Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Pvc Boyama, Pimapen Boyama, Pimapen Boyanır Mı?

pimapen boyanır mı
Pimapen boyanır mı, pvc boya tutar mı?

Pimapen boyanır mı, pvc boya tutar mı? Halk arasında “Pimapen” olarak adlandırılan pvc pencere sistemlerini boyamak için, hangi boyaları kullanabiceğinizi aşağıda anlattık. Ayrıca, evde pimapen boyama tekniklerini, boya bulaşan pvc pencereye yapılması gerekenleri aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Pimapen Boyanır Mı, Pvc Boya Tutar Mı?

Pimapen boyanır mı, pvc boya tutar mı, pvc pencere boyama nasıl yapılır? Pvc pencerenizin rengi duvar renginize uyumsuz olduğundan veya boya sıçradığından boyamak isteyebilirsiniz. Her iki durumda da hem rötuş yapmak için hem de; Pimapen’lerinizi komple boyamak için, size bazı çözüm yolları tavsiyelerimiz olacak.

Pimapen boyanır mı? Evet pvc kapı ve pencerelerinizi boyayabilirsiniz. Pimapen kapı ve pencerelere boya tutar. Fakat, boyama esnasında dikkatli olunmalı; gelişi güzel boyama yapılmamalıdır. Çünkü, plastik ve pvc den yapılmış ürünler, boyayı iyi tutan malzemeler değildir. Boyansa bile, çok uzun süre kalıcı olması mümkün değildir.

Pimapen Neyle Boyanır, Pimapen Hangi Boya İle Boyanır?

pimapen neyle boyanır
Pvc Pencereler Hangi Boya İle Boyanır?

Pvc Pimapen pencelerinizi boyamak için bir çok seçenek mevcut. Öncelikle, özel pvc boyası kullanmanızı öneriyoruz. Eğer pvc için özel üretilmiş boyaları tercih etmek istemiyorsanız ya da bulamıyorsanız; aşağıda pvc boyamak için sırasıyla hangi boyaları kullanabileceğinizi listeledik.

 • Pvc boyası (Pimapen boyası),
 • Sprey boya (Bulabilirseniz plastik için özel sprey boyalar, bulamazsanız genel amaçlı akrilik sprey boya da olur.)
 • İç ve dış cephe boyaları.
 • Genel amaçlı akrilik boyalar.

Yukarıdaki boyaların tümünü pvc boyamak için kullanabilirsiniz. Yukarıda da belirtiğimizi gibi, dayanıklı olmasını istiyorsanız; özel pvc boyası kullanmanızı öneriyoruz. Fakat, listedeki diğer boyalar da iyi bir uygulama ile uzun süre idare edecektir. Şimdi, bu boyalar ile pvc kapı ve pencereler nasıl boyanır? anlatalım.

Pimapen Boyama, Pvc Pencere Boyama

pvc boyama
Pvc boyama

Aşağıda farklı türlerde boyalar ile Pimapen nasıl boyanır, pvc kapı pencere nasıl boyanır? anlattık. Her boya için ayrı ayrı anlattığımız pvc pencere boyama tekniklerini itina ile uygularsanız, dayanıklı olacaktır.

Pvc Boyası İle Pimapen Boyama

Özel pvc boyası pimapen boyamak için en uygun ve en dayanıklı boya olmasına karşın; kolay bulunabilecek bir boya türü değildir. Yapı marketlerde ve boyacılarda bulmak bile zor. Eğer internetten alışveriş yapma alışkanlığınız yoksa; pvc boyasını bulmakta oldukça zorlanacağınızı belirtelim.

Aklınızda pvc boyası, özel pimapen boyası kullanma düşüncesi varsa; bazı markaların isimlerini paylaşalım. Bu sayede bayi sorgulama yapabilir, bayisinden alabilirsiniz. Aşağıdaki boyalar özel pvc boyasıdır:

 • Decotone Su Bazlı Pvc Boyası,
 • Boypen Pvc Boyası “Bianca”,
 • Cubo pvc boyası.

(Boya satın alırken, plastik duvar boyaları ile pvc boyasını birbirine karıştırmayın. Bazı plastik duvar boyalarının üzerinde da plastik boya yazdığı için hata yapmanıza neden olabilir.)

Sprey Boya İle Pvc Pencere Boyama

Özellikle boya bulaşan pvc pencereleriniz boyamak için, sprey boya kullanabilirsiniz. Öncelikle plastik için özel sprey boyaları tercih etmeye çalışın. Bulamazsanız, akrilik veya modifiye akrilik sprey boyaları da pimapen boyamak için kullanabilirsiniz. (Asla selülozik sprey boya kullanmayın.)

Sprey boya ile boyadığınız alan 40-50 santimetreye yayılabilir. Bu nedenle, gazete veya naylon parçalarını kağıt bant ile pencere çevresine bantlayın. Spreyi yakından kullanırsanız akabilir. Sprey boyayı 25-30 santimetre mesafeden sıkın. Katlar arası 20 dakika bekleyin.

Boyamaya başlamadan önce; sprey astar kullanabilirsiniz veya çok ince bir zımpara ile zımpara yapabilirsiniz. Bu sayede, sprey boya pvc’ye çok daha iyi yapışacaktır.

İç ve Dış Cephe Boyası İle Pvc Boyama

Kulağa biraz gerip gelse de; iç ve dış cephe boyaları ile pvc boyabilirsiniz. Fakat, her iç cephe boyası pvc “Pimapen” boyamak için uygun değildir.

Pimapenin evin iç kısımlarındaki tarafını boyamak için; su bazlı silikonlu ipek mat veya yarı mat boyaları kullanın. Bu boyaların temizlenebilme özelliği olduğu için; çok daha dayanıklı ve yapışkandır.

Pvc pencerelerin dış cephede kalan kısımlarını boyamak için de dış cephe boyalarını kullanabilirsiniz. Fakat, iyi bir marka ve birinci kalite tercih etmeye çalışın. Her markanın 1. ve 2. kalite dış cephe boyası var. Detaylı bilgi için; “En iyi dış cephe boyası hangisi?” yazımızı okuyabilirsiniz.

İç ve dış cephe boyaları dayanıklı olmasına karşın; sıva, alçı, alçıpan, beton, gibi emici yüzeyleri boyamak için üretilmiştir. Pvc pencerenin yüzeyi emici olmadığı için; zamanla soyulma olasılığı vardır. Boyanın kısa sürede pvc kapı ve pencereden çıkmasını engellemek için; boyadan birkaç saat önce geçiş astarı veya parlak yüzey astarı kullanabilirsiniz. Bu astarlar boyanın pvc’ye çok daha iyi yapışmasını sağlayacaktır.

Akrilik Boya İle Pimapen Boyama

Akrilik boyalar, hobi işlerinde ve genel boyama işlerinde günümüzde oldukça sık kullanılıyor. Pvc kapı ve pencereleriniz için de akrilik boyaları kullanabilirsiniz. Fakat, genel maksatlı yani “multi surface” olanları pvc için uygun olacaktır.

Genel maksatlı akrilik boyaları direkt olarak pvc pencerelerde ve kapılarda kullanabilirsiniz. Fakat, çok daha iyi tutması için; yine 1 kat parlak yüzey astarı veya geçiş astarı kullanmanızı öneriyoruz.

Bazı genel maksatlı (multi surface) akrilik boyalar: Cadence, Rich, Permolit Permolife, Polisan X1, Dyo Hidrolux v.b. Akrilik boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için “Akrilik boya nedir?” konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Pencereden Boya Nasıl Çıkar?

Penceredeki boya lekesi nasıl çıkar, pvc pencereden boya nasıl çıkar? Pvc pencerelere genellikle iç cephe boyası ve dış cephe boyası bulaşıyor veya damlıyor. Eğer bulaşan boya cam üzerindeyse, çıkarmak oldukça kolay olacaktır. Selülozik tiner veya sentetik tiner ile ıslattığınız bir ile silmeniz yeterlidir. Bulaşan boya, iç cephe plastik boya (silinemeyen su bazlı boya) ise, zorlanmadan çıkarabilirsiniz. Detaylı bilgi için “Plastik Boya Nasıl Çıkar?” yazımızı linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

Fakat pvc pencerenin pvc kısmına yani, kasanıza boya bulaştıysa; selülozik tiner veya boya sökücü kullanmayın. Selülozik tiner pvc’yi soldurur ve büzüştürür, birçok boya sökücü markası ise eritebilir.

Sentetik tiner, pvc pencerelere bulaşan boyaları sökmek için en iyi yoldur. Bir bezi sentetik tiner ile ıslatın ve bastırarak, dairesel hareketlerle silin. Tiner çeşitleri ile leke çıkarmak hakkında detaylı bilgi almak için, linki tıklayıp; “Tiner Boya Çıkarır Mı?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Pvc boyama teknikleri ve pimapen boyama için kullanabileceğiniz boyaları derledik. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Tarihi Taş binamız beyaz renkli pvc pencere mevcut.tarihi özelliğinden ahşap renge boyamak istiyorum en iyi sonucu hangi boya ile alabilirim,markada verebilirmisiniz.tşk

  • Evet Şule Hanım, kendinden vernikli su bazlı akrilik boyaları kullanabilirsiniz. Her 1-2 yılda bir kontrol edin.

 2. Banyomda duş alınan yer buzlu camlı pimapen ile bölmeli.. banyoma uyması açısından beyaz pimapen’imi siyaha boyamak istiyorum.. duş alındıkça su da deyeceğinden hangi boyayı önerirsiniz? yada ne gibi tavsiyeleriniz olur?

  • Çiğdem Hanım,
   Genel maksatlı akrilik boyalar ile boyayın. Ardından 2 kat su bazlı akrilik vernik yapın sudan etkilenmez. Her sene birkaç 1-2 verniği kontrol edin.
   Eğer zamanla vernikte deformasyonlar oluşursa yenileyin. Örnek boyalar Cadence multisurface, Rich multisurface, Permolit Multisurface, Dyo hobilux, Selfy v.b.
   Boyaların ve verniğin katları arasında bir gün bekleyin.

  • Erkan Kalır,
   Pimapen boyama veya plastik boyama yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz. Genel maksatlı akrilik boyalar ile boyayabilirsiniz.
   İyi günler.

 3. Evimize gri renkte winsa penceresi taktırdık.. fakat daha sonra dış cephe Mantolama ve Çelik macun denilen işlem yapıldı.. kenarlara beyaz renkte macun ve boya bulaştı çokça.. bu macunu nasıl çıkartabiliriz.. çok sert olduğundan çıkmıyor ve kazıyınca pimapene zarar veriyoruz.. en mantıklısı üstünü tekrar boyamak mıdır? En azından beyaz kısımları boyamak çözüm olur mu? Yama yama mı durur acaba..?

  • Onur Bey,
   Öncelikle macun kalın ise plastik spatula benzeri çizmeyecek bir şey ile kalın macunu almaya çalışın. Plastik tokmak benzeri bir şey ile vurun çatlatmaya çalışın.
   Çok kalın ise, kabuk gibi çıkacaktır. Macun, sıva benzeri malzemeler çimento hammaddeli olduğu için, çimento artığı temizleyici kullanılıyor. Fakat, pvc pencereye zarar verebilir. Boya için de boya sökücü veya selülozik tiner kullanmayın. Zarar verme olasılığı yüksektir. Sentetik tiner deneyin ama sadece küçük lekeler için etkili olacağını sanıyorum. Bunlar işe yaramıyorsa, çok ince bir zımpara ile zımpara yapıp, boyayabilirsiniz. Doğru rengi bulursanız, boyanan kısımlar çok belli olmaz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar