İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Düşen Fayanslar Nasıl Yapıştırılır?

düşen fayanslar nasıl yapıştırılır
Düşen fayanslar nasıl yapıştırılır?

Zamanla, banyonuzun duvarlarındaki fayanslar, usta hatalarından, küçük sallantılardan, veya kalitesiz fayans yapıştırıcısı kullanıldığı için zamanla düşebilir. Düşen fayansları yapıştırmak için, dev boylarda fayans-seramik yapıştırıcılarını kullanmanıza gerek yok.

Bir, iki tane düşen fayansı yapıştırmak için, daha küçük ebatlı yapıştırıcı alternatifleri var. Yerinden çıkan fayansları yapıştırmak için, silikon, montaj yapıştırıcısı veya hazır yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Silikonla fayans yapıştırmak en kolay çözümdür. Montaj yapıştırıcısı ise, daha ağır fayanslar için daha kuvvetli bir yapışma sağlar. Hazır seramik yapıştırıcıları ise daha kuvvetlidir ve zeminde de kullanılabilir.

Zemin ve duvardaki fayansları yeniden yapıştırmak için “düşen fayanslar nasıl yapıştırılır?” aşağıda detaylı bir şekilde anlattık.

Düşen Fayanslar Nasıl Yapıştırılır?

silikon ile fayans yapışır mı
Düşen fayansları yapıştırma

Pencerelere ve banyolarda kullandığınız silikonu, yerinden çıkan veya duvardan düşen fayansları yapıştırmak için kullanabilirsiniz.

Eğer silikon, kokusu sizi rahatsız ediyorsa, solvetli montaj yapıştırıcısı da kullanabilirsiniz. Ayrıca, çok daha kuvvetli bir yapışma da sağlar. (Bazı montaj yapıştırıcıları: Pattex PL600, Bison Montaj, Vodabond Montaj, Sıvı Çivi v.b.)

Yerinden çıkan fayanslar eskisi gibi yerine oturmayabilir, dışarı taşabilir. Bunu engellemek için fayansın çıktığı yeri traşlamak gerekebilir. Keski gibi keskin ve sert bir şeyle eski yapıştırıcı kalıntılarını mümkün olduğunca kazımaya çalışın.

  • Fayansın arkasına nohut büyüklüğünde nokta-nokta veya boydan boya birkaç tane çizgi çekerek silikonu veya montaj yapıştırıcısını sürün.
  • Üzerini plastik tokmak veya benzeri bir şey ile hafifçe tokmaklayın.
  • Silikon kuruyana kadar, kenarlarına geçici olarak kağıt bant yapıştırın.
  • 24 saat sonra, kağıt bandı çıkartın.

Zemindeki Çıkan Seramikleri Yapıştırmak İçin !

yerinden çıkan fayans nasıl yapıştırılır
Düşen fayans tamiri

Yerdeki seramiklerin üzerine yük bindiğinden kırılabilir. Özellikle, seramik altında kalan en ufak bir boşluk yük binmesi sonucu kırılmaya neden olabilir. Bu nedenle seramiğin altında boşluk bırakmayacak bir yapıştırıcıya ihtiyacınız olacak.

Zeminde kırılan seramikleri yapıştırmak için, macun kıvamlı hazır fayans yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Bu yapıştırıcılar piyasada “hazır fayans yapıştırıcısı” adı ile satılır.

Yapıştırıcıyı su ile inceltmeden, direk olarak, fayansın altına, bir taraklı mala ile sürün ve yapıştırın.

Eski yapıştırıcı kalıntılarını yine keski ve çekiç yardımıyla inceltirseniz kot farkı olmaz. Yapıştırıcı taşarsa, hemen ıslak bir bez ile silin. Kuruyana kadar, bir gün üzerinde yürünmemesi gerekiyor.

Eğer, hazır seramik yapıştırıcısı bulamazsanız toz yapıştırıcı da olur. Bu yapıştırıcıyı su ile karıştırıp yoğurt kıvamından biraz daha yumuşak bir şekilde hazırladıktan sonra yine taraklı mala ile seramik arkasına sürün ve yapıştırın. Üzerinde yürümeden bir gün kurumasını bekleyin.

Silikon ile Fayans Yapıştırma

çıkan fayanslar silikonla yapışır mı
Silikon ile fayans yapışır mı?

Silikonla fayans yapıştırma: Fayans silikonla yapıştırılır mı ?: Evet Silikon, neredeyse her şeyde kullanılabilen, mükemmel bir yalıtım ve yapıştırma malzemesidir. Silikon ile düşen fayanslar yapıştırılabilir.

Yukarıda anlattığımız gibi düşen fayansları yapıştırmak için silikon kullanabilirsiniz. Fakat silikon ile fayans döşeme yapılamaz. Yani, sadece tamir işleri için silikon daha uygundur. Çünkü maliyet artar. Ayrıca, fayans yapıştırıcıları hem daha kuvvetlidir hem de; fayans arkasında boşluk bırakmaz. Düşen fayanslar nasıl yapıştırılır, kısaca anlatmaya çalıştık. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından aktarabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar