Duvara Ayna Yapıştırmak, Dolaba Ayna Yapıştırmak

0
177
ayna yapıştırma
Duvara ayna yapıştırmak, dolap kapağına ayna yapıştırmak

 Duvara ayna yapıştırmak için birçok yöntem mevcut, fakat burada önemli olan duvarınızın veya duvar boyanızın sağlamlığı. Duvardaki boya sağlam değilse veya soyulmaya meyilli ise aynayı duvara monte etmek veya yapıştırmak için ne kullanırsanız kullanın kısa süre sonra düşecektir. Özellikle sıvalı, pürüzlü duvarlarda ne kadar kuvvetli olursa olsun, çift taraflı bant kullanmayın. Ayrıca yağlı, kirli yüzeylere, kalitesiz boya ile boyanmış duvarlara geçiş astarı uygulamadan ayna yapıştırmayın. En azından büyük aynalar yapıştırmayın. Aynanız büyük ise geçici tutturma işleri için ayna arkası çivili ayna asma aparatlarını kullanın. Hiç sökmeyi düşünmüyorsanız ayna silikonu kullanın.

  • Ayna silikonu yerine normal silikon olur mu?: Normal silikonların da yapıştırma özelliği vardır, fakat ayna silikonları daha etkilidir. İçeriden dışarıya doğru kuruduğundan aynanın arkasındaki sır tabakasına zarar vermez.
  • Ayna yapıştırmak için silikon kullanacaksanız silikon kuruyana kadar, (24 saat) kağıt bant ile bantlayın.
  • Akrilik mastik (çekomastik) kullanabilirmiyim? :Akrilik mastikler daha çok boşluk doldurmak için kullanılır, yapışma özelliği çok azdır.

Dolap Kapağına Ayna Yapıştırmak

Bir daha çıkarmamak üzere, özellikle büyük ebatlı aynaları dolap kapağına yapıştırmak için, ayna silikonlarını kullanabilirsiniz. Silikonu sürdükten sonra, kuruyana kadar bir gün kağıt bant ile bantlayın. İsterseniz silikonun aralarına çift taraflı köpük bant da kullanabilirsiniz. Bu sayede silikon kuruyana kadar bant aynayı tutacaktır.

    Küçük ebatlı aynalarda veya daha sonra çıkarmak istediğiniz yerlerde ise iz bırakmadan çıkabilen, sökülebilen çift taraflı bantları kullanabilirsiniz. 3m, Tesa, Henkel, Vodabond gibi markaların var.

Fayansa Ayna Yapıştırmak

Banyo gibi nemli ortamlarda fayans üzerine ayna yapıştırmak çok daha riskli bir iştir. Her ne kadar bazı markaların kuvvetli ve nemli ortamlar için ürettiği, özel çift taraflı ayna bantları olsa da; bu bantlar nemden zamanla gücünü kaybedebilir.

Bu nedenle fayans üzerinde ayna yapıştırmak için yine ayna silikonu kullanın. Eğer aynayı fayansa yapıştırmak için ayna silikonu kullanacaksanız kuruyana kadar mümkünse duşun meydana getirdiği sıcak su buharından 48 saat koruyun. Aynanın arkasına bir askı aparatı yerleştirerek derzlerin arasına çivilemek de bir seçenek olabilir.

Ağır Ayna Duvara Nasıl Asılır?

Ayna yapıştırmada dikkat etmeniz gereken şey kullanacağınız yapıştırıcının kuvvetli olması ve aynanın arkasındaki siyah sır tabakasına zarar vermeyecek kimyada olmasıdır. Bu yüzden ayna yapıştırmada gelişi güzel yapıştırıcı kullanılamaz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi özellikle ağır aynaları duvara asmak veya yapıştırmak için ayna silikonu kullanın.

Özel ayna silikonları diğer silikonlar gibi dışarıdan içeriye doğru değil; içeriden dışarıya doğru kurur. Bu sayede aynanın arkasındaki siyah sır tabakasının zarar görmesini engeller.

Aynanızın arkasına boydan boya S şeklinde kıvrımlı birkaç çizgi şeklinde silikonu sürün. Silikonu sürmediğiniz kısımlara da çift taraflı köpük bant kullanın. Çok ağır aynaları monte etmek için, geçici olarak çevresinden kağıt bant veya tamir bandı ile bantlayın. (koli bandı iz bırakabilir.) 2 gün sonra bantları sökün.

    Çift taraflı bant kullanımında önemli olan zeminin sağlam olmasıdır. Duvara ayna yapıştırılacaksa duvar boyasının sağlam olması gerekir. Astarsız boyanmış silikonlu boyalar, kireç veya toz boya ile boyanmış duvarlar veya ve yağlı ve tozlu duvarlara çift taraflı bant ile yapıştırılan aynalar bir süre sonra düşecektir.

Yukarıdaki anlatımlar tavsiye niteliğindedir. Uygulamalarda meydana gelebilecek kaza ve hasarlarda sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir.

   

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz