Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Taş Boyama Neyle, Nasıl Yapılır?

taş nasıl boyanır
Taş boyama

Tas boyama denince akla küçük çakıl taşlarını boyayıp dekoratif süsler yapmak gelse de; biz sizin için taş boyama hakkında çok daha geniş bir yazı hazırladık. Taş boyanır mı, taş nasıl boyanır, taş neyle boyanır, taş hangi boyayla boyanır? Küçük veya büyük taşları boyamak için hangi boyaları kullanabileceğinizi ve farklı boyalar ile taş boyama tekniklerini derledik. Ayrıca, dış alanlarda kalan taşların nasıl boyanması gerektiğini anlattık.

Taş Boyama

Boyadığınız taşı, dış alanda bırakacaksanız; taşı boyamak ve boyanın uzun süre dayanmasını sağlamak için; dış cephenin zorlu koşullarına dayanıklı bir uygulama yapmanız gerekiyor. Taşın yüzeyi emici bir yüzey olmadığı için, üzerine uygulanan boyaları dikkatli seçmeniz gerek. (Dış alanda kalan taşlar için, taşların nasıl boyanması gerektiğini yazımızın sonunda bulabilirsiniz.) Taş boyamanın detaylarına geçmeden önce, taş boyama ile ilgili en merak edilen soruları yanıtlayalım.

Taş Boyanır Mı?

Taş boyanır mı? Evet taşları çeşitli boyalar ile boyayabilirsiniz. Taş boyarken, amacınıza göre taşı nerede konumlandıracağınıza göre doğru boyayı seçmeniz gerekiyor.

Taş Neyle Boyanır?

Taş boyamak için hangi boya kullanılır? Eğer, küçük çaplı taşları boyamak ve dekoratif bir şeyler yapmak istiyorsanız; işiniz daha kolay. İç mekanda dekoratif taşları boyamak daha kolaydır. Sprey boyadan tutun da; akrilik boya, yağlı boya, guaj boya, keçeli kalem ve sulu boyayla bile taş boyayabilirsiniz. Tabi, bu boyaların dayanıklılık derecesi ve kuruma süreleri farklıklar gösteriyor.

taş hangi boya ile boyanır

Taş neyle boyanır, taş hangi boya ile boyanır? Yukarıda bahsettiğimiz gibi küçük ve büyük taşları boyamak için birçok boya çeşidini kullanabilirsiniz. Küçük taşları boyamak ve dekoratif süsler yapmak için, akrilik boya, guaj boya, keçeli kalem, yağlı boya, hatta sulu boya kullanabilirsiniz.

Daha büyük taşları boyamak ve bu taşları dış cephede bulundurmak istiyorsanız; dış cephe boyaları en iyi seçimdir. Fakat dış cephe boyaları, emici yüzeyler için üretildiğinden; bazı ön hazırlıklar yapılması gerekiyor. dış cephe boyama hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Dış cephe boyama” yazımızı okuyabilirsiniz.

Öncelikle genel olarak taşı boyarken dikkat etmeniz gereken noktaları açıklayalım. Ardından, çeşitli boya türleri ile taş boyama tekniklerini anlatalım.

Taş Boyarken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

taş boyama nasıl yapılır
  • Boyamadan önce, taşı yıkayıp, kuru bir bez ile silin ve iyice kurmasın bekleyin.
  • Koyu renkli bir taşı boyamadan önce alt zemine 1 kat astar veya veya beyaz boya kullanabilirsiniz.
  • Tas boyarken, taşın tamamını boyamayın. Önce bir yüzü boyayın kuruduktan sonra diğer kısmı boyayın ki; kurumaya bıraktığınızda alt tarafta kalan yaş boya deforme olmasın.
  • Taşı boyarken sağlam bir yere sabitleyin ve koyduğunuz terde oynamadığına emin olun.
  • Birden fazla kat boya yapılacaksa katlar arası en az 2-3 saat bekleyin. (Su bazlı boya için en az 2-3 saat, yağlı boya için 24 saat.)

Şimdi, en çok kullanılan tas boyama teknikleri ve iç ve dış alanda, farklı boyalarla “taş nasıl boyanır?” detaylıca anlatalım.

Akrilik Boya İle Taş Boyama

Akrilik boya ile taş boyanır mı

Evinizde taştan küçük süs eşyaları yapmak istiyorsanız, akrilik boyalar tam size göre. Markası ne olursa olsun, akrilik boyaların genel olarak iki çeşidi bulunuyor. Normal, hobi amaçlı akrilik boyalar ve genel amaçlı (multi surface) akrilik boyalar. Her ikisini de taşları boyamak için kullanabilirsiniz.

Fakat, genel amaçlı akrilik boyaların daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, bu boyalardan satın alırsanız, artan boyayı farklı şeyleri boyamak için de kullanabilirsiniz. (Örneğin: plastik, ahşap, mobilya, metal v.b.)

Eğer, genel amaçlı akrilik boya ile boyamak istiyorsanız; ambalajının üzerinde “multi surface” yazısı olanları satın almanız gerekiyor. Diğerlerinin ambalajında ise akrilik boya veya akrilik ahşap boyası gibi tanımlar yazar.

Marka ne olursa olsun, genel amaçlı akrilik boyaları (multi surface) hem iç hem de; dış ortamda bulunan taşları boyamak için kullanabilirsiniz. Eğer dış ortamda uzun süre kalacaksa; (bahçe süsü v.b.) üzerine su bazlı vernik uygularsanız boyası çok uzun ömürlü olacaktır.

Akrilik Boya İle Taş Nasıl Boyanır?

Akrilik boya ile taş boyama, en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Tamamen hayal gücünüze göre muhteşem taş boyamaları yapabilir veya boyanmış taşları referans alarak daha güzel işler çıkarabilirsiniz.

Boyamadan önce taşları yıkayıp kurulamayı unutmayın. Ayrıca, boyadan önce, bir kat akrilik astar da kullanabilirsiniz. Koyu renkli taşları boyamadan birkaç saat önce, beyaz bir astar veya beyaz bir boya ile boyamak diğer boyalar ile renk vermeyi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca, boyadan önce, kurşun kalem veya keçeli bir kalem ile bir şablon çıkartıp sonra bu şablonun içini boyayabilirsiniz.

Boyanızı ince, kalem uçlu bir fırça ile yapın. Astarı daha geniş bir fırça ile yapabilirsiniz. Yanlış boyadığınız taşı yıkayıp veya beyaz boya ile astarlayıp tekrar kullanabilirsiniz. Hata yapmaktan korkmayın. Birkaç boyamadan sonra, çok iyi örnekler çıkarabilirsiniz. Aşağıdaki 2 örnek video, akrilik boya ile taş boyamada size referans olabilir.

Akrilik Boya İle Taş Boyama ve Sticker Yapıştırma
Akrilik Boya İle Taş Boyama

Guaj Boya İle Taş Boyama

guaj boya ile tas boyama

Guaj boyayla taş boyama, guaj boya ile taş boyanır mı?: Evet, guaj boya ile taş boyayabilirsiniz. Guaj boya ile taş boyamak akrilik boyaya çok yakındır. Aynı boyama tekniğini kullanabilirsiniz.

Kolay boyamak için, küçük desenler veya resimler yapıp bu desenlerin içini boyayabilirsiniz. Akrilik boyada anlattığımız gibi, taşın tüm yüzeyini boyamayın ki, kurumaya bıraktığınızda altındaki boya zemine çıkmasın.

Keçeli Kalemle Taş Boyama

Edding taş boyama kalemi ile tas boyama

Keçeli kalemle taş boyamak en kolay yöntemlerinden biridir. Taş boyamak için hangi kalemler kullanılır?Taşları kalem ile boyamak için özel taş boyama kalemlerini kullanabilirsiniz. Özellikle, Edding taş boyama kalemi sıkça kullanılıyor.

Aslında, bu boya kalemleri, genel maksatlı hobi kalemleridir. Fakat, tasları boyamada sıkça kullanıldığı için ismi Edding taş boyama kalemi olarak biliniyor.

Aşağıya keçeli kalem ile tas boyama videosu ekledik. Videolar, boyama tekniği ilgili teknik bilgi verebilir ve projeleriniz için size referans olabilir.

Keçeli Kalemle Taş Boyama 1
Keçeli Kalemle Taş Boyama 2

Sulu Boya İle Taş Boyama

sulu boya ile taş boyanır mı

Sulu boya, diğer boya çeşitlerine göre daha dayanıksızdır. Kapatma özeliği de düşüktür. Taşları boyamak için değil, kağıt üzerine resim yapmak için tasarlanmıştır.

Bu nedenle, taş üzerine sulu boya ile resim yapmak veya taşı sulu boya ile boyamak istiyorsanız çok dayanıklı olmayacağını belirtelim. Yine de; elinizdeki sulu boyayı değerlendirip taşları boyama denemeleri yapmak istiyorsanız, sulu boya kullanabilirsiniz.

Sulu boya ile taş boyamaya başlamadan önce, bir kat beyaz boya ile boyayın. Bu sayede, zemini beyaz olan taşı daha rahat boyayabilirsiniz. Kapatıcı özelliği düşük olan sulu boyayı mümkün olduğu kadar katı kullanın.

Sulu boya dayanıksız olduğundan, boyadığınız taşları çok el değmeyen bir yerde sergileyebilirsiniz. Cam bir kase uygun olacaktır.

Yağlı Boya İle Taş Boyama

yağlı boya ile taş boyanır mı

Yağlı boya ile taş boyanır mı? Evet, sentetik boya yani yağlı boya ile taşlar boyanabilir. Küçük ebatlı taşları yağlı boya ile boyamak istiyorsanız; yağlı boyanın küçük ambalajının kolay bulunmadığını belirtelim. En kolay bulunan yağlı boya ambalajı 0,75 litrelik yağlı boyalardır.

Fakat yağlı boyalar; büyük ebatlı taşları boyamak için çok uygun boyalardır. Parlak yağlı boya en kolay bulunan türdür ve renk çeşidi oldukça fazladır. Beyaz, siyah, mavi, gri, yeşil, sarı gibi düz renklerde parlak yağlı boya bulabilirsiniz.

Yağlı Boya İle Taş Nasıl Boyanır?

Kıl fırça ile boyayın ve yağlı boyanızı %10 sentetik tiner ile inceltin. İsterseniz yağlı boyadan önce 1 kat sentetik astar da yapabilirsiniz. 24 saat ara ile 2-3 kat taşı boyayın. Ayrıca, yağlı boyalar ile dış mekanda kalan taşları da boyayabilirsiniz. (Yağlı boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Yağlı boya nedir, özellikleri ve çeşitleri nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.”

Sprey Boya İle Taş Boyama Nasıl Yapılır?

spry boya ile taş boyanır mı

Sprey boya ile taş boyanır mı? Evet, sprey boya ile taş dahil, birçok şey boyanabilir. Fakat, tahmin ettiğiniz gibi, ince işçilik yapılamaz. Yani, spreyi sıkıp taşı sadece düz bir renge boyayabilirsiniz.

Sprey boya ile taş boyamada desen veya şekil çıkarmak yerine, taşları rengarenk boyayıp, güzel bir görünüm oluşturabilirsiniz. Taşlar küçük ise, farklı renkte boyadıktan sonra; bir sepetin içinde veya cam bir kavanozun içinde sergileyebilirsiniz.

Sprey boyalar, 170ml., 200ml., 250ml. veya 400 ml. ambalajlarda satılır. Küçük taşları boyamak için, 170-200 ml. arası karışık renkli sprey boyalar yeterli olacaktır.

Büyük çaplı taşları boyayıp, dış mekanda sergilemek istiyorsanız, daha büyük sprey boyalar da alabilirsiniz. Tabi, dış alanda kalacağı için, boya kuruduktan sonra 1, 2 kat vernik yaparsanız daha dayanıklı olacaktır.

Dış Cephe Taş Boyama

dış cephede taş nasıl boyanır

Dış cephe boyaları her ne kadar emici yüzeyle için üretilse de; taşları boyamak için kullanabilirsiniz. Özellikle, dış cephede kalan büyük ebatlı, dekoratif taşları veya taştan duvarları boyamak için dış cephe boyalarını kullanabilirsiniz. (Duvarda delik veya çatlak varsa, linke tıklayarak “Duvar delik kapatma, duvar çatlak tamiri” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, dış cephe boyaları sıva, beton gibi emici yüzeyler için üretilmiştir. Taş üzerine direkt olarak da uygulanabilir. Fakat, 1 kat geçiş astarı yaparsanız, özellikle, dış cephede boyanın çok daya iyi tutmasını sağlayabilirsiniz.

Hobi olarak boyadığınız küçük taşları astarlamak için de; geçiş astarını kullanabilirsiniz. Bu sayede, boya çok daha iyi tutacaktır. (Bu arada geçiş astarının beyaz olduğunu belirtelim.)

Dış Cephe Boyası İle Taş Nasıl Boyanır?

  • Mümkünse, taşları bir bahçe hortumu ile yıkayın ve kurumasını bekleyin.
  • 1 kat geçiş astarı uygulayın.
  • 3-4 saat sonra birinci kat deş cephe boyasını yapın.
  • 3-4 saat sonra ikini kat dış cephe boyasını yapın.

Dış alanda taş boyamak için, işaretleme boyası, çizgi boyası veya beton boyası da kullanabilirsiniz.

Taş boyama ile ilgili soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar