İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Dikiz Aynası Yapıştırma, Dikiz Aynası Nasıl Yapıştırılır?

dikiz aynası nasıl yapıştırılır
Dikiz aynası yapıştırma

Bu yazımızda, dikiz aynası yapıştırma tekniklerini ve araba dikiz aynası yapıştırmak için hangi yapıştırıcıların uygun olduğunu anlatacağız. Ayrıca, iç dikiz aynası nasıl yapıştırılır, yan ayna nasıl yapıştırılır? detaylı şekilde anlatacağız.

Dikiz aynası yapıştırma için, eskiden genel amaçlı yapıştırıcılar veya epoksi yapıştırıcı kullanılıyordu. Şimdi ise, dikiz aynası yapıştırma için özel yapıştırıcılar satılıyor. Aslında bu yapıştırıcılar da, epoksi yapıştırıcının bir türüdür.

Epoksi yapıştırıcıları yapıştırdıktan sonra iz kalmaması için renksiz olarak üretilmişlerdir. Tek yapmanız gereken, epoksiyi eşit miktarda karıştırıp, dikiz aynasına sürüp yapıştırmak. Dikiz aynası yapıştırmak için, bir diğer uygun yapıştırıcı ise, ayna silikonudur. Şimdi, detaylı olarak dikiz aynası nasıl yapıştırılır anlatalım.

Dikiz Aynası Yapıştırma

  • Kırık dikiz aynasını yapıştırmak için, daha önce herhangi bir yapıştırıcı ile yapıştırmayı denediyseniz eski yapıştırıcı kalıntılarını ufak bir zımpara parçası ile temizleyin.
  • İç dikiz aynasını yapıştırmak için, japon yapıştırıcısı (siyanoakrilat) veya sprey yapıştırıcıları kullanmayın. Çünkü, bu tip yapıştırıcılar hızlı olmasına rağmen, titreşime ve darbelere dayanıklı değildir. Araba aynasını yapıştırmak için; daha önce (siyanoakrilat) japon yapıştırıcısı kullandıysanız, bunun kalıntılarını kaldırmak için siyanoakrilat sökücü kullanabilir veya zımpara yapabilirsiniz.
  • Çift taraflı bantlar ise; yine geçici çözümdür. Çift taraflı köpük bantların bir çoğu kuvvetli olsa da; araç iç dikiz aynası yapıştırmada uzun süre etkili değildir. Çok soğuk havalarda ve aşırı sıcakta bırakır.
  • Artık, güneşe ve zorlu hava koşullarına dayanıklı çift taraflı köpük bantlar var. Fakat, yine de dikiz aynası yapıştırmak için; epoksi yapıştırıcılar ve özel dikiz aynası yapıştırıcısı çok daha uzun ömürlü de dayanıklı olacaktır.
  • Epoksi yapıştırıcı, size vakit kazandırdığı gibi, kuvvetli bir yapışma da sağlar. Piyasada birçok yapı markette epoksi yapıştırıcı bulmanız mümkün.
  • Araç aynası yapıştırırken, mümkünse renksiz olanları tercih edin. Bazı epoksi yapıştırıcılar : Pattex Epoksi Şeffaf, Bison Epoksi Şeffaf, Vodaseal Şeffaf Epoksi, Selsil Şeffaf Epoksi. Bu yapıştırıcılar genellikle şırınga içinde olsa da; tüp içinde satılan türleri de mevcuttur. Şimdi dikiz aynası nasıl yapıştırılır detaylıca anlatalım.

Dikiz Aynası Nasıl Yapıştırılır?

dikiz aynası yapıştırma
Dikiz aynası yapıştırma, dikiz aynası nasıl yapıştırılır?
  • Aynanın arkasındaki plastiği hafifçe zımparalayın. Eski yapıştırıcı kalıntıları varsa temizleyin ve zımpara yapın. Çıkan tozu, kuru bez ile silin.
  • Epoksi yapıştırıcısını veya dikiz aynası yapıştırıcısını bir kabın içinde iyice karıştırdıktan sonra, aynanın arkasına sürün. Kuvvetlice birkaç saniye bastırın.
  • Epoksi yapıştırıcı kuruyana kadar, dikiz aynasını, kenarlarından kağıt bant ile bantlayın.
  • Farklı firmaların ürettiği epoksi yapıştırıcının uygulanması aynı olsa da; kuruma süreleri değişiklik gösterebilir. Yani, ambalajının üzerinde üzerinde “5 dakikada kuruma”, “10 dakikada kuruma”, “15 dakikada sertleşme” gibi yazılar olabilir. Siz yine de, 24 saatte içinde kağıt bandı çıkarmayın ve dikiz aynasının titrememesi için en az 12 saat aracı kullanmamaya çalışın. Çok soğuk havalarda uygulama yapmayın.

Araba Aynası Nasıl Yapıştırılır, Arabanın Dikiz Aynası Nasıl Yapıştırılır?

dikiz aynası yapıştırma
Araba aynası nasıl yapıştırılır?

Araba aynası yapıştırma: Araba yan aynasını yapıştırmak için, ayna silikonu kullanabilirsiniz. Hatta, yan araç dikiz aynası yapıştırmak için, en uygun yapıştırıcı ayna silikonudur; dersek abartmış olmayız.

Çünkü, ayna silikonları dışarıdan içeriye doğru değil; içeriden dışarıya doğru kurur. Bu sayede, kururken aynanın sır tabakasına zarar vermez. Ayna silikonları zamanla aynanın cama dönüşmesini engeller ve çok iyi bir yapışma sağlar.

Eğer ayna gövdesinden koptuysa, yani yapıştırılacak kısım iki plastik parça ise, yine epoksi yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Fakat, bir taraf cam, diğer taraf plastik ise; en uygun yapıştırıcı ayna silikonudur.

Ayna silikonunu sürüp, iyice bastırın. Kağıt bant ile kuruyana kadar, geçici olarak tutturun. Mümkünse, yapıştırılan aynayı titreşimden korumak ve silikonun kuruması için 1 gün aracı kullanmayın.

İç dikiz aynası yapıştırma sırasında dikkat etmeniz gerekenleri ve iç dikiz aynası nasıl yapıştırılır? detaylı olarak anlattık. Umarız size faydası olmuştur. Sizin kullandığınız bir yöntem veya sorularınız varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar