İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

çelik kapı alırken neye dikkat etmeli
Çelik kapı alırken nelere dikkat edilmeli?

Çelik kapılar, her ne kadar konutlarda ve iş yerlerinde güvenlik için satın alınsa da; görsel güzellik ve bina ile uyumlu olmasını da isteyebilirsiniz. Fakat, birçok tür ve çeşitte üretilen çelik kapılar, gövde görseli ile yanıltıcı bir izlenime sahip olabilir. Esas amacı güvenlik olan çelik kapıları satın alırken; görünüme aldanmayın! Bu yazımızda çelik kapı alırken nelere dikkat edilmeli, en iyi çelik kapı nasıl olmalı? anlattık. Ayrıca, çelik kapı özellikleri nasıl olmalı, kapı seçerken nelere dikkat edilmeli? detaylıca açıkladık.

Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çelik kapılar, sizi ve sevdiklerinizi dışardan gelen olası tehlikelere karşı korur. İlk çağlardan bu yana, barınma ve korunma içgüdüsü, yemek yeme ihtiyacının bile önüne geçmiştir. İnsanın doğasındaki, temel korunma, barınma ve güvende olma hissi daima var olmuştur.

Sizi, sevdiklerinizi ve değer verdiğiniz her şeyi, dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyan en temel unsur evinizin kapısıdır. Bu nedenle, çelik kapı satın alırken; görsel uyum ve görünüşten ziyade, kapının dayanıklılığı ve güvenlik için gerekli koşulları bünyesinde barındırmasına dikkat etmelisiniz.

Öncelikle genel olarak, iyi çelik kapı özellikleri nasıl olmalı? anlatalım. Ardından, çelik kapı alırken dikkat edilmesi gereken esas kriterleri detaylıca ele alalım.

Çelik Kapı Özellikleri Nasıl Olmalı?

  • Kalınlık
  • Montaj
  • Kilit sistemi
  • Sac kalınlığı ve kapının formu
  • Servis
  • Yalıtım
  • Sertifikalar
  • Dış Kaplama
  • Ölçü

Şimdi, yukarıdaki çelik kapı özelliklerini teker teker değerlendirelim. Bu sayede, çelik kapı alırken dikkat edilmesi gerekenleri daha net anlayabilirsiniz.

Çelik Kapı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

çelik kapı alırken nelere dikkat edilmeli
Çelik kapı alırken nelere dikkat edilmeli?

Çelik kapı ve kilitlerden anlamayan biri olarak kapı satın almak, sizin için zor olabilir. En pahalı çelik kapıyı satın alsanız bile; sizin için en iyi çelik kapıyı almamış olabilirsiniz. Bu nedenle, çelik kapı satın alırken; hem kendi gözünüzle görmeniz hem de; satıcıya sormanız için bazı kriterleri aşağıda başlıklarla ayırdık.

1) Çelik Kapının Kalınlığı

Çelik kapının kalınlığı, kapının kalitesi hakkında çok büyük ipucu verir. Çelik kapının üretimi esnasında kapı içerisine monte edilen yekpare çelik saclar, ses ve diğer izolasyon malzemeleri ile kapı kalınlığı artar. Bu da kapıya kalın, doldun, sağlam bir görünüm kazandırır. Bu nedenle, bir çelik kapı ne kadar kalın olursa o kadar iyi demektir. En az 9-11 santimetre kalınlığında bir çelik kapı tercih etmeye çalışın.

2) Montaj

Çelik kapıların montajı uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Çelik kapı montajında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur; kapı kasasının montajında beton kullanmaktır. Beton kapı ile bütünleşir esnemez. Poliüretan köpük ise, sadece iç kapılarda kullanılmalıdır. Ayrıca, duvar kalınlığı ile uyumlu bir kasa tercih edilmelidir.

3) Kilit Sistemi

Kilit sistemi bir çelik kapıdaki en önemli unsurlardan biridir. Çelik kapınızı satın alırken, kilit sistemini görerek satın alabilirsiniz. İyi bir çelik kapı kilidi hem üstten, hem alttan hem de anahtar kısmından kilitlemelidir. Bu da merkezi kilit sistemi ile olur. Merkezi kilit sistemine sahip çelik kapılar oldukça zor açılır. Kapının menteşe kısmında ise, sabit pinler bulunur.

Genellikle kilit sistemlerini kapı üreticisi üretmez. Başka bir firma tarafından üretilir. Kilit sisteminde miller 14-21 nokta gibi noktalardan kapının kilitlenmesini sağlar. Fakat, yukarıda da bahsettiğimiz gibi mil sayısından ziyade, kapının kaç bölgeden kilitlendiği önemlidir. Yani; üst, alt, orta, tepe kısımlarından kilitlenme yapması güvenliği artırır.

Çelik kapın kilit sistemi içinde önemli bir unsur da barel zırhıdır. Barel zırhı, çelik kapının kilit sisteminin bulunduğu kısmın kırılmasını, delinmesini engellemek veya geciktirmek içindir.

4) Sac Kalınlığı ve Kapının Formu

Çelik kapı üretimi yapılırken iç ve dış gövde çelik saclardan yapılır. İç sac kalınlığı e kadar kalın olursa kapı o kadar güvenli olur. Ayrıca, kapı iç sacı parça parça değil, tek parça olmalıdır. (Yekpare olmalıdır.) Çelik kapı gövde sac kalınlığı genellikle 1mm ve 1.2mm olur. Daha ince sac kalınlığına sahip kapıları önermiyoruz.

Ayrıca, iyi bir çelik kapıda kanat ile kasa arasındaki boşluk 4-5mm den fazla olmamalıdır. Böylece, arasında levye gibi bir araç sokulup zorlanması engellenir.

5) Servis

Çelik kapınızın servisi ve bayileri kapı kalitesi hakkında ipucu verecektir. Satış sonrası tam ve sorunsuz destek olan bayi ve markalardan satın almanız, yerinde olacaktır.

5) Yalıtım

İyi bir çelik kapı güvenli olmasının yanı sıra, ses, toz ve ısı yalıtımı da yapmalıdır. İyi bir çelik kapıda, dışarıdan gelen sesleri kesmesi için ve ısı izolasyonu yapabilmesi için kapı içerisine çeşitli yalıtım plakaları eklenir. Ayrıca, çift contalama sistemli kapıları tercih edebilirsiniz. Bu sayede izolasyon tam olarak sağlanır.

6) Güvenlik Sertifikaları

Çelik kapı satın alırken güvenlik sertifikalarını öğrenebilirsiniz. Avrupa Birliği güvenlik sertifikasına sahip olup olmadığını sorabilirsiniz. (EN 1627) Avrupa Birliği güvenlik sertifikaları class1, class2, class3, class4, class5, class6 şeklinde sınıflandırılır. Class1 en kolay açılanı class6 ise, en zor açılanıdır. Bu sertifikayı (EN 1627) taşımayan çelik kapıların güvenli olması şüphe uyandırır.

EN 1627 kalite belgesi sunamayan çelik kapılarda ise, açıkladığımız diğer kriterleri sunup sunmadığını öğrenip, TSE belgesini de sorabilirsiniz.

7) Dış Kaplama

Yüksek ücretler vererek aldığınız çelik kapınızın renginin solmamasını, aşırı güneş ve yağmurdan etkilenmemesini de beklersiniz değil mi? Kapının dış kaplaması zor hava koşullarına dayanmalı ve solmamalıdır. Özellikle, eviniz apartmanda değil villa tipi ise, alüminyum ve cam kaplama kapılar, hem şık görünecek hem de, rengi hiç solmayacaktır.

8) Ölçü

Çelik kapının ölçüsü çok önemlidir. Duvar kalınlığınıza uygun bir kasa satın almalı veya özel olarak yaptırmalısınız. Duvar kalınlı ile uyuşmayan ve geniş olan çelik kapılar kolay açılır. Ayrıca, körüklü ve ayarlanabilir kasa yerine, kör kasa denilen sizin için özel üretilen çelik kapı kasaları en iyi tercih olacaktır. Bu tip kasalarda siparişiniz firma tarafından 30-45 gün gecikse de; çok daha güvenli bir çelik kapı kasasına sahip olacaksınız.

Çelik kapı kasa ölçüsü tam uymayan ve geniş olan kapılarda kilitle bile uğraşmadan kolaylıkla kapı aşılabilir veya kırılabilir. Çelik kapı satın almadan önce, duvar kalınlığınızı ölçüp gitmeniz gerekir.

Çelik Kapı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

çelik kapı seçimi
Çelik kapı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yukarıda çelik kapı alırken nelere dikkat etmelisiniz? anlattık. Fakat, birkaç uyarı yaparak, yazımızı bitirmek istiyoruz.

Kapı seçerken nelere dikkat edilmeli? Kapınız eviniz için görsel açıdan bir uyum içinde olmasını isteyebilirsiniz. Güzel eviniz için, çelik kapının kaplaması ve renkleri hem içeriden hem de yapının dışından bakıldığında çirkin görünmemelidir. Ayrıca, bazı çelik kapı üreticileri, kapı kaplamalarını modüler olarak sunmaktadır. Yani, evinizde boya değişikliği yaptıysanız, kapının temel yapısına dokunmadan, sadece kaplamasını da değişiklik yapılmasını isteyebilirsiniz.

Bir çelik kapı ağır olmalıdır. İçinde kullanılan çelik saclar ve diğer malzemeler kapıyı 100-150 kiloya kadar çıkarır. Kapı ne kadar ağır olursa o kadar iyidir.

İyi bir çelik kapı kolay kapanır. Çelik kapı satın almaya gittiğinizde, teşhirdeki kapılara bakın. Ne kadar heybetli, kalın ve sağlam olursa olsun; parmağınızla küçük bir itmeyle kolayca ve sessizce kapanması gerekir.

Yukarıda çelik kapı kalınlığından bahsetmiştik. Düşük kalite ve ekonomik çelik kapılarda kalınlık 7 santimetre civarındadır. Fakat, iyi bir çelik kapı satın almak istiyorsanız; kapı kanat kalınlığını da sorun. 9-11 santimetre kalınlığında, hatta daha kalın kapı kanatları, çok daha güvenli olur ve kalite hakkında ipucu verir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar