Ana Sayfa Yapıştırıcılar Ayna Yapıştırma, Ayna Nasıl Yapıştırılır?

Ayna Yapıştırma, Ayna Nasıl Yapıştırılır?

ayna yapıştırma
Ayna yapıştırma, ayna nasıl yapıştırılır?

Ayna nasıl yapıştırılır?: Ayna yapıştırma için genellikle silikon ve çift taraflı bant kullanılır. Fakat, ayna yapıştırılacak yüzeyin pürüzlü olması, çift taraflı bantın aynanın ağırlığına uygun olmaması veya doğru silikonun kullanılmaması herhangi bir yüzeye ayna yapıştırmak için engel teşkil edebilir.

Ayna yapıştırmada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise; kullanacağınız yapıştırıcının kuvvetli olması ve aynanın arkasındaki siyah sır tabakasına zarar vermeyecek kimyada olmasıdır. Bu yüzden ayna yapıştırmak için gelişi güzel yapıştırıcı kullanılamaz. Özellikle ağır aynaları duvara yapıştırmak için ayna silikonu kullanın.

Özel ayna silikonları, diğer silikonlar gibi dışarıdan içeriye doğru değil; içeriden dışarıya doğru kurur. Bu sayede aynanın arkasındaki siyah sır tabakasının zarar görmesini engeller.

Aynanızın arkasına boydan boya S şeklinde kıvrımlı birkaç çizgi şeklinde silikonu sürün. Silikonu sürmediğiniz kısımlara da çift taraflı köpük bant kullanın. Çok ağır aynaları monte etmek için, geçici olarak çevresinden kağıt bant veya tamir bandı ile bantlayın. (koli bandı iz bırakabilir.) 1 gün sonra bantları sökün.

Duvara Ayna Yapıştırma

ayna duvara nasıl yapıştırılır
Duvara ayna nasıl yapıştırılır?

Ayna duvara nasıl yapıştırılır?: Duvara ayna yapıştırmak için birçok yöntem mevcut, fakat burada önemli duvar boyasının sağlamlığıdır. Duvardaki boya sağlam değilse veya soyulmaya meyilli ise, çift taraflı bant ile yapıştırılan ayna, kısa süre boya tabakası ile beraber düşecektir.

Özellikle, sıvalı, pürüzlü duvara ayna yapıştırmak için; ne kadar kuvvetli olursa olsun, çift taraflı bant kullanmayın. Ayrıca yağlı, kirli yüzeylere, kalitesiz boya ile boyanmış duvarlara geçiş astarı uygulamadan ayna yapıştırmayın. En azından büyük aynalar yapıştırmayın. Aynanız çok büyükse ve daha sonra çıkarma ihtimaliniz varsa, aynanın arkasına takılan ayna asma aparatlarını kullanın.

Aynayı duvara yapışmak ve bir daha hiç çıkarmak istemiyorsanız, köpük çift taraflı bant ile ayna silikonunu beraber kullanın. Çift taraflı köpük bantları, aynanın arkasına boydan boya çekin, arada kalan boşluklara da ayna yapıştırma silikonu çekin. Bu sayede, çift taraflı bant, silikon kuruyana kadar aynayı taşıyacaktır.

  • Ayna yapıştırma silikonu yerine normal silikon olur mu?: Normal silikonların da yapıştırma özelliği vardır, fakat ayna silikonları daha etkilidir. İçeriden dışarıya doğru kuruduğundan aynanın arkasındaki sır tabakasına zarar vermez.
  • Duvara ayna yapıştırmak için silikon kullanacaksanız silikon kuruyana kadar, (24 saat) kağıt bant ile bantlayın.
  • Duvara ayna yapıştırmak için akrilik mastik (çekomastik) kullana bilir miyim?: Akrilik mastikler daha çok boşluk doldurmak için kullanılır, yapışma özelliği çok azdır. Ayna yapıştırmak için kullanılamaz.

Dolap Kapağına Ayna Yapıştırmak

mobilyaya ayna yapıştırma
Dolap kapağına ayna yapıştırmak

Mobilyaya ayna yapıştırmak veya dolap kapağına ayna yapıştırmak için, ayna silikonlarını kullanabilirsiniz. Ayna yapıştırma silikonunu (ayna silikonu) sürdükten sonra, aynayı kenarlarından kağıt bant ile bantlayın ve bir gün bantları çıkarmayın. İsterseniz silikonun aralarına çift taraflı köpük bant da kullanabilirsiniz. Bu sayede silikon kuruyana kadar bant aynayı tutacaktır.

Özellikle, küçük ebatlı ve daha sonra çıkarmak isteyebileceğiniz aynaları yapıştırmak için de; iz bırakmadan sökülebilen çift taraflı bantları kullanabilirsiniz. 3m, Tesa, Henkel, Vodabond gibi markaların iz bırakmadan sökülebilen çift taraflı bantları mevcut.

Özetlemek gerekirse, dolaba ayna yapıştırma için; ayna küçükse, çift taraflı bant, ayna büyükse ayna yapıştırma silikonu veya her ikisini birlikte kullanmak yerinde olur.

Fayansa Ayna Yapıştırmak

ayna fayansa nasıl yapıştırılır
Ayna fayansa nasıl yapıştırılır?

Ayna fayansa nasıl yapıştırılır?: Banyo gibi nemli ortamlarda fayans üzerine ayna yapıştırmak çok daha riskli bir iştir. Her ne kadar bazı markaların kuvvetli ve nemli ortamlar için ürettiği, özel çift taraflı ayna bantları olsa da; bu bantlar nemden zamanla gücünü kaybedebilir.

Bu nedenle fayansa ayna yapıştırma için yine ayna silikonu kullanın. Eğer, aynayı fayansa yapıştırmak için ayna yapıştırma silikonu (ayna silikonu) kullanacaksanız, kuruyana kadar, mümkünse, duşun meydana getirdiği sıcak su buharından 48 saat koruyun.

Aynanın arkasına bir askı aparatı yerleştirerek derzlerin arasına çivilemek de bir seçenek olabilir.

Yukarıdaki ayna yapıştırma için hazırlanan anlatımlar tavsiye niteliğindedir. Uygulamalarda meydana gelebilecek kaza ve hasarlarda sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir.

   

Yorum yok

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz