İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Antrasit Renk Nedir?, Antrasit Gri Boya Örnekleri

antrasit ne renk

Evleri için boya satın alanlar, artık eskisi gibi fildişi, şampanya, krem gibi tonları kullanmıyor. Daha çok, gri ve antrasit rengi duvar kombinlerini tercih ediyor. Daha modern ve göze oldukça hoş görünen gri ve antrasit boya, en çok satılan renkler arasında yer alıyor. Siz de antrasit gri boya ile evinizi boyatmak istiyorsanız; öncelikle antrasit renk nedir? anlatalım. Ardından, bazı markaların antrasit renk tonlarına ve farklı renk kombinasyonlara göz atalım. Bu sayede eviniz için doğru kombini yakalayabilirsiniz.

Antrasit Renk Nedir?

Çevremizde birçok eşyada ve dekorasyonda hatta, tabiatta gördüğümüz antrasit renk, bir çok kişi tarafından siyah olarak biliniyor. Haksız da değiller. Çünkü, siyaha çok yakın. Peki neden siyah demiyoruz? Çünkü, yakından ve aydınlık bir ortamda bakıldığında gerçekten siyah olmadığını görüyoruz. Peki antrasit ne renk?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, çoğu kimse tarafından siyah olarak bilinen antrasit renk, aslında çok koyu gridir. Füme de diyebiliriz. Fakat, antrasite sadece bir şekilde koyu gri etiketini yapıştırmak da çok doğru değildir. Çünkü, bazı antrasitler griye, bazıları yeşile, bazıları maviye hatta, bazıları da çok koyu kahveye çalıyor. Yine de genel olarak antrasit renginin siyaha yakın bir gri olduğunu söyleyebiliriz.

Antrasit Renk Tonları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, gerek duvar boyası seçiminde, gerekse eşya renklerinde antrasit renk tonları hata yapmaya açık renklerdir. Özellikle, bilgisayar ekranı veya telefondan gördüğünüz antrasit dahil, bir çok renk yanıltıcı olabilir. Ekranda açık görünebilir, yeşil veya mavi görünebilir. Bu nedenle, antrasit renk tonlarını hem açıklayarak hem de; yüksek çözünürlüklü resimlerle örnekleyerek göstermeye çalışacağız.

Açık Antrasit Rengi

açık antrasit
Açık antrasit

Açık antrasit rengi yakından ve uzaktan bakıldığında koyu griyi andırır. Duvar boyanızı seçerken açık antrasit rengi ile açık gri, orta gri ve beyaz ile çok güzel kombinler yapabilirsiniz. Özellikle, evin bir duvarında veya kolonlarda açık bu rengi kullanan bir çok kişi var.

Koyu Antrasit Rengi

koyu antrasit
Koyu antrasit

Koyu antrasit rengi siyaha oldukça yakındır. Hatta, birçok kişi koyu antrasiti siyah olarak tanımlayabilir. İçerisinde ne kadar mavi, yeşil, oksit sarı olursa olsun, dışarıdan bakıldığında siyaha çok yakındır. Sadece, renk uzmanları yakından bakarak içerisindeki tahmin edebilir.

Antrasit Duvar Boyası Tonları

Evinizin dekorasyonunda kullanmak istediğiniz antrasitin tonları sizin için oldukça önem taşıyabilir. Mobilya ve perdeleriniz için mavi ya da yeşile dönük bir antrasit tonu veya açık antrasit rengi isteyebilirsiniz. Bu nedenle, antrasitin farklı tonları hakkında daha detaylı bilgi vermek istiyoruz. Bu sayede, boyayı hata yapmadan satın alabilirsiniz.

Antrasit renklerinde duvar boyası satın alacaksanız, katalogtaki rengin evinizde çok daha koyu görüneceğini hatırlatalım. Ayrıca, bu rengi kullanacağınız duvara güneş vuruyor mu? hesaba katmanızda fayda var. Güneş vuran bir duvara kullanılan antrasitler bir miktar açılıp griye yaklaşacaktır.

Şimdi, antrasitlere örnekler verelim. Boya markalarının renkleri ile başlayalım. Boya kataloglarında farklı isimler konulsa da; bu renkler antrasit tonlarındadır. Duvar rengi seçiminde size faydalı olacağına inanıyoruz.

Dyo Antrasit Gri

Her boya markasında olduğu gibi, Dyo Boya’dan da makine kataloğundan anrasitin birçok tonunu yaptırabilirsiniz. Fakat Dyo, standart boya el kataloğunda sadece bir antrasit boya rengine yer vermiş. Fakat, Dyo Renk Yağmuru kataloğundan 9064 ve 9567 renklerine göz atabilirsiniz.

Yeşile veya maviye dönmeyen Dyo Demirdağı rengi, tam bir antrasit diyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, ekran yanıltıcı olabilir. Boya satın alırken, bu rengi bir de dyo renk kataloğunda görmenizde fayda var.

dyo antrasit rengi
Dyo antrasit rengi örneği

Marshall Antrasit Gri

Marshall antrasit gri tonları ile devam ediyoruz. Karabiber (50YR 13/02), Karakalem (03BB 17/015) , Karaincir (10RB 14/049), Füme (18BB 18/075). Marshall antrasit grilerini kodları ile birlikte verdik. Şimdi, bu renkler hangileri bakalım.

marshall antrasit
Marshall Karabiber
marshall antrasit karakalem
Marshall Karakalem
marshall antrasit kara incir
Marshall Kara İncir
marshall füme rengi
Marshall Füme

Karakelem, Karabiber siyaha yakın, Kara İncir kahveye yakın ve Füme de maviye yakın olabilir. Tekrar gerçek Marshall renk kataloğundan kontrol etmenizi öneriyoruz.

Polisan Antrasit Gri Renkleri

Polisan’ın da küçük el kataloğunda bir çok açık antrasit ve koyu antrasit renk tonu var. Bunun dışında, Polisan’ın yeni çıkardığı grinin 20 tonu kataloğunu da gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Polisan Antrasit Gri Tonları:

  • Elegan gri (4004) Kahveye de çalan bir boya rengi,
  • Kül Grisi (4476) Çok koyu gri ve biraz kahveyi andırıyor,
  • Bora Grisi (4486) Çok koyu,
  • Kadife Gri (4485) Açık antrasit (koyu gri)

Polisan’ın buradaki en açık antrasiti Kadife Gri, en koyusu ise Bora Gridir. Şimdi, bu renklerin neler olduğuna bakalım.

polisan antrasit elegan gri
Polisan Elegan Gri
polisan antrasit
Polisan Kül Grisi
polisan kadife gri
Polisan Kadife Gri
polisan bora grisi
Polisan Bora Grisi

Bi’Boya Antrasit Rengi

Bir örnek de Kale Bi’Boya’dan verelim. Oldukça koyu bir renk olan (8236) “Gece” rengi neredeyse siyah diyebiliriz. (Rengi aşağıda görebilirsiniz.) Fotoğraf ne kadar yanıltıyor değil mi? Gri gibi görünüyor. Bu nedenle, gerçek kataloğu görmeden son kararınızı vermeyin.

bi boya gece rengi
Bi’Boya Gece rengi

Antrasit Duvar Boyama Örnekleri

Şimdi, antrasit duvar boya örnekleri vererek, bu renkleri duvarda nasıl kullanabileceğinizi gösterelim.

Antrasit mutfak

Üstteki resimde açık renk, antasit mutfağın her yerinde kullanılmış. Tavan ve duvarın çok az bir kısmı beyaz olarak bırakılmış.

anrasit duvar
Antarasit yatak odası

Burada ise, koyu renk bir genç odası görüyorsunuz. Cesurca koyu bir antrasit kullanılmış. Açık renk eşyalar ile çok uyumlu olabilir. Uyku sorunu olanlar için, koyu renkler yatak odası için çok iyi bir seçim olabilir.

antrasit duvar boya
Beyaz ile antrasitin uyumu

Oturma odaları için mükemmel bir antrasit örneği. Yan duvar antrasit rengi, pencereden ışık alınca biraz açılmış. Koltuk arkasında ise, beyaz veya kırık beyaz bir duvar rengi.

antrasit mutfak
Yeşile çalan antrasit mutfak

Burada ise, yeşile çalan bir antrasit mutfak duvarı görüyorsunuz. Çok şık görünmesine rağmen, mutfağında aynı renk olması, biraz içeriyi karartmış. İyi bir aydınlatma ile daha güzel görünebilir.

koyu antrasit acik renk duvarlar ile
Antrasit ve kırık beyaz duvarlar

Yukarıdaki resimde mükemmel bir antrasit uyumu daha görüyoruz. Çok koyu antrasit ile kırık beyaz yan duvarlar, oldukça şık durmuş. Duvarın üzerine asılan beyaz tablolar ise çok güzel bir dokunuş olmuş.

mavimsi bir antrasit buz beyazi yan duvarlar ile
Antrasit ve açık yeşil duvarlar

Mavimsi antrasitin buz beyazı ile dansı.. Yukarıdaki resimde buz beyazı yani çok açık yeşil, pencere duvarlarında, duvarın alt kısımlarında ve tavanlarda kullanılmış. Zıt renk mobilyalar ile çok hoş bir ortam oluşturmuş.

koyu antrasit
Beyaz mutfak ve koyu antrasit duvarlar

Mükemmel bir antrasit uyumu daha yukarıdaki mutfakta kullanılmış. Duvardaki koyu antrasit, kar beyaz mutfak dolapları ve beyaz zemin ile dengelenmiş.

koyu gri ve antrasitin birlikte kullanimi
Gri ve antrasitin uyumu

İşte antrasitin en uyum sağladığı renklerden biri olan gri ile birlikte kullanımı. Grinin her tonu ile antrasiti kullanabilirsiniz. Resimdeki antrede de mükemmel uyum yakalanmış.

Antrasit İle Uyumlu Renkler

Son olarak antrasit rengi ile uyumlu renklerden bahsederek yazımızı bitirelim. En çok kullanılan renkleri sırası ile aşağıda bulabilirsiniz.

  • Gri, açık gri, koyu gri.
  • Beyaz, kırık beyaz, kirli beyaz.
  • Çok açık mavi. (buz mavisi).
  • Çok açık yeşil. (buz beyazı)
  • Tüm açık renkler.

Ayrıca, somon, küf yeşili, turkuaz gibi zıt renklerle de kombineler yapabilirsiniz.

Yazımızı bitirmeden önce, küçük bir püf noktasını sizinle paylaşalım. Antrasitin ve grinin tonlarını evinizin birçok yerinde kullanmak istiyorsanız; ayrı-ayrı boya almak yerine, sadece siyah boya alabilirsiniz. Eliniz boya ve renklendirme işine yatkınsa, siyah boyanın içine beyaz karıştırarak antrasit ve grinin birçok tonunu da oluşturabilirsiniz. Tek duvar için küçük duvar boyaları satılmadığından, bu sizin için kolaylık olabilir. Fakat, renk karıştırma işlemini renk pigmentleri ile değil, boya ile yaparsanız, hem boyanızın kalitesi bozulmaz; hem de istediğiniz renkleri kolayca elde edebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar