İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Turkuaz Rengi, Turkuaz Mavisi, Turkuaz Yeşil

turkuaz hangi renk
Turkuaz rengi

Hem yeşili hem de mavinin tonlarını içinde barındıran turkuaz tonları, öyle bir renk ki; seven tam seviyor, sevmeyen hiç sevmiyor. Her renkte olduğu gibi, Turkuaz renklerinin hem açık tonları yani, açık turkuaz, hem de koyu tonları var. (Koyu turkuaz) Ayrıca, maviye dönük turkuaz rengi ya da yeşile daha yakın turkuaz renkleri de var. Bu tonları daha iyi tanımanız için; renk uyumunu içeren resimleri ve tavsiyelerimizi aşağıda detaylıca anlattık.

Turkuaz Rengi

turkuaz tonları
Turkuaz rengi

Son yıllarda, duvarlarında canlılık ve farklılık isteyen kullanıcılar; turkuaz rengi duvar boyalarına yönelmeye başladı. İç açıcı, açık turkuaz rengi duvar boyasının mekanda ferahlık yarattığı aşikar.

Duvar boyası seçiminizde de açık turkuaz, koyu turkuaz, maviye dönük turkuazlardan veya yeşile dönük turkuazlardan çok güzel çeşitlemeler yapabilir veya tek başına da kullanabilirsiniz.

Turkuazın bu denli çok çeşidinin olması, size de iç cephe duvarlarınızda sıra dışı ve canlı renk seçenekleri sunabilir.

Beyaz, bej ve kahverengi mobilyalar ile zıt renk olduğundan; duvarda çok güzel renk patlamaları elde edebilirsiniz. Ayrıca, koyu turkuaz boya renklerini ve orta tonlarda turkuazları, beyaz ile birlikte çok güzel kombinasyonlar yaparak duvarlarınızda kullanabilirsiniz.

Turkuaz Hangi Renk?

Turkuaz hangi renk, turkuaz rengi hangi renktir? Turkuaz duvar renklerine örnekler vermeden önce; turkuazın tam olarak nasıl bir renk olduğunu daha detaylı anlatalım. Böylece, renk seçimi yaparken yanılmadan, doğru tonu tercih edebilirsiniz.

Turkuaz, mavi ile yeşil tonlarında kalan bir renktir. Kimilerine göre yeşil, kimilerine göre mavidir. Fakat, yukarıda bahsettiğimiz gibi turkuazın tonları; maviye de yeşile de dönük olabilir. Kısacası turkuaz rengi, mavi ile yeşilin birleşmesinden meydana gelmiş bir renktir.

Turkuaz Rengi Nasıl Elde Edilir?

turkuaz rengi nasıl yapılır
Turkuaz rengi nasıl elde edilir?

Turkuaz hangi renklerden oluşur, turkuaz hangi renklerin karışımıdır? Turkuazın renk karışımı, iki ana renkten oluşur. Mavi ve yeşil. Mavi ve yeşil renkleri direkt olarak karıştırıldığında turkuaz rengi oluşur.

Fakat, turkuazın çeşitli tonlarında bir boya hazırlamak istiyorsanız; beyaz içerisine mavi ve yeşil rengi ekleyerek turkuaz rengini elde etmek en iyisidir. Bu sayede, turkuazın istediniz tonunu elde etmek oldukça kolay olacaktır.

Eğer bir duvar boyası, akrilik boya veya yağlı boya ile turkuazın tonlarını elde etmek istiyorsanız; beyaz bir boyanın içerisine mavi boya ve yeşil boyayı veya mavi ve yeşil renklendirici pigmentleri karıştırmanız yeterli olacaktır.

Duvar boyaları hazırlanırken; turkuazın içerisine az da olsa oksit sarı, lila, siyah gibi farklı renkler de girebilir. Şimdi, turkuaz hangi renklerden oluşur? bakalım.

Turkuaz Hangi Renklerden Oluşur?

  • Mavi,
  • Yeşil,
  • Beyaz,
  • Oksit Sarı,
  • Lila,
  • Siyah.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi mavi ve yeşil renk turkuazın temelini oluşturuyor. Fakat, duvar boyası içerisine oksit sarı, lila, ve siyah gibi renklerde karıştırılabiliyor. Tabi sınırlı miktarda olmak kaydı ile. Aksi halde, baskın renkler olan yeşil ve mavinin önüne geçerek başka bir renge dönebilir.

Turkuaz Mavisi

turkuaz mavi
Turkuaz mavisi

Maviye dönük turkaza, turkuaz mavisi denir. Turkuaz rengi oluşturulurken; baskın renk mavi ise; turkuaz mavisi meydana gelecektir.

Turkuaz Mavisi Hangi Renklerden Oluşur?

Mavi ve yeşilin karışımından elde edilen turkuaz renginde mavi çok olursa; maviye dönük turkuaz rengi yani; turkuaz mavisi olur. Bunun tersi durumda yani; yeşil renk daha baskın olursa, turkuaz yeşili ortaya çıkar.

Turkuaz mavi nasıl elde edilir, turkuaz mavisi nasıl yapılır? Turkuaz mavisi boya yapılırken; beyaz boya veya baz boya içerisine mavi ve yeşil renk pigmentleri eklenir. Turkuaz mavisinin tonu; kullanacağınız renk pigmentinin oranına göre değişir. Tabi mavi renk pigmenti, yeşile göre daha fazla olmalıdır.

Turkuaz Yeşil

turkuaz yeşili
Turkuaz yeşil

Yeşile dönük turkuaza turkuaz yeşili denir. Turkuaz mavisinde olduğu gibi turkuaz yeşiline de yaparken; yeşil renk pigmenti maviye göre daha baskın olmalıdır.

Turkuaz Yeşili Nasıl Elde Edilir?

Turkuaz yeşil karışımı: Turkuazın renk karışımında yeşil baskın olursa, turkuaz yeşili adı ile adlandırılır. Örneğin; turkuaz rengi bir duvar boyası hazırlatmak istiyorsanız; beyaz ya da baz duvar boyası içerisine 20 ml. yeşil 10 ml. mavi koyarsanız, turkuaz yeşili elde edebilirsiniz.

Turkuazın yeşile ne kadar yakın olacağı, eklediğiniz yeşil pigment ile doğru orantılıdır. Fakat, çok fazla yeşil eklerseniz boyanız; turkuaz yeşili olmaktan çıkıp, tamamen yeşil tonlarına dönebilir. Bu mavi için de geçerlidir. Karışımın içindeki aşırı mavi pigmenti rengi maviye döndürecektir.

Şimdi, açık turkuaz rengi ve koyu turkuazın tonlarından örnekler verelim. Ardından, boya firmalarını maviye ve yeşile dönük turkuaz renklerini paylaşalım.

Açık Turkuaz Rengi

açık turkuaz
Açık turkuaz rengi

Açık turkuaz rengi, turkuazın tonlarında en çok sevilen renkler arasında yer alıyor. Çocuk odalarında, mutfaklarda, ışığı az olan koridorlarda ve antrelerde kullanılabilir. Hem erkek, hem de; kız çoğu için kullanılabilir. Ayrıca; ortak kullanılan çocuk odalarına uygun bir renktir.

Turkuazın açık rengini, evinizi ışık almayan kısımlarında kullanabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi; ışığı az odalar, koridorlar için açık turkuaz rengi çok uygun bir renktir. Ayrıca, evin en karanlık kısımları olan tuvalet ve banyolar için mükemmel bir seçim olacaktır.

Açık Turkuaz Rengi Duvar Boyası Önerileri

Açık turkuaz rengi duvar boyası, birçok boya markasının ana duvar boyası kataloğunda yer almıyor. Fakat, makine renklendirme kataloglarında açık turkuazın da birçok tonunu yaptırabilirsiniz.

acik turkuaz rengi duvar
acik turkuaz rengi banyo
Açık turkuaz rengi banyo

Suyu ve berraklığı çağrışım yaptıran turkuazın açık tonları, yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, banyoda mükemmel bir uyum içinde kullanılmış. Üst duvar ve ayna çerçevesine dikkat edin.

Koyu Turkuaz Rengi

koyu turkuaz
Koyu turkuaz

Koyu turkuaz rengi duvar boyası, kombinler yapmak için mükemmel bir renktir. Sıradışı bir ortam yaratmak, mekanda bir renk patlaması yapmak için çok uygun bir tondur. Üstelik, evin her alanında kullanılabilir.

Özellikle, salonlar, oturma odaları, genç ve çocuk odaları için mükemmel bir renktir. (Ayrıca, dış cephede de sıradışı bir renk patlaması istiyorsanız koyu turkuazın tonlarını tek başına veya beyaz ile birlikte kullanabilirsiniz. Dış cephede turkuazın kullanımını görmek için; “En Çok Tercih Edilen Dış Cephe Boya Renkleri” yazımızı da linki tıklayarak okuyabilirsiniz.)

Misafirlerinizin içeri girer girmez, turkuazın koyu tonları rengi ile yapılmış süper kombinleri gördüğünü hayal edin. Beyaz ile koyu turkuazın mükemmel uyumu ile misafirlerinizi mest edebilirsiniz.

Koyu Turkuaz Rengi Duvar Boyası Örnekleri

Şimdi, bazı markaların koyu turkuaz rengi duvar boyalarından örnekler verelim ve kombinleri paylaşalım.

koyu turkuaz duvar
koyu turkuaz duvar rengi
koyu turkuaz duvar rengi2
Koyu turkuaz salon rengi

Turkuazın tonlarını duvarlarınızda kullanmak istiyorsanız; ya zıt renkler ile çeşitlemeler yapın ya da beyaz renk ile. Resimlerde de gördüğünüz gibi; beyaz renk, turkuazın tüm tonları ile tam uyumlu bir renk. Beyazın duvarda kullanımı hakkında bilgi almak istiyorsanız; “Beyaz, Kırık Beyaz, Kirli Beyaz Duvar Boyası Önerileri” yazımıza linki tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Boya kataloglarından veya ekrandan renk seçimi yaparken, boyanın duvarda daha koyu görüneceğini unutmayın! Ayrıca, eviniz ışık alıyorsa koyu tonlarını, ışık almıyorsa daha açık tonlarını tercih edebilirsiniz.

Bazı Markaların Turkuaz Boya Renkleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, her boya markasının ana renk kataloğunda Turkuaz rengi yok. Bazı boya markaları ise, turkuazın tonlarını ayrı bir renk kataloğu yaparak ayırmış. Fakat, sürekli kullandığınız veya alışık olduğunuz bir boya markası varsa, üniversal renk kodları ile boya makinelerinde renklendirme yaptırabilirsiniz. Şimdi, bazı markaların turkuaz duvar boyası isimlerini verelim. Bu sayede, zevkinize uygun tonu seçip kullanabilirsiniz.

Turkuaz Ev Boyası Renkleri

  • Marshall Turkuaz Çoşkusu, (Orta tonlarda, yeşile dönük) Turkuazın diğer tonlarına linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Dyo Akvaryum, (Koyu tonlarda, maviye dönük) Dyo Boyanın diğer turkuaz ev boyası renklerine linki tıklayarak Mavi&Turkuaz kataloğundan bakabilirsiniz.
  • Polisan Ultra Marin (Orta tonlarda) Polisan’ın diğer turkuaz tonlarına linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Filli Boya Sonsuzluk Turkuazı (Filli Boya, “Turkuaz Renk Koleksiyonu” tonlarına linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.)
Marshall turkuaz coşkusu
Marshall turkuaz coşkusu
Dyo akvaryum
Dyo akvaryım rengi
Polisan Ultra Marin
Polisan Ultra Marin rengi
Filli Sonsuzluk Turkuazı Rengi
Filli Boya Sonsuzluk Turkuazı

Turkuazın diğer ev boyası tonlarını, boya bayilerinde ve yapı marketlerde yaptırabilirsiniz. Boya makineleri; açık veya koyu, maviye veya yeşile dönük zevkinize göre tonları kolayca yapabilir. Ortamdaki ışığınızı dikkate almayı unutmayın! Boya kataloğundan veya ekranda göründüğünden daha koyu çıkabilir. Tüm evi boyatmadan önce; 2,5 litre boya alıp, ışığı az olan bir odada veya koridorda deneme yapabilirsiniz. Böylece, bir sonraki boyanızın renk tonunu ayarlama imkanınız olacaktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar