Laminat Parke Temizliği, Laminat Parke Parlatma

0
105
Laminat parke nasıl temizlenir
Laminat parke temizliği

Laminat Parke Nasıl Temizlenir?, Laminat parke temizliği nasıl yapılır?: Laminat parkenizi düzenli olarak temizleyip tozların çok birikmesine engel olun. Elektrik süpürgesi ile tozunu alarak başlayın ve temiz nemli bir mop veya bez ile plakaların uzunlamasına doğru temizleyin. Laminat parkeyi temizlemek için bir kova su içine jel veya sıvı arap sabunu koyup karıştırın. Paspası veya bezi iyice sıktıktan sonra bu karışım ile silin.

Laminat Parkeyi Parlatma

Laminat parkenin parlaklığını geri getirmek için ara sıra parke için özel üretilmiş cilalar kullanın. Cilanız su bazlı ve zımpara gerektirmeyen türden olsun. Parke temizliğinden sonra durulama suyuna 1 bardak sirke koyarsanız hem derinlemesine temizlik yapmış olur hem de parkenizi parlatmış olursunuz.

Laminat Parkeyi Korumak

Parkenizi temizlerken aşındırıcı deterjanları kullanmayın. Klor bazlı temizlik maddeleri, bal mumu, yağ ve vernik içeren temizlik maddeleri, sirke ve benzeri temizlik maddeleri de kullanmayın. Sirkeyi sadece lekeli kısımlarda az miktarda kullanın.

Zehirsiz ve durulama gerektirmeyen temizlik ürünlerini tercih edin. Üretici firmanın tavsiyeleri doğrultusunda temizlik yapın.

Parkenin arasına sızabilecek herhangi bir sıvı artığının parke üzerinde uzun süre beklemesine izin vermeden kuru bir mop ile temizleyin.

Laminat Parke Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar

Laminat parke üzerindeki ağır lekeler için az miktarda ispirto veya sirke kullanabilirsiniz. Lekeli yüzeye az miktarda sirke döküp 3-4 dakika bekledikten sonra kuru ve yumuşak bir bez ile silin.

Laminat Parke Üzerindeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Laminat parke üzerinde uzun süre bekleyen boyaları çıkarmak oldukça zordur. Özellikle yağlı boya ve silikonlu boyaları parke üzerinde çok beklemesine izin vermeden çıkarmak lazım. Bir bezi sentetik tiner ile ıslatın. Dairesel hareketlerle parkenizi silin. Ardından hemen sabunlu su ile tekrar silin. Kuru bir bez veya kuru mop ile kurulayın.

Yukarıda anlattığımız gibi laminat parke temizliği yaparken kimyasal madde kullanılmasını önermiyoruz. Fakat boya lekesi gibi ağır lekeleri çıkarmanın başka bir yolu yok. Laminat parkenin renginde solma ve yıpranma meydana gelebilir. Risk size aittir. Sitemiz meydana gelebilecek hasarlarda sorumluluk kabul etmez.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz