Ana Sayfa Yapı Kimyasalları Pencere Kenarlarına Silikon Mu, Mastik Mi Çekilir?

Pencere Kenarlarına Silikon Mu, Mastik Mi Çekilir?

pecereye silikon mu mastik mi
Pencere kenarlarına silikon

Özellikle soğuk ve yağmurlu kış aylarında pencerenizin kenarından su sızabilir. Pencerelerden gelen su sızıntısı ve hava akımını silikon ve mastiklerle engelleyebilirsiniz. Mastik ve silikonlar birbirlerine çok benzese de farklı amaçlar için üretilmiştir. Silikon, daha çok su izolasyonu ve yapıştırma; mastik ise doldurma işleri için kullanılır. Pencere kenarlarında her ikisi de kullanılabilir. Şimdi, pencere kenarlarına silikon ve mastik çekmenin doğru kullanım yöntemine geçelim.

Pencere Kenarlarına Hangi Silikon Çekilir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi; silikon çok daha yapışkandır ve su izolasyonu yapabilir. Bu nedenle pencere kenarlarından gelen suyu engellemek için silikon kullanmanız gerekiyor. Pencere kenarından su sızması genellikle pencere camı ile pencere kasası birleşim yerinde olur. (Yani eskiden cam macununun kullanıldığı kısımlar.) Yani pencere camı ile pencere kasası arasına silikon kullanımı daha doğrudur. Çünkü silikon pencerenin camını hem yapıştıracak hem de su izolasyonu yapacaktır.

Pencereden Su Sızması Nasıl Engellenir?

pencere su yalıtımı
Pencere su sızıntısı nasıl önlenir?

Pencereden su sızmasını engellemek için, katkısız silikon kullanmak gerekiyor. Pencere kenarlarına su izolasyonu yaparken; saf silikon kullanmaya özen gösterin. Pencere kenarlarındaki su sızıntısını engellemenin en iyi yolu; saf silikondur. Saf silikonlar çok uzun süre çatlamadan durabilir ve yüzeye çok iyi tutunur.

Üzerinde mastik, silikonize mastik, akrilik mastik yazılı olan silikonları pencere kenarlarında, özellikle pencere kasası ile pencere camı arasında kullanmamaya çalışın. Piyasada “pencere silikonu” adı altında birçok silikon satılıyor. Silikonun fiyatı size ipucu verecektir. Gerçek silikonlar, mastiklerden veya silikonize mastiklerden yaklaşık iki kat daha pahalıdır. Ayrıca, silikonun içerisine solvent ilave dilerek fiyatı ucuzlatılabilir. Bu nedenle, pencereye su yalıtımı yapmak için, bilinen markaların silikonlarını almaya çalışın.

Pencere Boşluğu Nasıl Kapatılır?

pencere kenarı boşluğu kapatma
Pencere boşluğu kapatma

Pencere kasaları ile duvar arasındaki boşluğu kapatmak için akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanabilirsiniz. Akrilik mastik zaten boşluk kapatmak için üretilmiş bir yapı kimyasalıdır. Pencereden gelen soğuğu engellemek ve doldurmak için akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanılabilir. En fazla 1 parmak büyüklüğündeki pencere boşluğu doldurmak için çok uygundur. (Daha büyük pencere boşluklarını doldurmak için, poliüretan mastik veya tamir macunu kullanın.)

Akrilik mastik, pencere boşluğu doldurmak için daha ekonomik bir çözümdür. Poliüretan mastiğe göre fiyatı daha ucuzdur. Yapışma özelliği zayıftır ve çok esnek değildir. Poliüretan mastik ise, çok daha esnek ve yapışkandır. İyi bir uygulama yapılırsa pencere kenarlarında 10 yıla kadar dayanabilir. Bu nedenle, fiyatı yaklaşık olarak silikondan 2 kat; mastikten 3 kat daha fazladır.

Kısaca özetleyecek olursak; pencere kasası ile cam arasına silikon; pencere kasası ile duvar arasına mastik veya poliüretan mastik çekmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Silikon ve mastikler hakkında daha fazla bilgi almak için buradan “silikon ile mastik arasındaki fark” konusuna geçiş yapabilirsiniz.

Yorum yok

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz