Panel Kapı Boyama, Panel Kapı Nasıl Boyanır?

panel kapı boyama teknikleri
Panel kapı boyama

Orjinal amerikan panel kapı boyama işlemi, kendi özel boyasıyla, fabrikada püskürtme yöntemiyle boyanır. Bu boyalar, su bazlı, sentetik veya selülozik olabilir. Fakat, siz de evinizdeki panel kapıları boyayabilirsiniz. Bu boyalar da orjinal boyası gibi, panel kapının kapının doğal görünümünü korur, üzerindeki çizgi ve damarlarına zarar vermez. Kapı üzerinde yarı-mat bir görünüm oluşturur. Artık, piyasada birçok firma, farklı cinste panel kapı boyası üretiyor. Panel kapı boyalarının piyasada su bazlı, sentetik ve selülozik türlerini bulabilirsiniz. Aşağıda farklı cinsteki boyalarla panel kapı boyama tekniklerini ve panel kapı nasıl boyanır? anlattık. Panel kapı boyası seçimi yaparken ve panel kapılarınızı boyarken size yardımcı olacağını umuyoruz.

Panel Kapı Boyama Teknikleri

Yukarıda anlattığımız gibi, panel kapı boyalarının su bazlı, sentetik ve selülozik türlerini bulmanız mümkün. Her boyanın kendine özgü avantajları ve dezavantajları var.

panel kapı nasıl boyanır
Panel kapı boyama teknikleri

Selülozik panel kapı boyası, sentetik panel kapı boyası ve su bazlı panel kapı boyası ile panel kapı boyama tekniklerini aşağıda detaylı bir şekilde anlattık. Böylece, bu boyaların aralarındaki farkı öğrenerek, panel kapı boyası satın alırken, sizin için en uygun seçimi yapabilirsiniz. Şimdi, bu boyalar ile panel kapı nasıl boyanır? anlatalım.

Su Bazlı Panel Kapı Boyası İle Panel Kapı Boyama

panel kapılar nasıl boyanır
Su bazlı panel kapı boyası uygulaması

Su bazlı panel kapı boyası, koku yapmadığından ve hızlı kuruduğundan en çok tercih edilen panel kapı boyasıdır.

Kapının gövdesi için kısa ipli parmak rulo kullanın. (Yağlı boya rulosu veya kadife rulo olabilir.), Panel kapı kasalarını boyamak için de; 3-4 numara su bazlı kestirme fırçası kullanabilirsiniz.

Panel kapı boyasının eski rengi açık renk ise; 2 kat boyamak yeterli olur. Panel kapı boyasının eski rengi koyu renk ise; 3 kat boyamak gerekir.

Su bazlı astarını bulamazsanız kendisini astar olarak kullanabilirsiniz. Yani, koyu renklerde 3 kat uygulama yapabilirsiniz. Eğer katlar arası 5-6 saat beklerseniz; alttaki koyu rengi daha rahat kapatabilirsiniz.

Panel Kapı Boyasına Su Katılır Mı?

Su bazlı panel kapı boyasına su katılabilir. Piyasada satılan su bazlı panel kapı boyaları kullanıma hazır olarak satılır. Fakat, istenirse %5-%10 arasında su ilave edilebilir.

Su katma oranı zaten boyanın ambalajının arkasında belirtilmiştir. Genel olarak ilk kat sulandırılabilir. Fakat, biz kullanıma hazır olarak satılan panel kapı boyalarına su katılmasını önermiyoruz.

Sentetik Panel Kapı Boyası İle Panel Kapı Nasıl Boyanır?

panel kapılar nasıl boyanır
Sentetik panel kapı boyası uygulaması

Sentetik panel kapı boyası, su bazlı panel kapı boyasına göre daha kapatıcıdır. Fakat, boyarken katlar arasında, 1 gün beklemek gerekir. Boyanın kokusunun kaybolması birkaç günü bulabilir.

Sentetik panel kapı boyası çok dayanıklı bir boyadır. Fakat, beyaz renk su bazlı panel kapılarına göre daha çabuk sararır.

Panel kapının gövdesini boyamak için, kısa ipli parmak rulo (yağlı boya rulosu veya kadife rulo) kullanılabilir. Duvara yakın, kasa kenarları için de 3 veya 4 numara yağlı boya fırçası kullanabilirsiniz.

Panel Kapı Yağlı Boya İle Boyanır Mı?

Panel kapı yağlı boya ile boyanır mı? Evet panel kapılar yağlı boya ile boyanabilir. Yağlı boyalar neredeyse tüm yüzeylere çok kuvvetli tutan boyalardır. Bu nedenle yağlı boyayı panel kapı boyamak için de kullanabilirsiniz.

Fakat piyasada en çok bulunan yağlı boyaların parlak olduğunu unutmayın. Panel kapılarınızı parlak bir yağlı boya ile boyamak istiyorsanız parlak yağlı boya kullanabilirsiniz. Ayrıca, mat ve yarı mat yağlı boyalarla da panel kapılar boyanabilir. Yarı-mat yağlı boyalar sentetik panel kapı boyalarına görünüm olarak da çok yakındır. Yarı mat yağlı boyalar en çok duvarda kullanılır.

Selülozik Panel Kapı Boyası İle Panel Kapı Nasıl Boyanır?

selülozik panel kapı boyası
Selülozik panel kapı boyası uygulaması

Selülozik panel kapı boyası, sanayi tipi olduğundan, çok hızlı kurur. Selülozik boyanın kokusu insan sağlığına çok daha zararlı olduğu için; kapı sökülüp, dış mekanda boyanmalıdır.

Selülozik panel kapı boyası ile panel kapı nasıl boyanır? Selülozik boyalarla panel kapı boyanırken; fırça-rulo yerine boya tabancası kullanılır. Boya tabancası seçimi yapılırken; selülozik boyaları püskürtebilen boya tabancaları tercih edilmelidir. Boyanın katlar arasında yarım saat beklemek yeterlidir.

Panel Kapı Boyama Yaparken, Dikkat Edilmesi Gerekenler!

 • Başka bir boya ile panel kapıları boyamak, kapının doğal görünümüne zarar verebilir, desen ve damarlarının kapanmasına neden olabilir ve parlaklık derecesini değiştirebilir.
 • Çok koyu renkli panel kapınızın rengini açık bir renge çevirmek çok zahmetli olabilir. Koyu renk panel kapının rengi kapatılana kadar 3-4 kat boya uygulaması gerekebilir. Boyanın iyi kapatması için katları arasında bekleme süresine dikkat edilmelidir.
 • Nadir de olsa; bazı panel kapılar üzerinde, ince bir bir vinil kaplama bulunur. Bu kapıların boyanması mümkün değildir.
 • Bazı panel kapı boyalarına örnek vermek gerekirse : Polisan X1 (su bazlı), Dyo Massiveline (su bazlı), Marshall (su bazlı), Permolit Permolife (su bazlı ve sentetik)

Panel Kapı Boyası İle Mobilya Boyanır Mı?

Panel kapı boyası ile mobilya boyanır mı, panel kapı boyası ile mutfak dolabı boyanır mı? Genel olarak panel kapı boyası ile tüm ahşap malzemeler boyanabilir. Panel kapı boyaları ahşap boyamak için üretilmiştir. Dolayısıyla, panel kapı boyası ile mobilya boyanabilir.

Fakat, panel kapı boyası ile mutfak dolabı boyamak ve mobilya boyamak için gerekli ön hazırlığın çok iyi yapılması gerekiyor. Özellikle parlak ve kaygan bir yüzeyi varsa, zımpara hatta, astar uygulamadan boyama yapmayın.

Mutfak dolabınız, lake gibi çok parlak ve kaygan bir yüzeye sahip değilse, astar veya zımpara yapmadan da boyayabilirsiniz. Fakat, boyadıktan sonra mutlaka üzerine su bazlı bir vernik uygulayın. Su bazlı vernik, boyanın çizilmesini engeller, temizliği daha rahat olur. Daha detaylı bilgi almak için, mutfak dolabı boyama yazımızı okuyabilirsiniz.

(Yukarıda anlattığımız panel kapı boyama teknikleri tavsiye amaçlıdır. Meydana gelebilecek, herhangi bir kaza ve hasardan sitemiz sorumlu değildir.)

Önceki SayfadaDeri Yapıştırma, Deri Nasıl Yapıştırılır?
Sonraki SayfadaDuvar Neden Kabarır, Boya Neden Kabarır?

44 Yorum

 1. taha. meraba kolay gelsin benim evin kapıları amerikan kapı ve koyu renkli bunları beyaza boyamak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim kendim bayamak istiyorum

 2. Özel panel kapı boyası ile boyamanız lazım. Koyu renkten açık renge çevirmek istediğinizden birkaç kat uygulamanız gerekecek. İyi örtmesi için katlar arasında kuruma süresine dikkat edin. (İhtiyacınız olan: 2,5 lt panel kapı boyası ile başlayın, yetmezse takviye yaparsınız. 1 kısa tüylü rulo, 2 parmak fırça)

 3. Erhan Tosun
  iyi günler.yeni evimin beyaz panel kapılarını kirliliğinden dolayı yine beyaza boyatmak istiyorum.su bazlı boya ile boyanabildiğini belirttiniz.yanlış bir seçim yapmamak için önerebileceğiniz bir marka varmı acaba?teşekkürler

 4. amerkan kapı ölçüsü nasıl alınır içten içemi alıyoruz yoksa pervaslarıda içine alacak sekılde ölçüyoruz

 5. Her kapının ayrı ayrı kanadının yükseklik ve genişliğini ve kasanın kalınlığını (15-20 cm arası) ölçüyoruz.

 6. iyi günler benim kapılarım beyaz amerikan kapı cilası güzel olmadığından kiri emiyor temizlemeside çok zor oluyor temizlesende anlaşılmıyor silerken bez kaymıyor bende yağlı boya ile boyayacaktım sizin önerilerinizi okudum bende sizin tavsiyelerinize göre boyamaya karar verdim benim sorum şu boyayınca kayganlığı ve parlaklığı elde edebilirmiyim

 7. Panel kapı boyası çok parlak değildir. Yarı mat olur. Parlaklık ve kayganlık istiyorsanız su bazlı parlak boya ile boyayabilirsiz. Örneğin x1 su bazlı parlak boya.

 8. merhabalar..
  evimde ki kapılar amerikan panel kapı ve temizliği beni hiç memnun etmiyor maalesef.:(
  birinci sorun yüzeyde inanılmaz bir pürüz var ve resmen temizlik bezimden parçacıkları kalıyor bu pürüzlerde.
  ikinci sorun,kapı ve pervazlar arasında çok bariz bir renk farkı var.mesela,kapı krem rengi,pervazlar sarımtrak.:(
  buna bir çözüm araken buldum sayfanızı.
  bana nasıl yardımcı olabilirsiniz??
  boyatmak istiyorum kapılarımı. temizlerken keyif alacağım bir kapı haline nasıl dönüştürebilirim bu kapıları???
  kolaylıklar dilerim…

  ayşe

 9. Ayşe Hn.
  Ince bir zımpara ile kapıları zımparalayın, panel kapı boyası ıle 2 kat boyayın.

 10. Merhaba, ben Volkan
  Evimde müteaahit takması açık renk amerikan panel kapılar var. Ben bunları iyice zımparaladım ve boyaları tamamen cıkardım. Tekrar boyamak için astar atmam gerekirmi? Astar atmadan iki kat boya yapsam yeterli olurmu?

 11. Volkan,
  Astara gerek yok. Üzerindeki tozu nemli bir bezle sildikten sonra 2-3 kat boya. Katlar arası kuruma süresine dikkat et.
  Kolay gelsin.

 12. Kiraya cikacagim evin kapilari krem rengi ama pervazlari koyu kizil ben sadece pervazlari siyaha boyamak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim?

 13. Selen Hn.
  Evde panel kapı var ise siyah renk panel kapı boyası çok zor bulursunuz. Sentetik boya (yağlı boya) ile boyanabilir.

 14. Merhaba Evimde American Panel Kapı var rengi koyu ceviz ben bunun rengini açmak istiyorum astar atıp boya sürmem doğru bir yöntem olurmu..

 15. Terscalım,
  Astar atmaya gerek yok. Yapmak istediğiniz rengi katlar arası kuruma süresine uyarak 2-3 kat uygulayın yeter. Zaten ilk kat astar yerine geçer. Bir de astar atarsanız desenler kaybolmaya başlayacaktır.

 16. Merhaba ben yeni amerikan kapi yaptirdim.ancak rengi istedigim gibi olmadi.acik degisik bi kahverengi oldu.camlarini taktirmadan boyamak istiyorum.daha koyu bir renk icin astar atmama gerek varmi? Amerikan kapi bouasi woodart serisinden alip iki kat boya rulo ile atilsa renk degisimi guzel olurmu..ne onerirsiniz

 17. merhaba,
  amerikan kapılarımı boyamak istiyorum.fakat kapılarım patineli eskitme boyalı.rengini beyaz olarak değiştirmek istiyorum.kapılardan bitanesini dyonun pinosan vernikli ahşah koruyucu ile boyadım.su bazlı boya ile boyamak istiyorum.boya öncesi kapılara bi işlem uygulamalımıyım.(cila vurmuştum).bide kapıların hafif darbeli yerlerini nasıl düzeltebilirim.kendim yapıcam.acil cevap yazarsanız

 18. (yorumlara isim yazalım.)Vernikli ahşap koruyucuyu hafifçe zımparalayın. Darbeli yerleri su bazlı ahşap macunları ile düzeltebilirsiniz. Boyamak için de Polisan'ın x1 su bazlı parlak veya yarı mat boyası ile boyayabilirsiniz.

 19. Merhaba,
  Yaklaşık 7 yıl önce evin tamamına taktirdiğimiz kapılardan sadece banyodakinin alt kısmı nemden dolayı dökülüyor, ben de ahşap dolgu ile sürekli rötüşlüyorum, kalıcı çözüm için ne ile boyamalıyım.
  Nazan Topucu

 20. Nazan Hn.
  Deforme olan yerleri son defa macun ile düzeltin, üzerine şeffaf yapışkanlı desenli veya düz vinil kaplama yapın. (Örneğin: dc fix)
  Kolay gelsin.

 21. aslı benim amerikan kapılarım var rengi koyu kahve evimi çok karanlık yapıyor 2. katta oturuyorum evimin daha aydınlık olması için rengini değiştirme4k krem yapmak istiyorum dün boyacı gelmiş değiştiririm bir kat astar atarım sonrada bir kat boyarım değişir demiş doğru bir işlem mi yapıyor birde yağlı boya ile boyayacakmış her halde nasıl bir sonuş elde ederim endişeliyim yardım lütfen

 22. Aslı Hn.
  Panel kapıyı kahverengiden beyaza çevirmek kolay, astara falan gerek yok 2 kat panel kapı boyası uygulanması gerekiyor. Panel kapı boyası bulamazsanız yağlı boya da olur fakat çok parlak durur.

 23. merhabalar taşınacağım evin amerikan kapılarımı boyamatmak istiyorum ama en kullanışlı olan hangi boyadır bilgi alabilir miyim.krık beyaz rengi beyaz renge çevirmek istiyorum
  kendi evim olduğu için kullanışlı bir boya istiyorum
  boyacıya gittiğimde hangi marka ve ne demem gerekmekte

 24. (Yorumlara isim yazalım.)
  * Selülozik panel kapı boyası hızlı kurur başta biraz koku yapar.
  * Su bazlı panel kapı boyası koku yapmaz ama yüksek örücü değildir.
  * Sentetik panel kapı boyası birkaç gün kokar ama yüksek örtücüdür.
  Kara sizin. (Polisan, Dyo, Marshall su bazlı üretiyor, Permolit sentetik üretiyor, birini seçin.)

 25. Merhaba evimin duvarlarini ve kapolarini beyaza boyatacagim.duvarlarimin suanki rengi marsalin deniz kabugu.filli boyada alpina silan beyazlA boyanirsa badana gibi dururmu?badana gibi durmayacak beyaz boya onerebilirmisiniz

 26. Merhaba
  Adım fatih
  amerikan panel kapıyı takan usta , pervaz kenarlarına ve kasanın muhtelif yerlerine silikon sürdü ancak silikona inşaat tozu bulaşmış dolayısıyla kirlenmiş bu silikonu çıkarıp (zımpara kullanarak) kapıyı yeniden boyamak istiyorum nasıl bir yöntem izlemeliyim acil yardım…

 27. kolay gelsin kapilari tadilat yaptirip sentetik beyaz kubilay marka bi boya ile boyadilar ama boya cok iyi olmadi alti kahverengi idi kapanan yerler falan cok cabuk kalkiyor. bu kapilari tekrar bi daha boyasam yine ayni olurmu boya cok cabuk kalkiyor astar fal. yapmadilar kanatlari sokup goturup boyadilar pervazlar oldugu yerde elle boyandi ama dedigim gibi cok cabuk ciziliyo ve kalkiyo. zamanla duzelirmi yoksa astar atip tekrar boyamak mi lazim

  • Murat Bey,
   2-3 hafta bekleyin. Aynı sorun devam ederse. Hafifçe zımpara yapıp, astar ve boyayı yenileyin. Astar ve boyanın katları arasında en az 24 saat bekleyin.

 28. Merhabalar ben gitcegim evin kapılarını boyamak istiyorum koyu kahve rengi ayrıca vernikli parlak . Beyaza boyamak istiyorum . Hangi işlemleri yapmalıyım ve hangi boyayı almalıyım kapatirmi sizce .

  • Merhaba Elif Hanım,
   Kapıyı hafifçe zımpara yapıp, su bazlı veya sentetik panel kapı boyası ile boyayabilirsiniz. Koyu renk ise 3 kat, değilse 2 kat boyamak yeterli olur.

 29. Ali
  Merhabalar, bizim evin kapıları koyu kahverengi, ben ince zımpara yapıp, kalorifer petek boyası ile boyasam olur mu? Petek boyaları daha mı bir parlaklık verir? Yada koruyucu özellikli boyamı kullanmalıyım?
  Çok teşekkür ediyorum şimdiden.

  • Ali Bey,
   Petek boyası ile de boyanabilir. Fakat, daha maliyetli olabilir.Su bazlı kokusuz genel maksatlı boyalar ile boyayabilirsiniz. (Bazı su bazlı genel maksatlı boyalar: Polisan X1 Parlak, Permolit Permolife Parlak, Dyo Hidrolux, Kale Supar) Ayrıca, parlak yağlı boya ile de boyanabilir. Yağlı boyalar, koku yapar geç kurur. Kapınız panel kapı ise, her iki boya için de zımparaya gerek yok. Vernikli kapı ise, verniğin parlaklığını zımpara ile hafifçe alın.

 30. Merhaba benim evimin kapıları eski tip üstü cam bölmeli ve açık gri renginde. Ben koyu renk yapmak istiyorum. Nasıl bir işlem uygulamaliyim?

 31. Merhabalar, benim evin panel kapıları kahverengi sentetik boyalı. Koku yapmaması için aynı renk su bazlı boya ile boyamak istiyorum. Hangi marka boya kullanmalıyım ve boyarken nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Merhaba Sedat Bey,
   1 kat parlak yüzey astarı veya geçiş astarı uygulayın. Astar iyice kuruduktan sonra, Permolit Permolife, Dyo Hidrolux, Polisan X1 gibi su bazlı boyalar ile boyayabilirsiniz.

 32. 1-Su bazli panel boya ile ham mdf mobilya, kompresorlu boya tabancasi ile boyanabilirmi?
  2- Ham mdf icin astara gerek varmidir? Tesekkur ederim.

  • Osman Liman,
   1) Su bazlı panel kapı boyasının rulo ile yapılması tavsiye edilir ama boya tabancası ile de yapılabilir. Boyayı %5-%10 sulandırarak uygulayın.
   2) Ham MDF için astar şart değil. Fakat, boyanın daha iyi tutması ve ham MDF nin boyayı emmesini engellemek için kullanabilirsiniz.

 33. Merhaba.ben ferhat.yeni bir eve tasinacagim kapilar amerikan kapi.yorumlari okudum su bazlı kokusuz oldugu icin bana daha mantikli geldi.fakat onceki boyasi su bazli ile mi boyandi onu bilmiyorum.sellozik veya sentetik ile boyanmissa ben uzerine su bazli vurabilirmiyim kabarma olurmu.tesekkur ederim şimdiden.iyi günler.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz