Ahşap Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

ahşap yanık lekesi nasıl çıkar?
Ahşap yanık lekesi nasıl geçer?

Ahşap yanık lekesi nası çıkar, ahşap masadan yanık lekesi nasıl çıkar? Ahşap, ahşap kaplama veya MDF kaplamadan yapılmış mobilyalar üzerindeki yanık lekeleri deterjan ile çıkmıyor. Fakat, masa veya sehpa üzerindeki sıcak çay bardağı, sıcak çaydanlık, sıcak yemek tabağı veya sıcak tencerelerin oluşturdukları ahşap yanık lekesini çıkarmanın birkaç yolu var.

Ahşap Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

Temizleyici kullanmadan çok basit birkaç yöntemlerle ahşap sehpa veya masa üzerindeki yanık lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Kolonya İle Ahşap Yanık Lekesini Giderme

Ahşap yanık lekesi nasıl çıkar
Masada yanık izi
 • Biraz kolonyayı yanık izinin üzerine dökün ve yakın. 3-5 saniyelik küçük bir alevden sonra lekeler ortadan kalkacaktır.
 • Kolonyayı çok fazla döküp küçük bir göl oluşturmayın sadece yanık bölgeye dökün ve bir şey ile lekenin üzerine iyice yayın.
 • Yanıklar çok miktarda veya büyük bir tencere büyüklüğünde ise kolonyayı fazla dökmeyin tehlikeli olabilir. Kolonyayı masada 4-5 parmak genişliğinden fazla yaymayın, küçük bölgeler halinde, kısım kısım yapın.
 • Masadaki yanık kokusunu ise deterjanlı bir bezle silerek dağıtabilirsiniz.

Saç Kurutma Makinesi İle Ahşap Yanık İzi Giderme

 • Saç kurutma makinesini düşük sıcaklıkta lekelerin üzerinde gezdirin.
 • Yüzeyin çok fazla ısınmasına izin vermeyin.
 • Bu yöntemle birkaç dakika içinde ahşap sehpa veya masa üzerindeki beyaz yanık lekelerden kurtulabilirsiniz. Birçok ağaç türünde işe yaramaktadır.

Ütü İle Ahşap Yanık Lekesi Gidermek

 • Daha büyük yanık izleri için kolonya yakmak tehlikeli olabilir. Leke üzerine ince bir havlu veya bez parçası koyun.
 • Bez parçası veya havluyu sıcak ütü ile ütüleyin.
Önceki SayfadaSıcak Hava Tabancası Ne İşe Yarar?
Sonraki SayfadaPlastik Yapıştırma, Plastik Neyle Yapıştırılır?

19 Yorum

 1. Merhaba beyaz mutfak masam var eşim sigarayı kultablasunda unutmuş sigara düşmüş masasının üstüne az yanık sarı leke oluştu nasıl gidere bildirim şimdiden teşekkürler 🌸

  • Ahşap kaplama ise ve kahverengi ise işe yarayabilir. Fazla yaklaştırmadan saç kurutma makinesi yöntemini deneyin.

 2. Merhaba, (Yorumlara isim yazınız.)
  Kolonyayı fazla bekletmişsiniz. Yandıktan birkaç saniye sonra söndürün veya bez serip üzerini ütüleyin.

 3. Merhaba ahşap yemek masamda çaydanlık izini cıkartmak icin kolonya kullandim ve daha da kötü oldu iyice beyaz lekeler oldu. Acil yardimlarinizi rica ederim

 4. Lekeli yere çok az kolonya sürdüm, kolonyayı yaktım, kolonya yanınca leke gitmişti. ilginç ve işe yarar bri yöntem.

 5. Aynur Hn.
  Bu yöntem işe yarıyor. Ayrıca havlu üzeri ütüleme veya sıcak saç kurutma makinası yöntemini de kullanabilirsiniz.

 6. Bu yöntemi hemen denedim ve işe yaradı, korkmayın sadece kolonya yanıp uçuyor, altı ısınmıyor bile, zaten altının tutuşması için sebep de yok ..

  Bir de yabancı sitelerde şu yöntemden çok övgüyle bahsedilmiş:

  Havlu serip buharlı ütüyle ütülemek (özellikle buharlı ve buhar şiddeti biraz yüksek olarak..)

 7. bu bilgiyi yayınlayan sayın kardeşim allah senden bin kere razı olsun eşin en sevdiği koyu renk orta sehpanın üzerinde yemek yemek gafletinde bulundum tabağı kaldırdığımda sehpa da benim gibi bembeyaz olmuştu o panikle neler denedim ama sonuç alamadım.netten bu yazıyı görünce korkarak kolonya yöntemini denedim ve sonuç, ortada delil kalmadı beni büyük bir fırcadan kurtardınız tekrar allah razı olsun.

 8. yeni aldığımız hakiki ağaç orta sehpamıza gelen misafirlerin çay bardaklarını koymalarından dolayı bir baktım ki güzelim sehpamızda izler oluşmuş. internetten epey araştırdım. geneldde terabentin ile ketenyağı karışımından bahsediyordu. bir de limon kolonyasından. ama ben limon kolonyasına güvenemediğimden daha çok zarar verir diye, özellikle gidip diğer yöntemi denedim. yalnız evegelir gelmez yaptığım denememde o karışımın hiçbir işe yaramadığını gördüm. artık ikinci seçenek limon kolonyası kaldı. güzelim sehpada korka korka işlemi gerçekleştirdim. inanması zor ama bir baktım lekelerden hiç bir iz yok.herkese limon kolonyasını tavsiye ediyorum. hemde benim gibi sıcağın altında diğer malzemeleri aramak zorunda kalmazsınız :):):)

 9. Venge rengi sehpamızı sıcak çaybardağı beyazlatmıştı.çok üzüldük. kolonyalı yöntemi denedik. sonuç mükemmel. tereddüt etmeden deneyebilirsiniz. bu bilgiyi paylaşanlara çok çok teşekkürler.

 10. masamın üzerinde ütü yaptım pike koymuştum beyaz ütü bittikten sonra fark ettim ki izi çıkmış sitenizden bu kolonya bilgisini okudum annem önce olmaz falan dedi ama küçük bir bölümde denemeye karar verdik ve sonuça gerçekten şaşırdıl masanın tamamını yaptık ve masa süper oldu teşekkürler bilgi için

 11. sehpanın üzerine ütü masasını koyup, koltukta oturarak ütü yaptım uzun bir süre. işim bitince bir baktım ki sehpanın üzeri koyu kahveden griye dönmüş. Kolonya yöntemi çok işe yaradı. Kara kara düşünüyordum ne yapsam diye. Teşekkürler…

 12. kesinlikler süper yanık sehba üzerinde kolanyalı yöntemi denedim çok kolay ve hiç leke kalmadı. teşekkürler…

 13. ne kadar kolaymış hemen evdeki yanık sephalar üzerinde uygulama yapacağım
  bu arada sitenizin daha ra kapsamlı olması dileği ile iyi yayınlar

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz