Plastik Yapıştırma, En İyi Plastik Yapıştırıcı Hangisi?

en iyi sert plastik yapıştırıcı
Plastik yapıştırma, en kuvvetli plastik yapıştırıcı hangisi?

” En güçlü plastik yapıştırıcı hangisi, en kuvvetli plastik yapıştırıcı hangisi, en iyi plastik yapıştırıcı hangisi? “sorularının cevabına geçmeden önce; farklı plastik türleri olduğunu hatırlatalım. Her plastik türü için özel yapıştırıcılar var. Sert plastik yapıştırıcı, yumuşak plastik yapıştırıcı, pcv yapıştırıcı, lastik yapıştırıcı, vinil yapıştırıcı gibi. Ayrıca genel amaçlı bazı yapıştırıcılar da plastik yapıştırma için kullanılabilir.

En İyi Plastik Yapıştırıcı Hangisi?

En iyi plastik yapıştırıcı hangisi? : Güçlü plastik yapıştırıcı arıyorsanız, öncelikle size uygun bir yapıştırıcı bulmalısınız. Örneğin: Vinil, yumuşak plastik, esnek plastik gibi bir malzeme yapıştırmak istiyorsanız, iyi bir yapışma için, esnek plastiğin yapısına uygun özel vinil yapıştırıcı kullanmalısınız.

Sert plastikler için de; sert plastiklerde etkili, darbelere dayanıklı, sert plastik yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor.
Bazı genel maksatlı yapıştırıcılar da bazı plastiği çok kuvvetli yapıştırabilir. Aşağıda farklı plastik türleri için kullanabileceğiniz bazı yapıştırıcılara örnekler verdik.

Plastik Yapıştırma

Bazı Kuvvetli Plastik Yapıştırıcı Çeşitleri (Sert)

 • Bison Plastic,
 • 404 plastik-çelik,
 • Tangit  (PVC),
 • Bruno Plastik-Çelik,
 • Akfix Sert PVC

Yukarıdaki yapıştırıcılar, sert plastikleri yapıştırmak için, özel üretilmiş, çok kuvvetli sert plastik yapıştırıcı örnekleridir. Eğer sert plastik yapıştırıcı arıyorsanız, bu yapıştırıcılar, sert plastikler için özel üretildiğinden, kuvvetli plastik yapıştırıcı seçimi yaparken size fikir verebilir. Özellikle, plastiği plastiğe yapıştırma işlerinizde kullanabilirsiniz.

Plastiği Demire Yapıştırma

plastik plastiğe nasıl yapıştırılır
Plastiği plastiğe yapıştırma

Demiri plastiğe yapıştırma: Plastiği demire yapıştırmak için genel maksatlı yapıştırıcıları, epoksi yapıştırıcıları ve montaj yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Eğer, plastik ve demir bir elden daha küçük ise; çift karışımlı epoksi yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Eğer, plastik ve demir çok ağır ve büyük bir parça ise, montaj yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Buradan montaj yapıştırıcı ve montaj silikonları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Pvc Yapıştırıcı (Plastik Boru Yapıştırıcı)

pvc boru yapıştırma
Pvc boru yapıştırma

Pvc yapıştırıcıları plastik, pimaş borularda kullanılan yapıştırıcılardır. Pvc borular için, pvc yapıştırıcı kullanmak en iyi seçimdir. Çünkü bu yapıştırıcılar neredeyse pvc yi pvc ye kaynatır.

Metal İle Plastik Yapıştırma

plastik ile metal yapıştırma
Metal ile plastik nasıl yapıştırılır?

Metal ile plastiği yapıştırmak için montaj yapıştırıcı, poliüretan mastik, çift karışımlı epoksi yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.

Plastik Yapıştırıcı Silikon Var Mı, Silikon Plastik Yapıştırır Mı?

Özel plastik yapıştırıcı silikon yok. Fakat zaten silikonlar, plastik dahil her şeyi yapıştırma için kullanılıyor. Burada mastik ile silikonu karıştırmamak gerekir. Mastik ile silikonlar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Silikonlar, Poliüretan mastikler, (akrilik mastik değil), montaj yapıştırıcıları, poliüretan yapıştırıcılar plastik yapıştırabilir.

Cama Plastik Yapıştırma

Plastiği cama yapıştırmak için renksiz yapıştırıcılar iyi bir seçim olabilir. Uv yapıştırıcılar, Renksiz çift komponentli epoksiler, renksiz kontakt yapıştırıcılar, cama plastik yapıştırmak için uygundur.

(Vinil) Yumuşak Plastik Yapıştırma

vinil plastik nasıl yapıştırılır
Vinil plastik nasıl yapıştırılır

Yumuşak plastikler yani esnek plastikler vinil, lastik, kauçuk gibi eşyalardır.

 • Bison Vinyl Plastic, (Vinil gibi yumuşak plastikleri yapıştırmak için uygundur.)
 • Bison Liquid Rubber (Sıvı kauçuk) (Yumuşak plastik veya vinil plastikleri yapıştırmak için uygundur.)

Yumuşak plastik yapıştırıcısı zor bulunan bir yapıştırıcı türüdür. Bu nedenle aşağıdaki alternatif yapıştırıcıları da yumuşak plastikleri yapıştırmak için kullanabilirsiniz.

Plastik Yapıştırmak İçin Kullanılabilecek Diğer Plastik Yapıştırıcı Çeşitleri

Bazı Yumuşak Plastik Yapıştırıcı Çeşitleri

 • Pattex Metal-Plastik-Cam
 • Bison Kit,
 • Pattex %100,
 • Pattex Tamir Extreme,
 • Kontakt Yapıştırıcılar (Derby Kontakt, Vodaseal Kontak v.b.)

Bazı Sert Plastik Yapıştırıcı Çeşitleri

 • Çift karışımlı epoksiler,
 • 404 Epoxy,
 • Bison Epoxy,
 • Pattex Epoxy,
 • Akfix Epoxy,
 • Vodaseal Epoxy v.b.

6 Yorum

 1. 1mm teflon malzemeyi 3mm paslanmaz çelik bir malzemenin üzerine yapıştırmam gerekiyor bu uygulama için bir çözümünüz varmı acaba
  teşekkürler

 2. Teknik Yapı,
  Teflon çok iyi yapışmıyor. Çift taraflı bant ile yapıştırılıp, boşluklarda kontakt yapıştırıcı ile takviye yapılabilir.

 3. (Yorumlara isim yazınız)
  Büyük bir parça ise montaj yapıştırıcısı, küçük ise epoksi yapıştırıcısı, japon yapıştırıcısı bile olur.

 4. Selam abi elimde 8 10 adet sisme plates esegi var cocuk surekli zipliyor ve deliniyor veya sisirme yerlerinden yariliyor ala ala usandim surekli patliyorlar bunlari nasil tamir edebilirim kisiminde ufak delikler kimisininde sisirme yerlerinin hemen yanindan yarildi lutfen bunlari nasil tamir edecegimi nasil yapistiracagimi hakkinda bana yardimci olurmusunuz lutfen cevabinizi kisa surede bekliyorum lutfen

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz