Sigorta Neden Atar, Şalter Neden Atar?

Evde sigorta neden atar
Sigorta neden atar, şalter neden atar?

Evde sigorta neden atar, şalter neden atar? : Evinizde veya iş yerinizde sigortanız sürekli veya arada bir atıyorsa bu genellikle sigortaya fazla yüklenildiğini veya kısa devre (şase) olduğunu gösterir. Evdeki sigorta hatta ana sigortayı bile attırabilir. Elektrik sigortası neden atar, sigortanın atması nasıl önlenir? aşağıda detaylı şekilde anlattık.

Şalter Neden Atar?

ev sigortası neden atar
Şalter neden atar?

Şalter neden Atar?: Yüksek akım çeken cihazların hepsinin aynı anda çalışması, düşük amperli sigortanın fazla ısınmasına ve atmasına neden olur. Bazı cihazları kapatın veya yük binmeyen başka bir prize sokun.

Bozuk bir cihaz (ütü, çamaşır makinesi, fırın, tv gibi) sigortayı attırabilir. Genellikle (şase) – ve + kutup kablolarının birbiriyle teması sonucu sigorta atar.

Ayrıca, eski cihazlar kadar, yeni satın aldığınız cihazları da göz önünde bulundurun. (Arızalı olabilir.)

Evde en çok sigortayı attıran sebeplerin bir tanesi de; özellikle mutfak lavabolarının altındaki prizlerdir. Lavabo dibinden sızan sular; bu prizlere temas ederek sigortanın atmasına neden olduğu gibi büyük tehlikeye de yol açar.

Evde sigortanın atmasının nedenlerinden biri de, ana sigortaya aşırı yük binmesidir. Sigorta yanlış amperde takılmış olabilir. Diğer dairelerin sigortası ile karşılaştırın. Bir elektrikçiye danışın. Tamir edilene kadar, evde bir prize birden fazla cihaz takmamaya çalışın. Apartmandaki ana sigortanın tamiri esnasında evdeki sigortaları indirin veya cihazların fişini çekin.

Evde Sigorta Neden Atar?

elektrik sigortası neden atar
Evde sigorta neden atar?

Ev sigortası neden atar, evde sigorta neden atar?: Elektrik sigortanız bozulmuş olabilir. Eskisi ile aynı amperde bir sigorta alın ve değiştirin. Sigortayı kendiniz takacaksanız lastik eldiven giyin. Sökerken dikkat edin, çünkü söktüğünüz gibi takacaksınız.

Uzatma prizleri ne kadar uzun olursa o kadar yüklenmeye dayanıksız olur ve çabuk ısınır. Ayrıca, uzatma prizi alırken kesinlikle iyi bir marka ve topraklı priz alınmalıdır. Uzatma prizlerini mümkün olduğu kadar kısa almaya çalışın. Ayrıca, bu prizlerin kaç watt a kadar dayanıklı olduğunu satıcıya sorabilirsiniz. (Bazılarının altında yazar.)

Duvar yüzeyine çakacağınız bir çivi veya matkap ile duvarda açtığınız bir delik de evde sigortanın atmasına neden olabilir. Çünkü priz ve anahtarlara giden elektrik kabloları duvardan geçer.

Özellikle priz, buat ve anahtarların etrafında veya onların hizasında delik açılmamalıdır. Priz, buat kapakları ve anahtarların ortasından görünmez bir + işareti yapın. Bu işaretin özellikle üst ve yanlarından giden çizgilerin üzerine herhangi bir delik açılmamalıdır.

Sigortanız yanlış watt gücünde olabilir. Çok düşük amperde olan elektrik sigortaları çabuk atar. Örneğin; evinize 25 watt gücünde bir elektrik sigorta takmanız gerekirken, siz 15 watt gücünde bir sigorta taktıysanız, sigortanız sık-sık atacaktır.

Bunun tam tersi bir durumda ise, çok tehlikeli sonuçlar olabilir. Yani düşük watt lı sigorta gereken bir yer yere yüksek watt lı bir sigorta takarsanız sigorta atmayacaktır. Sigortanın atmaması ise, büyük ihtimal yangına yol açacaktır. Bu nedenle evde elektrik sigortası seçimi doğru yapılmalıdır. 

Ana Sigorta Neden Atar?

Ana sigorta neden atar?
Ana sigorta neden atar?

Ana sigorta neden atar, elektrik şalteri neden atar, apartmandaki ana sigorta neden atar? : Ana sigortanın atması büyük bir tehlikeye işaret olabilir. Ana sigortayı attıran nedenler şunlar olabilir:

Ana sigorta bozulmuştur veya yanmıştır. Diğer dairelerin ana sigortalarına bakarak veya bir elektrikçiye danışarak yeni bir sigorta alın ve taktırın.

Ana sigorta gevşemiştir. Ana sigortaya giren kablolar gevşemiş veya tam temas etmiyor olabilir. Sigortayı attırabilir veya yangına neden olabilir. Kablolar sigortanın içine iyice sokulmalı ve sıkıştırılmalıdır.

Sigorta değiştirmek, elektrik işleri ile uğraşmak çok tehlikelidir. Mümkünse elektrikçiden yardım alın. Yukarıdaki tavsiyeler sonucunca meydana gelen herhangi bir kazadan sitemiz sorumlu değildir.

 • Şu etiketlerle ilgili benzer yazılara devam et :
 • Aletler
 • Tamir
Önceki SayfadaLavabo Kokusu Giderme, Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?
Sonraki SayfadaSentetik Boya Nedir, Yağlı Boya Nedir, Nasıl Kullanılır?

36 Yorum

 1. normal bir daire içerisinde bütün cihazlar çalışıyor.bir süre sonra sigortaların hepsi aynı anda atıyor.her türlü yöntemi uyguladım ama sorunu çözemedim.daha önce böyle bir sorunla karşılaşan varmı.

 2. Eğer evi ana şalteri atıyorsa iki çeşit saatlerden biridir ya w otomat kalitesiz çin mali ürünüdür yada amper olarak zayıftır benim tavsiyem siemens marka en idealdir ikinci seçenek kaçak akım koruma şalteri atıyorsa bina içinde kullandığınız cihazların bir tanesi elektrik kaçağı veriyor olabilir bence bütün cihazlar devre dışı bırakıldıktan sonra test yapilabilir

 3. Atan sigorta eğer ana sigorta ise mutlaka çin malı kalitesiz malzeme dir yada sigortanın amper gücü bina içerisindeki cihazların yükünü kaldirmiyordur benim tavsiyem normal standartlarda 40 amper seimens sigorta ile değiştirilmesidir

 4. Iyi calismalar dileyerek başlıyorum sözlerime. 2017 Temmuz ayinda sifir mustakil bir eve tasindik. 10-11 ekım geceleri ortalama 50dk ara disaridaki ana sigorta atiyor acinca icerideki sigorta atiyor ikisinin arasinda mekik dokurken en sonunda elekteigumiz geliyor ama sadece 50dk civarı sonra tekrara gidiyor. Prizlerde küçük büyük ne varsa hepsini çıkartıp tekrar dışarıdaki sigortayı açmaya çalışıyoruz bu sefer güçlü bir ışık saçıyor. Iki gecedir bu sekildeyiz ne olduğuna anlam veremiyoruz. Bina yeni tesisat yeni ne olabilir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 5. İnci inci,
  Sigortaların doğru amperde olduğuna emin olun. Buradan bir şey söylemek zor. Bir elektrikçinin bakması gerekiyor.

 6. sadece mutfak ve banyoyla ilgili şartel atıyor. hiçbir şey takılı değilse bile (buzdolabı dışında) sürekli atıyor. sabah uyanıp baktığımda atmamış oluyor ama. bir tahmininiz, tavsiyeniz var mı?

  • Merhaba ben yurt dışında yaşıyorum , yaklaşık 4 yıldır yeni bir binada oturuyorum, bütün elektronik eşyaları da yeni aldım,ama durup dururken evde sadece buzdolabı ve modem takılıyken kaçak akım rolesi atıyor ve diğer sigortalar yerinde duruyor ,o nedenle sorunu bulamıyorum,bu sorun senede bir yada iki kez oluyor yani sık değil,birde korkunç olan tatile falan girince buzdolabındaki şeyler bozuluyor tabi,zaman icinde 3 -4 usta çağırdım hiç problem bulamadılar, sorunsuz uzun zaman sonra bugün sadece evde buzdolabı ve bilgisayar çalışırken evde kaçak akım rolesi attı ve akşam da genel bölgenin elektrikleri kesildi aynı anda kaçak akım rolesi yine attı, artık içinden çıkılmaz çaresizlik hissediyordum, teknik ekipten yada böyle bir sorunu deneyimleyen ve çözüm bulan birisi bilgi verirse çok sevinirim

 7. Merhaba biz 1,5 yıllık bir binada oturuyoruz binanın elektrikleri komple gidiyor. Sigorta yı düzeltiyoruz tekrar atıyor.üç beş günde bir böyle oluyor. Binada şu an üç daire boş toplam oniki daire var.biz ilk taşunanız ilk başlarda mahallede elektrik gittiğinde sigorta atıyordu fakat daireler dolmaya başladıkça sorun artmaya başladı. Mutahit telefonlara cevap vermiyor. Sizce sorun nedir ne yapmamız gerek tesekkurler

 8. dün akşam başlayan bir arızamız oldu, oturma odasında tv izlerken ana sigorta attı, daire içindeki sigortalarda atma yok, yalnız üç odanın pirizi çalışmıyor, lambalar yanıyor, sadece bu üç prize elektrik gelmiyor, salonun mutfağın banyonun pirizlerine elektrik geliyor, aşağıdan sigortayı kaldırıyoruz tekrar atıyor, bunu defalarca yaptık tüm prizleri çıkardık yine atıyor, neden olabilir.

 9. Herhangi bir eşyada şase olabilir. Ütü, Şarj v.b. Ayrıca bir elektrikçi evdeki hattı kontrol etsin.

 10. Merhaba simdi ana sigorta attı. Sonra yeniden açtık ama aradan 20-30 dakika sonra yeniden attı. Bu neden olabilir

 11. Merhaba,
  Sigortaya giren kablolar gevşek mi, sigorta bozuk mu, evde şase var mı? Bunların kontrol edilmesi gerekiyor.

 12. Teknik Rehber,

  Teşekkür ediyorum ilginiz için.
  Grafit plaka ile kauçuk bir malzemeyi epoksi yapıştırır mı ?

 13. Hasan,
  Epoksi yapıştırır, sert bir yüzey oluşturur. Pattex Deri-Kauçuk-Ahşap veya Pattex Metal-Plastik-Cam da kullanılabilir. (Kuruma süreleri daha uzundur.)

 14. Slm kalorifer kazanı calışınca bınanın sigortası atıyor…apartman lambaları yanmıyor…ama evlerde bir sey yok

 15. Az önce evin sigortasi atti bulaşık makinesi çamaşır makinası ve kombi nin fisi tek bir prizde takili sebebi nedir

 16. Ümit Köylüoğlu,
  Evin içindeki ve dairenin apartmandaki sigortalarının amperlerini kontrol edin ve kablolarının gevşek olup olmadığını kontrol edin.

 17. Bulaşık makinası ve çamaşır makinasını fişe takınca sigortalar atıyor. Her seferinde olmuyor. Bi kaç kerede bir oluyor

 18. Elektrik süpürgesi taktım çalıştırmak için bir an da sigorta attı tutmuyur ondan önce bir sorun yoktu bir anda oldu ne yapmalıyım.

 19. (Yorumlara isim yazınız.)
  Prize başka bir alet takıp sigortayı attırıyor mu kontrol edin. Atıyorsa prizi ve hattı kontkon ettirin. Atmıyorsa elektrik süpürgesinde bir sorun vardır.

 20. 3-4 günlüğüne evde yoktuk, sigorta atmış, çalışan sadece buzdolabıydı. Haliyle gıdalarımız bozuldu. Bu daha önce de yine 2 gün evde yokken olmuştu. Garip bir durum. Yani evdeyken neredeyse hiç atmıyor. Neden olabilir?

  • Hamdi Bey,
   Buzdolabının takılı olduğu prizi kontrol edin. Kararma veya yanık kokusu var mı? Aynı kontrolü buzdolabının fişi ve kablosunda da yapın. Sorun varsa değiştirin. Siz evden ayrıldığınızda elektrik kesintisi olmuş mu komşulara sorun. Kesintiden sonra gelen düzensiz elektrikten de etkilenmiş olabilir. Sonuçta siz yokken sadece buzdolabı çalışıyordu.

 21. İlginiz için teşekkür ederim, kontrol edicem, diğer cihazlarım çalışmıyordu fakat (Beyaz eşya gibi) fişleri takılı idi, stand-by.da olan cihazlarım da vardı, aslında bir de şu şekilde hareket edicem, bir daha evden ayrıldığımda buzdolabı hariç ne var ne yoksa fişlerini çekicem, bu durumu çözmem lazım. Tekrar teşekkür ederim..

  • Merhaba Hamdi bey, sizin evinizde ki gibi aynı şey benim evimde de oluyor,siz sorunun nereden kaynaklandığını buldunuz mu ?

 22. Merhaba binamiz 4 senelik. Nerdeyse 3 haftadir binanin elektrikleri gidiyor. Ana sartele baktigimizda atmamis görünen sarteli (on – off) kapatip tekrar acinca elektrikler geliyor. Onceleri gunduz gidiyordu sadece. Artik geceleri de 3 gibi elektrikler gitmeye başladı. Yangina sebep verir mi bu durum. Gece olmasi bizi cok tedirgin ediyor. Simdiden teşekkür ederim.

 23. Merhaba, mutfakta lavabo altındaki prize bulaşık makinesi takılıyken kaçak akım rolesini attırdı. Sonrasında tezgah hizasında bulunan 3 ayrı prizde ayrı ayrı beyaz eşya taktığımızda kaçak akım rolesini attırıyor. Bazı dönemlerde atıyor, sürekli de atmıyor. Buzdolabını yeniledik onu takar takmaz atıyor. Dolabın servisi geldi elektrikle alakalı, dolapta sorun yok dedi.Karşı duvardaki prizlere taktığımızda atmıyor. Buradaki sorun sizce nereden kaynaklıdır?
  Teşekkürler.

  • Ömer Bey,
   Bazı evlerde sık karşılaşılan bir durum. Bazı olası durumları şöyle sıralamak gerekirse: Aynı hat üzerindeki prizler ve kablolar ısınıyor olabilir. Bulaşık, çamaşır makinesi ve buzdolabı aynı anda çalıştığı için hatta yüklenme olabilir. Ayrıca, lavabonun altındaki prizleri tek tek kontrol edip, gevşek kablo var mı bakın. Lavabodan sızan su var mı prizlerden birine su veya nem ulaşıyor mu? Bir de çamaşır ve bulaşık makinelerini kontrol edin. Bulaşık ve çamaşır makinelerini alt tabanına hafif su kaçırıyor olabilir. Bu sızan sular kendi iç sacında kalır, suyu makinenin altında görmeyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz