Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Ayna Yapıştırma, Ayna Nasıl Yapıştırılır?

ayna yapıştırma
Ayna yapıştırma, ayna nasıl yapıştırılır?

Ayna yapıştırma için doğru yapıştırıcı kullanılması gerekir. Hem aynanın arkasındaki sır tabakasına zarar vermeyecek hem de; aynayı kuvvetli tutacak bir yapıştırıcı kullanılması gerekiyor.

Ağır aynalarda bile; iyi bir uygulama ile sağlam bir yapışma sağlanabilir. Aşağıda farklı yüzeylere ayna nasıl yapıştırılır, ayna yapıştırılırken nelere dikkat edilmelidir detaylıca anlattık.

Ayna Yapıştırma

Ayna nasıl yapıştırılır?: Ayna yapıştırma için genellikle silikon ve çift taraflı bant kullanılır. Fakat, ayna yapıştırılacak yüzey pürüzlü ise, çift taraflı bant yüzeye iyi tutunamaz.

Ayna yapıştırmak için; çift taraflı bant, sağlam, ve pürüzsüz yüzeylerde kullanılmalıdır. Örneğin, pürüzsüz bir dolap kapağı veya mdf kaplama bir mobilya yüzeyi.

Ayna yapıştırmada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise; kullanacağınız yapıştırıcının kuvvetli olması ve aynanın arkasındaki siyah sır tabakasına zarar vermeyecek kimyada olmasıdır.

Bu yüzden ayna yapıştırmak için gelişi güzel yapıştırıcı kullanılamaz. Özellikle, ağır aynaları duvara yapıştırmak için ayna silikonu kullanın.

Özel ayna silikonları, diğer silikonlar gibi dışarıdan içeriye doğru değil; içeriden dışarıya doğru kurur. Bu sayede aynanın arkasındaki siyah sır tabakasının zarar görmesini engeller.

  • Ayna silikonunu, aynanızın arkasına, boydan boya, birkaç çizgi şeklinde sürün.
  • Silikonu sürmediğiniz kısımlara da çift taraflı köpük bant kullanın.
  • Çok ağır aynaları monte etmek için, silikon kuruyana kadar, geçici olarak, aynanın çevresinden kağıt bant veya tamir bandı ile bantlayın. (koli bandı iz bırakabilir.) 1 gün sonra bantları sökün.

Duvara Ayna Yapıştırma

ayna duvara nasıl yapıştırılır
Duvara ayna nasıl yapıştırılır?

Ayna duvara nasıl yapıştırılır, ayna duvara nasıl yapıştırılır?: Duvara ayna yapıştırmak için birçok yöntem mevcut, fakat burada önemli duvar boyasının sağlamlığıdır.

Duvardaki boya sağlam değilse veya soyulmaya meyilli ise, çift taraflı bant ile yapıştırılan ayna, kısa süre boya tabakası ile beraber düşecektir.

Özellikle, sıvalı, pürüzlü duvara ayna yapıştırmak için; ne kadar kuvvetli olursa olsun, çift taraflı bant kullanmayın.

Ayrıca, yağlı, kirli yüzeylere, kalitesiz boya ile boyanmış duvarlara geçiş astarı uygulamadan ayna yapıştırmayın. En azından büyük aynalar yapıştırmayın.

Aynanız çok büyükse ve daha sonra çıkarma ihtimaliniz varsa, aynanın arkasına takılan ayna asma aparatlarını kullanın.

Aynayı duvara yapışmak ve bir daha hiç çıkarmak istemiyorsanız, köpük çift taraflı bant ile ayna silikonunu beraber kullanın.

Çift taraflı köpük bantları, aynanın arkasına boydan boya çekin, arada kalan boşluklara da ayna yapıştırma silikonu çekin. Bu sayede, çift taraflı bant, silikon kuruyana kadar aynayı taşıyacaktır.

  • Ayna yapıştırma silikonu yerine normal silikon olur mu?: Normal silikonların da yapıştırma özelliği vardır, fakat ayna silikonları daha etkilidir. İçeriden dışarıya doğru kuruduğundan aynanın arkasındaki sır tabakasına zarar vermez.
  • Duvara ayna yapıştırmak için silikon kullanacaksanız, silikon kuruyana kadar, (24 saat) kağıt bant ile bantlayın.
  • Duvara ayna yapıştırmak için akrilik mastik (çekomastik) kullana bilirmiyim?: Akrilik mastikler daha çok boşluk doldurmak için kullanılır, yapışma özelliği çok azdır. Ayna yapıştırmak için kullanılamaz.

Dolap Kapağına Ayna Yapıştırmak

mobilyaya ayna yapıştırmak
Dolap kapağına ayna yapıştırma

Ayna dolaba nasıl yapıştırılır?: Mobilya üzerine ayna yapıştırmak veya dolap kapağına ayna yapıştırma için, özel ayna silikonlarını kullanabilirsiniz.

Ayna yapıştırma silikonunu sürdükten sonra, aynayı kenarlarından kağıt bant ile bantlayın ve bir gün bantları çıkarmayın.

İsterseniz silikonun aralarına çift taraflı köpük bant da kullanabilirsiniz. Bu sayede silikon kuruyana kadar bant aynayı tutacaktır.

Özellikle, dekoratif aynalar gibi, küçük ebatlı ve daha sonra çıkarmak isteyebileceğiniz aynaları yapıştırmak için de; iz bırakmadan sökülebilen, çift taraflı bantları kullanabilirsiniz.

3m, Tesa, Henkel, Vodabond gibi markaların iz bırakmadan sökülebilen çift taraflı bantları mevcut.

Özetlemek gerekirse, dolaba ayna yapıştırmak için; küçükse çift taraflı bant, büyükse ayna silikonu veya her ikisini birlikte kullanmak yerinde olur.

Fayansa Ayna Yapıştırma

ayna fayansa nasıl yapıştırılır
Ayna fayansa nasıl yapıştırılır?

Ayna fayansa nasıl yapıştırılır?: Banyo gibi nemli ortamlarda fayans üzerine ayna yapıştırma çok daha riskli bir iştir. Her ne kadar bazı markaların kuvvetli ve nemli ortamlar için ürettiği, özel çift taraflı ayna bantları olsa da; bu bantlar nemden zamanla gücünü kaybedebilir.

Bu nedenle, fayansa ayna yapıştırmak için yine ayna silikonu kullanın.

Eğer, aynayı fayansa yapıştırmak için ayna yapıştırma silikonu kullanacaksanız, kuruyana kadar, mümkünse, duşun meydana getirdiği sıcak su buharından 48 saat koruyun.

Aynanın arkasına bir askı aparatı yerleştirerek derzlerin arasına çivilemek de bir seçenek olabilir.

Ayna Tahtaya Nasıl Yapıştırılır?

Aynayı tahtaya yapıştırmak için; yine silikon ve çift taraflı bant kullanabilirsiniz. Tahta yüzeyi pürüzlü ise silikon; pürüzsüz ise çift taraflı bant kullanın. Tabi, her ikisini de kullanmak ekstra bir taşıma kuvveti sağlayacaktır.

Yukarıdaki ayna yapıştırma için hazırlanan anlatımlar tavsiye niteliğindedir. Uygulamalarda meydana gelebilecek kaza ve hasarlarda sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir.

   

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar