.

Sprey Boya İle Evde Mobilya Boyama

sprey boya ile mobilya boyanır mı
Sprey boya ile mobilya boyama

Sprey boya ile mobilya boyanır mı?: Evet, sprey boya ile evde mobilya boyanabilir. Fakat, mobilya dahil, sprey boya ile herhangi bir şey boyamak, sanıldığı kadar kolay değildir.

Sprey boya ile evde mobilya boyamak kolay gibi görünse de oldukça zordur. Sprey boya ile evde mobilya boyamak isteyen fakat, hüsrana uğrayan birçok kişi var.

Sprey boya ile mobilya üzerinde düzgün ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek kolay değildir. Daha önce sık-sık sprey boya kullandıysanız, sprey boyayı kullanmanızda bir sakınca yok. Aksi halde, uygulama esnasında akma, damlama olabilir veya fazla uygulama dolayısıyla mobilya üzerinde kalın katmanlar oluşabilir.

Özellikle, büyük ebatlı mobilyalarda. Büyük bir masa, gardırop, dolap veya vestiyer boyamak sizin için zor olabilir. Sprey boya ile boyanacak alan ne kadar büyük olursa boyamak o kadar zor olacaktır. (Özellikle daha önce sprey boya tecrübeniz yoksa 50-60 santimetreden büyük eşyalarda sprey boya kullanmak oldukça risklidir.)

Riski en aza indirmek için, başka bir alanda boyama denemeleri yapın. Mümkün olduğunca, küçük bir mobilya seçin ve ince katlar halinde boya yapın. (25-30 santimetre uzaklıktan.)

Sprey boya ile evde mobilya boyamanın diğer dezavantajı ise, boyama esnasında meydana gelen koku ve gazdır. Sprey boyayı bir-iki defa sıkmak bile, evin içinde rahatsız edici bir koku ve zararlı bir gaz bırakır. Evde mobilya boyama yapacaksanız özellikle maske kullanmaya özen gösterin.

Mümkünse boyama yapacağınız mobilyayı dışarı çıkarın, rüzgarsız ve açık bir havada boyayın. Hafif rüzgar varsa rüzgarı arkanıza alın.

Sprey Boya İle Mobilya Nasıl Boyanır?

sprey boya ile mobilya nasil boyanir
 • Mobilya üzerindeki eski boyayı veya parlak yüzeyi hafifçe pürüzlü hale getirmek için ince zımpara yapın.
 • Çıkan tozu nemli bez ile silin.
 • 25-30 santimetre uzaklıktan ince bit kat sprey astar yapın.
 • Yaklaşık yarım saat bekleyin.
 • Yine 25-30 santimetre uzaklıktan birinci kat sprey boyayı yapın.
 • İlk katın da kurumasını yarım saat bekleyin.
 • İkinci kat sprey boyayı da uygulayın.
 • Yine Yarım saat sonra, boyayı korumak için sprey vernik uygulayın. (Parlak, yarı-mat veya mat vernik olabilir.)

Vernikli mobilya hangi boya ile boyanır, vernikli dolap hangi boya ile boyanır? Bir mobilyanın üzeri ne kadar parlak ne kadar kaygan olursa, o kadar zor boya tutar. Bu nedenle vernikli mobilyaları da boyarken, itinalı bir çalışma yapmanız gerekir.

Mobilyanızın üzerinde cila veya vernikli ahşap koruyucu olabilir. Her durumda üzerindeki parlaklığı almak için mobilyanıza hafifçe zımpara yapmanız gerekiyor.

Selülozik Boya İle Mobilya Boyama

selulozik boya ile mobilya boyamak

Selülozik boyalar evde mobilya boyamak için çok uygun olmasa da; oldukça dayanıklı boyalardır. Selülozik boyaların en büyük avantajı dayanıklı olması ve çok hızlı kurumasıdır. Selülozik boyalar uygulandığı yüzey ile çok iyi bütünleşir ve 15-20 dakika içinde kururlar.

Fakat, çıkan koku ve gaz oldukça zararlıdır. Selülozik boyalar, genellikle boya tabancaları ile uygulanır. Fakat, rulo fırçayla da yapılabilir.

Bizim tavsiyemiz; eğer bir boya tabancanız varsa ve selülozik boya için uygunsa, mobilya boyamak için selülozik boya kullanın. Fakat, fırça-rulo ile boyarken, hızlı kuruduğu için fırça yapışacak ve zor olacaktır.

Selülozik boya ile mobilya boyamanın diğer dezavantajı ise, her boyanın üzerine yapılamamasıdır. Sadece, mobilya ham ise veya eski boyası selülozik boya ise boyama yapılabilir. Üzerinde başka boya varsa, eski boyayı kabartacaktır.

Selülozik Boya İle Mobilya Nasıl Boyanır?

 • Mobilya üzerinde farklı cins bir boya varsa, ham ahşabı görene kadar zımpara yapın.
 • Zımparadan çıkan tozu nemli bez ile silin.
 • İlk kat selülozik boyayı uygulayın. (Selülozik tiner ile %20-30 inceltin.)
 • Yaklaşık 20 dakika sonra ikinci katı yapın. (Üzerine vernik gerekmez.)

Selülozik boya ile mobilya boyama uygulamasında fırça ve tabanca uygulaması aynıdır. Bizim tavsiyemiz; uygun bir boya tabancası ile tecrübeli kişiler tarafından yapılmasıdır.

Zımpara Yapmadan Evde Mobilya Boyama

zımpara yapmadan mobilya boyama
Zımpara yapmadan mobilya boyama

Zımparasız mobilya boyama yapılır mı, zımpara yapmadan mobilya boyama sağlıklı mı?: Evet, zımpara yapmadan, evde mobilya boyama yapabilirsiniz. Doğru astar seçimi ile zımpara yapmadan evdeki mobilyalarınızı boyayabilirsiniz.

Zımpara yapmadan evde mobilya boyama, her ne kadar sağlıklı olmasa da; doğru astar boya ile evdeki mobilyalarınızı zımparasız boyamak mümkündür.

Doğru astar ile zımparasız mobilya boyamada herhangi bir sakınca yoktur. Zımpara yapmadan evde mobilya boyama aşamalarını ve kullanılması gereken astarları aşağıda anlattık.

Zımparasız Mobilya Boyama

zımpara yapmadan mobilya boyanırmı
Zımparasız mobilya boyama

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, özellikle üzeri parlak ve kaygan mobilyalara ve zımpara yapmanızı tavsiye ediyoruz. Zımpara ile mobilya yüzeyini hafifçe pürüzlü yapmak, boyanın iyi tutmasını sağlar. Hatta, çoğu zaman astar yapmaya bile gerek kalmaz.

Mdf kaplama gibi yüzeylere zımpara makinesi olmadan zımpara yapmak mümkün olmuyor. Ayrıca, ev içinde zımpara tozuna maruz kalmak istemiyorsanız zımparasız mobilya boyamayı düşünebilirsiniz.

Evde zımpara yapmadan mobilya boyamanın tek yolu astar yapmaktır. Doğru astarı, doğru yöntemle uygularsanız zımpara yapmadan mobilyalarınızı boyayabilirsiniz.

Sizin için en doğru astar, boyanız ile aynı cins olan astardır. Yani, bir mobilyayı akrilik boya ile boyamak istiyorsanız akrilik astar, yağlı boya ile boyamak istiyorsanız sentetik astar, selülozik boya ile boyamak istiyorsanız selülozik astar kullanmalısınız.

Zımpara Yapmadan Mobilya Boyamanın Püf Noktaları

 • Uygun astarı kullanın. Selülozik astarlar, sadece yüzeyde selülozik boya varsa uygulanabilir veya yüzeyin hiç boyanmamış olması gerekiyor.
 • Mobilyanızın yüzeyinde aşırı parlak ve kaygan bir boya veya kaplama varsa; parlak yüzey astarı veya geçiş astarı uygulayın. Parlak yüzey astarı ve geçiş astarı, pürüzsüz yüzeylere ve parlak boyaların üzerine boya yapılmasını sağlar. (Bazı parlak yüzey astarları: Rich parlak yüzey astarı, Cadence parlak yüzey astarı. Bazı geçiş astarları: Dyo geçiş astarı, Permolit geçiş astarı, Polisan transfer astarı, Marshall geçiş astarı v.b.)
 • Yağlı boya (sentetik boya) ile mobilya boyamayı düşünüyorsanız, yüzeyinde parlak boya ve kaplama varsa önce bir kat sentetik astar kullanın.

Evde mobilya boyama teknikleri ve zımpara yapmadan mobilya boyama ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar