Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Derz Dolgu Nedir, En İyi Derz Hangisi, Derz Su Geçirir Mi?

derz ne demek
Derz dolgu nedir?

Derz dolgu nedir?: Derz dolgu, beton fayans veya seramik aralarını doldurmaya yarayan, çeşitli renk ve özellikleri bulunan bir harçtır. Evlerde bildiğimiz derz dolgu ise, fayans ve seramik aralarındaki dolgu malzemesidir. Bu yazımızda derz doldu nedir, silikonlu derz nedir, en iyi derz dolgu hangisi? anlatacağız. Ayrıca, silikonlu derz su geçirir mi, derz derz neden tutmaz gibi merak edilen bir çok konuya cevap vereceğiz.

Derz Dolgu Nedir?

Derz dolgu nedir, silikonlu derz nedir? İç mekan ve ister dış mekan karo, fayans, seramik arasındaki dolgu malzemelerinin tamamına derz dolgusu denir. Bu derzlerin silikonlu olanlarına “flex” yani silikonlu derz denir.

Evlerdeki seramiklerin arasındaki dolgu malzemesi bu derz dolgudur. Derz dolguları uygulanırken; çeşitli kalınlık ve renklerde olabilir. Doğru derz dolgu seçimi ve doğru işçilik ile derz dolgusu yıllar boyu kullanılabilir. Peki en iyi derz dolgu hangisi?

En İyi Derz Dolgu Hangisi?

en iyi derz dolgu markası hangisi

En iyi derz dolgu hangisi?: En iyi derz dolgu silikonlu yani, flex derz dolgulardır. Derz dolgu satın alırken markalı, kaliteli ve silikon katkılı derzler tercih edilmelidir. Silikonlu derz dolguları daha uzun ömürlü ve daha dayanıklıdır.

Derz dolgu üretici firmaları silikonsuz, silikonlu, dış mekan ve yoğun kullanıma uygun derz dolguları veya havuz kenarı gibi özel amaçlar için extra flex (exra silikonlu) derz dolgular üretebilir. Bu derz dolgular, dış mekan için de uygundur. Fakat ev kullanımı için flex derz dolguları yeterli olur.

Flex derz dolguları, yukarıda bahsettiğimiz gibi bir miktar su itici özelliğe sahiptir ve uzun süre dayanıklılığını korur. Fakat bundan flex derz dolgusu su geçirmez anlamı çıkarılmamalıdır.

Silikonlu Derz Dolgu Su Geçirir Mi?

derz su geçirir mi

Silikonlu derz su geçirir mi? Üzerinde flex, extra flex veya silikonlu ibareleri yazan derz dolguları silikon katkılıdır. Silikonlu derz su geçirir mi sorusuna direkt olarak cevap vermek gerekirse; evet su geçirir. Fakat suya dayanıklıdır.

Daha detaylı açıklamak gerekirse; silikonlu derzin üzerinde su saatlerce bekleyemez. Derz üzerinde çok uzun süre su beklerse derz suyu çekecektir. Bu nedenle, derzlerin üzerinde suyun çok uzun süre beklemesine izin vermeden kurulanmalıdır.

Peki derz tarafından emilen su ne olur? İçeri emilen su betonun içine ulaşır, burada buharlaşmasına fırsat olmadan derzden aşağı sürekli su inerse, biriktiği yerden alt kata akacaktır. Üst katın banyo veya tuvaletinden su akmasının nedenlerinden biri de budur.

Neden Derz Dolgu Kullanılır?

Neden derz dolgu kullanılır? Derz dolgu kullanmanın genel olarak 3 nedeni vardır diyebiliriz.

 • Fayans ve seramikler arasında dekoratif tamamlayıcı bir görünüm oluşturur.
 • Bir miktar su itici özelliği ile alt zemine bir süre suyun ulaşmasını engeller.
 • Sıcaklık farklı ile genleşip daralan seramik, karo ve fayansların çatlamasına veya kırılmasına engel olur.

Derz Dolgu Nerelerde Kullanılır?

Derz dolgu nerelerde kullanılır? İç ve dış tüm mekanlarda derz dolgusu kullanılabilir. Genellikle 1mm. den 7 mm. ye kadar olan tüm derzlerde derz dolgusu kullanılabilir. Derz arasındaki açıklık mesafesine uygun bir derz dolgusu kullanılmalıdır.

Yeri gelmişken, derz dolgusunun yanlış bir kullanım yöntemine değinelim. Artan derz dolgusu ile yapıştırma ve boşluk doldurma veya duvar tamir işleri yapılmaz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi; derzin uygunlanabileceği en geniş aralık genellikle 1mm. ile 7mm. arasıdır. Bu işler için tamir macunları veya tamir sıvaları kullanılır.

Derz Neden Tutmaz?

derz tutmuyor

Derz neden tutmaz, derz dolgu neden tutmuyor?: Derzin tutmamasının birkaç nedeni olabilir:

 • Eski derz tamamen kazınmadan üzerine yeni derz yapılması.
 • Derz arasının çok açık olması. Genellikle 1mm-7mm arası boşluklara derz yapılır. (Derz ambalajı üzerinde kaç mm. aralık için uygun olduğu yazar.)
 • Derzin bozuk olması. (Derz dolgunun son kullanım tarihinin geçmiş olması)
 • Derz yapılacak yüzeyin aşırı yağlı ve kirli olması.

7 Yorum

  • Mehmet Bey,
   Sadece fayansların arasına sürmek isterseniz Ceresit CT 10 kullanın. Eğer tüm yüzeye sürmek istiyorsanız; Polisan Prof W-TG veya Kalekim İzopur Trans kullanabilirsiniz.

 1. MERMER DÖŞELİ TERASTAN ALT KATA SU SIZINTISI OLDUĞUNDAN ALT KAT TAVAN SIVALARI DÖKÜLDÜ. ÇÖZÜM ÖNERİNİZ NEDİR.

 2. Banyodaki 2 fayans arası yükseklik farkı var yani aynı hizada değil dolayısıyla derzmatik hiç tutmadı normal derz dolgu yaptık 1 ay sonra o da söküldü ve alt kata su sızıyor?ne yapacağım? Tavsiyeniz için şimdiden teşekkürler

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar