Sizin İçin Seçtiklerimiz

haskarmedikal.com

Hasta Yatağı Kiralama ve Satın Alma Hizmetleri

İlginizi Çekebilir

Plastik Yapıştırma, Plastik Neyle Yapıştırılır?

en iyi sert plastik yapıştırıcı
Plastik yapıştırma

” En güçlü plastik yapıştırıcı hangisi, en kuvvetli plastik yapıştırıcı hangisi, en iyi plastik yapıştırıcı hangisi? “sorularının cevabına geçmeden önce; farklı plastik türleri olduğunu hatırlatalım. Her plastik türü için özel yapıştırıcılar var. Sert plastik yapıştırıcı, yumuşak plastik yapıştırıcı, pcv yapıştırıcı, lastik yapıştırıcı, vinil yapıştırıcı gibi. Ayrıca, genel amaçlı bazı yapıştırıcılar da plastik yapıştırma için kullanılabilir. Bu yazımızda, plastik neyle yapıştırılır, en iyi plastik yapıştırıcı hangisi, güçlü plastik yapıştırıcılar hakkında bilgiler verip, plastik yapıştırma yaparken, sizin için en uygun yapıştırıcıyı seçmenizi kolaylaştırmayı amaçladık.

En İyi Plastik Yapıştırıcı Hangisi?

En iyi plastik yapıştırıcı hangisi?: Güçlü plastik yapıştırıcı arıyorsanız, öncelikle size uygun bir yapıştırıcı bulmalısınız. Örneğin: Vinil, yumuşak plastik, esnek plastik gibi bir malzeme yapıştırmak istiyorsanız, iyi bir yapışma için, esnek plastiğin yapısına uygun özel vinil yapıştırıcı kullanmalısınız.

Sert plastikler için de; sert plastiklerde etkili, darbelere dayanıklı, sert plastik yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor.
Bazı genel maksatlı yapıştırıcılar da, plastiği çok kuvvetli yapıştırabilir.

Plastik Yapıştırma

Aşağıda farklı plastik türleri için kullanabileceğiniz bazı yapıştırıcılara örnekler verdik. Fakat öncelikle şu ayarıyı yapmak istiyoruz: “Hangi marka plastik yapıştırıcıyı kullanırsanız kullanın, uç uca yapıştırmalarda plastiği yapıştırmak oldukça zordur. Bu nedenle, plastik parçaların birbirine geniş bir yüzey ile temas etmesi gerekiyor.”

Bazı Kuvvetli Plastik Yapıştırıcı Çeşitleri (Sert)

 • Bison Plastic,
 • 404 plastik-çelik,
 • Tangit  (PVC),
 • Bruno Plastik-Çelik,
 • Akfix Sert PVC

Yukarıdaki yapıştırıcılar, sert plastikleri yapıştırmak için, özel üretilmiş, çok kuvvetli sert plastik yapıştırıcı örnekleridir. Eğer sert plastik yapıştırıcı arıyorsanız, bu yapıştırıcılar, sert plastikler için özel üretildiğinden, kuvvetli plastik yapıştırıcı seçimi yaparken size fikir verebilir. Özellikle, plastiği plastiğe yapıştırma işlerinizde kullanabilirsiniz.

Plastiği Demire Yapıştırma

plastik plastiğe nasıl yapıştırılır
Plastiği plastiğe yapıştırma

Demiri plastiğe yapıştırma: Plastiği demire yapıştırmak için genel maksatlı yapıştırıcıları, epoksi yapıştırıcıları ve montaj yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Eğer, plastik ve demir bir elden daha küçük ise; çift karışımlı epoksi yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Eğer, plastik ve demir çok ağır ve büyük bir parça ise, montaj yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Montaj yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Montaj yapıştırıcı nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Pvc Yapıştırıcı (Plastik Boru Yapıştırıcı)

pvc boru yapıştırma
Pvc boru yapıştırma

Pvc yapıştırıcıları plastik, pimaş borularda kullanılan yapıştırıcılardır. Pvc borular için, pvc yapıştırıcı kullanmak en iyi seçimdir. Çünkü bu yapıştırıcılar neredeyse pvc yi pvc ye kaynatır.

Metal İle Plastik Yapıştırma

plastik ile metal yapıştırma
Metal ile plastik nasıl yapıştırılır?

Metal ile plastiği yapıştırmak için montaj yapıştırıcı, poliüretan mastik, çift karışımlı epoksi yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.

Plastik Yapıştırıcı Silikon Var Mı, Silikon Plastik Yapıştırır Mı?

Özel plastik yapıştırıcı silikon yok. Fakat zaten silikonlar, plastik dahil her şeyi yapıştırma için kullanılıyor. Burada mastik ile silikonu karıştırmamak gerekir. Mastik ile silikonlar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Mastik ve silikon arasındaki fark nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Silikonlar, Poliüretan mastikler, (akrilik mastik değil), montaj yapıştırıcıları, poliüretan yapıştırıcılar da “yüzeyin tam temas etmesi şartı ile” plastik yapıştırabilir.

Cama Plastik Yapıştırma

Plastiği cama yapıştırmak için renksiz yapıştırıcılar iyi bir seçim olabilir. Uv yapıştırıcılar, Renksiz çift komponentli epoksiler, renksiz kontakt yapıştırıcılar, cama plastik yapıştırmak için uygundur.

(Vinil) Yumuşak Plastik Yapıştırma

vinil plastik nasıl yapıştırılır
Vinil plastik nasıl yapıştırılır

Yumuşak plastikler yani esnek plastikler vinil, lastik, kauçuk gibi eşyalardır.

 • Bison Vinyl Plastic, (Vinil gibi yumuşak plastikleri yapıştırmak için uygundur.)
 • Bison Liquid Rubber (Sıvı kauçuk) (Yumuşak plastik veya vinil plastikleri yapıştırmak için uygundur.)

Yumuşak plastik yapıştırıcısı, zor bulunan bir yapıştırıcı türüdür. Bu nedenle, aşağıdaki alternatif yapıştırıcıları da yumuşak plastikleri yapıştırmak için kullanabilirsiniz.

Plastik Yapıştırmak İçin Kullanılabileceğiniz Diğer Plastik Yapıştırıcı Çeşitleri

Bazı Yumuşak Plastik Yapıştırıcı Çeşitleri

 • Pattex Metal-Plastik-Cam
 • Bison Kit,
 • Pattex %100,
 • Pattex Tamir Extreme,
 • Kontakt Yapıştırıcılar (Derby Kontakt, Vodaseal Kontak v.b.)

Bazı Sert Plastik Yapıştırıcı Çeşitleri

 • Çift karışımlı epoksiler,
 • 404 Epoxy,
 • Bison Epoxy,
 • Pattex Epoxy,
 • Akfix Epoxy,
 • Vodaseal Epoxy v.b.

24 Yorum

 1. Merhaba iyi günler dilerim, benim sizden ricam parklarda bulunan plastik kaydıraklarda oluşan kırıkları çocuklara zarar vermeyecek şekilde nasıl tamir ederim

  • Merhaba Hasan Bey,
   Plastik kaynağı yapılması gerekiyor. Plastik kaynakları, ısıtılarak kırık ve çatlak kısımlara yapıştırılıyor. Yapıştırıcı iyi bir çözüm yolu değil.

 2. Camasir makinasi kazaninda uretim hatasi bir delik olustu. Deligin boyutu tahminen 5 mm. Bu tarz sert plastik, sicaksu ve suyun agirligindan olusan basinca dayanikli hangi tarz bir yapistirici kullanmaliyim.

  • Murat Bey,
   Tamire vermeden önce, Bison Plastic ve Loctite Plastik-Kauçuk yapıştırıcılarını deneyebilirsiniz.

 3. Elektrik süpürgesi süpürücü aşlığının fırçasını döndüren plastik pervanesi kırıldı neyle yapıştırabilirim.

  • Murat Bey,
   Duvar ile Pimapen kasası arasında boşluk varsa, mastik veya poliüretan mastik kullanmanız gerekiyor. Poliüretan mastik, çok daha uzun ömürlü olur ve daha iyi yapışır.

 4. Merhaba hocam plastik ve çok esnek (tpr malzeme den üretilmiş,)bir eşyayı hangi yapıştırıcı ile yapıştırmalıyım ve nereden temin edebilirim teşekkürler

  • Berk,
   Vinil yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor. “Bison Vinyl Plastic” olabilir. Bauhaus ve Koçtaş’lar satıyor. Ayrıca, internetten de alabilirsiniz.

 5. Plastik çocuk sandalyesi ayak kısmı kırıldı nasıl tamir edebilirim veyahut nasıl yapıştırılır yardımcı olursanız sevinirim

  • Gamze Hanım,
   Plastik sandalye ayağında yapıştırıcı kullanmak iyi sonuç vermeyecektir.

   Hırdavatçılardan 5-10 santimetrelik iki ucu delikli metal plaka alın. Her iki ucunda da en az 2-3 adet delik olsun. Bunları kırık ayağın her iki tarafına deliklerden monte edin. Kısa ve ucu sivri olmayan vidaları geçirerek karşısına somun sıkın.

 6. Merhabalar
  bir kaç yıldır başaramadığım bir su izolasyon sorunum var bu konuyu çaresizce araştırıyorum
  deniz aracımda pleksiglas tabir edilen bir pencerede su yalıtımı sağlamaya çalışıyorum
  ulaşabildiğim bu iş için özel üretilmiş sika 295 uv ürünü temizlik zımparayla pürüzlü zemin yaratma öncesinde aynı marka ürünün ajan tabir edilen güçlendiricisini kullanmak dahil defalarca uygulama yaptım
  nihayi sonun şu ki teknenin ana gövdesi olan gelkode tabir edilen malzemeye tam bir yapışma olurken pleksiglas cama dan kullandığım malzeme bir kaç hafta sonra ayrılıyor
  umarım yardımcı olabilirsiniz

  • Ayhan Bey,
   Bostik H550 deneyebilirsiniz. Ayrıca, araştırma yapmanız için bazı büyük yapıştırıcı markaları ve distribütörlerinin isimleri şunlardır:
   Bison, Pattex (Henkel), Soudal, Yoldaş Grup, Selsil, Avrupa Group, Beta Kimya. Bu firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

 7. Merhaba.
  Araç pandizot askı pimi diğten kırıldı. Bir çok araçta bu pim sök tak şeklinde değişiyor, benim araçta plastik parçayla birleşik vaziyetteymiş. Yani küçücük ip tutacağı için koskoca cam etrafındaki parçayı değiştirmem gerekiyor.

  Bir kaç kez hızlı yapıştırıcı denedim. 1-2 ay idare ediyor sonra tekrar atıyor. Eritip yapıştırmayı düşündüm ama tutmazsa çok kötü olur komple değiştirmem gerekir 🙁 ​

  Bunu nasıl yapıştırabilirim ?

 8. Ustam epoksi yapıştırıcı tam bir efsaneymiş. Koçtaşta bulabildim ancak. Şırıngalı çift hazneli üzerinde 5dk bekleyin yeter yazıyordu. Ben böyle birşey görmedim daha önce. Allah sizden razı olsun. Mail ime de dönüş yaptığınız için ayrıca teşekkür ederim.

 9. İbrahim Bey,
  Çift taraflı bantlar pürüzsüz yüzeylerde daha iyi sonuç veriyor. Ya epoksi yapıştırıcıları kullanın ya da solventli montaj yapıştırıcılarını. Her iki yapıştırıcıda da ağırlık koymadan, mümkünse 2 gün iyice kurumasını bekleyin.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar