Yırtık Ayakkabı Tamiri, Ayakkabı Topuğu Yapıştırma

0
101
Ayakkabı nasıl tamir edilir
Yırtık ayakkabı tamiri, ayakkabı topuğu yapıştırma.

Yırtık ayakkabı nasıl yapıştırılır? Yırtık ayakkabı tamiri : Öncelikle sağlam ve uzun ömürlü bir yapışma için doğru yapıştırıcıyı seçmek gerekiyor. Ayakkabı yapıştırıcısını seçerken yırtılan veya kopan kısmın esnek mi, sert mi olduğuna dikkat edin. Çünkü esnek kısımlarda esnek yapıştırıcı; sert kısımlarda ise sert bir yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor.

Esnek Ayakkabılar ve Spor Ayakkabılar Nasıl Yapıştırılır?

Ayakkabıların ucu, üst burun kısmı, tabanı esnektir. Ayakkabının yırtılan kısmı bunun gibi hareketli ve esnek bir bölgede ise mutlaka esnek bir yapıştırıcı kullanmalısınız. Özellikle spor ayakkabılarda, lastik ayakkabılarda ve diğer ayakkabıların esnek kısımlarında esnek yapıştırıcılar kullanılmalıdır.

Ayakkabının dışında kalan yırtık kısımlar için jel japon yapıştırıcıları; esnek tabanı için ince kontakt yapıştırıcılar uygundur. Jel japon yapıştırıcıları renksizdir ve esnektir. Spor ayakkabıların dış kısımları için uygundur. Kontakt yapıştırıcılar ise daha incedir ve açık sarı renktedir. Bu nedenle iç kısımlarda kullanılması daha doğrudur.

Kontakt Yapıştırıcılar ile Ayakkabı Yapıştırmak

ayakkabı tamiri
Kontakt yapıştırıcı ile ayakkabı yapıştırmak

Kontakt yapıştırıcıları kullanırken yapıştırıcıyı her iki yüzeye fırça ile ince sürüp yüzeydeki solventin (gazın) uçmasını 4-5 dakika bekleyin sonra yapıştırın. 24-48 saat civarında üzerinde ağırlıkla bekletin veya uygun bir yer ise mandal ile sıkıştırın.

    Aslında bekleme süresinden çok ağırlık önemlidir. Ağırlık ne kadar fazla olursa kilitlenme o kadar etkili olur. Bu yöntemle hem iyi bir kilitlenme yaparsınız hem de yapıştırma süresini biraz kısaltırsınız.

Bazı kontakt yapıştırıcılar: Derby, Bally, Pattex (Deri-Kauçuk-Ahşap), Bison Kit kullanılabilir. Bu tip yapıştırıcılara kontakt yapıştırıcılar denir.

Jel Japon Yapıştırıcıları ile Ayakkabı Yapıştırmak

jel japon yapıştırıcı ile ayakkabı yapıştırmak
jel japon yapıştırıcı ile ayakkabı yapıştırmak

Jel japon yapıştırıcısını direkt yırtık kısma sürüp yapıştırın, kıpırdatmadan kurumasını bekleyin. Normalde kuruma süresi yarım saat civarındadır fakat iyi bir yapışma için 1 gün beklemek yerinde olur. Bazı jel japon yapıştırıcıları: Pattex Jel Japon Yapıştırıcısı, Tesa Jel Japon Yapıştırıcısı, Vodabond jel japon yapıştırıcısı v.b.

Ayakkabı Topuğu Nasıl Yapıştırılır?

Ayakkabı topuğu yapıştırma: Ayakkabı topuğunu yapıştırmak için en uygun yapıştırıcılar japon yapıştırıcısı ve epoksilerdir. Çünkü yukarıda anlattığımız gibi sert kısımlardır. Bu nedenle kuruyunca sertleşen yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor.

Yüzeyi bez ile temizleyin, eski yapıştırıcı kalıntılarını temizlemeye çalışın. Çıkmıyorsa zımpara yapın. Japon yapıştırıcıyı sürüp 10 saniye bastırın. 1 gün kullanmayın.

Şeffaf epoksiler ise daha kuvvetlidir. İki komponentden oluşur. Bunları eşit miktarda karıştırıp bir yüzeye sürün ve yapıştırın. Birkaç saatte tamamen kuruyacaktır. Yine de tam yapışma için 1 gün beklemek en iyisidir.

Diğer yapıştırıcı konularına buradan ulaşabilirsiniz.

En kuvvetli yapıştırıcı hangisi merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz