İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Esnek Yapıştırıcılar Nelerdir?

Esnek yapıştırıcılar her evde bulunması gereken türden yapıştırıcılardır. Çünkü, bir çoğu hem esnek, hem de sert malzemeleri yapıştırabilir. Elastik yapıştırıcılar hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıda anlattık.

Esnek Yapıştırıcı

Esnek yapıştırıcı nedir?
Esnek yapıştırıcı çeşitleri.

Esnek yani elastik yapıştırıcılar, çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Esnek yapıştırıcıların en büyük avantajı, hem hareket eden malzemelerde yapışma sağlayarak titreşime dayanım sağlar, hem de yumuşak malzemeleri yapıştırarak çatlama, kırılma ve kopma yapmaz.

Elastik veya flex yapıştırıcı olarak da bilinen bu yapıştırıcı türlerinin birçok çeşidi vardır. Bazıları hızlı kurur, bazıları çok büyük ağırlıkları kaldırabilir, bazıları ise aşırı esneklik ve kullanım kolaylığı sağlar. Hatta bazılarını su yalıtımında bile kullanabilirsiniz. Kullanım amacınıza göre doğru elastik yapıştırıcıyı tercih ederseniz, çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Öncelikle elastik yapıştırıcı nedir? anlatalım. Sayfanın daha altında ise bazı esnek yapıştırıcı örnekleri verdik ve bunların kullanımını anlattık.

Elastik Yapıştırıcı Nedir?

Esnek yapıştırıcı nedir?
Esnek yapıştırıcı nedir? Flex yapıştırıcı nedir?

Elastik yapıştırıcılar, esnek veya flex yapıştırıcı olarak da adlandırılır. Yani kuruduğunda esnek, yumuşak kıvamlı bir hal alan, sertleşmeyen yapıştırıcılardır.

Bazı maddelerin diğer malzemelerden daha yumuşak ve esnek olması bunlar için esnek bir yapıştırıcıyı mecbur kılıyor. Çünkü malzeme esnerse, sert yapıştırıcı esneyemez, yüzeye uyum sağlayamaz ve kırılıp kopar. Kısacası, kuruduğunda yumuşak kıvamını koruyan, esnek kalan yapıştırıcılara elastik (esnek, flex) yapıştırıcı denir. Sizin için en uygun esnek yapıştırıcıyı seçmeniz için bazı esnek yapıştırıcılara örnekler verdik.

Elastik Yapıştırıcılar

 • Jel japon yapıştırıcısı. (Esnek japon yapıştırıcı.)
 • Flex sprey yapıştırıcılar. (Tek ve iki komponentli)
 • Esnek plastik yapıştırıcılar.
 • Silikon ve Pu mastikler. (Esnek silikon yapıştırıcı.)
 • Kontakt yapıştırıcılar. (Esnek ayakkabı yapıştırıcı.)
 • Flex Montaj yapıştırıcıları. (Esnek güçlü yapıştırıcı.)

Esnek Yapıştırıcılar

Esnek yapıştırıcılar nelerdir?
Esnek yapıştırıcılar nelerdir?

Yukarıdaki yapıştırıcılar ilginizi çekti mi? O halde biraz daha detaylandıralım. Kuvvet, hız veya yalıtım gerektiren kısımlarda gereken doğru esnek yapıştırıcıları seçebilmeniz için bu bilgilerin size faydası olabilir. İşte bazı esnek yapıştırıcılar ve özellikleri.

1-Jel Japon Yapıştıcısı, (Esnek Japon Yapıştırıcı)

Esnek japon yapıştırıcı
Esnek japon yapıştırıcı

Sıvı japon yapıştırıcılarından daha kıvamlıdır. Su gibi değil bal kıvamındadır. Bu nedenle dolgu da yapabilir. Renksizdir. Sıvı japon yapıştırıcılar gibi ham maddesi siyanoakrilattır. Sıvı japon yapıştırıcılara göre biraz daha geç sertleşir. Aynı zamanda sert malzemeleri yapıştırmak için de kullanabilirsiniz. Ambalajında “flex” yazar. İşte bazı esnek japon yapıştırıcılar.

 • Pattex Ultra jel japon yapıştırıcısı.
 • Apel BK-855 Jel
 • Tesa Jel japon yapıştırıcısı
 • Uhu Süper glue (Supergel)

(Japon yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için “Japon yapıştırıcı nedir, neleri yapıştırır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

2-Flex Sprey Yapıştırıcılar

Esnek sprey yapıştırıcı
Esnek sprey yapıştırıcı

Flex sprey yapıştırıcıların iki türü vardır. Birincisi siyaoakrilat esaslı, çift bileşenli yapıştırıcılar. (Yani japon yapıştırıcının bir türü.) İkincisi ise tek komponentli esnek yapıştırıcılar.

İki komponenetli sprey yapıştırıcılar daha kuvvetli ve daha geniş bir kullanım alanı sunar. Jel japon yapıştırıcının daha büyük ambalajlısı gibi düşünebilirsiniz. Hem esnek ham de sert malzemeleri yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, oyuncaklar, plastik malzemeler, biblolar, süpürgelikler, porselenler v.b. İşte bazı esnek sprey yapıştırıcılar.

 • Apel hızlı flex yapıştırıcı (Siyanoanrilat esaslı iki komponentli.)
 • Winkel yapıştırıcı sprey. (W150158)
 • 3M Display mount
 • Artdeco sprey yapıştırıcı

(Sprey yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için “Sprey yapıştırıcı nedir, nasıl kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

3-Esnek Plastik Yapıştırıcılar

Esnek plastik yapıştırıcı
Esnek plastik yapıştırıcı

Yumuşak plastikleri yapıştırmak için en iyi yapıştırıcılar, özel plastik yapıştırıcıları ve vinil yapıştırıcılarıdır. Fakat, yumuşak plastikler için özel yapıştırıcı satışı Türkiye’de yok denecek kadar azdır. Plastik bir malzemeyi yapıştırmak için Bison plastik, daha yumuşak plastik ve vinil eşyaları yapıştırmak için Bison Vinil kullanabilirsiniz. Kauçuk bir malzemeyi yapıştırmak için Bison Kauçuk (Liquid Rubber) kullanabilirsiniz. (Plastik yapıştırma hakkında daha fazla bilgi almak için “Plastik yapıştırma teknikleri” yazımızı okuyabilirsiniz.)

4-Silikon ve Poliüretan Mastikler

Esnek silikon yapıştırıcı.
Silikon ve pu mastikler esnektir.

Silikonlar ve poliüretan mastikler, hem esnek yapıştırıcılardır hem de su yalıtım malzemeleridir. Fakat, silikon ve mastiği kullanırken, diğer yapıştırıcılarda olduğu gibi kırılan bir eşya veya oyuncağı yapıştırmak için kullanmayın. Esnek bir pvc paneli boydan boya duvara yapıştırmak için veya vidalanan klozeti daha da sağlamlaştırmak ve yerine tam oturmasını sağlamak için kullanabilirsiniz. (Silikon çeşitlerini yapıştırıcı olarak kullanmak istiyorsanız, “Silikon neleri yapıştırır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

5-Kontakt Yapıştırıcılar (Esnek Ayakkabı Yapıştırıcı)

Derby kontakt yapıştırıcı esnektir.
Kontakt yapıştırıcılar esnektir.

Kontakt yapıştırıcıların tümü esnektir. Bal gibi hafif renkli veya renksiz olarak bulunabilir. En çok ayakkabı yapıştırmak için kullanılır. Bu nedenle birçok markanın ambalajında ayakkabı resmi görmeniz mümkündür.

Ayakkabı dahil olmak üzere, yumuşak plastik bir eşya, çanta gibi gibi esnek olan malzemeler için çok uygun bir yapıştırıcıdır. (Kontakt yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için “Kontakt yapıştırıcı nedir, ne işe yarar? yazımızı okuyabilirsiniz.)

Bazı kontakt yapıştırıcılar: Derby, Bally, Pattex Deri-Kauçuk-Ahşap, Bison Kit, Apel Kontakt, Vodabond kontakt yapıştırıcı v.b.

6-Flex Montaj Yapıştırıcıları (Esnek Güçlü Yapıştırıcı)

Esnek güçlü yapıştırıcı.
Montaj yapıştırıcılarından bazıları esnek ve güçlüdür.

Montaj yapıştırıcılar profesyonel ve amatör kullanıcılar için üretilmiş çok amaçlı, ağırlık kaldırabilen iç ve dış mekanda kullanılabilen yapıştırıcılardır. Bu yapıştırıcıların bir kısmı kuruyunca sertleşir. Bazı türleri ise esnek kalır. Eğer yumuşak bir malzeme yapıştırmayı düşünüyorsanız, flex montaj yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Bazı esnek güçlü yapıştırıcılar: Pattex One For All Crystal, Apel H640 Crystal. (Montaj yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için, “Montaj yapıştırıcı nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar