Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Zift Lekesi Nasıl Çıkar, Zift Nasıl Temizlenir?

zift nasıl çıkar
Zift lekesi nasıl çıkar?

Bir yayanın veya aracın yolda zift lekesine maruz kalması olası durumlardan biridir. Asfalt tamiri ve yaması yapılmış sokak ve caddelerde ayakkabınıza, kıyafetinize hatta aracınıza zift lekesi bulaşabilir. Asfalt döşenmesi sırasında, gerekli önlemlerin alınmaması bu hoş olmayan durum ile karşılaşmanıza neden olabilir. Üstelik siz ne kadar dikkatli olsanız da, zift lekesi hareket haindeki bir araçtan size veya aracınıza sıçrayabilir. Bu yazımızda zift nasıl çıkar, zifti ne çıkarır, zift nasıl temizlenir? detaylıca anlattık. Özellikle, arabadan zift lekesi nasıl çıkar? başlıklarımız ilginizi çekebilir.

Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Zift nasıl temizlenir? Zift asfalt döşeme esnasında kullanılan, petrol esaslı çok dayanıklı bir malzemedir. Öyle ki ziftin bazı çeşitleri yalıtım için bile kullanılıyor. Fakat bu sizi korkutmasın, zift lekesini de çıkarmanın yolları var. Hangi yüzeye bulaşmış olursa olsun; zift lekesini çıkarabilirsiniz.

Zift lekesi nereye bulaşmış olursa olsun; kurmasına izin verilmemelidir. Yaz aylarında bulaşan zift, sıcağında etkisiyle geç kurur. Özellikle arabaya bulaşan zift lekesi yaz aylarında saatlerce hatta günlerce yumuşak kalabilir. Eğer size veya aracınıza zift bulaştıysa, dikkat etmeniz gereken en önemli şey; ziftin kurumasına imkan vermemektir. Zift lekesi her ne kadar kuruyunca zor çıksa da; yine de kuruduktan sonra da zift lekelerini çıkarılabilirsiniz. Öncelikle, arabadan zift lekesi nasıl çıkar? anlatalım. Ardından diğer bölgelere bulaşan ziftleri temizlemek için tavsiyelerimizi verelim.

Arabadan Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

arabadan zift nasıl çıkar
Arabadan zift lekesi nasıl çıkar?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yaz aylarında zift bulaştığı yerde kolay kolay kurumuyor. Arabanın üzerine bulaşan zift lekesi her ne kadar korkutucu ve sinir bozucu olsa da; zift lekesi en kolay arabanın üzerinden çıkar. Fakat, sıradan sabunlu su ile aracınızı yıkayarak zifti çıkaramazsınız.

Arabanın üzerindeki zift lekesi ister kurumuş olsun ister ıslak, sentetik tiner ve mazot (motorin) ile çıkarabilirsiniz. Hatta, yeni bulaşmış birkaç damla zift lekesi ıslak mendille bile çıkabilir. Tahmin ettiğinizi gibi yaş zift lekesi daha kolay çıkacaktır.

Arabadaki asfalt lekesini yani zift lekesini çıkarmak için dikkat etmeniz gereken en önemli şey; kullanacağınız tinerin sentetik olması. Sentetik tiner haricindeki diğer tinerler, aracın kendi boyasına da zarar vereceğinden kesinlikle başka bir tiner kullanmayın! Özellikle selülozik tiner çeşitleri arabanızın boyasına zarar verecektir. Sentetik tiner ise, hafif bir solma yapsa da; yıkanınca eski haline dönecektir. Şimdi, arabadan zift nasıl çıkar? sırası ile anlatalım.

Arabadan Zift Nasıl Çıkar?

 • Aracınızı sentetik tiner veya mazot (motorin) ile temizlemeye başlamadan önce, iyice kontrol edip, ziftin bulaştığı yerleri bulun ki; daha sonra gözden kaçan kısımlar kuruduğunda sorun olmasın. Ziftin üzerinden geçtiyseniz, çamurlukların içleri ve kapıların kenarları ziftte bulanmış olabilir. Ayrıca, trafikte önünüzde hareket eden araç, zift lekesini kendisinden daha çok size bulaştıracaktır. Öndeki aracın tekerleklerden sıçrayan zift lekeleri sizin aracınızı camına, kaportasına, farına, sileceklere hatta ön ızgaradan girip motora ulaşabilir. Bu nedenle, temizlikten önce aracınızı iyi kontrol edin.
 • Ziftin kaba kısımlarını bir bez ile veya plastik bir spatula ile yaymadan dışa doğru alın.
 • Sentetik tineri veya mazotu temiz ve yumuşak bir beze hafifçe dökün. (Gereğinden fazla ıslatmayın.)
 • Dairesel hareketlerle zift bulaşmış kısımları bastırarak silin.
 • Bezi sık sık çevirerek tineri de (veya mazotu) yenileyerek uygulayın. Zift lekesinin çıktığını göreceksiniz.
 • Temizliği ardından aracınızı köpüklü su ve cilalı şampuan ile yıkadığınızda eskisi gibi olacaktır.

Arabadan zift lekesini çıkarmanın diğer yolu ise “Wd-40” benzeri pas sökücü, yağlayıcı ve leke çıkarıcılardır. Arabanızın üzerindeki lekeye püskürtmeniz ve kuru bir bez ile silmeniz yeterli olur. Kalan az miktarda yağ atıklarından ise, sabunlu bir bez ile kurtulabilirsiniz.

Ayakkabıdan Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

ayakkabıdan zift nasıl çıkar
Ayakkabıdan zift lekesi nasıl çıkar?

Eğer, ayakkabınıza zift bulaştıysa panik yapmayın. Ziftin kabasını yaymayan almaya çalışın. Kundura ve klasik bir ayakkabı ise, ziftin fazlasını aldıktan sonra sentetik tiner veya kolonyalı bez ile silip, ayakkabı boyası ile tekrar boyayabilirsiniz. Ayakkabının altındaki zift lekelerini eski bir diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz.

Ayakkabıdan Zift Nasıl Çıkar? (Kundura ve Klasik Ayakkabı)

 • Ziftin kabasını bir bez ile ayakkabıya yaymadan dışa doğru alın.
 • Az miktarda sentetik tiner veya kolonya ile ıslatılmış bez ile silin.
 • Ayakkabıyı nemli bez ile silin.
 • Ayakkabıyı kurulayın.
 • Ayakkabı boyası ile boyayın.

Kıyafetten Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

 kiyafetten zift nasil cikarilir
Kıyafetten zift lekesi nasıl çıkar?

Kıyafetten zift lekesini çıkarmak için; leke çıkarıcıları kullanabilirsiniz.

 • Zift lekesinin büyük kısmını yaymadan kazıyın.
 • Leke çıkarıcıyı lekenin üzerine uygulayın ve içine işlemesini bekleyin. Leke çıkarıcı yoksa, oksijenli ağartıcılı suda bekletin.
 • 8 saat bekledikten sonra lekeyi kontrol edin. Leke çıktıysa normal şekilde yıkayın. Leke çıkmadıysa işlemi tekrarlayın.

Kıyafetten Zift Lekesini Çıkarmak İçin Kullanabileceğiniz Alternatif Yöntemler

 • Vazelin.
 • Sirke ve ayçiçek yağı karışımı.
 • Çay ve sirke karışımı.
 • Kolonya.
 • Sentetik tiner.

Tiner haricindeki diğer temizleyicileri lekenin üzerinde bekletin. Tiner ile zift lekesinin çıkarırken: Tinerli bez ile sildikten hemen sonra, sabunlu su yıkayıp durulayın.

Duvardan Zift Nasıl Çıkar?

 • Ziftin kabasını spatula ile alın.
 • Az miktarda ise, kolonya, arap sabunu veya sentetik tiner ile silin.
 • Eğer çok miktarda ise, kabasını spatula ile alın ve duvarı zımpara yapın. Leke çıkmadıysa, örtücü artar uygulayın duvarı boyayın.

Parkeden Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Plastik bir spatula ile kazımaya çalışın.
 • Parkeyi çizmeyecek yumuşak, genel zemin temizleyiciler veya arap sabunu ile silin. Mümkün olduğunca suyu az kullanın ki; parke zarar görmesin.
 • Zor ve lokal lekeler için; sentetik tinerli bez ile silin. Ardından temiz su ile ıslatılmış bez ile silin ve kuru bez ile kurulayın.

Zift Elden Nasıl Çıkar?

Elinize bulaşan az miktarda zifti sıcak su ve sabun ile çıkarabilirsiniz. Eğer elinizde çok fazla zift varsa; sentetik tiner, selülozik tiner, mazot, kolonya ve WD-40 benzeri pas sökücü ve yağlayıcılar elinizdeki zifti çıkarmaya yeterli olacaktır. Temizlikten hemen sonra, elinizi sabunlu su ile yıkamayı ihmal etmeyin!

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar