Panel Kapı Boyama, Panel Kapı Boyama Teknikleri

panel kapı boyama
Panel kapı boyama

Amerikan panel kapı boyama işlemi, kendi özel boyasıyla, fabrikada püskürtme yöntemiyle boyanır. Bu boyalar su bazlı, sentetik veya selülozik olabilir.

Panel kapının özel boyası, kapının doğal görünümünü korur, üzerindeki çizgi ve damarlarına zarar vermez. Kapı üzerinde yarı-mat bir görünüm oluşturur.

Artık, piyasada birçok firma, farklı cinste panel kapı boyası üretiyor. Panel kapı boyalarının su bazlı, sentetik ve selülozik türlerini bulabilirsiniz.

Aşağıda farklı cinsteki boyalarla panel kapı boyama teknikleri anlattık. Panel kapı boyası seçimi yaparken, size yardımcı olacağına umuyoruz.

Panel Kapı Boyama Teknikleri

panel kapılar nasıl boyanır
Panel kapı boyama teknikleri

Yukarıda anlattığımız gibi panel kapı boyalarının su bazlı, sentetik ve selülozik türlerini bulmanız mümkün.

Her boyanın kendine özgü avantajları ve dezavantajları var. Aşağıda, su bazlı panel kapı boyası, sentetik panel kapı boyası ve selülozik panel kapı boyasının özelliklerini ve uygulanışını ayrı-ayrı anlattık.

Panel kapı boyası satın almadan önce size faydalı olacağına inanıyoruz.

Su Bazlı Panel Kapı Boyası İle Panel Kapı Boyama

Su bazlı panel kapı boyası uygulama

Su bazlı panel kapı boyası, koku yapmadığından ve hızlı kuruduğundan en çok tercih edilen panel kapı boyasıdır.

Kapının gövdesi için kısa ipli parmak rulo kullanın. (Yağlı boya rulosu veya kadife rulo olabilir.), Panel kapı kasalarını boyamak için de; 3-4 numara su bazlı kestirme fırçası kullanabilirsiniz.

Panel kapı boyasının eski rengi açık renk ise; 2 kat boyamak yeterli olur. Panel kapı boyasının eski rengi koyu renk ise; 3 kat boyamak gerekir.

Su bazlı astarını bulamazsanız kendisini astar olarak kullanın. Eğer katlar arası 5-6 saat beklerseniz alttaki koyu rengi kapatacaktır.

Sentetik Panel Kapı Boyası İle Panel Kapı Nasıl Boyanır?

Sentetik panel kapı boyası uygulama

Sentetik panel kapı boyası, su bazlı panel kapı boyasına göre daha kapatıcıdır. Fakat boyarken katlar arasında 1 gün beklemek gerekir. Boyanın kokusunun kaybolması birkaç günü bulabilir.

Sentetik panel kapı boyası çok dayanıklı bir boyadır. Fakat beyaz renk su bazlı panel kapılarına göre daha çabuk sararır.

Panel kapının gövdesini boyamak için, kısa ipli parmak rulo (yağlı boya rulosu veya kadife rulo) kullanılabilir. Duvara yakın, kasa kenarları için de 3 veya 4 numara yağlı boya fırçası kullanabilirsiniz.

Selülozik Panel Kapı Boyası İle Panel Kapı Nasıl Boyanır?

selülozik panel kapı boyası
Selülozik panel kapı boyası uygulama

Selülozik panel kapı boyası, sanayi tipi olduğundan, çok hızlı kurur. Selülozik boyanın kokusu insan sağlığına çok daha zararlı olduğu için; kapı sökülüp, dış mekanda boyanmalıdır.

Selülozik boyalarla panel kapı boyanırken; fırça-rulo yerine boya tabancası tercih kullanılır. Boya tabancası seçimi yapılırken; selülozik boyaları püskürtebilen boya tabancaları tercih edilmelidir. Boyanın katlar arasında yarım saat beklemek yeterlidir.

Panel Kapı Boyama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Başka bir boya ile panel kapıları boyamak, kapının doğal görünümüne zarar verebilir, desen ve damarlarının kapanmasına neden olabilir ve parlaklık derecesini değiştirebilir.
 • Çok koyu renkli panel kapınızın rengini açık bir renge çevirmek çok zahmetli olabilir. Koyu renk panel kapının rengi kapatılana kadar 3-4 kat boya uygulaması gerekebilir. Boyanın iyi kapatması için katları arasında bekleme süresine dikkat edilmelidir.
 • Nadir de olsa; bazı panel kapılar üzerinde, ince bir bir vinil kaplama bulunur. Bu kapıların boyanması mümkün değildir.
 • Bazı panel kapı boyalarına örnek vermek gerekirse : Polisan X1 (su bazlı), Dyo Massiveline (su bazlı), Marshall (su bazlı), Permolit Permolife (su bazlı ve sentetik)

Yukarıda anlattığımız panel kapı boyama teknikleri tavsiye amaçlıdır. Meydana gelebilecek, herhangi bir kaza ve hasardan sitemiz sorumlu değildir.

30 Yorum

 1. taha. meraba kolay gelsin benim evin kapıları amerikan kapı ve koyu renkli bunları beyaza boyamak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim kendim bayamak istiyorum

 2. Özel panel kapı boyası ile boyamanız lazım. Koyu renkten açık renge çevirmek istediğinizden birkaç kat uygulamanız gerekecek. İyi örtmesi için katlar arasında kuruma süresine dikkat edin. (İhtiyacınız olan: 2,5 lt panel kapı boyası ile başlayın, yetmezse takviye yaparsınız. 1 kısa tüylü rulo, 2 parmak fırça)

 3. Erhan Tosun
  iyi günler.yeni evimin beyaz panel kapılarını kirliliğinden dolayı yine beyaza boyatmak istiyorum.su bazlı boya ile boyanabildiğini belirttiniz.yanlış bir seçim yapmamak için önerebileceğiniz bir marka varmı acaba?teşekkürler

 4. amerkan kapı ölçüsü nasıl alınır içten içemi alıyoruz yoksa pervaslarıda içine alacak sekılde ölçüyoruz

 5. Her kapının ayrı ayrı kanadının yükseklik ve genişliğini ve kasanın kalınlığını (15-20 cm arası) ölçüyoruz.

 6. iyi günler benim kapılarım beyaz amerikan kapı cilası güzel olmadığından kiri emiyor temizlemeside çok zor oluyor temizlesende anlaşılmıyor silerken bez kaymıyor bende yağlı boya ile boyayacaktım sizin önerilerinizi okudum bende sizin tavsiyelerinize göre boyamaya karar verdim benim sorum şu boyayınca kayganlığı ve parlaklığı elde edebilirmiyim

 7. Panel kapı boyası çok parlak değildir. Yarı mat olur. Parlaklık ve kayganlık istiyorsanız su bazlı parlak boya ile boyayabilirsiz. Örneğin x1 su bazlı parlak boya.

 8. merhabalar..
  evimde ki kapılar amerikan panel kapı ve temizliği beni hiç memnun etmiyor maalesef.:(
  birinci sorun yüzeyde inanılmaz bir pürüz var ve resmen temizlik bezimden parçacıkları kalıyor bu pürüzlerde.
  ikinci sorun,kapı ve pervazlar arasında çok bariz bir renk farkı var.mesela,kapı krem rengi,pervazlar sarımtrak.:(
  buna bir çözüm araken buldum sayfanızı.
  bana nasıl yardımcı olabilirsiniz??
  boyatmak istiyorum kapılarımı. temizlerken keyif alacağım bir kapı haline nasıl dönüştürebilirim bu kapıları???
  kolaylıklar dilerim…

  ayşe

 9. Merhaba, ben Volkan
  Evimde müteaahit takması açık renk amerikan panel kapılar var. Ben bunları iyice zımparaladım ve boyaları tamamen cıkardım. Tekrar boyamak için astar atmam gerekirmi? Astar atmadan iki kat boya yapsam yeterli olurmu?

 10. Volkan,
  Astara gerek yok. Üzerindeki tozu nemli bir bezle sildikten sonra 2-3 kat boya. Katlar arası kuruma süresine dikkat et.
  Kolay gelsin.

 11. Kiraya cikacagim evin kapilari krem rengi ama pervazlari koyu kizil ben sadece pervazlari siyaha boyamak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim?

 12. Selen Hn.
  Evde panel kapı var ise siyah renk panel kapı boyası çok zor bulursunuz. Sentetik boya (yağlı boya) ile boyanabilir.

 13. Merhaba Evimde American Panel Kapı var rengi koyu ceviz ben bunun rengini açmak istiyorum astar atıp boya sürmem doğru bir yöntem olurmu..

 14. Terscalım,
  Astar atmaya gerek yok. Yapmak istediğiniz rengi katlar arası kuruma süresine uyarak 2-3 kat uygulayın yeter. Zaten ilk kat astar yerine geçer. Bir de astar atarsanız desenler kaybolmaya başlayacaktır.

 15. Merhaba ben yeni amerikan kapi yaptirdim.ancak rengi istedigim gibi olmadi.acik degisik bi kahverengi oldu.camlarini taktirmadan boyamak istiyorum.daha koyu bir renk icin astar atmama gerek varmi? Amerikan kapi bouasi woodart serisinden alip iki kat boya rulo ile atilsa renk degisimi guzel olurmu..ne onerirsiniz

 16. merhaba,
  amerikan kapılarımı boyamak istiyorum.fakat kapılarım patineli eskitme boyalı.rengini beyaz olarak değiştirmek istiyorum.kapılardan bitanesini dyonun pinosan vernikli ahşah koruyucu ile boyadım.su bazlı boya ile boyamak istiyorum.boya öncesi kapılara bi işlem uygulamalımıyım.(cila vurmuştum).bide kapıların hafif darbeli yerlerini nasıl düzeltebilirim.kendim yapıcam.acil cevap yazarsanız

 17. (yorumlara isim yazalım.)Vernikli ahşap koruyucuyu hafifçe zımparalayın. Darbeli yerleri su bazlı ahşap macunları ile düzeltebilirsiniz. Boyamak için de Polisan'ın x1 su bazlı parlak veya yarı mat boyası ile boyayabilirsiniz.

 18. Merhaba,
  Yaklaşık 7 yıl önce evin tamamına taktirdiğimiz kapılardan sadece banyodakinin alt kısmı nemden dolayı dökülüyor, ben de ahşap dolgu ile sürekli rötüşlüyorum, kalıcı çözüm için ne ile boyamalıyım.
  Nazan Topucu

 19. Nazan Hn.
  Deforme olan yerleri son defa macun ile düzeltin, üzerine şeffaf yapışkanlı desenli veya düz vinil kaplama yapın. (Örneğin: dc fix)
  Kolay gelsin.

 20. aslı benim amerikan kapılarım var rengi koyu kahve evimi çok karanlık yapıyor 2. katta oturuyorum evimin daha aydınlık olması için rengini değiştirme4k krem yapmak istiyorum dün boyacı gelmiş değiştiririm bir kat astar atarım sonrada bir kat boyarım değişir demiş doğru bir işlem mi yapıyor birde yağlı boya ile boyayacakmış her halde nasıl bir sonuş elde ederim endişeliyim yardım lütfen

 21. Aslı Hn.
  Panel kapıyı kahverengiden beyaza çevirmek kolay, astara falan gerek yok 2 kat panel kapı boyası uygulanması gerekiyor. Panel kapı boyası bulamazsanız yağlı boya da olur fakat çok parlak durur.

 22. merhabalar taşınacağım evin amerikan kapılarımı boyamatmak istiyorum ama en kullanışlı olan hangi boyadır bilgi alabilir miyim.krık beyaz rengi beyaz renge çevirmek istiyorum
  kendi evim olduğu için kullanışlı bir boya istiyorum
  boyacıya gittiğimde hangi marka ve ne demem gerekmekte

 23. (Yorumlara isim yazalım.)
  * Selülozik panel kapı boyası hızlı kurur başta biraz koku yapar.
  * Su bazlı panel kapı boyası koku yapmaz ama yüksek örücü değildir.
  * Sentetik panel kapı boyası birkaç gün kokar ama yüksek örtücüdür.
  Kara sizin. (Polisan, Dyo, Marshall su bazlı üretiyor, Permolit sentetik üretiyor, birini seçin.)

 24. Merhaba evimin duvarlarini ve kapolarini beyaza boyatacagim.duvarlarimin suanki rengi marsalin deniz kabugu.filli boyada alpina silan beyazlA boyanirsa badana gibi dururmu?badana gibi durmayacak beyaz boya onerebilirmisiniz

 25. Merhaba
  Adım fatih
  amerikan panel kapıyı takan usta , pervaz kenarlarına ve kasanın muhtelif yerlerine silikon sürdü ancak silikona inşaat tozu bulaşmış dolayısıyla kirlenmiş bu silikonu çıkarıp (zımpara kullanarak) kapıyı yeniden boyamak istiyorum nasıl bir yöntem izlemeliyim acil yardım…

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz