Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Pencere Kenarına Silikon Mu Mastik Mi?

pencere kenarına silikon mu mastik mi çekilir
Pencere kenarına silikon mu mastik mi?

Pencere kenarlarına hangi silikon çekilir? anlatmaya başlamadan önce; mastik ve silikonların hem aynı yerde hem de; farklı yerlerde kullanabileceğinizi belirtelim. En iyi sonucu almak için; doğru yerde, doğru silikonu kullanmalısınız. Bu makalemizde hem ahşap; hem de pencere kenarına silikon mu mastik mi? çekilmesi doğru olur? detaylıca anlatacağız.

Pencere Kenarlarına Silikon Mu Mastik Mi Çekilir?

Silikon çok daha yapışkandır ve su izolasyonu yapabilir. Bu nedenle, pencere kenarlarından gelen suyu engellemek için silikon kullanmanız gerekiyor.

Pencere kenarından su sızması, genellikle pencere camı ile pencere kasası birleşim yerinde olur. (Eskiden cam macununun kullanıldığı kısımlar.)

Pencere camı ile pencere kasası arasına silikon kullanımı daha doğrudur. Çünkü silikon, pencerenin camını hem yapıştıracak hem de su izolasyonu yapacaktır. Pencerenin kasası ile duvar birleşim yerine ise boşlukları doldurmak için akrilik mastik; eğer su sızıyorsa, poliüretan mastik kullanılır. Silikon çekme ile ilgili daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Silikon nasıl çekilir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Pvc Pencere Kenarına Silikon Mu Mastik Mi?

Pencere tipi ne olursa olsun, (pvc, ahşap, metal) su sızan kısımlar için silikon kullanılmalıdır. Bu nedenle pvc pencerenin kenarlarından sızan sular için de, silikon kullanmanız gerekiyor.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, pvc pencerenin kenarındaki boşluklar için, yani kasa ile duvar arasına akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanmalısınız.

Pencere Kenarlarına Hangi Silikon Çekilir?

pencere kenarlarına silikon
Pencere kenarına hangi silikon çekilir?

Pencere kenarlarına hangi silikon çekilir? Mastik ve silikonlar birbirlerine çok benzese de farklı amaçlar için üretilmiştir. Silikon, daha çok su izolasyonu ve yapıştırma; mastik ise doldurma işleri için kullanılır.

Özellikle, soğuk ve yağmurlu kış aylarında pencerenizin kenarından su sızabilir. Pencerelerden gelen su sızıntısı ve hava akımını hem silikon hem de; mastiklerle engelleyebilirsiniz.

Pencere kenarlarında her ikisi de kullanılabilir. Fakat, sadece silikon ve poliüretan mastik su sızıntısını engelleyebilir. Akrilik mastik ise esnek ve yapışkan değildir. Kısa sürede deforme olur ve kopar. Bu nedenle, pencere kenarlarına mümkün olduğu kadar, silikon veya poliüretan mastik kullanmaya çalışın.

Pencere Boşluğu Nasıl Kapatılır?

pencere kenarı boşluğu kapatma
Pencere boşluğu nasıl kapatılır?

Pencere boşluğu nasıl kapatılır?: Pencere kasaları ile duvar arasındaki boşluğu kapatmak için akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanabilirsiniz.

Akrilik mastik zaten boşluk kapatmak için üretilmiş bir yapı kimyasalıdır. Pencereden gelen soğuğu engellemek ve doldurmak için akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanılabilir.

En fazla 1 parmak büyüklüğündeki pencere boşluğu doldurmak için çok uygundur. (Daha büyük pencere boşluklarını doldurmak için, poliüretan mastik veya tamir macunu kullanın.)

Akrilik mastik, pencere boşluğu doldurmak için daha ekonomik bir çözümdür. Poliüretan mastiğe göre fiyatı daha ucuzdur. Yapışma özelliği zayıftır ve çok esnek değildir. Poliüretan mastik ise, çok daha esnek ve yapışkandır.

Poliüretan mastik pencere kenarlarında 10 yıla kadar dayanabilir. Bu nedenle, fiyatı yaklaşık olarak silikondan 2 kat; mastikten 3 kat daha fazladır.

Kısaca özetleyecek olursak; pencere kasası ile cam arasına silikon; pencere kasası ile duvar arasına mastik veya poliüretan mastik çekmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Pencere kenarına hangi silikon çekilir, pencere kenarına silikon mu mastik mi çekilir? kısaca anlatmaya çalıştık. Silikon ve mastikler hakkında daha fazla bilgi almak için “silikon ile mastik arasındaki fark” yazımızı okuyabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Derz dolgu esnek bir malzeme olmadığı için bir süre sonra pvc ya da aliminyum pencerenin kenarlarında ısı ve genleşmeye bağlı olarak pencereye tutunamaz. Pencere ile arasında boşluk oluşur. Bu nedenle kullanılması doğru değildir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar