Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Dalgıç Pompa Seçimi Nasıl Yapılmalı?

dalgıç pompa seçimi
Dalgıç pompa seçimi

Bu yazımızda ihtiyacınıza göre, doğru dalgıç pompa seçimi yapmanızı amaçladık. Dalgıç pompa seçimi yaparken, dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladık. Ayrıca, amatör ve derin kuyu dalgıç pompa seçimi nasıl yapılmalı, dalgıç pompa alırken nelere dikkat etmelisiniz? detaylıca anlattık. Sayfanın sonundaki diğer tavsiyelerimizi de okumayı unutmayın.

Dalgıç Pompa Seçimi

dalgiç pompa secimi
Dalgıç pompa seçimi nasıl yapılmalı?

Dalgıç pompa seçiminde teknik terimleri bir yana bırakarak, yalın bir anlatım ile daha anlaşılır bir yazı hazırlamak istedik. Bu sayede, hangi su pompasını alacağınızı daha rahat anlayabilir, doğru tercihi yapabilirsiniz.

Marka, fiyat, garanti süresi gibi etkenleri bir yana bırakırsak. Dalgıç pompa alırken akla gelen ilk şey pompanın kuvvetidir. Dalgıç pompanın motoru ne kadar kuvvetli olursa daha rahat çekeceği düşünülür. Evet, bu doğru bir yaklaşımdır. Fakat, sadece bir dalgıç pompa kaliteli veya kuvvetli çekiş gücüne sahip diye de satın almamak gerekir.

Doğru çekiş gücünde, çekilecek suyun temiz veya pis olmasına göre ve suyun derinliğine göre tam olarak amacınıza uygun, pir su pompası satın almalısınız. İşte, dalgıç pompa satın alırken dikkat etmeniz gereken özellikler.

Dalgıç Pompa Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Suyun durumu (Temiz su mu, kirli su mu çekilecek?)
  • Derinlik (Suyun kaç metre derinlikten çekileceği.)
  • Basma kuvvetli

Dalgıç Pompa Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

dalgıç pompa secimi
Dalgıç pompa seçimi

Dalgıç pompa alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yukarıda dalgıç pompa seçiminde dikkat edilmesi gerekenler listeledik. Şimdi, kuyu pompası, su pompası, (dalgıç pompa) seçiminde dikkat edilmesi gereken bu maddeleri daha da detaylandıralım.

1) Suyun Durumu

Yukarıda bahsettiğimizi gibi dalgıç pompa seçimine herşeyden önce, suyun durumunu göz önüne almalısınız. Çünkü, pis su için ayrı, temiz su için ayrı dalgıç pompalar vardır.

Pis su basan dalgıç pompaların gözenekleri, çekme, basma hazneleri geniştir ve daha devirli çalışır. Temiz su çeken dalgıç pompaların gözenekleri ise daha dardır.

Pis su pompaları, daha çok apartman giderlerinde, asansör boşluklarında, korunmasız kuyularda kullanılır. Foseptik dalgıç pompa olarak da bilinir. Temiz su pompalarını ise, su depolarında, büyük su tanklarında ve su aktarımında kullanabilirsiniz. Dalgıç pompa satın alırken, pis su mu, temiz su mu? çekmek istediğinizi mutlaka satıcıya belirtin.

2) Suyun Derinliği

Dalgıç pompa seçiminde dikkat etmeniz gereken ikinci önemli nokta ise, suyun derinliğidir. Derinliği 7-8 metreden fazla olan kuyulardan çekilen su için, pompanın hem şekli, hem de özelliği değişir.

7-8 metreyi geçen derinliklerde sondaj tipi dalgıç pompa kullanmalısınız. Sondaj tipi dalgıç pompalar, suyu çok fazla derinliklerden çekebilir ve borularla çok daha uzak mesafelere götürebilir. Örneğin; bazı profesyonel sondaj tipi dalgıç pompalar; 30-40 metre derinlikten suyu çekip, 50-60 metre, hatta 100 metre mesafeye götürebilir. (Çekme ve basma mesafeleri, dalgıç pompanın kutusunun üzerinde belirtilir.)

Standart dalgıç pompalar ise, 7-8 metreden veya daha az derinlikten suyu alıp, 4-5 mette mesafeye taşıyabilir. Yine de bu taşıma mesafesi dalgıç pompanın motor gücüne bağlıdır. Bu tip dalgıç pompalar amatör niteliğinde olup, en çok satılan ve kullanılan tiplerdir. Amatör dalgıç pompalarını Bauhaus, Koçtaş gibi büyük yapı marketlerden ve internet mağazalarından satın alabilirsiniz.

3) Motorun Su Basma Kuvveti

Su pompası, (dalgıç pompa) alırken, çeşitli modellerin motor gücünü de kıyaslamayı ihmal etmeyin. Motor gücünün kat watt olduğuna bakın. Markalar arası fiyat karşılaştırması yaparken, çekme derinliği, basma mesafesi ve motor gücüne dikkat edin. Fakat, yukarıda bahsettiğimizi gibi su pompası satın alırken motor gücü tek ve en önemli kriter değildir.

Derin Kuyu Dalgıç Pompa Seçimi

derin kuyu su pompası seçimi
Derin kuyu dalgıç pompa seçimi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 7-8 metreyi geçen kuyularda, sondaj tipi dalgıç pompaları tercih etmelisiniz. Özellikle, derin kuyularda suyu kaç metre derinlikten çektiği önem kazanmaktadır. Ayrıca, suyu kaç metre öteye götürebildiğini de önemlidir.

Sürekli olarak derin kuyudan su çeken pompanın dayanıklı ve uzun ömürlü olması gerekir. İçme suyu veya sulama yapmak için satın almayı düşündüğünüz su pompasının kaliteli bir marka olmasına dikkat edin. Bazı dalgıç pompa markaları: Karcher, Gardena, Einhell, Baymak, Dab, Palmera, Kale Makina. (Liste kalite sıralaması değildir.)

Dalgıç pompa Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Etkenler

  • Dar ve küçük alanlarda aşırı büyük dalgıç pompaları tercih etmeyin.
  • Sürekli kullanılan alanlarda, arıza olasılığına karşı, yedek bir dalgıç pompa bulundurun.
  • Su pompası seçimi yaparken, pompanın, boru bağlantılarının kolay olması iyi bir özelliktir.
  • Manuel ve otomatik kullanım özellikleri var mı? bakabilirsiniz. (Su bitince otomatik durma.)
  • Bazı modellerde, su seviyesine göre dalgıç pompa yer değiştirir. Suyun yoğun olduğu kısımlara geçer.
  • Gürültülü çalışmayan, sesi ile rahatsızlık vermeyen dalgıç pompaları, insan topluluklarının bulunduğu ortamlarda tercih sebebi olabilir.
  • Arızalanan dalgıç pompanızı tamir ettirip, yedek pompa olarak kullanabilirsiniz. Tamir edilen su pompaları da verimli çalışabilir ve yeni bir pompa satın almaktan daha az maliyetlidir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar