Ana Sayfa Yapıştırıcılar Dikiz Aynası Yapıştırma, Dikiz Aynası Nasıl Yapıştırılır?

Dikiz Aynası Yapıştırma, Dikiz Aynası Nasıl Yapıştırılır?

Dikiz aynası yapıştırma, iç dikiz aynası nasıl yapıştırılır? : Dikiz aynası yapıştırmak için, eskiden genel amaçlı yapıştırıcılar veya epoksi yapıştırıcı kullanılıyordu.

Şimdi ise, dikiz aynası yapıştırma için özel yapıştırıcılar satılıyor. Aslında bu yapıştırıcılar da epoksi yapıştırıcının bir türü.

Ayrıca, yapıştırdıktan sonra iz kalmaması için renksiz üretilmişler. Tek yapmanız gereken, epoksiyi eşit miktarda karıştırıp, dikiz aynasına sürüp yapıştırmak. Şimdi, detaylı olarak dikiz aynası nasıl yapıştırılır anlatalım.

Dikiz Aynası Yapıştırma

dikiz aynası nasıl yapıştırılır
Dikiz aynası yapıştırma

Kırık dikiz aynasını yapıştırmak için, daha önce herhangi bir yapıştırıcı ile yapıştırmayı denediyseniz eski yapıştırıcı kalıntılarını ufak bir zımpara parçası ile temizleyin.

İç dikiz ayna yapıştırma için, japon yapıştırıcısı (siyanoakrilat) veya sprey yapıştırıcıları kullanmayın. Çünkü, bu tip yapıştırıcılar hızlı olmasına rağmen titreşime ve darbelere dayanıklı değildir. Araba aynasını yapıştırma için; daha önce (siyanoakrilat) japon yapıştırıcısı kullandıysanız, bunun kalıntılarını kaldırmak için siyanoakrilat sökücü kullanabilir veya zımpara yapabilirsiniz.

Çift taraflı bantlar ise yine geçici çözümdür. Çift taraflı köpük bantların bir çoğu kuvvetli olsa da; araç iç dikiz aynası yapıştırmada uzun süre etkili değildir. Artık güneşe ve zorlu hava koşullarına dayanıklı çift taraflı köpük bantlar var. Yine de; dikiz aynası yapıştırmak için epoksi yapıştırıcılar ve özel dikiz aynası yapıştırıcısı çok daha uzun ömürlü de dayanıklı olacaktır.

Epoksi yapıştırıcı, size vakit kazandırdığı gibi, kuvvetli bir yapışma da sağlar. Piyasada birçok yapı markette epoksi yapıştırıcı bulmanız mümkün.

Mümkünse renksiz olanları tercih edin. Bazı epoksi yapıştırıcılar : Pattex Epoksi Şeffaf, Bison Epoksi Şeffaf, Vodaseal Şeffaf Epoksi, Selsil Şeffaf Epoksi. Bu yapıştırıcılar genellikle şırınga içinde olsa da tüp içinde satılan türleri de mevcuttur.

Dikiz Aynası Nasıl Yapıştırılır?

dikiz aynası yapıştırma
Dikiz aynası yapıştırma, dikiz aynası nasıl yapıştırılır?
  • Mümkünse aynanın arkasındaki plastiği hafifçe zımparalayın.
  • Epoksi yapıştırıcısını veya dikiz aynası yapıştırıcısını bir kabın içinde iyice karıştırdıktan sonra, aynanın arkasına sürün.
  • Epoksi yapıştırıcı kuruyana kadar, dikiz aynasını, kenarlarından kağıt bant ile bantlayın.
  • Farklı firmaların ürettiği epoksi yapıştırıcının uygulanması aynı olsa da; kuruma süreleri değişiklik gösterebilir. Yani ambalajının üzerinde üzerinde 5 dakikada kuruma, 10 dakikada kuruma, 15 dakikada sertleşme gibi yazılar olabilir. Siz yine de, 24 saatte içinde kağıt bandı çıkarmayın ve dikiz aynasının titrememesi için en az 12 saat aracı kullanmamaya çalışın.

Araba Aynası Nasıl Yapıştırılır?

dikiz aynası yapıştırma
Araba aynası nasıl yapıştırılır?

Araba aynası yapıştırma, yani yan dikiz ayna yapıştırma için ayna silikonu kullanabilirsiniz. Hatta, araç dikiz ayna yapıştırma için, en uygun yapıştırıcı ayna silikonudur; dersek abartmış olmayız.

Çünkü, ayna silikonları dışarıdan içeriye doğru değil; içeriden dışarıya doğru kurur. Bu sayede kururken aynanın sır tabakasına zarar vermez. Zamanla aynanın cama dönüşmesini engeller ve çok iyi bir yapışma sağlar.

Eğer ayna gövdesinden koptuysa, yani yapıştırılacak kısım iki plastik parça ise, yine epoksi yapıştırıcı kullanabilirsiniz.

İç dikiz aynası nasıl yapıştırılır ve iç dikiz aynası yapıştırma sırasında dikkat etmeniz gerekenleri detaylı olarak anlattık. Diğer yapıştırıcı konularına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz