Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Fayans Arası Derz Yenileme Yöntemleri

fayans derzi yenileme
Fayans arası derz yenileme

Fayans arası derz yenileme denilince aklınıza derz dolgular gelebilir. Evet, derz yenilemek için en çok kullanılan malzeme derz dolgusudur. Fakat, banyonuzdaki eski derzleri yenilemek için kullanacağınız daha kolay, hatta göze daha hoş görünebilecek yöntemler de var. Üstelik uzun ömürlü.

Mutfağınızda, banyonuzda veya tuvaletinizdeki derzlerinizi yenilemek mi istiyorsunuz? O halde bu yazımız ilginizi çekecek.

Derz Yenileme

Banyonuzdaki derzlerinizi yenilerken, amacınız sadece derzleri doldurmak ve yenilemek olabilir veya göze hoş görünen ve fayanslarınızla tam uyumlu bir ortam yaratmayı düşünebilirsiniz.

Fayanslarınızın derzlerini yenilerken öne çıkan düşünceniz tam olarak nedir? Derzlerininiz beyazlatmak mı istiyorsunuz, eskiyen ve çıkan derzlerinizi doldurmak mı istiyorsunuz, hasar gören bazı eski derzeri tamir etmek mi, yoksa amacınız hiç kimsede olmayan dikkat çekici fayans derzlerine sahip olmak mı? Tüm bu soruların cevaplarını örnek ürünler vererek aşağıda yanıtladık.

Fayans Derzleri Nasıl Yenilenir?

Derz aralarını yenileme: Yukarıda bahsettiğimiz gibi derz yenilemek için tam olarak derzlerinize ne yapmak istediğinize karar verin. Fayans derzlerinizi yenilemekten kastınız; hızlıca bir tamir mi, yoksa göze çok hoş görünecek farklı ve dayanıklı başka malzemeler mi kullanmak mı? Şimdi, derz yenileme yöntemlerini sıralayalım. Böylece, ihtiyacınız olan derz dolgu yenileme yöntemini seçip uygulayabilirsiniz.

Eski Derz Nasıl Yenilenir?

  1. Standart derz dolguları
  2. Hazır derz dolguları
  3. Derz boyama
  4. Fayans arası şerit bantlar
  5. Simli derz dolguları

Evde Derz Dolgu Yenileme

fayans arası der yenileme
Derz yenileme

Eski derz nasıl yenilenir? Yukarıda listelediğimiz fayans derz dolgu yenileme yöntemleriden birçoğunu evde kendiniz de yapabilirsiniz. Hangisini uygulayacağınıza karar verdiniz mi? Hangi derz yenileme yöntemini kullanacağınıza karar vermenizi kolaylaştıracak detayları aşağıda ayrı ayrı başlıklar halinde anlattık.

1) Standart Derz Dolguları

toz derz
Toz derz dolgusu

Derz dolguları, derzleri doldurmak ve yenilemek için en çok kullanılan malzemelerdir. Mutfak ve banyonuzdaki eskiyen derzleri yenilemek için en ekonomik çözüm yollarından biridir. Özellikle, yenilemek istediğiniz fayans derzleriniz çok büyük bir alan ise, standart derz dolguları en ekonomik çözüm yoludur.

Derz dolgu renkleri oldukça fazla renk seçeneğine sahiptir. Şu anda derz dolgularınız beyaz veya krem mi? Hazır derz dolgularda çok daha fazla renk seçeneğini olduğunu bilmelisiniz. Krem, bej, gri, antrasit, kahverengi ve daha birçok renk ile fayanslarınıza uygun mutlaka bir derz bulabilirsiniz. Derz dolgu renklerini seçmekte zorlanıyorsanız, linke tıklayarak, “Derz dolgu rengi nasıl seçilir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Standart derz dolgularının en büyük avantajı; büyük alanlarda hızlı, kolay ekonomik olmasıdır. Fayanslarınızın arasındaki derzler eskidiyse, kirlendiyse veya deforme olduysa standart derz dolguları tam size göre. Fakat standart derz dolgularını uygulama tecrübeniz yoksa, bir fayans ustasına uygulama yaptırmanız gerekiyor. Ancak bu sayede temiz, düzgün ve hızlı bir işçilik olacaktır.

Bilinçsiz yapılan derz yenileme uygulamalarında çatlama olabilir veya fayansın üzerinde çıkmayan bir derz kalıntısı lekesi kalabilir.

2) Hazır Derz Dolguları

hazir derz dolgusu
Hazır derz dolgusu

Hazır derz dolguları, derzleri yenilemek için en hızlı yöntemlerden biridir. Özellikle kısmi olrak hasar görmüş tuvalet, mutfak ve banyolarınızdaki derz dolgularını yenilemek için oldukça pratik araçlardır.

Hazır derz dolguları diş macunu gibi tüplerde satılır. Kullanımı kolaydır. Tek yapmanız gereken, yenilemek istediğiniz derz boşluklarına hazır derzi sıkmak. Taşan kısımları ise, kurumadan ıslak bir bez ile alabilirsiniz.

Hazır derz dolgularını eski derzlerin üzerine değil, sadece açılmış ve içi boşalmış derzlerde kullanmanızı öneriyoruz. Hazır derz dolgularında en kolay bulunabilen renk seçeneği beyaz olnasına rağmen, farklı renk seçenekleri ile satışa sunan firmalar da var. (Hazır derz dolguları hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Hazır derz dolguları” yazımızı okuyabilirsiniz.

3) Derz Boyama

derz kalemi
Derz boyama kalemi

Derz kalemi işe yarıyor mu? Derz boyama derz yenilemek için oldukça pratik bir yöntemdir. Artık kirlenmiş derzleri söküp yeniden yaptırmak yerine boyayarak yenilemek oldukça hızlı ve ekonomik bir çözüm yoludur.

Derzleri boyamak için derz boyama kalemlerini kullanabilirsiniz. Derz yenileme kalemi olarak da bilinen bu kalemler; beyaz, gri, siyah v.b. renklerde satışa sunuluyor.

4) Fayans Arası Şerit Bantlar

fayans arası bant
Fayans arası şerit bant

Çok fazla bilinmeyen fayans arası şerit bantlar, derz yenilemek için kullanılan çok göz alıcı yöntemlerden biridir. Kendinden yapışkanlı ve su geçirmez fayans arası şerit bantları duvar ve yer seramiklerinizde kullanabilirsiniz.

Genellikle gri, gümüş, altın renkerinde satışa sunulan derz bantları ile fayanslarınızın arası ışıl ışıl olacak. Banyo dekorasyonuna özen gösteriyor ve kimsede olmayan ışıl ışıl derzler istiyorsanız, fayans arası şerit bantlar tam size göre.

5) Simli Derz Dolguları

simli fayans derz dolgu yenileme
Simli derz dolgusu

Simli derz dolguları da pek bilinmeyen fayans derzi yenileme yöntemlerinden biridir. Hem mevcut derzinizin üzerini kaplayarak yenileme sağlıyor, hem de bir miktar açılmış derzlerinizin üzerine de uygulama yapabiliyorsunuz.

Simli derz dolguları, genellikle sanal mağazalarda satılıyor. Simli derz dolgularını satın almadan önce, sanal mağazalardan satıcıya ürün ile ilgili merak ettiğiniz sorularınızı sorabilirsiniz. Kullanıma hazır, ustalık gerektirmeyen ve sudan etkilenmeyen simli derz dolgularını kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar