İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Silikon Nasıl Çıkar, Silikon Nasıl Temizlenir?

silikon nasıl temizlenir
silikon nasıl çıkar

Hangi tür ve marka olursa olsun, silikonu temizlemek oldukça zor bir iştir. Silikon ister kurumuş olsun ister hala ıslak, silikonu bulaştığı yüzeyden temizlemek herkes için büyük bir problem olmuştur. Özellikle ele bulaşmış silikonun rahatsız edici hissi ve kokusu herkes için dayanılmazdır. Bu yazımızda elden silikon nasıl çıkar, silikon lekesi nasıl çıkar? anlattık. Ayrıca çeşitli yüzeylerden silikon nasıl temizlenir? detaylı olarak açıkladık.

Silikon Nasıl Çıkar?

Silikon mükemmel bir yalıtım malzemesi ve aynı zamanda yapıştırıcıdır. Bu nedenle, buşalan silikonun kalitesiz olması bile silikonu temizlemeyi kolaylaştırmaz.

Fakat, silikona benzeyen akrilik mastiği bulaştığı yerden çıkarmak daha kolaydır. Öncelikle, bulaşanın silikon mu, mastik mi?anlamaya çalışın. Akrilik mastik ise, oldukça kolay çıkacaktır. Akrilik mastik zaten çok yapışkan bir madde değildir. Mekanik dayanımı yoktur. Yani, biraz ovalama ve çekme ile yerinden kopup çıkacaktır.

Fakat bulaşan silikon ise, çıkarmak için daha fazla uğraşmanız gerekecek demektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, silikon oldukça yapışkan ve rahatsız edici bir yapı kimyasalıdır. Öncelikle silikon neyle çıkar? listeleyelim; ardından çeşitli yüzeylerden silikon nasıl çıkarılır? açıklayalım.

Silikonu Ne Çıkarır?

 • Silikon sökücü.
 • Yüksek ısı.
 • Mekanik yollar.

Yukarıdaki silikon çıkarma yöntemlerini, silikonun bulaştığı yüzeye ve silikonun miktarına göre uygulamalısınız. Doğru yerde doğru yöntem kullanılmazsa, silikonun uygulandığı yüzeyin zarar görmesi muhtemeldir. Şimdi, yukarıdaki silikon temizleme yöntemlerini değerlendirelim. Ardından silikon elden, camdan ve diğer yüzeylerden nasıl çıkarılır? detaylıca anlatalım.

Silikon Sökücü

Silikon sökücüler, silikonu çıkarmak için kullanılan en etkili yöntemdir. Birçok yüzeyden silikonu çıkarmak için işe yaramaktadır. Bu nedenle, fazla çaba sarf etmeden bir silikonu bulaştığı yerden çıkarmak istiyorsanız; size silikon sökücüleri kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Fakat, yine de silikon sökücüleri kullanmaya başlamadan önce, kalın silikon tabakasını kazımanız veya kesmeniz gerekecek. Kalan küçük kalıntıların üzerine silikon sökücü uygulayıp, yumuşamasını bekleyin ve silin.

Yüksek Isı

Silikonlar yüksek ısıda yumuşar. Fakat, silikonu yumuşatacak kadar, yüksek sıcaklık silikonun uygulandığı yüzeye de zarar verecektir. Örneğin: Silikonun küvet kenarındaki silikonun kaba kısımlarını kesip, kalan kalıntılar için yüksek ısı kullanmak akrilik küveti eritebilir, fayansı çatlatabilir. Yine de sıcaklıktan zarar görmeyecek bir yüzey ise, silikonu ısıtmak için; ısı tabancası veya saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Mekanik Yollar

Silikonu çıkarmak için ne yaparsanız yapın, öncelikle silikonu kazıyıp veya kesmeliniz. Silikonu kesmek için en iyi yöntem, maket bıçağı, jilet veya ucu keskin bir bıçaktır. Fakat, özellikle jilet kullanırken oldukça dikkatli olmanızı öneriyoruz. Silikonu kazımak için de özel silikon kazıyıcılarını kullanabilirsiniz. Silikon kazıyıcılar, silikonu büyük oranda bulunduğu yerden sökmek için yeterli oluyor. Silikon kazıyıcıları sanal mağazalardan ve büyük yapı marketlerden bulabilirsiniz.

Silikon Elden Nasıl Çıkar?

elden silikon nasıl çıkar
Silikon elden nasıl çıkar?

Silikon elden nasıl çıkar? Elinize bir miktar silikon bulaştıysa sorun etmeyin. Çünkü, silikon zamanla kendiliğinden çıkacaktır. Sadece, elinizi daha sık ve sıcak su ile yıkayın. Fakat, elinizdeki silikondan çok rahatsız olduysanız, çıkarmanın yollarını aşağıda listeledik.

Ele Yapışan Silikon Nasıl Çıkar?

 • Ele yapışan silikon nasıl çıkar? Silikon her ne kadar su yalıtım malzemesi olsa da; bir yere yeni bulaşmış silikonu yine su zayıflatır. Silikonlar uygulandıktan sonra 24 saat içinde su ile temas ettirilmemesi tavsiye edilir. Bu da silikonun ilk 24 saat içinde suya karşı dayanıksız olduğunu gösteriyor. Kısacası, elinizi gün içinde sıcak su ile yıkarsanız kısa sürede çıkacaktır.
 • Ele yapışan silikonu çıkarmanın ikinci yolu ise aseton. Asetonu elinize bulaşan kısma sürün ve ovalayın.
 • Silikonu elden çıkarmanın diğer yolu ise, alkoldür. Saf alkollü bezi ovalayarak elinizdeki silikon artıklarından kurtulabilirsiniz.

Camdan Silikon Nasıl Çıkar?

Camdan silikon çıkarmanın ilk kuralı eski silikonu kazımak veya kesmektir. Bunu da jilet, maket bıçağı veya keskin bir bıçak ile yapabilirsiniz. Ayrıca, özel silikon kazıyıcılarını kullanabilirsiniz. Camdan eski silikonu çıkarırken, kalın bir eldiven takmak elinize zarar vermeyi önleyecektir. Ayrıca, pencereniz Pimapen (pvc) ise çizmemeye özen gösterin.

Camdaki Silikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Cam kenarlarına eskiden sıklıkla cam macunu kullanılıyordu. Günümüzde ise, silikon hem yapıştırma hem de su yalıtımı için gerek camlarda gerekse banyolarda ilk sıralarda yerini almış durumda. İyi bir silikon ile uygulama yaparsanız, yıllarca camda ömrünü koruyacaktır. Fakat, silikon ne kadar kaliteli olursa olsun; zamanla çatlar ve etkisini kaybeder. Bu nedenle, yeni silikon çekme ihtiyacı doğar.

Camdaki silikon lekesini çıkarmak için öncelikle sivri uçlu bir bıçak ile silikonun fazlasın alın. Kalıntılar için, bulabilirseniz silikon sökücü (silicone remover), bulamazsanız; saf alkol ve aseton kullanabilirsiniz. Yeni silikonu eski silikondan biraz daha kalın çekmek iyi bir tedbir olabilir. Çünkü, silikon üzerine silikon daha zayıf tutuyor. Böylece, silikon cama ve pencere kasasına daha fazla temas edip, daha iyi tutunacaktır.

Silikon Duvardan Nasıl Çıkar?

Bildiğiniz gibi silikon boya tutmuyor. Duvara bulaşan silikonun üzerini boyamak kısa zamanda boyanın çıkmasına neden olur. Bu nedenle, duvara bulaşan silikon kazınmalı veya zımpara yöntemi ile duvardan alınmalıdır.

Silikonu duvardan çıkardıktan sonra, derin bir oyuk kaldıysa; saten alçı ile doldurup kurumasını bekleyin ve 180 numara zımpara ile zımpara yapın.

Silikon Elbiseden Nasıl Çıkar?

Elbiseden silikon lekesi nasıl çıkar, elbiseden silikon nasıl çıkar? Kıyafete veya elbiseye yeni bulaşmış, kurumamış silikonu asla silmeyin.

Kıyafete bulaşan silikonu silmek, silikon lekesinin kumaşın içine işlemesine neden olacaktır. Kumaşın içine işleyen silikonu çıkarmak daha zor olur.

Bıçak benzeri bir alet ile silikonun fazlasını alın. Silikon sertleştikten sonra, üzerine biraz buz koyun. Böylece, kazımak daha kolay olacaktır. Ayrıca, kurumuş silikonu kıyafetten çıkarmak için, sert bir silgi de kullanabilirsiniz.

Ahşaptan Silikon Nasıl Temizlenir?

Silikon ahşaptan nasıl çıkar? Kurumuş silikonu ahşaptan çıkarmak için üzerine buz koyun. Bu sayede daha kolay kazınacaktır. Ayrıca, yine sert bir silgi ile parçalamaya çalışın. Zımpara yapabileceğiniz bir ahşap ise, kalın bir zımpara ile zımpara yaparak, ahşap üzerindeki silikon parçalarını parçalamaya çalışın.

Silikon Nasıl Temizlenir?

silikon nasıl çıkar
Silikon nasıl temizlenir?

Silikonu, evlerde genellikle pencere ile camın birleşim yerinde, tezgah ile duvar arasında, banyolarda duş teknesi ve küvetlerde ve daha bir çok yüzeyde kullanıyoruz.

Tabi her malzemenin olduğu gibi silikonun da bir ömrü var. Ömrünü tamamlamış artık çatlamaya başlamış veya sararmış silikonu uygulandığı yüzeyden çıkarmak isteyebilirsiniz veya herhangi bir yere yanlışlıkla bulaşmış silikonu temizlemeniz gerekebilir.

Silikonu temizlemek, uygulamaktan çok daha zordur. Fakat, zahmetli de olsa, silikonu bulaştığı yerden temizlemek mümkündür.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi silikonu temizlemek için; önce kazımak ve büyük parçalarını kesmek gerekiyor. Ardından arta kalan küçük silikon artıkları için, silikon sökücü, saf alkol ve aseton kullanabilirsiniz.

Silikon Temizleme Yöntemleri

 • Kazımak: Silikon temizlenmeden önce mutlaka kazınmalı veya kesilmelidir. Ardından kalan artıklar için, saf alkol veya aseton kullanabilirsiniz.
 • Silikonu boyamak: Silikon boya tutmayan bir malzemedir. Fakat, silikonu boyamak için Sista’nın özel üretilen Sista Re-New silikon boyama kalemini kullanabilirsiniz. Karamış ve kirlenmiş silikonları kolayca bu kalem ile boyayabilirsiniz.
 • Silikonu temizlemek için kullanabileceğiniz üçüncü yöntem ise; silikonu silmek. Silikon üzerinde yeni yeni oluşmuş küf lekelerini çamaşır suyu ile silebilirsiniz. Fakat, silikonun derinlerine işlemiş küfler için, bu yöntem işe yaramayacaktır. Eğer bu yöntemi denemek istiyorsanız; çamaşır suyunu direkt olarak kullanmayın. 5 birim suya 1 birim çamaşır suyu ilave ederek karıştırın ve temiz bir bez ile silin. (Çamaşır suyu ile silikon temizleme yöntemini kıyafetlerde, kumaşlarla, plastik ve köpük malzemelerde kullanmayın!)

Küflü, Kararan Silikon Nasıl Temizlenir?

Banyo silikonu nasıl temizlenir?

 • Silikon kazıyıcı, maket bıçağı veya ucu sivri bir bıçak ile kararan silikonları kesin.
 • Kalıntılar için silikon sökücü kullanabilirsiniz.
 • Silikon sökücüyü silikonun üzerine uyguladıktan sonra, 2 saat kadar içine işlemesini bekleyin.
 • Yumuşayan silikonu bulaşık süngerinin sert tarafı ile silin.
 • Son olarak, silikon sökücü artıklarını da temizleyin ki; yeni silikonu da etkilemesin.
 • Eski silikonun yerine, iyi bir silikon, küvet kenar çıtası veya sızdırmazlık bandı uygulayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar