Hazır Derz Dolgusu Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

0
153
hazır derz dolgu
Hazır Derz Dolgusu Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

Hazır derz dolgusu nedir, hazır derz dolgusu nasıl yapılır? Hazır derz dolguları amatör kullanıcılar için üretilmiştir. Fakat oldukça dayanıklıdır. Halk arasında derz matik olarak da bilinir. Genellikle diş macunu gibi tüplerde satılır. Beyaz, renkli hatta simli olanlarını bile bulabilirsiniz. Evinizde, yer ve duvardaki fayans aralarındaki boşlukları, hatta duvardaki çatlakları doldurmak için bile hazır derz dolgularını kullanabilirsiniz.

Hazır Derz Dolgusu Nasıl Yapılır?

Hazır derz dolgusunu nasıl yapılır? Hazır derz dolgusu nasıl uygulanır? Hazır derz dolgusunu kullanmak oldukça basittir.

Hazır derz dolgusu nasıl uygulanır?
  • Eski derzlerinizi derz kazıma aparatı veya eski bir tornavida ile kazıyın.
  • Derz aralarındaki boşlukları küçük bir fırça veya kuru bir bez ile temizleyin. Hazır derz dolgusunun ucunu, boşluğun büyüklüğü kadar çapraz kesin.
  • Derz dolgusunu sıktıktan sonra tercihen plastik bir spatula ile derzin şeklini düzeltin.
  • Uygulamadan sonra fayans kenarlarını da nemli bir bez veya süngerle silin. Kenarlara kağıt bant çekerek de taşmasını engelleyebilirsiniz.

Hazır Derz Dolgusu Nerelerde Kullanılır?

Hazır derz dolgularını, bir kurşun kalem veya bir dolma kalem çapında derz boşluklarında ve duvar boşluklarında kullanabilirsiniz. Eski derzleri tamamen kazımadan yeni derzlerinizi yapmayın. Yani eski derz dolgu üzerine hazır derz dolgusunu kullanmayın. Yağlı, aşırı kirli yüzeylerde kullanmadan önce derz arasını temizleyin. Silikonlu yüzeylerde kullanmayın.

Derz dolgu neden tutmuyor?

Hazır derz dolgusunun tutmamasının en büyük sebebi eski derz dolgusunun üzerine yapılmış olmasıdır. Ayrıca, silikonun üzerine de hazır derz veya normal toz derz tutmaz.

Hazır Derz Yapıştırma Yapar Mı?

Hayır, hazır derz veya normal derzlerin yapıştırma gücü yoktur. Sadece kendisini tutacak kadar güçlüdür.

Hazır Derz Suya Dayanıklı Mı?

Hazır derz ve toz derzler bir miktar suya dayanıklıdır. Fakat derz üzerinde uzun süre bekleyen su mutlaka aşağı emilecektir. Derler üzerinde uzun süre su beklemesine izin vermeyin. Hem derzlerde küf oluşturur hem de alt kata su sızdırabilir.

Hazır Derz Neden Çatlar, Neden Çıkar?

Hazır derz çok geniş bir yüzeye uygulandığında çatlama yapar. İster hazır derz; ister toz derz olsun çok geniş boşluğa uygulanmamalıdır. Yukarıda anlattığımız gibi boşluk en fazla bir dolma kalem çapında olmalıdır.

Hazır Derz Dolgu Yorumları

21 yıllık yapı kimyasalları tecrübemize dayanarak hazır derz dolgularını kullananların yorumlarının olumlu yönde olduğunu söyleyebiliriz. Fakat burada bazı kullanıcı hatalarından bahsetmemiz yerinde olacaktır. Eski derz kazınmadan yapıldığında, yani eski derzin üzerine direkt olarak hazır derz yapıldığında derzin kısa sürede çıktığını, hatta hiç tutmadığını görüyoruz. “Hazır derz dolguları yerine, çok daha dayanıklı ve su geçirmez poliüretan mastikleri de kullanabilirsiniz.”

Siz de hazır derz dolgu yorumlarınızı aşağıdan yapabilir, tecrübeleriniz paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz