Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?, Duvar Ses Yalıtımı

en iyi ses yalıtım malzemesi
Eve ses yalıtımı, en iyi ses yalıtım malzemeleri

Eve ses yalıtımı yaptırmak istiyorsanız, doğru ses izolasyon malzemesini seçmelisiniz. Ses yalıtım malzemeleri çeşitleri çok fazladır. Örneğin: Evin içinden ses izolasyonu, bina dışından ses izolasyonu, parke altı ses izolasyonu, müzik odaları ve sinema salonları için yapılan ses yalıtım malzemeleri. Bazı ses yalıtım malzemeleri içerideki sesin çıkmasını engeller, bazıları da dışarıdaki sesin içeri girmesini engeller. Tercih yapmadan önce, ses yalıtımı türleri hakkında bilgi sahibi olmak, doğru malzemeyi satın almanızı kolaylaştıracaktır.

Piramit Ses Yalıtım Süngeri İle Ses Yalıtımı Yapmak

eve ses izolasyonu
Piramit ses izolasyon levhası

Piramit ses yalıtım levhasının üzeri, yumurta kutusu gibi küçük piramitlerden oluşur. Akustik sesi dağıtma özelliğine sahip olduğundan genellikle müzikli eğlence mekanlarında kullanılır. Bar ve disko gibi yerlerde içeriden yapıştırılan piramit ses yalıtım levhaları akustik sesi dağıtarak sesin dışarıya çıkmasını engeller. Evinizde küçük bir ses stüdyosu oluşturmak veya komşularınızı rahatsız etmeden müzik yapmak istiyorsanız piramit ses yalıtım levhaları tam size göre.

Piramit ses yalıtım levhası yapıştırıldıktan sonr,a üzeri sıva harcı ile sıvanmaz. Piramit kısımları dışarıda kalacak şekilde duvara ses izolasyon yapıştırıcısı veya sünger yapıştırıcısı ile yapıştırılır.

Rulo Ses Yalıtım Levhası İle Ses Yalıtımı Yapmak

rulo ses izolasyonu
Rulo ses izolasyon süngeri

Rulo ses yalıtım levhası düz bir şekle sahiptir. Rulo şeklinde satılır. İçeriden ses çıkışını ve dışarıdan ses girişini engeller.

Genellikle sinema salonlarında ve tiyatrolarda kullanılır. Üzeri sıvanabilir veya açık kalabilir.

Rulo ile satıldığından büyük alanlara ses izolasyonu yapmak için daha ekonomik olabilir. Bir odaya hızlıca ses yalıtımı yapmanın pratik yoldur.

Sünger Ses Yalıtım Plakası İle Ses Yalıtımı Yapmak

eve sünger ses izolasyonu
Sünger ses izolasyon plakası

Rulo ses yalıtım levhasına çok benzer, foamboard şeklinde düz, dikdörtgen bir ses yalıtım plakasıdır.

Kalınlığı ve renkleri değişken olabilir.

Genellikle siyah olmasına rağmen farklı renklerde de üretiliyor. Hatta renklendirilip, üzerine kumaş kaplanıp satışa sunuyor.

Taş İle Yünü Ses Yalıtımı Yapmak

taş yünü
Taş yünü

En iyi ses ve ısı yalıtım şeklidir. Genellikle 3 cm.ve 5 cm. kalınlığında bulunur.

Daha çok binaların inşaatı sırasında dış cepheden ısı ve ses yalıtımı için uygulanır. Bir binaya veya müstakil bir eve ses yalıtımı yapmak için en etkili yöntemdir.

Döşenmesi diğer ses yalıtım levhalarından farklıdır. Levha ortadan kesilerek bir tam, bir yarım şeklinde döşenir. Yapıştırma esnasında üstteki levha ile altta kalan levha aynı hizada olmaz, T şeklinde yapıştırılır. Rulo veya plaka şeklinde satılır.

Mantar Ses Yalıtım Malzemeleri İle Ses İzolasyonu Yapmak

eve mantar ses izolasyonu
Mantar ses izolasyonu

Mantar ses yalıtım plakaları ve ruloları, ses, titreşim, ısı izolasyonu için kullanılabilir.

Bir halının altına, parkenin altına hatta koşu bandının altına uygulanabilir.

Bazı türleri kauçuk ile birleştirilip satışa sunuluyor.

Parke Altına Ses Yalıtımı Yapmak

parke altı ses izolasyon malzemesi
Parke altı ses izolasyonu

Standart olarak parkenin altına ses ve ısı izolasyonu için parke altı şiltesi yapılsa da bu sizin için yeterli olmayabilir. Yoğun kullanım alanlarında özellikle topuklu ayakkabı sesinin alt katlara ulaşmaması için parkenin altına extra bir ses yalıtım malzemesi kullanmak gerekebilir.

Topuklu ayakkabı ve benzeri sesleri kesmek için parke altına sıkıştırılmış strafor veya mantar plakalar uygulanabilir. Bu plakaların ses ve ısı izolasyonuna büyük katkısı olacaktır.

Ses Yalıtım Levhalarını Yapıştırmak

  • Isı izolasyonu sünger ve levhaları için özel üretilmiş yapıştırıcılar kullanılmalıdır. Taraklı mala ile yapıştırıcı duvara veya yere yayılarak yalıtım plakası yapıştırılır.
  • Yapıştırıcı kuruduktan sonra ses yalıtım levhası üzerine özel foamboard dübeli atılabilir.
  • Yapıştırma yapılırken birleşim yerlerinde boşluk kalmaması sağlanmalıdır.
  • Isı ve ses levhaları aynı yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Bu yapıştırıcılar çimento esaslı, elyaf takviyeli yapıştırıcılardır. 25kg.lık bu yapıştırıcıların 1 tanesi yaklaşık 5m² için yeterlidir.
  • İsteğe göre ses yalıtım levhası üzerine sıva veya alçı yapılabilir. Boya yapılacaksa sıva veya alçıdan sonra yüzeyin emiciliğini azaltmak için astar atılabilir.
  • Küçük bir alanda birkaç ses yalıtımı plakası yapıştırmak için sünger yapıştırıcısı, kontakt yapıştırıcılar kullanılabilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz