Poliüretan Köpük Nedir?, Poliüretan Köpük Özellikleri

Poliüretan köpük nedir?
Poliüretan köpük nedir?

Poliüretan köpük hakkında sizin için çok detaylı bir yazı hazırladık. Poliüretan köpük nedir, nerelerde kullanılır, nasıl kullanılır, nasıl temizlenir ve daha bir çok detay aşağıda.

Poliüretan Köpük Nedir

Poliüretan köpük nedir? : Poliüretan sprey köpük, inşaat köpüğü, şişen köpük, montaj köpüğü, genleşen köpük olarak da bilinir.

Sprey poliüretan köpüğün rengi genellikle açık sarıdır. Beyaz olarak da bulunabilir. Kuruduktan sonra üzeri boyanabilir.

Havanın nemi ile sertleşir ve birkaç dakika içinde şişerek süngerden biraz daha sert bir hal alır.

Poliüretan Köpük Nerelerde Kullanılır?

şişen köpük
Poliüretan köpük nerelerde kullanılır?

Poliüretan köpük nerelerde kullanılır?: Poliüretan köpük, en çok kapı ve pencere kasalarının montajında kullanılır.

Ayrıca elektrik aksamlarının izolasyonunda, sıcak ve soğuk su borularının izolasyonunda, klima montajlarında, her türlü, büyük çatlak, delik ve boşlukların doldurulmasında kullanılır.

Aynı zamanda kuvvetli bir yapıştırıcıdır. Şişmeyen türleri yapıştırıcı olarak, ısı izolasyon plakalarını yapıştırmak için kullanılır.

Poliüretan köpük zaten kendi başına da bir yalıtım malzemesidir. Isı, ses ve su izolasyonlarında kullanılabilir.

Orta ve büyük boşlukları doldurmak için ve yapıştırma amacı ile kullanılabilir.

Şişmeyen türleri de vardır. Bunlar, daha çok, yapıştırma ve ısı izolasyonunda kullanılır.

İki ambalajda poliüretan köpük vardır. Kendi pipeti ile sıkılan poliüretan köpük sprey (bu daha çok amatör kullanıcılara yöneliktir.) ve sprey tabancası ile sıkılan poliüretan sprey köpük.

Poliüretan Köpük Özellikleri

poliüretan sprey köpük özellikleri
Poliüretan köpük özellikleri
 • Poliüretan köpük neredeyse her şeye yapışabilir. (Polietilen, polipropülen, silikon ve teflon da zayıftır.)
 • Poliüretan köpüğün sertleşmesi yaklaşık 8-10 dakikada başlar, yaklaşık 1 saat sonra sertleşir.
 • Sertleşen poliüretan inşaat köpüğü kesilebilir, zımpara yapılabilir, üzerine harç sürülebilir, alçı yapılabilir, boyanabilir.
 • Poliüretan köpük, hava koşullarına ve buhara dayanıklıdır.
 • Kolay tutuşabilir, parlayıcıdır.
 • Yaklaşık -40 ile +90 derece ısıya dayanıklıdır.
 • Ortalama raf ömürleri 1 yıl ile 2 yıl arasıdır.
 • Ortamın nemi ile sertleşir.

Poliüretan Köpük Nasıl Nasıl Kullanılır?

poliüretan köpük nasıl sıkılır
Poliüretan köpük kullanımı

Poliüretan Köpük Nasıl Kullanılır, poliüretan köpük nasıl uygulanır?: Poliüretan köpük uygulanacak yüzey, toz, kir ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Uygulanacak yüzeyi su ile bir miktar ıslatırsanız daha hızlı sertleşir.

Uygulamadan önce kartuş 1-2 dakika iyice sallanmalıdır.

Sıkma işlemi kartuş baş aşağı çevrilerek yapılır.

Uygulama yaparken, sıkılan köpüğün şişpme payı hesaplanarak boşluğu tam doldurmamak gerekir. Taşan köpük ise kuruyunca kesilebilir.

Poliüretan Köpük Nasıl Temizlenir?

Poliüretan köpük nasıl temizlenir?: Poliüretan köpüğü temizlemenin en kolay yolu kurumadan temizlemektir. Bu iş için özel poliüretan inşaat köpüğü temizleyicileri vardır.

Poliüretan inşaat köpüğünü uygulamalarında bu temizleyicileri uygulama esnasında yanınızda bulundurmanızda fayda var. Elden, elbiseden, her türlü malzemeden hiç kalıntı bırakmayacak şekilde temizleyebilir.

Kurumuş poliüretan köpük nasıl temizlenir?: Kurumuş poliüretan köpük ise sadece mekanik yolla yani keserek temizlenebilir.

Önceki SayfadaPetek Boyama, Havlupan Boyama Nasıl Yapılır?
Sonraki SayfadaEn İyi İç Cephe Boyası Hangisi, En İyi Boya Hangisi?

34 Yorum

 1. apartmanda çatıdan gelen borudan su damlıyor eve. borunun ağzını kapatmak için çok az damlama olurken silikon kullansak kuruma ihtimali nedir? boşluğu kapatır mı ? ne kadar sürer?

 2. Arabama nereden geldiğini bilmediğim poliüretan köpük sıkılmış.Bir kaç defa yıkamama rağmen temizlenmedi tırnaklarımla kazımaya çalıştım parçacıkları kaldı nasıl temizleyebilirim ? İyi Çalışmalar. Teşekkürler Şimdiden.

 3. İbrahim Bey,
  Kurumuş köpüğü sökmek çok zor. Köpük temizleyici sadece kurumamış köpüğü çıkartıyor. Aseton veya selulozik tiner deneyebilirsiniz ama arabanın boyasına da zarar verir.

 4. Merhabalar Kenan ismim ,PU uygulama sirasinda bazi bosluk kalan kisimlar olmus onlari nasil duzeltebiliriz acaba? Kalan bosluklara tekrar kopuk siksak kuruyan kopuge yapisir mi? Bir de kopuk uzerine silikon cekilebilir mi? Tesekkurler

 5. Hocam Merhaba,
  İsmim Kemal.
  Kapı pervazında delik oluştu. Pervaz ile duvar arasında boşluk var ve delik pervazın ortasında. boşluk da aşağı kadar gidiyor. Bu alanı tamir etmek için boşluğu poliüretan köpük ile doldursam; fazla kısmı kesip, zımparalayıp; daha sonra amerikan kapı selülozik boya ile boyasam olur mu? Köpüğü kullanırken dikkat etmem gereken bir şey var mı? Uzun ve derin bir alan dolduracağımdan az-çok sıkmayı nasıl ayarlarım? Fazla sıkarsam pervazın kalanında başka çatlamalara neden olur muyum?
  Teşekkürler.

 6. Kemal Bey,
  Köpük ile doldurun. Köpüğü çalkalayıp baş aşağı sıkın. Bırakın taşan taşsın. Yarım saat bekleyin. Kuruyunca fazlalıkları kesin. Boyayı selülozik değil su bazlı panel kapı boyası ile boyayın.

 7. merhaba…duvarda metal su borusunun geçtiği 10 cm çapında bir oyuk var bu oyuğu köpükle doldursam metal su borusunda paslanma ve çürüme olurmu köpüğün nem ile kurunası aklıma bu soruyu getirdi….teşekkür ederim

 8. Güven,
  Boşluğu köpük ile dondurabilirsiniz. Boruya zarar vermez. Yanlız köpüğün fazlasını iyice kuruyunca kesin. Yaşken kesim olmaz.

 9. merhaba, duşakabindeki su sızmasını önlemek için eski silikonu komple temizleyip fayansla tekne arasındaki boşluklara köpük sıktıktan sonra üzerine silikon çeksem etkili olur mu? teşekkürler..

 10. Büyük boşluk var ise içeriye köpük sıkın. Taşan kısımları kuruduktan sonra kesin. Üzerine silikon çekebilirsiniz.

 11. Evimin üst katının klozet tuvaletin ordan su sızıyor borulari görüyorum bir boşluk var borunun girdiği yerde o boşluğu köpükle doldursam uygun olur mu acaba

 12. Çanakkaleli,
  Boruların birleşim yerine köpük pek uygun değil. Suyu kesip çıkıyorsa contalanıp tekrar takılabilir. Çıkmıyorsa kurulanıp silikon çekilebilir.

 13. Giderin havalandirmasina sıkıldı köpük ve nasıl eritilir giderleri parcalamadan mutfaklardan şu gitmiyor yardımlarınızı bekliyorum. ..

 14. merhaba,
  Balkonumdaki borunun etrafından alt katıma su gidiyormuş. Büyük ihtimalle borunun arkasında bir açıklık kalmış. Burayı nasıl tamir edebilirim. Köpük işe yarar mı? Teşekkürler

 15. Halim Bey,
  Borunun etrafını iyice temizleyin. Büyük boşluk varsa silikon çekin. Küçük kılcal boşluklar varsa boya gibi sürülen su yalıtım malzemesi uygulayın.

 16. Damlama su boruları su tazyikli geldiğinde ana borudan çıkıyor.birleşim yerlerine köpük sıksam sızıntıyı ve borunun çıkmasını engelleyebilirmiyim.

  • Köpük ile doldurulabilir. Fakat, çok şişip, taşarsa, duvarda iz bırakabilir. Ayrıca elektrik arızası durumunda tamirci orayı açamaz.

 17. Köpük için yanabilir parlayabilir deniyor ya elektrik sistemi için sıkıntı oluşturmaz mı? Yangın vs çıkarmaz dimi?

  • İsimsiz,
   Evet yanabilir, kutu içinde ise parlayabilir. Dediğim gibi elektrik tamiri yapılırken zorluk çıkarabilir. Küçük köpük, strafor parçaları, cam, yünü, taş yünü parçaları veya ses izolasyonu levhalarını parça parça içeri koyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz