Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Klozet Montajı Nasıl Yapılır?

klozet nasıl takılır
Klozet nasıl takılır?

Bu makalemiz ile kafanızı karıştırmadan, sade bir anlatımla, klozet montajı nasıl yapılır? sırasıyla anlattık. Klozet nasıl takılır, klozet montajı nasıl yapılır?” hakkında çeşitli kaynaklar bulabilirsiniz. Fakat bu yazımız sizin kafanızı karıştırmadan, klozet takma konusunda basitçe referans ve ön bilgi olacaktır.

Klozet Montajı

Klozet montajı yaparken; olaşabilecek küçük bir hata, size yüksek maliyetler çıkarabilir veya her şeye baştan başlamanıza neden olabilir. Klozet kurulumu ve klozet montajı esnasında, oluşabilecek hataların önüne geçebilirsiniz. Klozet takma aşamalarını ve klozet montajında dikkat etmeniz gerekenleri sırasıyla aşağıda listeledik.

Klozet Nasıl Takılır?

klozet montajı nasıl yapılır
Klozet nasıl takılır?
 • Banyo veya tuvaletteki ana vanadan evin suyunu kesin.
 • Eski klozetinizi (zeminde) yanlardaki vidalarından ve diğer su bağlantılarını sökerek yavaşça çıkartın. 
 • Önce bağlantı parçasını yerdeki veya duvardaki atık su borusuna sokun. (100 lük pimaş boru genellikle klozet ile beraber verilir.)
 • Yeni klozetinizi bağlantı parçası üzerine yavaşça otutturun. Düzgün olup olmadığını kontrol edin.
 • Klozetin yanlardaki vida yerlerini kurşun kalem ile işaretleyin.
 • İşaretleme bittikten sonra klozetinizi yavaşça yerinden çıkartın ve işaretlediğiniz yerden matkapla vidaya uygun bir beton ucu ile delin. Uygun dübeli, çekiç ile deliğe çakın.
 • Önce atık su borusu için bağlantı parçasını sonra da klozetinizi tekrar yerine oturtun. Bağlantı parçasını sokarken zemindeki boruda conta olup olmadığı kontrol edin. Conta etrafına ve klozet bağlantı parçasına biraz sıvı bulaşık deterjanı sürerek girmesini kolaylaştırın.
 • Düzgün bir şekilde, dübel yerleri yan deliklerde görünecek şekilde, yerine klozeti yerine takın. Yanlardan bağlantı vidalarını da sıkarak klozeti yere sabitleyin.
 • Duvardaki küçük taharet musluklarından gelen flex hortumların biri rezervuar iç takımına bağlanır, diğeri de taharet borusuna bağlanır.
 • Flex hortumları klozetten ayrı almanız gerekir. Bu bağlantıları yaparken fazla sıkmamalısınız, kırılabilir. Flex hortumlar contalı sistemdir. Fakat su damlatırsa ya değiştirin ya da söküp teflon bant ile 6-7 kez sıkıca sararak tekrar takın.
 • Bütün bağlantıları yaptıktan sonra ana vanadan suyu açın. Küçük muslukların herhangi bir yerinden su kaçırıp kaçırmadığına bakın, ayrıca sifonu çekip klozetin de etrafında su kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Her şey yolundaysa, son olarak, önlem için klozetin zeminle birleştiği yere silikon çekin.

Klozet Yere Nasıl Sabitlenir?

klozet yere nasıl sabitlenir
Klozet yere nasıl sabitlenir?
 • Yukarıda anlattığımız gibi; klozeti yere sabitlemeden önce, sanki klozet montajı yapılacakmış gibi zemin bağlantı parçası konulup yerine otutturulur.
 • Klozetin alt yanındaki deliklerin içinden; kurşun kalem ile vidalanacak kısımlar yere işaretlenir. Bu arada, klozeti elinizle oynatmaya çalışın eğer çok sallanıyorsa zemin bağlantı parçasını biraz kesip kısaltmanız gerekebilir.
 • Klozet kaldırılır ve dübelin gireceği kadar matkap ile delinir. Dübel çakılır. Bağlantı parçası zemin deliğine konularak üzerine klozet yerleştirilir. Tabi, burada vida delikleri klozet deliklerinin tam altına denk gelsin ki klozet vidalanabilsin.
 • Klozet vidaları sıkıldıktan sonra elinizle sağa sola oynatmaya çalışın. Eğer klozet biraz oynuyorsa vidaları biraz daha sıkın.
 • Son olarak, klozetin kenarlarına, isteğinize bağlı olarak, beyaz veya şeffaf silikon çekin. Silikon klozetin hem daha iyi yapışmasını sağlayacak, hem de ufak tefek su kaçaklarını önleyecek.

Klozet montajından sonra, silikonlu kısımları 1 gün su ile temas ettirmeyin.

Klozet Gider Borusu Duvar Mesafesi Ne Kadar Olmalı?

Klozet duvar mesafesi kaç olmalı
Klozet gider borusu duvar mesafesi kaç olmalı?

Klozet kurulumu yapmadan önce hatta, klozeti satın almadan önce, banyodaki çıkışın yerini tespit etmeli ve ona göre klozet satın almalısınız.

Banyonuzdaki atık su borusu, duvarınızın içindeyse, duvardan çıkışlı klozet; ya da asma klozet takmalısınız. Atık su borusu zemindeyse; yerden çıkışlı bir klozet takmalısınız.

Klozet önünde 75 cm.den fazla bir hareket alanı bırakılması gerekir. Klozet gider borusu duvar mesafesi ise 30 cm. olmalıdır.

Yani, zemindeki gider borusu duvardan 30 cm. mesafe uzakta olmalıdır. Klozet takıldıktan, sonra klozetin duvar ile uzaklığı ise 20 cm. civarında olmalıdır. Rezervuar montajı için bu mesafe idealdir.

Yukarıdaki klozet montajı ve klozet kurulumu anlatımı, en çok tercih edilen yerden çıkışlı klozetlerin bağlantısına göre yapılmıştır. Klozet kapağı montajı için linke tıklayabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Çok riskli bir deneyim olabilir. Karşılaşacağınız problemler saymakla bitmez ve montaj ücretinin çok üzerinde olabilir. Acizane tavsiyem ustalık gerektirenbir iş. Alt kata su gider yada koku problemi olursa acı çekersiz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar