Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Yat Vernik Nedir?, Yat Vernik Uygulama

yat vernik nasıl uygulanır
Yat vernik nedir, yat vernik uygulama

Bu yazımızda yat vernik nedir, yat verniği ne işe yarar anlatacağız. Ayrıca, yat vernik uygulaması nasıl yapılır, yat vernik nasıl inceltilir, yat verniği nerelerde kullanılır, kaç çeşit yat vernik var, yat verniği nasıl sürülür gibi merak edilen konulara değineceğiz. Yat vernikler ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yat Vernik Nedir?

Yat vernik genellikle sentetik esaslıdır. Yat cilası olarak da bilinir. Ahşabın doğal görünümünü korur, neredeyse şeffaftır. Ahşap yüzeyinde bal gibi hafif bir sararma yapabilir. Bu nedenle, sentetik yat verniğinde genellikle tam bir şeffaflaşma oluşmaz.

Neme ve suya karşı dirençli, mükemmel yapışan bir ahşap verniğidir. Parlak, yarı mat ve mat görünümlü tipleri vardır. Yat vernik aslında; yat, tekne gibi deniz taşıtlarının ahşap kısımları korumak için üretilmiştir.

Yat vernik Türkiye’de; ahşap, pencere, kapı gibi ahşap doğramalarda zamanla daha fazla kullanılmaya başlandı. Hatta, ahşap koruma verniği denince akla yat verniği geliyor.

Eğer tamamen renksiz bir vernik arıyorsanız; yat verniği size göre olmayabilir. Yat verniği şeffaf gibi görünse de; rengi bala benzer. Özellikle, sentetik esaslı yat vernikler; yüzeyde hafif bir sararma bırakabilir.

Yat vernikler; ahşabı hafifçe renklendirebilir ve sarartabilir. Eğer tamamen renksiz bir vernik arıyorsanız; yat vernik yerine, şeffaf, vernikli ahşap koruyucu veya iç mekanda kullanacaksanız, cam cila (parke verniği) kullanabilirsiniz.

Yat Vernik Uygulama

yat vernik nasıl uygulanır
Yat vernik uygulama

Yat vernik nasıl uygulanır, yat verniği nasıl kullanılır, yat vernik nasıl yapılır? : Yat vernik uygulama yapılacak yüzeyler tamamen kuru olmalı, kir ve yağdan arındırılmış olmalıdır.

Yüzeyde eski bir vernik varsa, pürüzlü hale getirmek için, ince bir zımpara yapılarak yeni yat vernik uygulanır.

Daha önce ahşaba hiç vernik veya ahşap koruyucu yapılmamışsa, yat vernik uygulamasından önce, ahşabı içeriden böcek ve kurtlara karşı korumak için; emprenye uygulanabilir veya şeffaf ahşap koruyucu ile ahşap doyurulur.

Eğer bunlar yapılamıyorsa, yat verniğin ilk katı %15 sentetik tiner inceltilerek uygulanır. Diğer katlar inceltilmeden uygulanır.

Yat vernik uygulaması en az 2-3 kat yapılmalıdır. Katlar arası en az 5 saat beklenmelidir. (Katlar arasında 1 gün beklemek üreticilerin tavsiyesidir.)

Bir diğer üretici tavsiyesi ise; her yat vernik katı uygulamasından sonra zımpara yapmaktır. Parlak bir yüzey oluşturan yat vernik kuruduktan sonra hafifçe zımpara yapılarak diğer kat uygulanır. Son kat yat vernik uygulamasında ise zımpara yapılmaz.

Yat verniğin uygulaması aşırı sıcak altında yapılmamalıdır. Ayrıca, sert kış aylarında da uygulama yapılmamalıdır. Yat verniğinin uygulama sıcaklığını satın aldığınız verniğin ambalajında yazar.

Yat Vernik Nasıl Uygulanır?

 • Yüzeyde çatlak varsa, ahşap macunu ile doldurun. Kurumasını bekleyip. Zımpara yapın.
 • Yat vernik uygulanacak yüzeyi nemli bir bez ile silin. Yüzeyde aşırı kir, yağ veya vernik varsa zımpara yapın.
 • Zımparanın tozunu nemli bir bez ile silin.
 • Kadife rulo veya sünger rulo ile 5-6 saat ara ile 2-3 kat uygulama yapın. Katlar arası 24 saat beklemek en iyisidir.
 • Kışın, çok soğukta, uygulama yapmayın.

Yat Verniği Nasıl İnceltilir?

yat vernik nasıl inceltilir
Yat verniği nasıl inceltilir?

Yat verniği nasıl inceltilir, yat verniği neyle inceltilir?: Türkiye’de satılan yat verniklerin büyük bir çoğunluğu sentetiktir. Bu nedenle, yat verniğe sentetik tiner katılabilir. Fakat şart değildir.

Özellikle, hiç boya veya vernik yapılmamış ham ahşaba yat verniğin ilk katı %15 sentetik tiner ile inceltilerek uygulanır. Bu sayede, ilk kat ahşabın içine işler, gözenekleri doldurur ve kurt ve böceklere karşı da koruma sağlar. Yani bir emprenye görevi görür.

Yat verniği genellikle sentetiktir. Yani sentetik tiner ile inceltilmesi gerekir. Yat verniğin içine su veya selülozik tiner konmaz.

Yat Verniği Nerelerde Kullanılır?

yat verniği ne işe yarar
Yat verniği nerelerde kullanılır?

Yat vernik nerelerde kullanılır, yat verniği ne işe yarar?: Yat vernik, deniz taşıtlarının ahşap kısımlarında, binaların iç ve dış ahşap aksamlarında, mobilyalarda, lambri, pergola, kapı ve pencere doğramalarında kullanılır.

Türkiye’de ise yat vernik, sıkça ahşap kapı ve pencerelerde, iç ve dış mekan ahşap doğramalarda kullanılıyor.

İç ve dış mekan uygulamalarına uygun olduğu için her türlü ahşap malzemelerde yat vernik kullanılır. Mdf lam gibi üzeri kaplama veya aşırı kaygan ve parlak yüzeylere yat vernik uygulanmaz.

Kaç Çeşit Yat Vernik Var?

Yat vernik çeşitleri: Yat verniğini kimyasal olarak, su bazlı ve sentetik olarak ikiye ayırabiliriz. Türkiye’de daha çok sentetik yat vernik biliniyor ve kullanılıyor.

Yat vernik nedir, kaç çeşit yat vernik var?: Parlaklık derecesine göre 3 tip yat vernik vardır. Parlak yat vernik, yarı mat yat vernik ve mat yat vernik. Türkiye’de en çok, parlak yat vernik tercih ediliyor.

“Yat vernik nedir, yat vernik nasıl kullanılır?” kısaca anlatmaya çalıştık. Soru görüş ve önerilerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

36 Yorum

 1. Merhaba ben yat verniğini pol.tiner ile incelttim fakat daha sonra tekrardan atmam gerekti yüzeyini zımpara yapmama rağmen çatladı ne yapmam gerekir teşekkür ederim şimdiden

  • Mert Bey,
   Yat verniğin kimyasına uygun tiner ile inceltmelisiniz. Sentetik ise tekrar zımpara yapıp sentetik tiner ile inceltin ve katlar arası 24 saat bekleyin.

 2. Merhaba, terasta komple açık alanda dış cephe yat solvent bazlı vernik 4-5 kere uygulansam koruma suresi yükselir mi suya ve güneşe karşi? Her sene boyamaya gerek var mı?

  • Merhaba Daut,
   4-5 kat uygularsanız en az 2 sene koruyacaktır. Yine de ilk sene bittikten sonra yüzeyi kontrol edin.

 3. oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Dış cephe ahşap pencere ve kapılarımı verniklemek istiyorum kuruma sürelerinin uzunluğu nedeniyle işi daha çabuk bitirmek için su bazlı vernik mi kullanmalıyım. cevabınız ne olursa olsun bir kac hafta sonra kullanılan urunun uzerine bir kat da yat verniği atabilirmiyim ? bir de urun ve fiyat yelpazesi cok genis tavsiye edebileceginiz urun var mi ?

  • Merhaba Ali Bey,
   Evet, su bazlı vernikler daha çabuk kurur. Fakat, fiyatları sentetik olanlara göre daha yüksektir.
   Su bazlı verniklerde genellikle katlar arası 2-3 saat beklemek yeterlidir. Sentetik verniklerde ise üretici firmalar genellikle 24 saat tavsiye ediyor.
   Fakat, bazılarında katlar arası 5 saat yazar. Hemel, (Hickson Dekor), Dyo, Polisan, Permolit, Ünlü v.b. markaların hem su bazlı hem de sentetik vernikleri var.
   Bu markalar göre fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Yat verniğini sadece sentetik verniklerin üzerine kullanın. Su bazlı da sararma ve renk değişikliğine yol açabilir. (Yat vernik kullanmak yerine satın aldığınız verniği 1 kat daha fazla uygulamanız daha iyi bir uygulama olacaktır.)

 4. Merhaba
  Ahşap puzzle uzerine parlak yat verniģi uygulamamı onerdiler. Puzzle ımı normal puzzle yapıştırıcı ile yapîstırdım. Sanırım ahşap olduğu için olsa gerek parlak olmadı.

  Parlakliğini parlak yat verniği sağlarmi sizce? Başka önerileriniz varmı acaba ne yapabilirim? (Normal karton puzzle larda puzzle yapıştırîcı yeterli parlaklik saglıyor) Teşekkürler

  • Alev Hanım,
   Yat vernik, ahşap üzerinde zamanla hafif kızarma yapabilir. Su bazlı ultra parlak vernik kullanın. Bulamazsanız, su bazlı akrilik parlak vernik de olur.
   Eğer, istediğiniz parlaklığa ulaşamazsanız, her kat kuruduktan sonra üzerini hafifçe zımpara yapıp yeni bir kat daha yapın.
   Fakat, önce yat verniği önce hafifçe zımpara yapmanız gerekiyor.

  • Merhaba Halil Bey,
   1 kat uygulanabilir. Fakat üreticiler birkaç kat uygulamayı tavsiye ediyor. Aksi takdirde, koruma kısa süre olacaktır.

  • Merhaba Halil Bey,
   Açık meşe vernik üzerine, yat vernik uygulayabilirsiniz. Vernik hala parlaksa, üzerine hafifçe zımpara yapıp uygulamak, daha iyi tutmasını sağlayacaktır.

 5. Merhaba, açık havada duran ahşap zemin için 2 sene öncede su bazlı ahşap koruyucu, Geçen sene de tik yağı uyguladım ama suya karşı koruması geçti. Yat verniği kullansan iyi sonuç alabilir miyim.? Yaklaşık 18 metre kare için ne kadar yat verniği gider. Teşekkür ederim

  • Merhaba Hakan Bey,
   18 metrekare için 2.5 litre yat vernik yeterlidir, iki kat yapar. 1-2 sene sonra kontrol edip, duruma göre yenilemeniz gerekebilir. (Yat verniğinden sonra, tekrar tik yağı yapılamaz.)

  • Nazlı Hanım,
   Dolaplarınızı su bazlı akrilik boya ile boyayacaksanız, su bazlı akrilik verdikleri kullanın. Yat vernik sarartır. Özellikle, açık renklerde sararmayı net görürsünüz.

 6. Merhaba , yatak odamdaki ahşap paletten yapılmış yatağımı zımparalayıp temizledikten sonra permoyat yat verniği ile vernikledim. 2 haftadır odada duruyor ve sürekli odayı havalandırıyoruz ancak kokusu bi türlü geçmedi. Çıkan kokuyu geçirmek için yapabileceğim birşey, bir öneriniz varmıdır ? Bu kokuyu solumak zararlımıdır ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Ali Bey,
   Sentetik yat vernikler yapısı gereği geç kurur ve bir süre kokarlar. Katlar arası bekleme süresi 24 saattir. Özellikle kış aylarında daha geç kurur. İlk kat yapıldıktan sonra ikinci kat yapılmadan iyice kuruması gerekiyor. Ortamın sıcaklığına göre ilk katın tam kuruması birkaç günü bulabilir. İlk kat kurumadan ikinci kat da yapıldıysa, kuruma süresi daha da gecikir ve soğuk havada daha geç kurur. Şu anda pek de yapacak birşey yok. Evet, kokusu zararlıdır. Bir süre sonra kokusu azalacaktır. İsterseniz yat verdiğini boya sökücü ile sökebilir veya zımpara makinası ile zımpara yapabilirsiniz.

   • Anladım, peki ben bu yatağı kullanmasam kapalı balkonda muhafaza etsem geçte olsa yani 2-3 ay felan beklese kokudan ve zararından kurtulabilirmiyiz acaba?

    • Ali Bey,
     Evet, bir süre sonra kokusu azalıp kaybolacaktır. Bazı yeni üretim mobilyalarda olduğu gibi kokusu bir süre sonra kaybolur.
     Fakat, bir şeye sarmayın. Kullanmadığınız oda veya balkonda kalabilir. Özellikle yaz aylarında bulunduğu yeri sık sık havalandırın. Kokusu zamanla azalır, kaybolur.

     • Tamamdır çok çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Allah işinizi rast getirsin.

 7. merhabalar, ham ahşap kayın ağacından sandalye için hangi verniği kullanmam gerekli, teşekkürler.

  • Özlem Hanım,
   Kayın ağacı ham olduğundan herhangi bir verniği kullanabilirsiniz. Su bazlı hızlı kurur, sentetik ise, kolay bulunur ve daha ekonomiktir.
   Her iki verniğin de renkli ve renksizleri var.

   • Anladım cevapladığınız için çok teşekkürler kafam çok karışmıştı. Bir de cila kullanmama gerek var mı sizce, sadece vernik yeterli olacak mıdır.

 8. Merhaba, benim sorum yağ bazlı deck vernikle ilgili.. ürünü kullanmadan önce decklere ahşap koruyucu da yapmam gerekir mi? Deck verniğin açıklamalarında küfe mantara karşı koruma yapar ibaresini göremedim sadece su ve uv ışınlarına karşı diyor ancak ben decklerimin altında karıncalanma ve küfe benzer beyaz noktacık oluşumları görmekteyim bu sebeple merak ediyorum sadece yağ bazlı deck vernik koruma için yeterli olur mu yoksa öncesinde ahşap koruyucu da uygulamam gerekir mi? Ve de su bazlı ahşap koruyucu üzerine yağ bazlı deck vernik kullanılır mı? Teşekkürler

  • Figen Hanım,
   Ahşap koruyucu, küfe, mantara karşı tam koruma sağlamaz. Özellikle, sürekli su ile temas eden ahşaplarda etkisi olmayacaktır. Deckleri iyice kuruladıktan sonra, tüm yüzeye düzenli olarak deck verdiği uygulayın. Yeterli olacaktır. (Küflü kısımları önceden ince zımpara yapabilirsiniz.)

 9. 1.50 ye 1.50 uç pencerem var daha once yat vernigi yapilmis kac lt yat vernigi almam lazim 2‐3 kat verniklemek istiyorum simdiden tesekkur ederim

 10. Mrb. Çocuk için çam ağacından montessori yatak yaptırdık. Üstüne sentetik yat verniği sürdük. 1 ay oldu, hala kokusu çıkmadı. Kokunun çıkması için ne yapabilirim. Bu koku zamanla çıkar mı, çocuk sağlığı için zararlı mı?

  • Suna,
   Sentetik boya ve verniklerin kokusu uzun süre çıkmıyor. Kullanılmadığı zamanlarda odanın penceresi açık kalsın. Zamanla çıkar. (Koku zararlı tabi, solvent salınıyor.) Su bazlı vernik daha iyi bir tercih olabilirdi.

 11. Merhaba Ayşe Hanım,
  Su bazlı vernik daha iyi olurdu. Boyanız su bazlı çünkü. Yat verniği de olur fakat, sararma yapar. Düzenli kontrol edin. Deforme olmaya başlayınca hafifçe zımpara yapıp, su bazlı sır vernik veya taş vernik uygulayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar