İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Doğal Gaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

doğalgaz tasarrufu
Doğal gaz tasarrufu nasıl yapılır?

Her sene düzenli olarak artan doğal gaz fiyatları, çok sayıda doğalgaz kullanıcısının doğal gaz tasarruf yöntemlerini düşünmesine neden oluyor. Doğal gaz tasarrufu denildiğinde az veya çok herkesin bir miktar bilgi sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Kombiyi kapatmak, pencere ve kapılardaki boşlukları kapatmak v.s. Bu yazımızda, bu yöntemlerin işe yarayıp yaramadığını değerlendirip; gerçek doğalgaz tasarruf yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ayrıca, doğal gaz tasarrufunda en etkili yöntem olan ısı tasarrufuna değineceğiz. Aşağıda açıklayacağımız bir çok ısı tasarruf yöntemi, doğal gaz harcamalarınızı doğrudan düşürecek. Doğal gaz faturası nasıl düşürülür, doğal gaz faturası az gelmesi için ne yapmalı? gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Doğal Gaz Tasarruf Yöntemleri

Öncelikle, en önemli doğal gaz tasarruf yöntemlerini listeleyelim. Ardından bu doğal gaz tasarrufu yöntemlerini tek tek açıklayalım.

  • Isı tasarrufu
  • Doğru kombi seçimi ve petek uzunluğu
  • Doğru kombi sıcaklığı

Şimdi bu maddeleri biraz daha açalım. Bu sayede, doğal gaz tasarrufunda ne kadar etkili olduğunu anlayabilirsiniz.

Isı Tasarrufu

Isı yalıtımını sadece pencere kenarı kapatmak olarak düşünmeyin. Kullanılmayan odaların kapatılması ve kapıların çevresine kapı fitili yerleştirilmesi. Alt katta daire değil, garaj varsa; garajın tavanına köpük yapıştırmak. Ev içinde daha kalın ve duvardan duvara halılar kullanmak. Peteklerin arkasına ısı yalıtım panelleri yerleştirmek. Parke döşenmesi esnasında parke şiltesi değil, parke straforu kullanmak gibi yöntemler doğalgaz tasarrufuna oldukça katkı sağlayacaktır. (Parke şiltesi ve Parke döşenmesi hakkında detaylı bilgi için, linki tıklayarak konuya geçiş yapabilirsiniz.)

Doğru Kombi ve Petek Seçimi

Doğru kapasitede kombi kullanımı ve evdeki peteklerin uzunluğu doğal gaz tasarrufunda yakından ilgilidir. Olması gerektiğinden daha düşük kapasiteli bir kombi kullanmak, mekanı ısıtmadığı gibi doğal gaz kullanımını da arttırır.

Peteklerin boyunun kısa olması da aynı şekilde mekanda ısınmayı engeller ve harcanan doğal gaz miktarını arttırır. Gereğinden uzun petekler de peteklerin geç ısınmasına neden olur, doğal gaz tüketimini arttırır. Bu nedenle, doğru kombi kapasitesi ve petek uzunluğu tercih edilmelidir. Detaylı bilgi için; linki tıklayarak “Kombi Hesaplama, Kombi Seçimi” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kombinin Doğru Sıcaklık Ayarı

Kombinin doğru sıcaklıkta kullanımı bile size oldukça tasarruf sağlayabilir. Kombinin sıcaklık derecesi ile sürekli değişiklik yapmak, sürekli olarak arttırıp azaltmak doğalgaz tasarrufuna katkı sağlamaz.

Her kombinin ekonomi modu vardır. Dikkat ederseniz sizinkini de görebilirsiniz. Sıcaklık ayar düğmesinin kenarında “e” işareti ile gösterilir. Eğer, kışların ağır ve sert geçtiği bir ilde değilseniz; bu seçenek size oldukça doğalgaz tasarrufu sağlayabilir. Çok daha sert bir iklim çevresinde yaşıyorsanız; dereceyi size uygun, sabit bir sıcaklıkta tutup kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sürekli değişiklik yapmayın!

Doğal Gaz Tasarrufunu Etkileyen Diğer Faktörler

Doğal gaz tasarrufu peteği kısmaktan, boşlukları kapatmaktan ibaret değildir. Gerçek bir tasarruf için, bunların yanında başka tedbirleri de almanız gerekiyor. Doğal gaz faturasının fazla gelmesi şu etkenlerle çok yakından ilgilidir:

  • Evin büyüklüğü, petek kapatmak, doğal gaz kullanılmayan odalar.
  • Kombi seçimi, doğal gaz tasarrufu ilişkisi.
  • Pencere yalıtımı.
  • Yanlış kombi kullanımı. (Doğal gaz aç kapa yapmak, kombiyi aç kapa yapmak)
  • Peteklerin boyu ve doğru kullanımı.
  • Kombi bakımı.
  • Petek arkası paneller.

Şimdi, yukarıdaki etkenleri açarak daha fazla nasıl doğal gaz tasarrufu yapabilirsiniz anlatalım.

Mekanın Büyüklüğü, Petek Kapatma, Doğal Gaz Kullanılmayan Odalar

Doğal gaz faturasının fazla gelmesinin en büyük nedeni; evin büyüklüğüdür. Kullanılmayan odaların peteklerini kapatmak: Evinizdeki vakit geçirmediğiniz odalardaki petekleri kapatabilirsiniz. Bu yöntemi bir çok kişi bildiğinden fazla üzerinde durmayacağız. Fakat, küçük bir uyarı yapalım. Peteklerini kapattığınız odanın altına boşlukları kapatmak için, sünger ve kauçuk kullanmayı unutmayın. Kapı çevresinde de boşluk varsa; kapı, pencere süngerlerini kullanabilirsiniz. Aksi halde odayı kapatmanın faydası olmaz.

Kombi Seçimi, Doğal Gaz Tasarrufu İlişkisi

Kombi satın alınırken, mekanın büyüklüğü ve petek uzunluğuna göre kombi hesabı yapılır. Satın aldığınız kombi evinizin ölçüsüne uygun değilse; ısıtmak için aşırı miktarda çalışacak, hem mekan düzgün ısınmayacak hem de çok doğal gaz yakacaktır.

Kombi satın alırken evinizin ölçüsünü, hangi cephede olduğunu, altında daire olup olmadığını, petek uzunluğunu hatta evin kaç katlı olduğunu söyleyin. Ayrıca, tasarruflu, yoğuşmalı kombilerin 8 metre altı peteklerde fazla tasarruf yapmadığını da belirtelim.

Pencere Yalıtımı

Pencerelerden gelen soğuk hava, sandığınızda çok daha fazla ısı kaybına neden olur. Neden mi? Çünkü, hem pencerenin kenar boşluklarından soğuk hava girer hem de pencerenin camı soğuk yayar. Kışın elinizi cama koyun. Kombi ne kadar yanarsa yansın; cam üzerindeki soğukluğu hissedersiniz değil mi?

Isının pencere aralarından kaçmasını engellemek ve büyük miktarlarda doğal gaz tasarrufu yapmak istiyorsanız; mutlaka pencere kenarlarını yalıtmalısınız.

Pencerenin açılıp kapanan hareketli kısımlarına sünger veya kauçuk yalıtım bantlarını yapıştırın. Cam ile pencere kasası birleşim yerlerine silikon kullanın. Pencere kasası ile duvar arasına da mastik kullanabilirsiniz. Eğer, çok uzun süre kullanmayacağınız bir oda ise; pencere kenarlarına komple yekpare bir naylon da bantlayabilirsiniz.

Ayrıca, camın kendisine yalıtım yapmak için, üzerine yapışkanlı folyo yapıştırabilirsiniz. Hatta, bu iş için bazı markalarda özel ürünler var. Örneğin: Tesa Thermo Cover

Bunların dışında, çift camlı pvc pencere sistemlerinin ısı ve ses yalıtım yaptığını zaten biliyorsunuz.

Doğalgazı Açıp Kapatmak Tasarruf Sağlar Mı?

Doğal gazı açıp kapatmak tasarruf sağlar mı, kombiyi açıp kapatmak tasarruf sağlar mı? İşte, doğal gaz tasarrufunda en çok merak edilen iki soru. Doğal gazı tamamen kapatmanın, kombiyi tamamen kapatmanın tasarruf sağlamadığını hatta, evi tekrar ısıtmak için çok daha fazla doğal gaz tükettiğini artık bir çok kişi anladı.

Evinize birkaç günden fazla uğramayacaksanız kombiyi veya petekleri kapatabilirsiniz. Fakat, işe giderken kapatıp akşam geldiğinizde açmak doğal gaz tasarrufu sağlamaz. Fakat, kombiyi hafifçe kısmak doğal gaz tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca, bazı odaların peteklerine veya kombiye doğal gaz program saati taktırabilirsiniz. Böylece, siz eve gelmeden birkaç saat önce ev ısınmaya başlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi aşırı soğuklarda petekleri kapatmak tasarruf sağlamaz. Hatta, kışın uzun süreli kapamalarda kombi basıncı düşeceğinden kombi arıza göstergesi ışığı yanabilir. (Basıncı düşen kombi içine tekrar 1,5 bar seviyesine kadar su doldurulur.)

Peteklerin Boyu İle Tasarruflu Doğal Gaz Kullanımı

Doğru petek boyu önemlidir. Eğer, eviniz doğru petek uzunluğuna sahip değilse; eviniz hem ısınmaz hemde kombi gazı çok yakar. Şimdi, yaklaşık olarak olması gereken petek uzunluğu örnekleri verelim: 70 metrekare ev için 6-7 metre, 120 metrekare ev için 8-9 metre, 160 metrekare ev için 10-11 metre, 180 metrekare ev için 12-13 metre, 200 metrekare ev için 14-15 metre petek kullanımı gereklidir. Peteğin daha uzun olması durumunda kombi kapasitesini aşacağından, kombinin pompası suyu devridaim yapamaz. Hem mekan ısınmaz hem gaz yakımı fazla olur.

Doğal Gaz Tasarrufunda Kombi Bakımı

Kombi bakımını en az 2 senede bir yaptırmalısınız. Kombi temizliği, peteklerdeki pis suyun boşaltılıp, temiz su doldurulması, peteklerin havasının alınması. Suyun petekler içinde rahat dolaşması gerekir. Kombi bakımı kombinin arıza vermesini engellediği gibi, kombinin zorlanmadan, doğru çalışmasını dolayısıyla tasarruflu olmasını sağlar.

Petek Arkası Paneller

Petek arkasına konulan, bir tarafı alüminyum kaplı paneller; ısının duvar tarafından emilmesini engeller ve bir miktar geri yansıtır. Isı yalıtımı, dolayısıyla doğal gaz tasarrufuna da etkisi vardır. Özellikle, strafor değil, cam yünü olanları daha fazla yalıtım yapar. Cam yünü ısı yalıtım panelleri sıcağa ve rutubete maruz kalması halinde, boyutlarında bir değişme olmaz, iyi yalıtım yapar.

Doğal Gaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Doğal gaz faturası nasıl düşürülür, doğal gaz faturası az gelmesi için ne yapmalı? Yukarıdaki tavsiyelerimiz doğal gaz faturanızın düşmesinde faydalı olacaktır. Yukarıdaki önerilerin haricinde, çok merak edilen bazı soruları da soru cevap şeklinde kısa kısa cevaplamak istiyoruz.

Kombiyi Kapatmak Tasarruf Sağlar Mı?

Öncelikle, kombiyi aç kapa yapmanın doğal gaz tasarrufuna katkı sağlamadığını hatırlatalım. Kombiyi kapatıp açmak, doğal gaz tasarrufu yapmadığı gibi, borulardaki basıncın düşmesine neden olarak, kombinin geçici veya sürekli arızaya girmesine neden oluyor.

Peki petek kapatmak tasarruf mu, petek kapatmak tasarruf sağlar mı? Evde yokken peteği tamamen kapatarak doğal gaz tasarrufu yapamazsınız!

Petek Kapatmak Kombiye Zarar Verir Mi?

Petek kapatmak tasarruf sağlar mı, petek kapatmak kombiye zarar verir mi? Hayır, petek kapatmak kombiye zarar vermez. Uzun süre kapalı kalan petekleri açmak istiyorsanız, hava alma anahtarı ile içinde hava olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. (Yeni kombiler, havayı otomatik atıyor.) Fakat, kombiyi uzun süre kapatırsanız kombi suyun basıncını kontrol edin. 1,5 barın altında ise, kombinin altındaki vana ile doldurun. (1,5 bara kadar)

Petek Sayısı Faturayı Etkiler Mi?

Petek sayısı ve petek uzunluğu faturayı direkt olarak etkiler. Ne kadar çok petek olursa o kadar çok gaz tüketimi olur. Fakat, tam yoğuşmalı kombilerde 8 metre üzeri fazla tasarruf sağlanabilir. Ayrıca, kombi kapasitesine göre petek takılmalı, olması gerektiğinde uzun ve fazla petek takılmamalıdır.

Petek Kapatmak İçin Hangi Vanadan Kısılır?

Peteklerin üzerindeki her iki vana da kapatılır. Böylece peteği diğer peteklerden izole etmiş olursunuz ve tek petek çalışmaz. Peteği kapatmak için “-” işareti veya “off” konumuna doğru çevirin.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar