Yağlı Boyanın Üzerine Plastik Boya Yapılır Mı?

0
319
Yağlı boyanın üzerine plastik boya, silikonlu boya yapılır mı?
Yağlı boyanın üzerine plastik boya, silikonlu boya uygulanır mı?

Yağlı boyanın üzerine plastik boya yapılır mı, yağlı boyanın üzerine su bazlı boya olur mu? : Direkt olarak yağlı boyanın üzerine plastik boya yapılamaz. Önce, boyanacak yüzeye astar yapılması gerekiyor.

Hangi yüzeye uygulanmış olursa olsun (metal, duvar, ahşap) yağlı boyanın üzerine, su bazlı boya, plastik boya, silikonlu boya veya akrilik boya direkt olarak uygulanamaz. “Aslında bunların hepsi su bazlı sınıfına giriyor.” Yani (yağlı boya) sentetik boyanın üzerine su bazlı silikonlu veya plastik boyalar iyi tutunamaz. Ya hemen akar ya da kısa bir süre sonra çatlama, kabuklanma, boyada soyulma meydana gelebilir. Bu süre birkaç saat de olabilir, hafta da olabilir, bir kaç ay da olabilir.

Peki yağlı boyanın üzerine su bazlı silikonlu boya veya plastik boya yapabilmemiz için duvar yüzeyine hangi hazırlığı yapmamız gerekiyor?

Yağlı Boyanın Üzerine Plastik Boya Nasıl Yapılır?

Yağlı boyadan su bazlı silikonlu ve plastik boyalara geçişlerde eski yağlı boyanın üzerine ince bir zımpara yapılmalıdır. Bu zımpara uygulaması, duvarı kazımadan, sanki duvar siliniyormuş gibi yapılır. 180 numara veya 220 numara alçı zımparası uygun bir seçim olacaktır.

Zımpara yapıldıktan sonra yüzeyde kalan toz, nemli bir bez ile silinerek zemin toz, kir ve yağdan arındırılmalıdır.

Ardından yağlı boyanın üzerine 1 kat geçiş astarı uygulanır. Bu astar piyasada transfer astarı veya dönüşüm astarı olarak da bilinir. Bu isimlerde de görürseniz satın alabilirsiniz.

1 kat geçiş astarı uygulamak yeterlidir. Geçiş astarı uygulandıktan en az 3-4 saat sonra boya yapılabilir. mümkünse 24 saat bekleyin.

   Yağlı Boyanın Üzerine Su Bazlı Boya Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ustaların bir kısmı hızlı işçilik için duvara zımpara yapmadan direkt astar uygulansa da siler gibi ince bir zımpara yapmanın faydası vardır. Özellikle kendi evinizde güzel, uzun ömürlü bir uygulama için astardan önce ince bir zımpara yapmanızı öneririz. Zaten geçiş astarı üzerindeki açıklamada da bu şekilde yazar.


Geçiş astarı aynı zamanda alttaki rengi kapatmak için de faydalıdır. Duvarınızdaki koyu rengi kapatmak için de kullanılabilir. Rengi kapatmak için veya yağlı boyanın üzerine su bazlı boya yaparken birkaç kat geçiş astarı uygulamanın herhangi bir sakıncası yoktur.


Yağlı boyadan su bazlı boyaya geçiş astarını yapı marketlerde, hırdavatçılarda sanal mağazalarda geçiş astarı, dönüşüm astarı veya transfer astarı adında rahatça bulabilirsiniz.

Yağlı boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Geçiş astarı hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz