Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Sista Ne Demek, Nerelerde Nasıl Kullanılır?

sista nedir
Sista ne demek?

Sista nedir? Yapı kimyasalları ile alakası olmayan okuyucularımız Sista’ya yabancı olabilirler. Fakat, Sista markası Türkiye ve dünyada en çok bilinen ve kullanılan yapı kimyasalı ürün gruplarındandır. Bu yazımızda Sista ne demek, Sista nasıl kullanılır? açıkladık. Ayrıca Sista’nın ürünlerini listeledik ve ayrı ayrı anlattık.

Sista Ne Demek?

sista nedir
Sista ne demek?

Sista ne demek? Sista, dünyaca ünlü Henkel markasının, yapı kimyasalları kategorisinde kullandığı bir grup ürünün adıdır. Henkel firması tarafından üretilen Sista ürün grupları, yapı kimyasalları ve inşaat sektörü ile iç içe olanlar tarafından oldukça iyi bilinir.

Sista Nedir?

sista nedir
Sista nedir?

Sista’nın anlamı nedir? Yukarıda bahsettiğimiz gibi Sista sadece bir ürün değil, inşaat sektöründe kullanılan bir grup ürünün adıdır. Fakat, Türkiye’de Sista denince akla çoğu zaman Sista’nın silikonu gelir. Türk Henkel firması tarafından üretilip dağıtılan Sista ürünleri, oldukça geniş bir satış ağına ve bayisine sahiptir. Öyle ki bazı ustalar Sista ürünlerinden asla vazgeçmez.

Türkiye’de neredeyde tüm yapı market ve hırdavatçılarda, Sista silikonu ve diğer Sista ürünlerini bulmanız mümkündür. Özellikle Sista silikon, Türkiye’nin her bölgesinde sıkça karşınıza çıkabilir. Şimdi Sista ürünlerini daha iyi tanıyabilmeniz için, listeleyip açıklayalım.

Sista Ürünleri

Sista ürün gruplarını aşağıda listeledik. Sayfanın daha altında ise ayrı ayrı başlıklarda daha detaylı anlattık.

Sista Ürün Grupları

  • Sista silikon.
  • Sista akrilik mastik.
  • Sista poliüretan mastik.
  • Sista poliüretan köpük.
  • Sista poliüretan köpük temizleyici.
  • Sista sızdırmazlık bandı.
  • Sista silikon boyama kalemi. (yeni)

Sista Silikon Nedir?

sista silikon
Sista silikon

Sista silikon ne demek? Sista silikon, Türkiye’nin en çok bilinen ve satılan silikon markalarından biridir. (50 gr. ve 310 ml. lik ambalajlarda satılır.) En çok genel maksatlı şeffaf ve beyaz silikonu kullanılsa da; çok çeşitli renklerde ve özel amaçlar için üretilmiş silikon türleri de vardır. Örneğin: Rtv silikon (ısıya dayanıklı silion), ayna silikonu, akvaryum silikonu, hijyenik silikon ve renkli silikonlar.

Sista Akrilik Mastik Nedir?

Sista mastik
Sista akrilik mastik

Sista akrilik mastik, beyaz ve çeşitli renklerde 310 ml. lik kartuşlarda satılır. Boşluk doldurmak için kullanılır. En çok kullanıldığı alanlar: Duvar çatlaklarını doldurmak, pencere ve kapı kasalarının duvar ile birleşen kısımlarını kapatmak. Sista akrilik mastiği 1-2 parmak açıklıklarda boşluk doldurmak için kullanabilirsiniz.

Sista Pu Mastik Nedir?

sista pu mastik
Sista PU mastik

Sista PU mastik, Poliüretan mastiktir. PU poliüretanın kısaltılmasıdır. Sista PU mastik, çok amaçlı, kuvvetli ve uzun ömürlüdür. Hem silikon hem de mastiğin kullanıldığı yerlerde kullanabilirsiniz.

Silikonlar esnek ve yapışkandır. Su yalıtımı ve yapıştırmak için kullanılır. Mastikler ise boşluk doldurmaya yarar. Sista Pu mastik ise hem yapıştırma hem dolgu yapar. Uzun ömürlüdür, dış mekan için uygundur. (Mastik ve Pu mastik çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Mastik, Çekomastik, Silikonize, Hibrit, Pu Mastik Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sista Poliüretan Köpük Nedir?

sista poliüretan köpük
Sista PU köpük

Türkiye’de Sista silikondan sonra en çok bilinen ve kullanılan Sista ürünüdür. 750 ml.lik ambalajlarda satılır. Türkiye’de en çok kapı ve pencere montajında kullanılır. Montaj esnasında iç kapı kasalarının içine ve pencere kasalarının içine sıkılarak montaj yapılır.

Sista köpük hem yapıştırıcı hem de mükemmel bir dolgu malzemesidir. Kullanıldığı alanda çok iyi şişer ve homojen şekilde dağılır. Büyük delik ve boşlukları kapatmak için idealdir. Kullanıldıktan sonra taşan kısımlar kuruduktan sonra kesilir.

Sista Köpük Temizleyici Nedir? (Sista Pu Cleaner)

sista pu köpük temizleyici
Sista köpük temizleyici

Sista PU temizleyici, adından da anlaşılacağı gibi Sista ve diğer marka poliüretan köpükler temizlemek için kullanılır. Pu kullanımında aşırı şişen köpükler istenmeyen yerlere dağılır. Kuruyunca kesilebilir. Fakat, kesilemeyecek kadar küçük bulaşmalarda Sista köpük temizleyiciyi kullanabilirsiniz. Duvar, ahşap, metal, hatta kıyafetinize bulaşan pu köpükleri, saniyeler içinde yok eder. İz bırakmaz.

Sista Sızdırmazlık Bandı Nedir?

sista sızdırmaz bant
Sista sızdırmazlık bandı

Sista sızdırmazlık bandı, silikon yerine kullanılan su geçirmez, sararmaz dayanıklı bir izolasyon bandıdır. Sista sızdırmazlık bandı nerelerde kullanılır? Banyoda küvet, lavabo, duş teknesi, klozet kenar gibi silikonun kullanıldığı her yerde Sista sızdırmazlık bandını kullanabilirsiniz.

Ortadan katlanabilen Sista sızdırmazlık bandı, kolay uygulama imkanı verir. Silikon gibi sararmaz ve silikonlardan çok daha uzun ömürlüdür. Uygulama iyi yapılırsa, standart silikonlardan 3-5 kat daha uzun ömürlü olabilir.

Sista Re-New Nedir?

sista silikon kalemi
Sista Re-New

Sista RE-New Sista’nın Türkiye piyasasına sunduğu en son üründür. Peki Sista-Renew nedir, ne işe yarar? Bildiğinizi gibi markası ne olursa olsun, silikonlar boya tutmuyor. Pencere kapı kenarlarına ve banyoya çekilen silikonları boyamak ve yenilemek gerektiğinde eski silikon sökülüp yeni silikon yapılıyordu.

Sista Re-New silikonların boyanmasına imkan veriyor. Markası ne olursa olsun, silikon, mastik, pu mastik gibi ürünlerin üzerini boyayabilirsiniz. Örneğin; banyodaki küften kararmış silikonları boyayarak yenileyebilirsiniz. Sudan etkilenmez ve dayanıklıdır. Uygulaması kolaydır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar