İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

En Kaliteli Mutfak Dolapları Hangileri?

en kaliteli mutfak dolapları hangisi
En kaliteli mutfak dolapları hangileri?

Mutfak evin en önemli kısımlarından biridir. Hatta, ev hanımları için, yeni bir evde en önemli kısım mutfak ve mutfak dolaplarıdır dersek abartmış olmayız herhalde. Zamanın çoğunu evin mutfağında geçiren ev hanımlarının kullanışlı mutfaklar ve kaliteli mutfak dolapları en doğal hakkıdır. Bu makalemizde en kaliteli mutfak dolapları hangisi?, kullanışlı mutfak dolapları nasıl olmalı?, en kullanışlı mutfak dolabı malzemesi hangisi? gibi mutfaklar hakkında en çok merak edilen sorulara cevap niteliğinde geniş kapsamlı bir yazı hazırladık. Mutfak dolabı seçimi yaparken size çok faydalı olacağına inanıyoruz.

En Kaliteli Mutfak Dolapları Hangileri?

en kaliteli mutfak dolapları hangisi
En kaliteli mutfak dolapları hangileri?

En kaliteli mutfak dolabı hangisi? Birçoğumuz için ahşap ve mobilya üretimi aşamaları karışık konulardır. Bu nedenle, mutfak dolabını seçerken ilk olarak görsel güzelliğe bakarız. Evet, bir mutfak dolabının göze hitap etmesi önemli. Fakat, en önemli kriter değil.

Mutfak dolabının olabildiğince büyük olması, derin hacminin olması, su geçirmeyen dayanıklı malzemelerden üretilmiş olması, tezgahın kullanışlı ve uzun ömürlü olması, kapaklarının sağlam ve pürüzsüz olması gibi bir çok önemli özellikten bahsedebiliriz.

Mutfak dolabı satın alırken, öncelikle şunu bilmekte fayda var. Belli bir markaya yoğunlaşmak yerine kaliteye ve ürüne yoğunlaşın. Yani bir mutfak dolabı üreticisinin orta kalite mutfak dolabı da olabilir; üst sınıf da.

Mutfak dolabını satın alırken, özelliklerini satıcıya sorabilirsiniz. Fakat, mobilya ve mutfak üretimine yabancı olduğunuz için, bazı terimler size yabancı gelebilir. Amacınız satıcının elindeki mutfak çeşitlerini öğrenmek değil, mutfak dolabı üretiminde kullanılan en üst kalite malzemelerden yapılmış mutfağı satın almak olmalıdır.

Şimdi, mutfak dolabı üretimine kullanılan bu malzemelere geçelim. Bu sayede, en kaliteli mutfak dolabı hangisidir? sorunuza mutfak dolabı üretiminde kullanılan malzeme çeşitleri ile cevap vermiş olalım. Alt kaliteden üste doğru çıkalım. Ardından kullanışlı mutfak dolapları nasıl olmalı anlatalım.

Sunta Mutfak Dolapları Kullanışlı Mı?

Alt kalite fakat ekonomik mutfak dolaplarıdır. Al-sat, yap-geç tarzı bina ve evlerde bu tip mutfak dolaplarını çok görüyoruz. Sunta odun talaşının kimyasallar ile birleştirilip preslenmesinden elde edilir. Çeşitli kalınlık ve sertlikte üretilebilir. Fakat, yoğunluğu mdf ye göre düşüktür. Bu nedenle suya ve neme dayanımı azdır. Sunta mutfak dolaplarının zamanla deforme olma olasılığı yüksektir. Bazı sunta mutfak dolaplarının balon kapak ile kaplandığını görüyoruz. Dayanımı bir miktar artsa da mdf kadar pürüzsüz ve dayanıklı olmayacaktır.

En Kaliteli Mutfak Dolapları Mdf Mutfak Dolapları Mı?

Mdf mutfak dolapları en çok bilinen ve en çok kullanılan mutfak dolaplarıdır. Mdf malzemesi suntaya göre daha derli toplu daha iyi sıkıştırılmış ve daha sert bir malzemedir. İyi sıkıştırıldığından sunta gibi içerisinde boşluklar yoktur.

Mdf mutfak dolabının yüzeyi sert bir ahşap kaplama ile kaplanarak pürüzsüz ve çizilmeye dayanıklı bir form elde edilir. (Suntalam) Mobilyalar, banyo dolapları ve mutfak dolabı imalatında sıkça mdf kullanılır.

Mdf mutfak dolapları, balon kapaklı üretilerek kalitesi artırılır. Balon kapak bir çeşit yekpare, pvc kaplamadır. High gloss kapak olarak da bilinir. Mutfak dolabı yüzeyinde, pürüzsüz, dayanıklı bir yüzey oluşturur. Daha çok kapaklarda kullanılsa da tüm mutfak dolabında da kullanılabilir.

Lake Mutfak Dolabı Nedir, Kullanışlı Mı?

Sıkıştırılmış mdf üzerine özel bir reçine türü ile cilalanarak lake mutfak dolapları üretilir. Lake mutfak dolapları oldukça sert ve sağlam bir yapıdadır. Diğer mutfak dolaplarına göre dayanıklı ve daha pürüzsüz bir yapıdadır.

Lake mutfak dolaplarının üretim aşamasında parlaklık derecesi ayarlanabilir. Kırılmaya oldukça dayanıklıdır. Fakat, sert darbelere maruz kaldığında üzerindeki cila zarar görebilir. Buna rağmen, çok dayanıklı, ışıltılı ve modern yapısı kullanıcıların dikkatini çekmektedir.

Lake mutfak dolapları, pürüzsüz ve kaygan yapısından dolayı rahat temizlenir. Çoğu zaman extra temizlik deterjanlarına gerek kalmaz. Bu nedenle, en kullanışlı mutfak dolaplarından biridir. Peki diğer kullanışlı mutfak dolapları nasıl olmalı?

Kullanışlı Mutfak Dolapları Nasıl Olmalı?

  • Kullanışlı bir mutfak dolabı büyük ve derin iç hacme sahip olmalıdır.
  • Bol raflı ve çekmeceli olmalı.
  • Boy dolabı olmalı. Boy dolabı mutfak ile beraber satılmaz. Fakat, mutfaklarda olmazsa olmaz denilecek kadar önemli malzemelerden biridir. Kiler dolabı da denilen boy dolapları birçok saklama yerine sahip olmasından dolayı çok büyük bir avantaj sağlar. Eğer mutfağınızda yeterince yeriniz varsa, kiler dolabı almanız size çok fayda sağlayacaktır.
  • Bazı üst kalite mutfak dolapları tezgah arası seramik ile beraber satılır. Bu nedenle, seramiğin olup olmadığını varsa hangi renk ve desende olduğunu sorabilirsiniz. Böylece, mutfak için seramik seçiminde de renk uyumunu değerlendirebilirsiniz.
  • Bazı mutfak dolaplarında da tezgah arası ahşap bir arka panel bulunur. Bu panel, tezgah arasına monte edilir ve fayans, pvc kaplama, cam fayans gibi uygulamaların daha rahat yapılmasına olanak verir.
  • Tezgah ahşap değil, granit olmalı. (Tezgahlı mutfak dolapları, genellikle yapı marketlerde mutfak ile birlikte set halinde satılır. Fakat, mobilya sanayi sitelerinde ve mobilya mağazalarında tezgah ayrı olarak satılır.)
  • Yavaş kapanan, amortisörlü üst kapaklar ve çekmeceler üst kalite mutfak dolaplarının özelliğidir.
  • Evye metal değil, granit olmalı. (Orta seviye mutfak dolaplarında metal, üst seviye mutfak dolaplarında genellikle granit evye kullanılır.)

Ayrıca, davlumbaz ve aspiratöre göre mutfak dolabı seçimi yapılıyor. Eğer mutfağınızda davlumbaz kullanmayı düşünüyorsanız, davlumbazın monte edileceği kısım boş olur. Tezgah ise, daha uzun olur. Eğer aspiratör kullanmayı düşünüyorsanız, tezgah daha kısa olur. Fakat, aspitatörün üzerinde bir dolap daha olur.

Bir diğer önemli nokta da süpürgeliklerdir. Mutfak dolabı satın alırken, süpürgeliklerini de almayı unutmayın. Süpürgelikler mutlaka mutfak dolabı ile beraber verilmelidir.

En Kullanışlı Mutfak Dolabı Malzemesi

en kullanışlı mutfak dolabı malzemesi
En kullanışlı mutfak dolabı malzemesi hangisi?

En kullanışlı mutfak dolabı malzemesinin mdf ve balon kapak kaplama (high gloss kapak) olduğunu söyleyebiliriz. Suntalam mutfak dolapları ise, alt seviye mutfak dolaplarıdır ve bu dolaplara genellikle balon kaplama yapılmaz. Yapılsa bile, düzgün bir yüzey elde edilemez. Bu nedenle, balon kaplama mutfak için en uygun malzeme mdfdir. Balon kaplama denilen malzeme (high gloss kapak) bir çeşit yekpare pvc kaplamadır. (Diğer banyo-mutfak konularına linkli tıklayarak geçiş yapabilirsiniz.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar