Pencere Kenarlarına Hangi Silikon Çekilir?

pencere kenarlarına hangi silikon
Pencere kenarlarına hangi silikon çekilir?

Pencere kenarlarına hangi silikon çekilir anlatmaya başlamadan önce; mastik ve silikonların hem aynı yerde hem de; farklı yerlerde kullanabileceğinizi hatırlatalım. En iyi sonucu almak için; doğru yerde, doğru silikonu kullanmalısınız.

Mastik ve silikonlar birbirlerine çok benzese de farklı amaçlar için üretilmiştir. Silikon, daha çok su izolasyonu ve yapıştırma; mastik ise doldurma işleri için kullanılır.

Özellikle, soğuk ve yağmurlu kış aylarında pencerenizin kenarından su sızabilir. Pencerelerden gelen su sızıntısı ve hava akımını hem silikon hem de mastiklerle engelleyebilirsiniz.

Pencere kenarlarında her ikisi de kullanılabilir. Şimdi, pencere kenarlarına silikon ve mastik çekmenin doğru kullanım yöntemine geçelim ve pencere kenarına silikon mu, mastik mi çekilir? sorunuza cevap verelim.

Pencere Kenarlarına Hangi Silikon Çekilir?

pencere kenarlarına silikon
Pencere kenarına hangi silikon çekilir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi; silikon çok daha yapışkandır ve su izolasyonu yapabilir. Bu nedenle pencere kenarlarından gelen suyu engellemek için silikon kullanmanız gerekiyor.

Pencere kenarından su sızması, genellikle pencere camı ile pencere kasası birleşim yerinde olur. (Eskiden cam macununun kullanıldığı kısımlar.)

Pencere camı ile pencere kasası arasına silikon kullanımı daha doğrudur. Çünkü silikon, pencerenin camını hem yapıştıracak hem de su izolasyonu yapacaktır.

Pencere Boşluğu Nasıl Kapatılır?

pencere kenarı boşluğu kapatma
Pencere boşluğu nasıl kapatılır?

Pencere boşluğu nasıl kapatılır?: Pencere kasaları ile duvar arasındaki boşluğu kapatmak için akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanabilirsiniz.

Akrilik mastik zaten boşluk kapatmak için üretilmiş bir yapı kimyasalıdır. Pencereden gelen soğuğu engellemek ve doldurmak için akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanılabilir.

En fazla 1 parmak büyüklüğündeki pencere boşluğu doldurmak için çok uygundur. (Daha büyük pencere boşluklarını doldurmak için, poliüretan mastik veya tamir macunu kullanın.)

Akrilik mastik, pencere boşluğu doldurmak için daha ekonomik bir çözümdür. Poliüretan mastiğe göre fiyatı daha ucuzdur.

Yapışma özelliği zayıftır ve çok esnek değildir. Poliüretan mastik ise, çok daha esnek ve yapışkandır.

İyi bir uygulama yapılırsa pencere kenarlarında 10 yıla kadar dayanabilir. Bu nedenle, fiyatı yaklaşık olarak silikondan 2 kat; mastikten 3 kat daha fazladır.

Kısaca özetleyecek olursak; pencere kasası ile cam arasına silikon; pencere kasası ile duvar arasına mastik veya poliüretan mastik çekmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Pencere kenarına hangi silikon çekilir, pencere kenarına silikon mu mastik mi çekilir? kısaca anlatmaya çalıştık. Silikon ve mastikler hakkında daha fazla bilgi almak için “silikon ile mastik arasındaki fark” konusunu okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz