Tavanda Küf Neden Olur?, Banyo Tavanı Rutubet Önleme

tavanda küf neden olur
Tavanda Küf Neden Olur?, Banyo Tavanı Rutubet Önleme

Tavanda küf neden olur, küf önleyici tavan boyası var mı?: Tavanda küf genellikle banyo ve tuvaletlerde olur. Banyodaki sıcak nem buharı, dışarı çıkamaz ve tavanda terleme yapar. Temizlenmeyen, uzun süre tavanda bekleyen bu nem, küfü oluşturur.

Ayrıca, aynı şekilde üst katın banyo ve tuvaletinden sızan sular da sizin tavanınızda uzun süre beklerse küf meydana gelebilir.

Tavanda Küf Neden Olur ve Banyo Tavanı Rutubet Önleme

banyo tavanı rutubet
Banyo tavanı rutubet önleme

Banyo tavanı küfleniyor, tuvalet ve banyoda tavanda küflenme sürekli devam ediyorsa küf önleyici tavan boyası kullanmanız gerekiyor. Fakat, banyo tavanındaki küfü, küf yapmayan tavan boyası ile boyamadan önce küfü temizlemek gerekiyor.

Küf Temizleme

Küf temizleme
Küf temizleme

Tavandaki küf lekelerini temizlenmesi için iki yöntem var. Birinci yöntem, küf temizleyici sıvı ve spreyler. İkinci küf temizleme yöntemi ise çamaşır suyu.

Küf Temizleyiciler ile Küf Temizleme

Küf yüzeysel ise yani derine işlememişse küf temizleyici spreyi yüzeye sıkın. 10-15 dakika küfün içine işlemesini bekleyin. Temiz ve kuru bir bir bez ile küflü tavanı dairesel hareketlerle silin. Eğer küf tamamen çıkmazsa işlemi tekrarlayın. Eğer küf, tavanın içine işlemişse silince çıkmıyorsa önce zımpara yapın. Önce kalın (150 numara) sonra ince (180 veya 220 numara) zımpara kullanabilirsiniz. Zımpara yaparken maske ve gözlük kullanın.

Çamaşır Suyu İle Küf Temizleme

3 birim suya 1 birim çamaşır suyu katarak da küflü tavaları temizleyebilirsiniz. Yani 3 bardak suya 1 bardak çamaşır suyu olabilir. Çamaşır suyunu direkt tavana veya derzlere sürmek yüzeyin zamanla deforme olmasına neden olabilir. Bu nedenle küf temizleme işlemi yaparken çamaşır suyu içine su katmak gerekiyor.

Çamaşır suyu ile hazırladığınız küf temizleme suyunu, varsa bir sprey kutu içine koyup püskürtün. Yoksa, bezi bu su ile ıslatıp silin. Yukarıda anlattığımız gibi küf derine işlemişse önce zımpara yapın.

Küf Önleyici Tavan Boyası İle Banyo Tavanı Rutubet Önleme

Nem önleyici tavan boyası var mı, tavan küf boyası var mı, anti küf tavan boyası var mı, küf ve rutubet önleyici tavan boyası var mı?: Küflü önleyici duvar boyası gibi tavanlar için de özel küf önleyici tavan boyası var. Tavandaki gerekli tamirat, zımpara ve küf temizleme işlemi bittikten sonra küf önleyici tavan boyası ile tavanları boyayabilirsiniz.

Küf Önleyici Tavan Boyası İle Banyo Tavanı Rutubet Önleme
Küf Önleyici Tavan Boyası İle Banyo Tavanı Rutubet Önleme

Küf yapmayan tavan boyası ile boya yapmadan önce; tavanın temizlenmiş, kuru ve tozsuz olduğuna olmasına dikkat edin.

Bazı küf önleyici tavan boyası çeşitleri: Permolit küf önleyici tavan boyası (Permomax Tavan Boyası), Polisan Küf Önleyici Tavan Boyası (Polisan Elegans), Kale Küf Önleyici Tavan Boyası (Kale Kalia Tavan Boyası) v.b.

” Tavanda küf neden olur? ” ve banyo tavanı rutubet önleme işlemini kısaca anlatmaya çalıştık. Banyoda küfün oluşmaması için, özellikle duştan sonra banyo kapısı ve penceresini bir süre açık bırakın. Banyonuzun ıslanmış kısımlarını kuru bezle silin.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz