Ana Sayfa Yapıştırıcılar Plastik Yapıştırma, Plastik Neyle Yapıştırılır?

Plastik Yapıştırma, Plastik Neyle Yapıştırılır?

en iyi sert plastik yapıştırıcı
Plastik yapıştırma

” En güçlü plastik yapıştırıcı hangisi, en kuvvetli plastik yapıştırıcı hangisi, en iyi plastik yapıştırıcı hangisi? “sorularının cevabına geçmeden önce; farklı plastik türleri olduğunu hatırlatalım. Her plastik türü için özel yapıştırıcılar var. Sert plastik yapıştırıcı, yumuşak plastik yapıştırıcı, pcv yapıştırıcı, lastik yapıştırıcı, vinil yapıştırıcı gibi. Ayrıca, genel amaçlı bazı yapıştırıcılar da plastik yapıştırma için kullanılabilir. Bu yazımızda plastik neyle yapıştırılır, en iyi plastik yapıştırıcı hangisi, güçlü plastik yapıştırıcılar hakkında bilgiler verip, plastik yapıştırma yaparken, sizin için en uygun yapıştırıcıyı seçmenizi kolaylaştıracağız.

En İyi Plastik Yapıştırıcı Hangisi?

En iyi plastik yapıştırıcı hangisi? : Güçlü plastik yapıştırıcı arıyorsanız, öncelikle size uygun bir yapıştırıcı bulmalısınız. Örneğin: Vinil, yumuşak plastik, esnek plastik gibi bir malzeme yapıştırmak istiyorsanız, iyi bir yapışma için, esnek plastiğin yapısına uygun özel vinil yapıştırıcı kullanmalısınız.

Sert plastikler için de; sert plastiklerde etkili, darbelere dayanıklı, sert plastik yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor.
Bazı genel maksatlı yapıştırıcılar da, plastiği çok kuvvetli yapıştırabilir.

Plastik Yapıştırma

Aşağıda farklı plastik türleri için kullanabileceğiniz bazı yapıştırıcılara örnekler verdik.

Bazı Kuvvetli Plastik Yapıştırıcı Çeşitleri (Sert)

 • Bison Plastic,
 • 404 plastik-çelik,
 • Tangit  (PVC),
 • Bruno Plastik-Çelik,
 • Akfix Sert PVC

Yukarıdaki yapıştırıcılar, sert plastikleri yapıştırmak için, özel üretilmiş, çok kuvvetli sert plastik yapıştırıcı örnekleridir. Eğer sert plastik yapıştırıcı arıyorsanız, bu yapıştırıcılar, sert plastikler için özel üretildiğinden, kuvvetli plastik yapıştırıcı seçimi yaparken size fikir verebilir. Özellikle, plastiği plastiğe yapıştırma işlerinizde kullanabilirsiniz.

Plastiği Demire Yapıştırma

plastik plastiğe nasıl yapıştırılır
Plastiği plastiğe yapıştırma

Demiri plastiğe yapıştırma: Plastiği demire yapıştırmak için genel maksatlı yapıştırıcıları, epoksi yapıştırıcıları ve montaj yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Eğer, plastik ve demir bir elden daha küçük ise; çift karışımlı epoksi yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Eğer, plastik ve demir çok ağır ve büyük bir parça ise, montaj yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Buradan montaj yapıştırıcı ve montaj silikonları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Pvc Yapıştırıcı (Plastik Boru Yapıştırıcı)

pvc boru yapıştırma
Pvc boru yapıştırma

Pvc yapıştırıcıları plastik, pimaş borularda kullanılan yapıştırıcılardır. Pvc borular için, pvc yapıştırıcı kullanmak en iyi seçimdir. Çünkü bu yapıştırıcılar neredeyse pvc yi pvc ye kaynatır.

Metal İle Plastik Yapıştırma

plastik ile metal yapıştırma
Metal ile plastik nasıl yapıştırılır?

Metal ile plastiği yapıştırmak için montaj yapıştırıcı, poliüretan mastik, çift karışımlı epoksi yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.

Plastik Yapıştırıcı Silikon Var Mı, Silikon Plastik Yapıştırır Mı?

Özel plastik yapıştırıcı silikon yok. Fakat zaten silikonlar, plastik dahil her şeyi yapıştırma için kullanılıyor. Burada mastik ile silikonu karıştırmamak gerekir. Mastik ile silikonlar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Silikonlar, Poliüretan mastikler, (akrilik mastik değil), montaj yapıştırıcıları, poliüretan yapıştırıcılar plastik yapıştırabilir.

Cama Plastik Yapıştırma

Plastiği cama yapıştırmak için renksiz yapıştırıcılar iyi bir seçim olabilir. Uv yapıştırıcılar, Renksiz çift komponentli epoksiler, renksiz kontakt yapıştırıcılar, cama plastik yapıştırmak için uygundur.

(Vinil) Yumuşak Plastik Yapıştırma

vinil plastik nasıl yapıştırılır
Vinil plastik nasıl yapıştırılır

Yumuşak plastikler yani esnek plastikler vinil, lastik, kauçuk gibi eşyalardır.

 • Bison Vinyl Plastic, (Vinil gibi yumuşak plastikleri yapıştırmak için uygundur.)
 • Bison Liquid Rubber (Sıvı kauçuk) (Yumuşak plastik veya vinil plastikleri yapıştırmak için uygundur.)

Yumuşak plastik yapıştırıcısı zor bulunan bir yapıştırıcı türüdür. Bu nedenle aşağıdaki alternatif yapıştırıcıları da yumuşak plastikleri yapıştırmak için kullanabilirsiniz.

Plastik Yapıştırmak İçin Kullanılabilecek Diğer Plastik Yapıştırıcı Çeşitleri

Bazı Yumuşak Plastik Yapıştırıcı Çeşitleri

 • Pattex Metal-Plastik-Cam
 • Bison Kit,
 • Pattex %100,
 • Pattex Tamir Extreme,
 • Kontakt Yapıştırıcılar (Derby Kontakt, Vodaseal Kontak v.b.)

Bazı Sert Plastik Yapıştırıcı Çeşitleri

 • Çift karışımlı epoksiler,
 • 404 Epoxy,
 • Bison Epoxy,
 • Pattex Epoxy,
 • Akfix Epoxy,
 • Vodaseal Epoxy v.b.

44 Yorum

 1. 1mm teflon malzemeyi 3mm paslanmaz çelik bir malzemenin üzerine yapıştırmam gerekiyor bu uygulama için bir çözümünüz varmı acaba
  teşekkürler

 2. Teknik Yapı,
  Teflon çok iyi yapışmıyor. Çift taraflı bant ile yapıştırılıp, boşluklarda kontakt yapıştırıcı ile takviye yapılabilir.

 3. (Yorumlara isim yazınız)
  Büyük bir parça ise montaj yapıştırıcısı, küçük ise epoksi yapıştırıcısı, japon yapıştırıcısı bile olur.

 4. Selam abi elimde 8 10 adet sisme plates esegi var cocuk surekli zipliyor ve deliniyor veya sisirme yerlerinden yariliyor ala ala usandim surekli patliyorlar bunlari nasil tamir edebilirim kisiminde ufak delikler kimisininde sisirme yerlerinin hemen yanindan yarildi lutfen bunlari nasil tamir edecegimi nasil yapistiracagimi hakkinda bana yardimci olurmusunuz lutfen cevabinizi kisa surede bekliyorum lutfen

 5. Klozet fıröamdan aynısı yok ortadan kırıldı sapı sert plastik normal nalburdan alınan silikon ile yapısır mı

 6. Sa,
  Kışlık bir botum var, botun boyun, yani bileği kavrayan kısmında sert plastik bir kısım var ve orası kırılmış durumda. Bu kısmı neyle yapıştırırsam sağlam ve kısa sürede yapışan bir sonuç elde edebilirim?

  • Ertuğrul Bey, Bison plastik veya epoksi yapıştırıcıları deneyebilirsiniz. (Yapıştırma yüzeyi çok küçükse sonuç vermeyebilir.)

 7. Merhaba, İşyerlerinde dosyalama için kullanılan Klasörlerin ön taraf yüzüne şeffaf föy dosya benzeri bir ince plastik yapıştırmak istiyorum. Peligom çok amaçlı yapıştırıcı denedim tutmadı. Bir zaman sonra kendini bırakıyor. Dosyanın içine bilgi notunun olduğu karton kesip koyduğumuzda hiç tutmuyor. Nasıl bir yapıştırıcı kullanmamızı tavsiye edersiniz. Teşekkürler

 8. Traktörün plastik mazot deposunun pompaya giden cıkış taki tipa cıktı nasıl yapışır.tt 55 2005 model

  • Gökhan Bey,
   Çift komponentli sprey yapıştırıcı ile hem hızlı hem de kuvvetli bir yapıştırma yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için, yapıştırıcı kategorisinden sprey yapıştırıcıyı inceleyebilirsiniz.

  • İsmail Eker,
   Sıvı conta veya epoksi yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Daha detaylı yardımcı olabilmemiz için, fotoğraflı mail atabilirsiniz. (merbakar@gmail.com)

 9. Merhaba Aracımın plastik motor koruma kapağının matora takılan plastik ayakları kırıldı plastik ayakları plastik kapağına en sağlam nasıl yapıştırabilirim.Hangi ürünü tavsiye edersiniz.Teşekkürler.

  • Hamdi Bey,
   Uç uca yapıştırılacak iki plastik parça olduğunu tahmin ediyorum. Yani temas eden yüzeyleri birkaç mm. yi geçmez. Bu yüzden çok iyi bir yapışma olacağını sanmıyorum. Yine de denemek isterseniz, çift karışımlı şeffaf epoksi yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Loctite, Bison, Pattex, Selsil, akfix v.b. bir marka olabilir. Çevresine de dolgu yapın. Mümkünse sıcak bir ortamda yapıştırıp, bir gün kıpırdatmayın.

 10. Merhaba,
  Çelik bir yüzeye önce krom üstüne plexiglass (mika) sonra tekrar plexiglassları yapıştırmak istiyorım 2 cm x 3cm gibi bi alanda.
  Ayrıca kuruma ya da yapışması sırasında boşluk bırakmadan yani katmanlar arası boşluk olmamasını istiyorum. Sizce ne kullanmalıyım? Size özel ulaşabilir miyim?

 11. merhaba,
  JBL marka kablo kulaklığım kafa bandından kırıldı. Pattex plastik yapıştırıcı ile yapıştırdım yapışma namına hiçbir reaksiyon görmedim. Esnek bir yerde olduğundan ne ile yapıştırmalıyım.

  • M.Yaşar Güzeller,
   Kafa bandının yapıştırılacak yüzeyi çok ince olduğu için, hangi yapıştırıcıyı kullanırsanız kullanın yapışmaz. Sadece uv yapıştırıcı olur oda kafa bandının fiyatını geçer. Epoksi macun kullanın. Hamur kıvamında bir macun. Elinizle rengi değişene kadar ovalıyorsunuz ve yüzeye uyguluyorsunuz. Etrafına da biraz uygulayın, dolgu yapın. Uygulandıktan sonra rengi ve görünümü biraz çirkin görünebilir ama yapıştırır. Üzerini boyamak için oje kullanabilirsiniz.
   Örnek epoksi macunlar : Pattex Tamir Express, Bison Epoksi Puty, Sun-fix epoksi macun, Vodabond epoksi macun v.b.

  • Elif Hanım,
   Pahalı bir temizlik setinin kovası ise, içeriden ve dışarıdan epoksi macun ile yapıştırabilirsiniz. Ama ucuz bir kova ise yapıştırıcı kova ile aynı fiyata gelebilir.

 12. İyi günler.Traktörün arkasına takılan 1 tonluk ilaçlama tankeri sürekli sıcak kaynak yaptırmama rağmen aynı yerden çatlayıp su kaçırıyor ve her seferinde 100-150 TL ödüyorum.önerebileceğiniz bir malzeme veya yöntem varımdır.Teşekkürler.

  • Abdullah Kıran,
   Plastik tankerden bahsediyorsunuz herhalde. Plastik kaynağı yapılması gerekiyor. Maalesef yapıştırıcı sağlam olmaz. Kaynağı başka yerde yaptırın ve üzerine aynı parçadan ekletin.

 13. İyi günler ütümün buhar haznesi çatladı ve su sızdırıyor. Normal silikon kullandım oldu ama silikon sert plastik yüzeyde fazla kalamaz zamanla soyulur diye düşünüyorum. Bunun için farklı bir çözümünüz var mı? Teşekkürler

 14. Hocam merhaba. Pürüzlü yüzeye sahip fayans üzerine sanırım sert plastik el sabunluğu yapıştırma gerekiyor fayans dememe adına. Sabunluk bayağı ağır oluyor. Çift taraflı bant denedim 4 saat sonra düştü. Nasıl bir yapıştırıcı kullanabilirim?

  • İbrahim Bey,
   Çift taraflı bantlar pürüzsüz yüzeylerde daha iyi sonuç veriyor. Ya epoksi yapıştırıcıları kullanın ya da solventli montaj yapıştırıcılarını. Her iki yapıştırıcıda da ağırlık koymadan, mümkünse 2 gün iyice kurumasını bekleyin.

 15. Ustam epoksi yapıştırıcı tam bir efsaneymiş. Koçtaşta bulabildim ancak. Şırıngalı çift hazneli üzerinde 5dk bekleyin yeter yazıyordu. Ben böyle birşey görmedim daha önce. Allah sizden razı olsun. Mail ime de dönüş yaptığınız için ayrıca teşekkür ederim.

 16. Merhaba.
  Araç pandizot askı pimi diğten kırıldı. Bir çok araçta bu pim sök tak şeklinde değişiyor, benim araçta plastik parçayla birleşik vaziyetteymiş. Yani küçücük ip tutacağı için koskoca cam etrafındaki parçayı değiştirmem gerekiyor.

  Bir kaç kez hızlı yapıştırıcı denedim. 1-2 ay idare ediyor sonra tekrar atıyor. Eritip yapıştırmayı düşündüm ama tutmazsa çok kötü olur komple değiştirmem gerekir 🙁 ​

  Bunu nasıl yapıştırabilirim ?

 17. Merhabalar
  bir kaç yıldır başaramadığım bir su izolasyon sorunum var bu konuyu çaresizce araştırıyorum
  deniz aracımda pleksiglas tabir edilen bir pencerede su yalıtımı sağlamaya çalışıyorum
  ulaşabildiğim bu iş için özel üretilmiş sika 295 uv ürünü temizlik zımparayla pürüzlü zemin yaratma öncesinde aynı marka ürünün ajan tabir edilen güçlendiricisini kullanmak dahil defalarca uygulama yaptım
  nihayi sonun şu ki teknenin ana gövdesi olan gelkode tabir edilen malzemeye tam bir yapışma olurken pleksiglas cama dan kullandığım malzeme bir kaç hafta sonra ayrılıyor
  umarım yardımcı olabilirsiniz

  • Ayhan Bey,
   Bostik H550 deneyebilirsiniz. Ayrıca, araştırma yapmanız için bazı büyük yapıştırıcı markaları ve distribütörlerinin isimleri şunlardır:
   Bison, Pattex (Henkel), Soudal, Yoldaş Grup, Selsil, Avrupa Group, Beta Kimya. Bu firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz