Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Ayakkabı Yapıştırma, Ayakkabı Nasıl, Neyle Yapıştırılır?

Ayakkabı nasıl tamir edilir
Yırtık ayakkabı tamiri. Ayakkabı için hangi yapıştırıcı olur?

Ayakkabı tamiri, ayakkabı tabanı yapıştırma, ayakkabı yapıştırma : Açılmış, yırtık bir ayakkabıyı yapıştırmak için öncelikle sağlam ve uzun ömürlü bir yapışma için doğru yapıştırıcıyı seçmek gerekiyor. Ayakkabı yapıştırıcısını seçerken yırtılan veya kopan kısmın esnek mi, sert mi olduğuna dikkat edin. Çünkü, esnek kısımlarda esnek yapıştırıcı; sert kısımlarda ise sert bir yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor.

Ayakkabı tabanı yapıştırma, ayakkabı topuğu yapıştırma, spor ayakkabı tamiri gibi farklı ayakkabı yapıştırma tekniklerini aşağıda detaylıca anlattık. Bu sayede, yırtılan ayakkabınızı yapıştırmak için doğru yapıştırıcıyı seçip, doğru yapıştırma tekniğini uygulayabilirsiniz.

Ayakkabı Tabanı Yapıştırma

ayakkabı tabanı nasıl yapıştırılır
Ayakkabı tabanı yapıştırma

Ayakkabı tabanı neyle yapıştırılır? : Ayakkabı tabanı yapıştırma için en uygun yapıştırıcı, kontakt yapıştırıcıdır. Kontakt yapıştırıcı ayakkabıcıların kullandığı yapıştırıcıdır aslında.

ayakkabı tamiri
Kontakt yapıştırıcı

Ayakkabı tamiri ve üretimi yapan kişiler de kontakt yapıştırıcının çeşitlerini kullanırlar.

Kontakt yapıştırıcı, en kolay bulunan yapıştırıcı türüdür. Piyasada satılan ve üzerinde ayakkabı yapıştırıcısı yazan bir çok yapıştırıcı aslında kontakt yapıştırıcıdır.

Fakat, bir çok kontakt yapıştırıcı üzerine “kontakt yapıştırıcı” yazmaz. (Bazen, ambalajının arkasında küçük bir yazı ile yazabilir.) Bazı kontakt yapıştırıcılar: Derby, Bally Vodaseal Kontakt, Bison Kit, Pattex Deri-Kauçuk-Ahşap v.b.)

Kontakt yapıştırıcılar ile ayakkabı tamiri yaparken; yapıştırıcıyı sürüp hemen yapıştırmayın. Her iki yüzeye, ince bir fırça ile ince bir kat halinde sürüp, yüzeydeki solventin (gazın) uçmasını 4-5 dakika bekleyin, sonra yapıştırın. 24-48 saat civarında üzerinde ağırlık koyarak bekletin veya uygun bir yer ise mandal ile sıkıştırın.

Aslında kontakt yapıştırıcı ile ayakkabı tamiri yaparken; bekleme süresinden çok, ağırlık önemlidir. Ağırlık ne kadar fazla olursa, kilitlenme o kadar etkili olur. Bu yöntemle hem iyi bir kilitlenme sağlarsınız, hem de yapıştırma süresini biraz daha kısaltabilirsiniz.

Spor Ayakkabı Tamiri Nasıl Yapılır?

spor ayakkabı tamiri
Spor ayakkabı yapıştırma

Spor ayakkabı tamiri: Spor ayakkabıların ucu, üst burun kısmı ve tabanı esnektir. Spor ayakkabının yırtılan kısmı hareketli ve esnek bir bölgede ise; mutlaka esnek bir yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor. 

Özellikle, spor ayakkabılarda, lastik ayakkabılarda ve diğer ayakkabıların esnek kısımlarında esnek yapıştırıcılar kullanılmalıdır.

jel japon yapıştırıcı ile ayakkabı yapıştırma
Jel japon yapıştırıcı

Bu nedenle, spor ayakkabı tamiri için, sert olan japon yapıştırıcı değil; esnek olan jel japon yapıştırıcıyı kullanmak daha doğru olur. Jel japon yapıştırıcı, ufak-tefek açılmalarda hızlıca ayakkabı tamiri için uygundur.

Spor ayakkabı tamiri yaparken; ayakkabının dışında kalan yırtık kısımlar için jel japon yapıştırıcı; esnek tabanı için ince kontakt yapıştırıcılar daha uygun olur.

Jel japon yapıştırıcıları renksizdir ve esnektir. Spor ayakkabıların dış kısımları için uygundur. Kontakt yapıştırıcılar ise daha incedir ve şeffaf veya açık sarı renktedir. Bu nedenle iç kısımlarda kullanılması daha doğrudur.

Jel japon yapıştırıcısını direkt yırtık kısma sürüp yapıştırın, kıpırdatmadan kurumasını bekleyin. Normalde kuruma süresi yarım saat civarındadır fakat iyi bir yapışma için 1 gün beklemek yerinde olur.

Bazı jel japon yapıştırıcıları: Pattex Jel Japon Yapıştırıcısı, Tesa Jel Japon Yapıştırıcısı, Vodabond jel japon yapıştırıcısı v.b.

Ayakkabı Topuğu Yapıştırma

ayakkabı topuğu neyle yapıştırılır
Ayakkabı topuğu yapıştırma

Ayakkabı topuğu neyle yapıştırılır? : Ayakkabı topuğunu yapıştırmak için en uygun yapıştırıcılar japon yapıştırıcısı ve epoksilerdir.

Çünkü, yukarıda anlattığımız gibi ayakkabı tamirinde sert kısımlar için sert yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor. Bu nedenle, kuruyunca sertleşen yapıştırıcılar ayakkabı topuğu için daha uygun.

Acil durumlar için japon yapıştırıcı, iyi bir yapışma içinde epoksi yapıştırıcı daha uygun olacaktır. Çünkü epoksi yapıştırıcı biraz daha geç yapıştırsa da japon yapıştırıcıdan daha kuvvetlidir.

Japon Yapıştırıcı İle Ayakkabı Topuğu Nasıl Yapıştırılır?

Yüzeyi bez ile temizleyin, eski yapıştırıcı kalıntılarını temizlemeye çalışın. Çıkmıyorsa zımpara yapın. Japon yapıştırıcıyı sürüp 10 saniye bastırın. 1 gün kullanmayın.

Epoksi Yapıştırıcı ile Ayakkabı Topuğu Yapıştırma

Şeffaf epoksiler ayakkabı topuğu tamiri için daha uygundur. Japon yapıştırıcıdan daha kuvvetlidir. Eğer vaktiniz varsa epoksi yapıştırıcı kullanın.

Her ne kadar epoksi yapıştırıcı ambalajının üzerinde 20 dakikada yapıştırır yazsa da; iyi bir yapışma için 1 gün beklemek daha doğru olur.

Epoksi yapıştırıcı iki komponentden oluşur. Bunları eşit miktarda bir kabın içinde karıştırıp bir yüzeye sürün ve yapıştırın.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar