Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Sigorta Neden Atar, Şalter Neden Atar?

Evde sigorta neden atar
Sigorta neden atar, şalter neden atar?

Evde sigorta neden atar, şalter neden atar? : Evinizde veya iş yerinizde sigortanız sürekli veya arada bir atıyorsa bu genellikle sigortaya fazla yüklenildiğini veya kısa devre (şase) olduğunu gösterir. Evdeki sigorta hatta ana sigortayı bile attırabilir. Elektrik sigortası neden atar, sigortanın atması nasıl önlenir? aşağıda detaylı şekilde anlattık.

Şalter Neden Atar?

ev sigortası neden atar
Şalter neden atar?

Şalter neden Atar?: Yüksek akım çeken cihazların hepsinin aynı anda çalışması, düşük amperli sigortanın fazla ısınmasına ve atmasına neden olur. Bazı cihazları kapatın veya yük binmeyen başka bir prize sokun.

Bozuk bir cihaz (ütü, çamaşır makinesi, fırın, tv gibi) sigortayı attırabilir. Genellikle (şase) – ve + kutup kablolarının birbiriyle teması sonucu sigorta atar.

Ayrıca, eski cihazlar kadar, yeni satın aldığınız cihazları da göz önünde bulundurun. (Arızalı olabilir.)

Evde en çok sigortayı attıran sebeplerin bir tanesi de; özellikle mutfak lavabolarının altındaki prizlerdir. Lavabo dibinden sızan sular; bu prizlere temas ederek sigortanın atmasına neden olduğu gibi büyük tehlikeye de yol açar.

Evde sigortanın atmasının nedenlerinden biri de, ana sigortaya aşırı yük binmesidir. Sigorta yanlış amperde takılmış olabilir. Diğer dairelerin sigortası ile karşılaştırın. Bir elektrikçiye danışın. Tamir edilene kadar, evde bir prize birden fazla cihaz takmamaya çalışın. Apartmandaki ana sigortanın tamiri esnasında evdeki sigortaları indirin veya cihazların fişini çekin.

Evde Sigorta Neden Atar?

elektrik sigortası neden atar
Evde sigorta neden atar?

Ev sigortası neden atar, evde sigorta neden atar?: Elektrik sigortanız bozulmuş olabilir. Eskisi ile aynı amperde bir sigorta alın ve değiştirin. Sigortayı kendiniz takacaksanız lastik eldiven giyin. Sökerken dikkat edin, çünkü söktüğünüz gibi takacaksınız.

Uzatma prizleri ne kadar uzun olursa o kadar yüklenmeye dayanıksız olur ve çabuk ısınır. Ayrıca, uzatma prizi alırken kesinlikle iyi bir marka ve topraklı priz alınmalıdır. Uzatma prizlerini mümkün olduğu kadar kısa almaya çalışın. Ayrıca, bu prizlerin kaç watt a kadar dayanıklı olduğunu satıcıya sorabilirsiniz. (Bazılarının altında yazar.)

Duvar yüzeyine çakacağınız bir çivi veya matkap ile duvarda açtığınız bir delik de evde sigortanın atmasına neden olabilir. Çünkü priz ve anahtarlara giden elektrik kabloları duvardan geçer.

Özellikle priz, buat ve anahtarların etrafında veya onların hizasında delik açılmamalıdır. Priz, buat kapakları ve anahtarların ortasından görünmez bir + işareti yapın. Bu işaretin özellikle üst ve yanlarından giden çizgilerin üzerine herhangi bir delik açılmamalıdır.

Sigortanız yanlış watt gücünde olabilir. Çok düşük amperde olan elektrik sigortaları çabuk atar. Örneğin; evinize 25 watt gücünde bir elektrik sigorta takmanız gerekirken, siz 15 watt gücünde bir sigorta taktıysanız, sigortanız sık-sık atacaktır.

Bunun tam tersi bir durumda ise, çok tehlikeli sonuçlar olabilir. Yani düşük watt lı sigorta gereken bir yer yere yüksek watt lı bir sigorta takarsanız sigorta atmayacaktır. Sigortanın atmaması ise, büyük ihtimal yangına yol açacaktır. Bu nedenle evde elektrik sigortası seçimi doğru yapılmalıdır. 

Ana Sigorta Neden Atar?

Ana sigorta neden atar?
Ana sigorta neden atar?

Ana sigorta neden atar, elektrik şalteri neden atar, apartmandaki ana sigorta neden atar? : Ana sigortanın atması büyük bir tehlikeye işaret olabilir. Ana sigortayı attıran nedenler şunlar olabilir:

Ana sigorta bozulmuştur veya yanmıştır. Diğer dairelerin ana sigortalarına bakarak veya bir elektrikçiye danışarak yeni bir sigorta alın ve taktırın.

Ana sigorta gevşemiştir. Ana sigortaya giren kablolar gevşemiş veya tam temas etmiyor olabilir. Sigortayı attırabilir veya yangına neden olabilir. Kablolar sigortanın içine iyice sokulmalı ve sıkıştırılmalıdır.

Sigorta değiştirmek, elektrik işleri ile uğraşmak çok tehlikelidir. Mümkünse elektrikçiden yardım alın. Yukarıdaki tavsiyeler sonucunca meydana gelen herhangi bir kazadan sitemiz sorumlu değildir.

12 Yorum

 1. Merhaba dairemizin elektrik şarteli atmamasına rağmen sofben ve bazı pirizlerin elektrik kesintisi oluyor elektrik saatinde üçlü c25 şartel takılı şofben ise b32 şartel takılı şartellerin tamamı açık fakat dediğim gibi sofbende ve bazı prizlerde elektrik yok acaba saatteki şartelmi bozuk yoksa sofbeni kaldıramıyorumu

 2. iyi evimde hiçbirşey çalışmıyorken sigorta atıyor ve bazen yarım saatte bir yada 2 saatte bir sigortam atıyor önceden böyle birşey yoktu .2 katlı bir ev alt kattakilerin kaçak çekmelerinden şüpheleniyorum olabilir mi ?

  • Kaan Bey,
   Kaçak çekilmesinden de olması mümkün ama nedeni birçok şey olabilir. Sigortaların doğru amperde ve sağlam olduğuna emin olun. Ayrıca, eski bir bina ise elektrik hattında da sorun olabilir.

 3. Merhaba, mutfakta lavabo altındaki prize bulaşık makinesi takılıyken kaçak akım rolesini attırdı. Sonrasında tezgah hizasında bulunan 3 ayrı prizde ayrı ayrı beyaz eşya taktığımızda kaçak akım rolesini attırıyor. Bazı dönemlerde atıyor, sürekli de atmıyor. Buzdolabını yeniledik onu takar takmaz atıyor. Dolabın servisi geldi elektrikle alakalı, dolapta sorun yok dedi.Karşı duvardaki prizlere taktığımızda atmıyor. Buradaki sorun sizce nereden kaynaklıdır?
  Teşekkürler.

  • Ömer Bey,
   Bazı evlerde sık karşılaşılan bir durum. Bazı olası durumları şöyle sıralamak gerekirse: Aynı hat üzerindeki prizler ve kablolar ısınıyor olabilir. Bulaşık, çamaşır makinesi ve buzdolabı aynı anda çalıştığı için hatta yüklenme olabilir. Ayrıca, lavabonun altındaki prizleri tek tek kontrol edip, gevşek kablo var mı bakın. Lavabodan sızan su var mı prizlerden birine su veya nem ulaşıyor mu? Bir de çamaşır ve bulaşık makinelerini kontrol edin. Bulaşık ve çamaşır makinelerini alt tabanına hafif su kaçırıyor olabilir. Bu sızan sular kendi iç sacında kalır, suyu makinenin altında görmeyebilirsiniz.

 4. Merhaba ben yurt dışında yaşıyorum , yaklaşık 4 yıldır yeni bir binada oturuyorum, bütün elektronik eşyaları da yeni aldım,ama durup dururken evde sadece buzdolabı ve modem takılıyken kaçak akım rolesi atıyor ve diğer sigortalar yerinde duruyor ,o nedenle sorunu bulamıyorum,bu sorun senede bir yada iki kez oluyor yani sık değil,birde korkunç olan tatile falan girince buzdolabındaki şeyler bozuluyor tabi,zaman icinde 3 -4 usta çağırdım hiç problem bulamadılar, sorunsuz uzun zaman sonra bugün sadece evde buzdolabı ve bilgisayar çalışırken evde kaçak akım rolesi attı ve akşam da genel bölgenin elektrikleri kesildi aynı anda kaçak akım rolesi yine attı, artık içinden çıkılmaz çaresizlik hissediyordum, teknik ekipten yada böyle bir sorunu deneyimleyen ve çözüm bulan birisi bilgi verirse çok sevinirim

 5. Merhaba binamiz 4 senelik. Nerdeyse 3 haftadir binanin elektrikleri gidiyor. Ana sartele baktigimizda atmamis görünen sarteli (on – off) kapatip tekrar acinca elektrikler geliyor. Onceleri gunduz gidiyordu sadece. Artik geceleri de 3 gibi elektrikler gitmeye başladı. Yangina sebep verir mi bu durum. Gece olmasi bizi cok tedirgin ediyor. Simdiden teşekkür ederim.

 6. İlginiz için teşekkür ederim, kontrol edicem, diğer cihazlarım çalışmıyordu fakat (Beyaz eşya gibi) fişleri takılı idi, stand-by.da olan cihazlarım da vardı, aslında bir de şu şekilde hareket edicem, bir daha evden ayrıldığımda buzdolabı hariç ne var ne yoksa fişlerini çekicem, bu durumu çözmem lazım. Tekrar teşekkür ederim..

  • Merhaba Hamdi bey, sizin evinizde ki gibi aynı şey benim evimde de oluyor,siz sorunun nereden kaynaklandığını buldunuz mu ?

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar