İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Duşakabin Tekerleği Değişimi Nasıl Yapılır?

duşakabin tekerleği değiştirme
Duşakabin tekerleği değişimi

Banyonuzdaki duşakabin tekerleği kırıldı ise kolayca değiştirebilirsiniz. Daha önce tamirat işi ile uğraşmamış olsanız bile, duşakabin tekerleği değişimi sizi korkutmasın.

Basit bir anlatımla hazırladığımız yazımızı okuduktan sonra, aşağıdaki “duşakabin tekerleği nasıl takılır?” videomuzu da izlemeyi unutmayın.

Duşakabin tekerleği değişimini anlatmaya başlamadan önce, tekerleklerin bir daha gevşemesini engellemek için bazı tedbir ve uyarıları ele alalım.

Duşakabin Tekerleği Kırıldı Ne Yapmalıyım?

duşakabin tekerleği değiştirme

Duşakabin Tekerleği Kırıldı!: Duşakabin tekerleğinin gevşeme ve kırılması banyolarda sık karşılaşılan olaylardan biridir.

Gevşemiş bir duşakabin tekerleği, basit bir arıza gibi görünse de; banyoda çok ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

Evde gerçekleşen yaralanmalı kazaların çok büyük bir bölümü banyoda oluyor. Hatta, bazı ünlü isimlerin banyoda çok ciddi kazalarda yaralandığını görüyoruz.

Duşakabine giderken ve çıkarken tutunduğunuz kolun tüm ağırlığı bu tekerleklere biniyor. Özellikle, eski ve yıpranmış duşakabinlerde bir veya birkaç tane vidası gevşemiş veya rayından çıkmış duşakabin tekerleği olması çok yüksek bir ihtimaldir.

Gevşek veya kırık bir duşakabin tekerleği duşakabin camının komple düşmesine neden olabilir. Duştan çıkarken ayağınızın kaydığını ve kayarken de gevşek bir duşakabine tutunduğunuzu düşünün. Ne kadar tehlikeli değil mi?

Çok tehlikeli kazalara sebebiyet verebilecek duşakabin tekerleklerini evinizde sık sık kontrol edin. En azından senede 2 kez kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca, yeni taşındığınız evdeki duşakabin tekerleklerini kontrol edip, gevşek olanların vidalarını sıkın. Eksik tekerlekleri tamamlayın.

Duşakabin Tekerleği Değişimi

duşakabin rulman değişimi
Duşakabin tekerleği değişimi nasıl yapılır?

Kırılmış duşakabin tekerleği değişimine başlamadan önce bir yıldız tornavidaya ihtiyacınız olacak.

Ayrıca, size yardım etmesi için ikinci bir kişi olmasında fayda var. Siz duşakabin tekerleği değişimi yaparken; her ihtimale karşı, kıpırdayan duşakabinin camını biri tutabilir.

Tamirat işleri ile daha önce uğraşmadıysanız, dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerin başında güvenlik geliyor.

Sökme-takma işlemini acele etmeden yapın. Ayağınız kaymayacak şekilde durun. Dikkatini dağıtacak veya kolunuzun çarpabileceği aksesuarları etrafınızdan kaldırın. (Sabunluk, şampuğanlık, duş başlığı v.b.)

Duşakabin tekerleği değişimi aşamasında dikkat etmeniz gereken önemli bir şey de; söktüğünüz gibi takmanız. Bu nedenle, nasıl söktüğünüze, sıralamaya ve yönüne dikkat edin ve aklınızda tutmaya çalışın.

Aşağıda duşakabin tekerleği değişimini maddeler halinde sıraladık. ” Duşakabin tekerleği nasıl takılır? “Videomuzu izlemeden önce, hızlıca gözden geçirebilirsiniz.”

Duşakabin Tekerleği Nasıl Takılır?

Duşakabin tekerleği nasıl takılır, duşakabin tekerleği değişimi nasıl yapılır?
  1. Duşakabin üzerindeki kapağı aşağı sıyırarak çıkarın.
  2. Bir yıldız tornavida ile saat yönünün ters istikametinde vidayı gevşetin.
  3. Tekerleği kolayca çıkarmak için; duşakabinin camını hafifçe kendinize doğru çekerek aradaki boşluğu açın.
  4. Yeni tekerleğin vidasını ve kapağını çıkartıp boşluğa takın.
  5. Vidasını sıkıp, kapağını kapatın.

Duşakabin Tekerleği Değişimi ve Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duşakabin tekerlek modellerini bir çoğu aynı olsa da, sizinki farklı olabilir. Bu nedenle, yeni bir tekerlek alırken, eskisini yanınızda götürün.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, ev kazalarının büyük bir bölümü banyoda gerçekleşiyor. Duşakabin tekerleği kırıldı ise, diğer tekerlekleri kontrol etmek için en uygun zaman olabilir. Duşakabin tekerleği montajından önce, diğer tekerlekleri de kontrol edip; gevşek ve kırık olanları tespit edin. Gevşek olanların vidalarını sıkın. Yenilenmesi gerekenleri tespit edin.

Duşakabin tekerleği montajı esnasında yanınızda bir yardımcı bulundurun. Duşakabin camının sabit bir şekilde durması işinizi oldukça kolaylaştırır. Kaza olasılığını azaltır.

Duşakabin tekerleği montajı esnasında banyonun zemininde su olamamasına dikkat eden. Çarpabileceğiniz eşyaları kaldırın.

Ayrıca, duşakabin camları çok hassastır. Herhangi bir sivri cisim camın patlayıp parça-parça dağılmasına neden olabilir. (Duşakabin camları özel olarak üretilir. Kırıldığında zarar görmemeniz için toz gibi küçük parçalara ayrılır. Bu da kırık cam parçaları ile zarar görmenizi engeller.)

Duşakabin tekerleği değişimi ile ilgili sorularınızı ve diğer merak ettiklerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar