Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Mat Boya Mı Parlak Boya Mı?

parlak boya mı mat boya mı
Mat boya mı, parlak boya mı?

İç cephe boyası parlaklık seçimi ve diğer özellikleri bir çok kişi için kafa karıştırıcı olmuştur. Duvar boyalarının silinme özellikleri, parlaklık durumu, silikonlu ve silikonsuz olması aslında birbiriyle bağlantılıdır. İç cephe boyası seçimi yapmadan önce, mat boya mı parlak boya mı? almaya karar veremediyseniz, sizin için bazı tavsiyelerimiz olacak. Ayrıca, dış cephe boyası parlak mı mat mı olmalı, kapı boyası mat mı parlak mı olmalı? açıkladık.

Mat Boya Mı Parlak Boya Mı?

mat boya mı parlak boya mı
Mat boya mı parlak boya mı?

Duvar boyası, metal boyası veya kapı boyası mat mı parlak mı? seçimini yapmadan önce mat, yarı mat, ipek mat gibi kavramları ve parlaklık derecelerini bilmenizde fayda var.

Mat duvar boyaları, ışığı yansıtmaz, donuk durur. Silinebilme özelliği genellikle hiç yoktur veya azdır. Boya üretici firmalar nadir olarak tam mat silinebilir boya üretirler.

Yarı mat ve ipek mat duvar boyaları silinebilir özellikledir. İpek mat ve yarı mat boyalar, duvarda hafif canlı bir görünüm oluşturur. Yeri gelmişken, şu bilgiyi de verelim: Duvar boyaları parlak üretilmez.

Şimdi, iç cephe, dış cephe, metal ve kapı boyalarında mat mı parlak mı daha iyi? açıklayalım. Bu sayede, satın alacağınız boyalarda doğru parlaklık seçimi yapabilirsiniz.

İç Cephe Boyası Mat Mı Parlak Mı Almalısınız?

ic cephe boyası parlak mı mat mı
İç cephe boyası mat mı parlak mı olmalı?

Duvar boyası mat mı parlak mı olmalı? Yukarıda belirttiğimizi gibi parlak iç cephe boyası yok. En parlak iç cephe boyaları yarı mat ve ipek mat iç cephe boyalardır. Bu nedenle, parlak boya tanımını iç cephede yarı mat ve ipek mat için kullanıyoruz. İç cephe boyalarının parlaklığını seçerken iki önemli kriteri değerlendirmeniz gerekiyor. Birincisi, duvarın yüzeyine göre seçim. İkincisi ise, duvar silme alışkanlığınız olup olmadığı. Şimdi bunları daha detaylı açıklayalım.

1) Duvar Yüzeyine Göre Parlaklık Seçimi

Boyamak istediğiniz duvar pürüzlü mü, alçısız mı? O halde, mat boyalar tam size göre. Mat boyalar, düzgün olmayan, alçısı olmayan, alçısı düzgün çekilmemiş veya sıvalı yüzeylere en uygun boyalardır. Neden mi? Çünkü, yarı mat ve ipek mat boyalar, duvardaki hataları gösterir. Mat boyalar ise, genellikle hata belli etmez.

Eğer duvarınız düzgün değilse, ipek mat ve yarı mat duvar boyaları bu eğriliği ortaya çıkaracaktır. Ayrıca, uygulama hatalarını belli edecektir. Yani, boyamayı iyi bir usta yapmıyorsa, bozuk duvarlarda, ipek mat ve yarı mat boyalarda duvarda rulo izi kalabilir.

2) Silinme Özelliğine Göre Parlaklık Seçimi

İç cephe boyalarında en iyi silinebilir boyalar yarı mat ve ipek mat boyalardır. (Tabi bunların da kendi içinde kalite farklılıkları var.) Dolayısıyla, duvar temizliği yapıyorsanız, bu boyaları tercih etmelisiniz. Mat boyalar ise, en düşük temizlenebilir boyalardır veya silinme özelliği hiç yoktur. Fakat, nadir de olsa bazı boya üretici firmalar tam mat silinebilir boya üretmişlerdir.

Dış Cephe Boyası Mat Mı Parlak Mı Olmalı?

İç cephe boyalarında olduğu gibi dış cephe boyalarında da parlak boya üretimi yoktur. Zaten pürüzlü olan dış cephe yüzeyi, parlak boya ile boyanırsa, rulo izi kalma riski oldukça fazla olacaktır. Bu nedenle, dış cephe boyaları genellikle mat ve yarı mat üretilir. Mat ve yarı mat arasında kaliteyi belirleyici bir kriter yoktur.

Metal Boyasında Mat Mı Parlak Mı?

İç cephe ve dış cephe boyalarında olduğu gibi metal boyalarında da parlak boyalar, fırça ve rulo izi göstermeye meyilli boyalardır. Buna rağmen, metal boyalarında sıklıkla parlak boya tercih edilir.

Metaller genellikle yağlı boyalar (sentetik boyalar) ile boyanır ve en çok satılan yağlı boyalar, parlak yağlı boyalardır. Fakat, mat yağlı boyalar ve mat selülozik boyalar daha modern, dekoratif bir görünümdedir. Tercihi size bırakıyoruz. Fakat, oval veya yuvarlak metalleriniz fazla ise, parlak boyaların fırça izi bırakabileceğini unutmayın. (Metal boyama ve ferforje boyama hakkında daha fazla bilgi almak içini linke tıklayarak, “Metal boyama, ferforje boyama, demir boyama” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kapı Boyası Mat Mı Parlak Mı Olmalı?

Kapı boyasının parlaklık seçiminde tamamen zevkinize göre tercih yapabilirsiniz. Kapınızda parlak, kaygan bir görünüm istiyorsanız, parlak boya kullanın. Daha dekoratif, modern bir görünüm istiyorsanız, yarı mat veya mat boya kullanın. Bu arada en çok tercih edilen kapı boyalarının yar mat olduğunuz belirtelim. Panel kapı üreticileri de en çok yarı mat kapı üretiyor.

Kapı boyanızın mat mı parlak mı? olmasına karar verirken, diğer eşya ve mobilyalarınızın parlaklığını da göz önüne alabilirsiniz. Masanız, koltuklarınız veya sehpanız parlak ise, uyumlu olması açısından, parlak bir kapı boyası daha iyi bir seçim olacaktır. Kapı boyama hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Panel kapı boyama” yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Şu etiketler ile benzer yazılara devam et
  • Boyama

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar