İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Kumaş Yapıştırma Teknikleri, Kumaş Neyle Yapıştırılır?

kumaş yapıştırma nasıl yapılır
Kumaş yapıştırma

Bir kumaşı yapıştırmak için aklınıza ilk gelen yapıştırıcıyı kullanabilirsiniz. Evet, yanlış anlamadınız. Kumaşı yapıştırmak için neredeyse tüm yapıştırıcılar kullanılabilir. Fakat, kumaşı yapıştırdıktan sonra bile hala esnek, dayanıklı ve yapıştırıcının iz bırakmamasını beklersiniz. Öyle değil mi? Doğru teknik ve yapıştırıcılarla kumaş yapıştırma ile ilgili tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Kumaş Yapıştırma

Kumaş neyle yapıştırılır, kumaş nasıl yapıştırılır? anlatmaya başlamadan önce kumaş yapıştırma ile ilgili birkaç ön bilgi verelim.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, her ne kadar kumaşı her yapıştırıcı yapıştırsa da; kumaşın esnek yapısına uygun bir yapıştırıcı kullanmak gerekiyor.

Kumaşı yapıştırdıktan sonra, yüzeyde kalan sert bir tabaka rahatsız edici olabilir. Ayrıca, yapıştırıcı kuruduktan sonra da; yapıştırılan yerde iz kalmaması veya renkli yapıştırıcı artıklarının olmaması beklenir. Kumaşı yapıştırdıktan sonra, yıkama ile çıkmamasını da isteyebilirsiniz. O halde, kumaşın yapısına uygun en doğru yapıştırıcı seçmek gerekiyor.

Kumaşı kumaşa, kumaşı plastiğe, kumaşı metale veya başka şeylere yapıştırmanız mümkündür. Her yapıştırma uygulamasında olduğu gibi doğru yapıştırıcı seçimi ve doğru uygulama ile kuvvetli bir kumaş yapıştırma elde edebilirsiniz.

Kumaş Yapıştırma Teknikleri

Kumaş yapıştırma tekniklerini; “kumaş yapıştırıcısı ile kumaş yapıştırmak” ve “diğer yapıştırıcılar ile kumaş yapıştırma” olarak ikiye ayırabiliriz. Düzgün bir kumaş yapıştırma işi, tekstil yapıştırıcı veya özel kumaş yapıştırıcısı ile olur. Diğer yapıştırıcılar ise; kumaşı kumaşa veya başka şeylere yapıştırmak için kullanılabilir. En çok sorulan ve merak edilen bazı kumaş yapıştırma tekniklerini ve aşağıda sıraladık.

 • Derby, Bally ile kumaş yapıştırma: Bu tip yapıştırıcılara kontakt yapıştırıcılar denir. Genellikle açık sarı renktedir. Kumaşı kumaşa veya başka şeylere yapıştırabilir.
 • Kumaşa boncuk yapıştırma: Boncuk tutkalı veya jel japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.
 • İki kumaşı birbirine yapıştırma: Tekstil yapıştırıcısı veya özel kumaş yapıştırıcısı kullanmak en iyi seçenektir.
 • Ahşaba kumaş yapıştırma: Kontakt yapıştırıcılar ile ahşaba kumaş yapıştırabilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi sayfanın alt kısmından okuyabilirsiniz.
 • Soğuk silikonla kumaş yapıştırma: Silikon kumaşa yapışır. Fakat, yıkanamaz. Noktasal yapıştırma veya ince sürülerek yapıştırma yapılabilir. Kumaş yüzeyinde kalın bir tabaka bırakabilir. Zamanla parça parça dökülme yapabilir.

Kumaş Neyle Yapıştırılır?

kumaş nasıl yapıştırılır
Kumaş nasıl yapıştırılır?

Kumaş neyle yapıştırılır? Kumaşı kendisine veya başka bir şeye yapıştırmak için, için çok fazla marka var. Fakat, çok fazla seçenek yok. Çünkü, markalar farklı olsa da; yapıştırıcıların kimyası aynıdır ve çoğunu kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kumaşı kumaşa yapıştırmak için, özel kumaş yapıştırıcısı kullanmalısınız. Özel kumaş yapıştırıcıları renksiz, esnek ve dayanıklıdır. Kumaş yapıştırıcılarının en önemli özellikleri ise; esnek, şeffaf ve yıkanmaya dayanıklı olmalarıdır. Bu sayede, yırtılan kıyafet veya ayakkabılarınızda kullanabilirsiniz. Fakat, kumaşı kendisine ve başka şeylere yapıştırmak için farklı seçeneklerde var. Üstelik daha ekonomik.

Aşağıda kumaş yapıştırmak için kullanabileceğiniz küçük bir liste hazırladık. Bu yapıştırıcıların sertliği ve yapıştırma süreleri birbirinden farklıdır. Fakat, kumaş yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Listenin ardından “kumaş kumaşa nasıl yapıştırılır?”, “kumaş ahşaba nasıl yapıştırılır?”, “kumaş metale nasıl yapıştırılır?”, kumaşı plastiğe yapıştırmak başlıklarını yazımızın daha alt kısımlarında okuyabilirsiniz.

Kumaş Ne İle Yapıştırılır?

 • Özel kumaş yapıştırıcısı,
 • Kontakt yapıştırıcılar,
 • Jel japon yapıştırıcılar.

Listeyi arttırmak mümkündür. Fakat, diğer yapıştırıcı çeşitleri kumaşı yapıştırmasına rağmen, kumaş yüzeyinde sert bir tabaka oluşturur. Örneğin: Japon yapıştırıcısı, epoksi yapıştırıcı, montaj yapıştırıcı v.b.

Şimdi, farklı materyallere kumaş nasıl yapıştırılır? bakalım.

Kumaş Kumaşa Nasıl Yapıştırılır?

Kumaş kumaşa nasıl yapıştırılır
Kumaş kumaşa nasıl yapıştırılır?

Kumaşı kumaşa yapıştırmak için, en iyi yapıştırıcı özel kumaş yapıştırıcısıdır. Kuvvetli, esnek, renksiz ve yıkanmaya dayanıklı bir yapıştırıcı arıyorsanız; özel kumaş yapıştırıcısı tercih etmelisiniz. Bazı özel kumaş yapıştırıcıları:

 • Bison Textile,
 • Vodabond kumaş yapıştırıcısı (V-tech fabric glue)
 • Uhu tekstil,
 • Gütermann tekstil kumaş yapıştırıcısı,
 • Glamor kumaş yapıştırıcısı.

Kumaş Ahşaba Nasıl Yapıştırılır?

kumaş ahşaba nasıl yapıştırılır
Kumaş ahşaba nasıl yapıştırılır?

Kumaş tahtaya nasıl yapıştırılır, kumaş tahtaya nasıl yapıştırılır? Kumaşı bir ahşaba yapıştırmak için, geçici mi sürekli mi olması gerekiyor? Eğer geçici bir yapıştırma yapmak istiyorsanız; çift taraflı film bantları ve tek komponentli sprey yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Fakat, ahşabın yüzeyi pürüzsüz ve temiz olmalıdır. (Sprey yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.)

Ahşaba kumaş yapıştırmak ve daha kuvvetli ve dayanıklı bir yapıştırma sağlamak istiyorsanız; kontakt yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Bu yapıştırıcılar, kumaşı tahtaya yapıştırmak için oldukça uygundur. Kontakt yapıştırıcılarını birçok markada bulabilirsiniz. Örneğin: Pattex Kontakt yapıştırıcı, Bally Kontakt yapıştırıcı, Derby, Vodabond Kontakt yapıştırıcı, Apel Kontakt yapıştırıcı v.b.

Kumaş Tahtaya Nasıl Yapıştırılır?

 • Tahtanın yüzeyini kuru bir bez ile silin. Üzerini yağ ve tozdan arındırın.
 • Yağlı boya fırçası ile ahşap üzerine ince bir kat kontakt yapıştırıcıyı sürün.
 • 4-5 dakika bekleyin ve üzerine kumaşı serin.
 • Mümkünse üzerine bir ağılık koyun.
 • Yapışma süresi 24 saattir. Tavsiye edilen bekleme süresi ise 48 saattir.

Kumaşı Metale Yapıştırma

Kumaşı metal yapıştırırken de aynı kontakt yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Metalin passız, temiz ve kuru olmasına dikkat edin. Metal yapıştırma teknikleri hakkında daha detaylı bilgi için; “Metal yapıştırma, metal nasıl yapıştırılır?” konusunu okuyabilirsiniz.

Kumaşı Plastiğe Yapıştırmak

Plastiğe kumaş yapıştırmak için yukarıda bahsettiğimiz kontakt yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Yapıştırmadan önce plastiği çok ince zımpara yapmak kumaşın çok daha iyi tutmasını sağlayacaktır. Üzerine ağırlık koyup, kuruması için 24 saat bekleyin.

Süngere Kumaş Yapıştırma

Süngere kumaş yapıştırmak için; kontakt yapıştırıcılar ve kontakt yapıştırıcıların bir türü olan döşeme yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar