Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar, Japon Neyle Çıkar?

japon yapıştırıcı nasıl çıkar
Japon yapıştırıcı nasıl çıkar, japon yapıştırıcı neyle çıkar?

Bu yazımızda farklı yüzeylerden japon yapıştırıcı nasıl çıkar, detaylı şekilde anlattık. Kumaştan, plastikten, camdan elden japon yapıştırıcı neyle çıkar ayrı-ayrı başlıklarda detaylı bir yazı hazırladık.

Markası ne olursa olsun; tüm japon yapıştırıcısı çeşitlerinin ham maddesi siyanoakrilattır. Siyanoakrilat, özellikle ahşap, porselen ve deriyi çok iyi yapıştırır.

Diğer malzemelerde ise, çok iyi tutmasa da; maalesef bulaştığı yerde sert bir tabaka ve çirkin bir görünüm oluşturuyor.

Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar?

japon yapıştırıcı neyle çıkar
Japon yapıştırıcı nasıl çıkar, japon yapıştırıcı neyle çıkar?

Japon yapıştırıcısını veya japon yapıştırıcısı lekesini çıkarmak içi en etkili yöntem siyanoakrilat sökücüdür. Artık birçok sanal mağazada ve büyük yapı marketlerde satılıyor.

Japon yapıştırıcıyı çıkarmak için çok bilinmeyen bir yöntem de; poliüretan köpük temizleyicilerdir. Köpük temizleyiciden kastımız; sıkınca şişen, boşluk doldurmak için kullanılan inşaat köpükleridir.

Köpük temizleyicileri, japon yapıştırıcısı bulaşan her yüzeyde kullanabilirsiniz. Kumaş, ten, plastik, cam dahil hiç bir yüzeye zarara vermez. Aşağıdaki resim poliüretan köpük temizleyicilere birkaç örnektir.

köppük temizleyici ile japonu çıkarmak
Köpük temizleyiciler

İster yaş, ister kurumuş japon yapıştırıcı olsun köpük temizleyiciler japon yapıştırıcısını çıkarmak için işe yarıyor.

Eğer japon yapıştırıcısı sökücü veya köpük temizleyici bulamazsanız aşağıdaki japon yapıştırıcısı sökme teknikleri işinize yarayabilir.

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcı elden neyle çıkar
Japon yapıştırıcı elden nasıl çıkar?

japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar? : Japon yapıştırıcısı, birkaç gün içinde, elinizden dökülüp kendiliğinden çıkacaktır. Yine de yüzeydeki sert tabaka sizi rahatsız ediyorsa, aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

 • Japon yapıştırıcısı tek bir bölgeye, bozuk para gibi, kalın bir şekilde bulaştıysa, tırnağınızla biraz uğraştıktan sonra kalıp gibi çıkacaktır.
 • Ayrıca, cımbız ile kalın parçaları alıp veya tırnak törpüsü ile kalın tabakayı inceltebilirsiniz. (Dikkatli olun, hassas ciltlerde acıya neden olabilir ya da deri zarar görebilir.)
 • Japon yapıştırıcısını elden çıkarmanın bir başka yolu ise, sıcak sudur. Gün içinde ellerinizi yıkarken; dayanabildiğiniz kadar sıcak su ile yıkayın.
 • Japon yapıştırıcısı temas eden bölgeyi sıcak, limonlu su içine sokun ve spatula veya bıçak sırtı ile kazımaya çalışın. Birkaç kez bu işlemi tekrarlayın. Tv izlerken bile geniş bir kasenin içine sıcak su koyup bekletebilirsiniz.
 • Ayrıca, yapıştırıcıyı yumuşatmak için aseton da kullanabilirsiniz. Asetonu yüzeye sürüp birkaç dakika bekleyin, tırnağınızla kenarından çıkarmaya çalışın. Japon yapıştırıcıyı asetonsuz çıkarmak istiyorsanız tuz ve sıcak su kullanabilirsiniz.
 • Japon yapıştırıcısı bulaşan yüzeyi bir avuç tuz ile ovalayın. Tuzun içine az miktarda sıcak su eklerseniz daha etkili olacaktır.

Japon Yapıştırıcı Kumaştan Nasıl Çıkarılır?

Japon yapıştırıcısı kumaştan nasıl çıkar
Japon yapıştırıcısı kumaştan nasıl çıkar?

Japon yapıştırıcı elbiseden nasıl çıkar, japon yapıştırıcı kumaştan nasıl çıkarılır? : Japon yapıştırıcısı (siyanoakrilat) elbisenize bulaştıysa ve kurumadıysa silmeyin. Temiz bir bez ile hemen üzerine hafif vuruşlar yaparak fazlasını alın.

Kumaşı sıcak su dolu bir kabın içinde bekletin. Ve su ılımaya başlayınca suyu döküp yine sıcak su ilave edip kumaşı çitileyin. Daha etkili olması için sıcak suyun içine jel veya sıvı çamaşır deterjanı ekleyebilirsiniz. Tabi bazı hassas kumaşlarda dikkat etmeniz gerekiyor.

Kumaştan japon yapıştırıcısını çıkarmanın bir diğer yolu ise asetondur. Aseton ve eski bir diş fırçası kullanın.

Asetonu pamukla sürdükten sonra, biraz yumuşamasını bekleyin, aseton kurumadan değişik yönlerden ve kıyafetin içinden ve dışından fırçalayın.

Sert bir kumaş ise yapıştırıcı bulaşmış kısmı bıçak veya spatula ile kazıyın. Sonra, normal çamaşır yıkar gibi, mümkünse kumaşın türüne uygunsa sıcak suda makinede yıkayın.

Japon Yapıştırıcı Plastikten Nasıl Çıkar?

Plastikten japon yapıştırıcı neyle çıkar? : Bozuk para gibi, kalın, büyük bir damla japon yapıştırıcı plastiğe bulaştıysa, zaten çok iyi yapışamaz. Keskin bir aletle, bir bıçak ucu ile söküp kaldırabilirsiniz.

Çizmemek için bir plastik bıçak veya spatula da kullanabilirsiniz. Ucundan açılan japon yapıştırıcısı kalıp şeklinde çıkacaktır.

Bir çorba kasesi sıcak su içine sıvı bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ekleyip hafifçe karıştırın. Küçük bir havluyu veya kağıt havluyu bu karışımın içine batırın. Birkaç saat japon yapıştırıcı bulaşmış yüzeyde bekletin. Yumuşamış kalıntıları yine deterjanlı su ile ovalayın.

Eğer japon yapıştırıcı; laptop gibi elektronik bir cihaza bulaştıysa, pürüzlü yüzeyi zımpara ile düzelttikten sonra sprey boya ile boyayabilirsiniz.

Japon Yapıştırıcı Camdan Nasıl Çıkar?

gözlükde japon yapıştırıcı
japon yapıştırıcı camdan nasıl çıkar?

Camdan japon yapıştırıcısını çıkarmak diğer maddelere göre kolaydır. Çünkü, japon yapıştırıcısı camda çok kuvvetli değildir.

Bu nedenle, kaynar su ile yapıştırılan bölgeyi iyice ıslatın ya da kaynamış su dolu bir kabın içine bırakıp yumuşamasını bekleyin.

Jilet veya keskin bir bıçakla kazınabilir, fakat camın çizilme riskini unutmayın. Kalıntılar için aseton kullanabilirsiniz.

Masa, Zemin, Tezgah v.b. Sert Nesnelerden Japon Yapıştırıcı Neyle Çıkar?

Masa, zemin, tezgâh gibi sert nesnelerden japon yapıştırıcı nasıl çıkar?: Japon yapıştırıcısını çıkarmaya başlamadan önce; aseton ile yumuşamasını sağlayın.

Çizilmeye müsait bir yüzey değilse; fırça, Jilet tipi kazıyıcılar, traş bıçağı, zımpara gibi materyallerle asetonu tekrar tekrar uygulayarak kazıyın.

Zemin uygunsa, sünger zımpara ile zımpara yapıp zarar gören kısımları boyayabilirsiniz. Çizilebilecek hassas bir yüzeye japon yapıştırıcı damladıysa aseton ve sıcak su ile yumuşatarak plastik spatula ile kazımaya çalışın.

Yukarıda farklı tekniklerle “Japon yapıştırıcı nasıl çıkar?” anlattık. Sizin kullandığınız ve başarılı olduğunuz bir yöntem varsa, yorum yaparak okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

30 Yorum

 1. cep telefonun ekranına japon yapıitırıcı damladı hızla parmağımla silmeya çalıştım daha beter oldu bu yöntem ekrana zarar verir mi? Teşekkürler:)

 2. Böyle bir durumda yapıştırıcıyı silip dağıtmayın. Bunu yerine yapıştırıcı kurumadan asetonlu temiz bir bez veya kuru bir bez ile üzerine küçük vuruşlar yapın. Peçete veya pamuk kullanmayın üzerinde iz yapar. Üzerinde yapıştırıcı kuruduysa üzerini telefonu çizmeyecek bir şeyle kazımak gerekir. Kalın bir tabaka oluşmuşsa kazımak daha kolay olur çünkü japon yapıştırıcısı ince sürülünce kuvvetlidir. Ayrıca telefonunuzun ekranını sökebiliyorsanız sökün. Ekranı plastik türü ise camı esnektir çıkarıp elinizle biraz esnetin kabuklanma yapıp balık pulu gibi olacaktır. Ayrıca camı sıcak suda yumuşamaya bırakıp çizmeyecek sert bir cisimle ovalabilirsiniz.

 3. Telefonunuzun ekranını sökün ya da söktürün. Kaynar suyun içine bırakın beklesin. Çıkardıktan sonra kurulayıp aseton ile yumuşatıp temizlemeye çalışın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Japon kuruduktan sonra yapılabilecek tek şey bu..

 4. Eşofmanı düz bir zeminde gerdirin. Tek kullanımlık traş bıçaklarından bir tane alıp ucunu kırın. Bu şekilde kazıyın.

 5. tahta mobilyanın üzerine japon yaıştırıcı damlattım ve beyaz lekeler oluştu. bunun için ne yapabilirim. ??

  Merve

 6. Asetonlu pamuğu üzerine sürün ve jilet ile mobilyayı çizmeden kazımaya çalışın veya bir parça ince ahşap zımparası ile bölgeyi ovalayın.

 7. yah benim mavi eşofmanıma japon döküldü ne yapsam çıkmadı. sıcak su işe yaramadı aseton yararmıı bir an önce cevap wern yarın beden eqitimi dersim waar
  nuran.. <3

 8. Gri hırkama japon yapıştırıcısı döküldü. Yırtarım falan diye ellemedim.Aseton kesin bir çözümmü kumaşa bir zararı varmı sizce ne yapmalıyım?

 9. Aseton kesin çözüm değil sadece kurumadan etkili olur. Sıcak su yumuşatıp keskin bir şeyle çıkarmaya çalışın.

 10. Merhaba.samsung galaxy S3 telefon ekranına japon yapıştırıcı döküldü kuruduktan sonra farkettim aseton ekran rengini alir diye biliyorum ama ne yapmalıyım yardım edermisiniz:(

 11. (Yorumlara isim yazalım.)
  Zaten kurumuş japon yapıştırıcısı da aseton ile zor oluyor. Camı sökülülebilirse iş biraz kolaylaşır. Sıcak su ile yumuşatıp plastik spatula ile kazınabilir.

 12. Aseton ile yumuşatmayı deneyin. (Başka yöntem yok zaten) Çizilen masayı beyaz mobilya rötuş kalemi ile tamir edebilirsiniz.

 13. lavicert ince penye kumaş tulumumun üzerine japon döküldü kurudu diş fırçası ve asetonu denedim olmadı başka yöntem varmı?

 14. Öznur Hn.
  Geriye jilet benzeri bir şey ile kazımak kalıyor. Ama ince kumaşlarda tehlikeli, yırtabilir.

 15. İyi günler ben melih iphonemin arkasına 504 mü diyorlar 404 mü diyorlar ondan döküldü kazımaya çalıştım arka camı çiziliyodu sıcak suyun içindede bekletemem yardımcı olurmusunuz lütfen çok acil

 16. Teknik rehberim camınıda çıkaramam sıcak suyun içne pamukla bandırıp silsem yumuşarmı veya başka bi çözümünüz yokmu melih

 17. Melih,
  Pamuğu ıslatıp hiç çıkaramazsın. Kuruduktan sonra pek yapılacak bir şey yok. Hele hele hassas bir yüzey ise. Aseton ile yumuşatıp çizmesin diye plastik bir parça ile kazımaya çalışabilirsin.

 18. Merhaba arkadaşlar fayanstaki yapıştırıcılar nasıl çıkar daha önce halı fleks yapıstırılmıs ve yapıstırıcı kuvetlı nasıl cıkartılır fayanstan

 19. MERT ÇAM ELİME ÖYLE Mİ ÖYLE JAPON OLALI JAPON ELİMİ PİS Bİ YAPIŞTIRDI YA NAPABİLİRİM ARKADAŞLAR LÜTFEN SÖYLEYİN ELİM JAPONU ÖYLE Bİ SEVDİKİ HEM DE ÖYLE Bİ OYLE SANKİ 3ÖĞÜN YAVV NALURSUNUSKİ ŞU JAPON ELİMDEN ÇIKSIN LÜTFEN YAZIM LÜTFEN

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz