Yat Vernik Nedir?, Yat Vernik Uygulama

yat vernik nasıl uygulanır
Yat vernik nedir, yat vernik uygulama

Bu yazımızda yat vernik nedir, yat verniği ne işe yarar anlatacağız. Ayrıca, yat vernik uygulaması nasıl yapılır, yat vernik nasıl inceltilir, yat verniği nerelerde kullanılır, kaç çeşit yat vernik var, yat verniği nasıl sürülür gibi merak edilen konulara değineceğiz. Yat vernikler ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yat Vernik Nedir?

Yat vernik genellikle sentetik esaslıdır. Yat cilası olarak da bilinir. Ahşabın doğal görünümünü korur, neredeyse şeffaftır. Ahşap yüzeyinde bal gibi hafif bir sararma yapabilir. Bu nedenle, sentetik yat verniğinde genellikle tam bir şeffaflaşma oluşmaz.

Neme ve suya karşı dirençli, mükemmel yapışan bir ahşap verniğidir. Parlak, yarı mat ve mat görünümlü tipleri vardır. Yat vernik aslında; yat, tekne gibi deniz taşıtlarının ahşap kısımları korumak için üretilmiştir.

Yat vernik Türkiye’de; ahşap, pencere, kapı gibi ahşap doğramalarda zamanla daha fazla kullanılmaya başlandı. Hatta, ahşap koruma verniği denince akla yat verniği geliyor.

Eğer tamamen renksiz bir vernik arıyorsanız; yat verniği size göre olmayabilir. Yat verniği şeffaf gibi görünse de; rengi bala benzer. Özellikle, sentetik esaslı yat vernikler; yüzeyde hafif bir sararma bırakabilir.

Yat vernikler; ahşabı hafifçe renklendirebilir ve sarartabilir. Eğer tamamen renksiz bir vernik arıyorsanız; yat vernik yerine, şeffaf, vernikli ahşap koruyucu veya iç mekanda kullanacaksanız, cam cila (parke verniği) kullanabilirsiniz.

Yat Vernik Uygulama

yat vernik nasıl uygulanır
Yat vernik uygulama

Yat vernik nasıl uygulanır, yat verniği nasıl kullanılır, yat vernik nasıl yapılır? : Yat vernik uygulama yapılacak yüzeyler tamamen kuru olmalı, kir ve yağdan arındırılmış olmalıdır.

Yüzeyde eski bir vernik varsa, pürüzlü hale getirmek için, ince bir zımpara yapılarak yeni yat vernik uygulanır.

Daha önce ahşaba hiç vernik veya ahşap koruyucu yapılmamışsa, yat vernik uygulamasından önce, ahşabı içeriden böcek ve kurtlara karşı korumak için; emprenye uygulanabilir veya şeffaf ahşap koruyucu ile ahşap doyurulur.

Eğer bunlar yapılamıyorsa, yat verniğin ilk katı %15 sentetik tiner inceltilerek uygulanır. Diğer katlar inceltilmeden uygulanır.

Yat vernik uygulaması en az 2-3 kat yapılmalıdır. Katlar arası en az 5 saat beklenmelidir. (Katlar arasında 1 gün beklemek üreticilerin tavsiyesidir.)

Bir diğer üretici tavsiyesi ise; her yat vernik katı uygulamasından sonra zımpara yapmaktır. Parlak bir yüzey oluşturan yat vernik kuruduktan sonra hafifçe zımpara yapılarak diğer kat uygulanır. Son kat yat vernik uygulamasında ise zımpara yapılmaz.

Yat verniğin uygulaması aşırı sıcak altında yapılmamalıdır. Ayrıca, sert kış aylarında da uygulama yapılmamalıdır. Yat verniğinin uygulama sıcaklığını satın aldığınız verniğin ambalajında yazar.

Yat Vernik Nasıl Uygulanır?

 • Yüzeyde çatlak varsa, ahşap macunu ile doldurun. Kurumasını bekleyip. Zımpara yapın.
 • Yat vernik uygulanacak yüzeyi nemli bir bez ile silin. Yüzeyde aşırı kir, yağ veya vernik varsa zımpara yapın.
 • Zımparanın tozunu nemli bir bez ile silin.
 • Kadife rulo veya sünger rulo ile 5-6 saat ara ile 2-3 kat uygulama yapın. Katlar arası 24 saat beklemek en iyisidir.
 • Kışın, çok soğukta, uygulama yapmayın.

Yat Verniği Nasıl İnceltilir?

yat vernik nasıl inceltilir
Yat verniği nasıl inceltilir?

Yat verniği nasıl inceltilir, yat verniği neyle inceltilir?: Türkiye’de satılan yat verniklerin büyük bir çoğunluğu sentetiktir. Bu nedenle, yat verniğe sentetik tiner katılabilir. Fakat şart değildir.

Özellikle, hiç boya veya vernik yapılmamış ham ahşaba yat verniğin ilk katı %15 sentetik tiner ile inceltilerek uygulanır. Bu sayede, ilk kat ahşabın içine işler, gözenekleri doldurur ve kurt ve böceklere karşı da koruma sağlar. Yani bir emprenye görevi görür.

Yat verniği genellikle sentetiktir. Yani sentetik tiner ile inceltilmesi gerekir. Yat verniğin içine su veya selülozik tiner konmaz.

Yat Verniği Nerelerde Kullanılır?

yat verniği ne işe yarar
Yat verniği nerelerde kullanılır?

Yat vernik nerelerde kullanılır, yat verniği ne işe yarar?: Yat vernik, deniz taşıtlarının ahşap kısımlarında, binaların iç ve dış ahşap aksamlarında, mobilyalarda, lambri, pergola, kapı ve pencere doğramalarında kullanılır.

Türkiye’de ise yat vernik, sıkça ahşap kapı ve pencerelerde, iç ve dış mekan ahşap doğramalarda kullanılıyor.

İç ve dış mekan uygulamalarına uygun olduğu için her türlü ahşap malzemelerde yat vernik kullanılır. Mdf lam gibi üzeri kaplama veya aşırı kaygan ve parlak yüzeylere yat vernik uygulanmaz.

Kaç Çeşit Yat Vernik Var?

Yat vernik çeşitleri: Yat verniğini kimyasal olarak, su bazlı ve sentetik olarak ikiye ayırabiliriz. Türkiye’de daha çok sentetik yat vernik biliniyor ve kullanılıyor.

Yat vernik nedir, kaç çeşit yat vernik var?: Parlaklık derecesine göre 3 tip yat vernik vardır. Parlak yat vernik, yarı mat yat vernik ve mat yat vernik. Türkiye’de en çok, parlak yat vernik tercih ediliyor.

“Yat vernik nedir, yat vernik nasıl kullanılır?” kısaca anlatmaya çalıştık. Soru görüş ve önerilerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

Önceki SayfadaAhşap Yapıştırma, En İyi Ahşap Yapıştırıcısı Hangisi?
Sonraki SayfadaHazır Derz Dolgu Nasıl Yapılır?, Hazır Derz Dolgu Yorumları

86 Yorum

 1. Merhaba , yatak odamdaki ahşap paletten yapılmış yatağımı zımparalayıp temizledikten sonra permoyat yat verniği ile vernikledim. 2 haftadır odada duruyor ve sürekli odayı havalandırıyoruz ancak kokusu bi türlü geçmedi. Çıkan kokuyu geçirmek için yapabileceğim birşey, bir öneriniz varmıdır ? Bu kokuyu solumak zararlımıdır ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Ali Bey,
   Sentetik yat vernikler yapısı gereği geç kurur ve bir süre kokarlar. Katlar arası bekleme süresi 24 saattir. Özellikle kış aylarında daha geç kurur. İlk kat yapıldıktan sonra ikinci kat yapılmadan iyice kuruması gerekiyor. Ortamın sıcaklığına göre ilk katın tam kuruması birkaç günü bulabilir. İlk kat kurumadan ikinci kat da yapıldıysa, kuruma süresi daha da gecikir ve soğuk havada daha geç kurur. Şu anda pek de yapacak birşey yok. Evet, kokusu zararlıdır. Bir süre sonra kokusu azalacaktır. İsterseniz yat verdiğini boya sökücü ile sökebilir veya zımpara makinası ile zımpara yapabilirsiniz.

   • Anladım, peki ben bu yatağı kullanmasam kapalı balkonda muhafaza etsem geçte olsa yani 2-3 ay felan beklese kokudan ve zararından kurtulabilirmiyiz acaba?

    • Ali Bey,
     Evet, bir süre sonra kokusu azalıp kaybolacaktır. Bazı yeni üretim mobilyalarda olduğu gibi kokusu bir süre sonra kaybolur.
     Fakat, bir şeye sarmayın. Kullanmadığınız oda veya balkonda kalabilir. Özellikle yaz aylarında bulunduğu yeri sık sık havalandırın. Kokusu zamanla azalır, kaybolur.

     • Tamamdır çok çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Allah işinizi rast getirsin.

 2. merhabalar, ham ahşap kayın ağacından sandalye için hangi verniği kullanmam gerekli, teşekkürler.

  • Özlem Hanım,
   Kayın ağacı ham olduğundan herhangi bir verniği kullanabilirsiniz. Su bazlı hızlı kurur, sentetik ise, kolay bulunur ve daha ekonomiktir.
   Her iki verniğin de renkli ve renksizleri var.

   • Anladım cevapladığınız için çok teşekkürler kafam çok karışmıştı. Bir de cila kullanmama gerek var mı sizce, sadece vernik yeterli olacak mıdır.

 3. Merhaba, benim sorum yağ bazlı deck vernikle ilgili.. ürünü kullanmadan önce decklere ahşap koruyucu da yapmam gerekir mi? Deck verniğin açıklamalarında küfe mantara karşı koruma yapar ibaresini göremedim sadece su ve uv ışınlarına karşı diyor ancak ben decklerimin altında karıncalanma ve küfe benzer beyaz noktacık oluşumları görmekteyim bu sebeple merak ediyorum sadece yağ bazlı deck vernik koruma için yeterli olur mu yoksa öncesinde ahşap koruyucu da uygulamam gerekir mi? Ve de su bazlı ahşap koruyucu üzerine yağ bazlı deck vernik kullanılır mı? Teşekkürler

  • Figen Hanım,
   Ahşap koruyucu, küfe, mantara karşı tam koruma sağlamaz. Özellikle, sürekli su ile temas eden ahşaplarda etkisi olmayacaktır. Deckleri iyice kuruladıktan sonra, tüm yüzeye düzenli olarak deck verdiği uygulayın. Yeterli olacaktır. (Küflü kısımları önceden ince zımpara yapabilirsiniz.)

 4. 1.50 ye 1.50 uç pencerem var daha once yat vernigi yapilmis kac lt yat vernigi almam lazim 2‐3 kat verniklemek istiyorum simdiden tesekkur ederim

 5. Mrb. Çocuk için çam ağacından montessori yatak yaptırdık. Üstüne sentetik yat verniği sürdük. 1 ay oldu, hala kokusu çıkmadı. Kokunun çıkması için ne yapabilirim. Bu koku zamanla çıkar mı, çocuk sağlığı için zararlı mı?

  • Suna,
   Sentetik boya ve verniklerin kokusu uzun süre çıkmıyor. Kullanılmadığı zamanlarda odanın penceresi açık kalsın. Zamanla çıkar. (Koku zararlı tabi, solvent salınıyor.) Su bazlı vernik daha iyi bir tercih olabilirdi.

 6. merhaba, mermer tezgahımı boyadım üzerine yat verniği uygulamıştım acaba yanlış mı oldu. mermer yüzeyler için hangi verniği kullanmalıyım. rich multi surface boya ile boyadım. eğer yanlış yaptıysam tüm boyayı çıkarmam gerekir mi yoksa boya üzerine attığım yat verniğini çıkarmadan diğer verniği uygulayabilirmiyim.

  • Merhaba Ayşe Hanım,
   Su bazlı vernik daha iyi olurdu. Boyanız su bazlı çünkü. Yat verniği de olur fakat, sararma yapar. Düzenli kontrol edin. Deforme olmaya başlayınca hafifçe zımpara yapıp, su bazlı sır vernik veya taş vernik uygulayın.

 7. zemin parke 60 m2 daha önce koruyucu atılmış kaç kğ yat veniği almam gerekiyor. m2 kaç kğ vernik gider. ne kadar tiner almam gerekir

  • Cemil Yıldırım,
   2 kat yapılacaksa 7,5 litre yat verniği almanız gerekiyor. 1 litre tiner yeterlidir. Her 2,5 litreye en fazla 1 su bardağı tiner ilave edin.

 8. Merhaba, adım Emel. Ben doğaltaş üzerine guaj boyayla desen yapıyorum ancak su bazlı vernikler deseni bozuyor sadece yat Verniği bozmuyor. Ama sarartıyor neticede. Alternatif olarak, yat vernik cam cila diye bir ürün gördüm wood master markada, yoksa polisan cam cila mı uygun olabilir. Yorumlarda deck Verniği ni de okudum o da uygun olur mu acbaa?

  • Merhaba Emel Hanım,
   Boyanız iyice kuruduktan sonra, taş verniği deneyebilirsiniz. Ayrıca, yat verniğini sarartıyorsa, cam cila da kullanabilirsiniz. Cam cila, yat verniğine çok yakındır ve tamamen renksizdir. Aslında ahşaplar ve parkeler için üretilmiştir. Dyo, Polisan, Permolit, Filli Boya v.b. bir çok markada var. Deck verniği suya yakın ahşaplar içindir. Uygun olacağını sanmıyorum ama tüm bu seçenekler sonunda bir sonuca ulaşamazsanız deneyebilirsiniz.

 9. Merhabalar, iç mekânda kullsnilmsk üzere ahşap saksı yapacağım ancak sudan nemden korumak için içine nasıl bir koruyucu uygulamam gerekiyor?

 10. merhabalar
  ben hobi bahcesine çam kerestelerden kucuk bi kulube/ev yapmayi dusunuyorum,
  dış cephesini yat vernigi yapmayi dusunuyorum.
  ne kadar faydali ve omurlu olur?
  ne sıklıkla vernigini yenilemem gerekir?
  veya baska bir oneriniz olabilirmi dış cephe korumasi icin?

  • Merhaba Murat Bey,
   Her sene kontrol edip yenilemeniz gerekiyor. Durumu iyi ise, 2 senede bir de olur. Yat vernikden önce emprenye de uygulayabilirsiniz.
   Yat verniğin ilk katını %15 inceltip, ikinci katını inceltmeden yaparsanız çok daha iyi olur. Mümkün olduğunca kat satısını arttırın. Böylece birkaç sene dayanabilir.

 11. merhaba

  Teknemin zemini için filli boya silikonlu koyu meşe vernik uyguladım kürekler içinde aynı malzemeyi kullandım bunun üzerine yat verniğimi yoksa cam cilamı uygulamalıyım birde uygulama hakkında bilgi verirseniz sevinirim

  • Nihat Bey,
   Cam cila da yat verniği de olur. Fakat önceden uyguladığınız verniğin üzerindeki parlaklığı almak için çok ince bir zımpara yapın. Ardından 24 saat ara ile 2-3 kat kadife rulo veya sünger rulo ile uygulama yapın. Bu uygulamalarda da kuruyan verniğin üzerini siler gibi hafifçe zımpara yapın ve çıkan tozu silin. Sadece son kat bittikten sonra zımpara yapmayın.

 12. Merhaba dekoratif ahşap ürünlerde kullanılan yay vernigin sararması engellenebilir mi mesela tepsi ya da sehpa boyandığı zaman zamanla sararma yapmaması için neler yapılabilir. Teşekkür ediyorum

  • Merhaba Evrim Hanım,
   Boya ile aynı cins vernik kullanılmalıdır. Su bazlı boya kullanıyorsanız su bazlı vernik kullanın. Yat verniklerinin büyük çoğunluğunu sentetik olduğu için sararır. Zaten yat vernik tam şeffaf değildir. Hafif sarımsı olur.

 13. İyi günler dış cephe ahşap lambiri üzerine yat verniği uygulamayı düşünüyorum kaç yıl ömrü vardır kaç yılda yenilemek gerekir ?

  • Ümmet Bey,
   Maalesef 1 yıldan sonra deforme olmaya başlıyor. Ne kadar fazla kat yapılırsa o kadar dayanıklı olur. Son kat hariç, her kat arasında kuruduktan sonra ince zımpara yapılması önerilir. Bu şekilde birkaç kat yapılırsa daha uzun ömürlü olur. Her sene deformasyonu kontrol edip, gerekiyorsa yeni bir uygulama yapın.

 14. Hocam acilinden… wcfayanslarimi kendinden vernikli ebru ener boyasilya boyadim sutlu kahve gibi bir ton.uzerine yat vernigimi atmakiyim tas vernikmi hangisi daha guzel korur

  • Eser Akyüz,
   Su bazlı vernik veya su bazlı sır vernik, taş vernik su bazlı ise o da olur. Yat vernik sarartır.

 15. Merhaba terastaki tavan tahtatalarima sinek musallat oldu hem bundan hemde hava koşullarında n korumak için hangi işlemi önerirsiniz

  • Aynur Hanım,
   Daha önce hiç bir işlem yapılmadıysa yani boya, vernik v.b. 1 kat emprenye uygulayın. Tüm gözenekleri içeriden kapatır. Üzerine vernik de yaparsanız koruma tabakası oluşur ve üst gözenekler kapanır.

 16. Merhabalar. Rize de bir ev yaptım. Zemin dahil komple ahşap banyosu var. Zemine yat verniği uygulanır mı? Cam vernik mi önerirsiniz ?

  • Yavuz Bey,
   Bulabilirseniz Deck verniği uygulayın. Bulamazsanız Cam cila kullanın. Senede 1-2 kez kontrol edip gerekiyorsa yenileyin.

 17. Verandanın üstü kapalı ama ne kadar üstü kapalıda olsa yağmur halinde yanlardan rüzgarın da etkisi ile bir bölümüne su gelecektir. cam cila işimi görecek bir uygulama olacaktır diye tahmin ediyorum. önerebileceğiniz cam cilası markası varmıdır ? teşekkürler tekrardan

 18. başta ilginiz için çok teşekkür ederim. yat verniğin üstüne cam cila atmadan önce herhangibir işlem yapmam gerekiyormu ? görsellik benim için önemli değil yağışlı havalarda kalasların çürümesini ve deforme olmasını istemiyorum sadece. verniği dün gece 22:00 de attım sabah kalktığımda kurumuş gibiydi. cam cilası derseniz cam cilası alıcam 🙂

  • Cihan Bey,
   Verandanızın üzeri açıksa ve en uygun ürünü arıyorsanız sizin için en uygunu Deck verniği.

   Deck verniği, yoğun olarak suya maruz kalan veya dış ortamlarda bulunan ahşap zeminler için geliştirilmiş, sentetik reçine ve doğal yağ esaslı solvent bazlı üründür.

   Hem zemin için, uygun hem de dış mekan için uygun. Yani yat verniği ve cam cila özelliklerini tek başına sağlıyor.

   Uygulamadan önce, yat verniği üzerine ince bir zımpara yapıp Deck verniğini uygulayın.

 19. Merhaba Teknik rehber,
  Verandama yaklaşık 48 m2 lik bir alana 5*10 kalaslardan yere döşeme yaptım. Bana çok iyi birşekilde yağlama yapmam gerektiği söylendi. yağlama yaptıktan sonra tahta yağı emdi. şimdide üstüne yat verniği attım. yağlı zemine atılmayacağı söylenmişti. Sonradan sıkıntı yaratırmı. 2 kat daha vernik atmayı düşünüyorum. tavsiyeniz nedir ?

  • Merhaba Cihan Bey,
   Zemin için cam cila daha uygundur. Kolay kolay çizilmediğinden zemin için daha uygun bir vernik. Ama elinizde mevcutsa yat vernik de sürebilirsiniz. Zararı yok ama çabuk deforme olur.

 20. Çelik kapımı rich boya markasıyla kemik renginde akrilik boya ile boyadım satıcı bana yat vernik önerdi fakat kestirme fırça ile yaptığımdan mıdır bilmiyorum dalgalanma oldu bazı yerlerı sarı bazı yerlerı kemık rengi oldu sünger rulo ile denesem dalgalanma geçer mi birde tinerle incelttim inceltmem doğru mudur

  • Merve Hanım,
   Rich boya su bazlı olduğu için su bazlı vernik kullanmanız gerekiyor. Yani, piyasada satılan sentetik yat vernikler olmaz. Sararma yapar. Ayrıca, kadife rulo veya sünger rulo ile uygulayın.

 21. Merhaba.Oturdugumuz evin parkesi yıpranmış ve çizikler var.Masif parke Macar kesim balık sırtı.Nasil bir uygulama yapmam gerekiyor ve hangi tür cila veya vernik kullanma mi onerirsiniz?

  • Emre Bey,
   Masif parkenin nemli bir bezle toz alıp temizliğini yapmak dışında başkaca bir bakıma ihtiyacı yoktur.
   Masif parkenin dış etkilere maruz kalmasını önlemek ve görüntüsünü bir yer mobilyasına dönüştürmek için cila yapılması önerilir. Cila dış etkilere karşı koruyucu bir malzemedir.
   Cila, parkenin bitim işi olduğu için mekanın kullanım amacına göre cila seçilmelidir. Evlerde normal sertlik işyerlerinde ise sert trafik cilaları seçilmelidir.
   Henüz ülkemizde çok yaygın olmayan cila türleri ise “Hard Wax” denilen mum türevli cila ile “bitkisel yağ” lardır. Bu ürünlerin çizilme dirençleri çok düşük olmasına rağmen tercih edilme nedenleri ahşapta doğal görünümü korumalarıdır.
   Sert cisimleri taşırken ve yerleştirirken cilanın çizilmemesi ve bozulmaması için cisimlerin kaldırılması veya tabanlık kullanılması önerilir.
   İyi bir sistire ve cila tabanı mobilyaya dönüştürür. Genel olarak açık renk parkelerde parlak cila, koyu renk parkelerde mat cila kullanımı önerilir. Böylece ağacın doğal dokusunun en ince damarına kadar görülmesi sağlanır.
   Cilası aşınmış ve yıpranmış parkeler defalarca sistirelenerek ilk günkü görünümüne kavuşturulur.

 22. Merhaba Teknik Rehber,

  Sözünü ettiğiniz çok özel bir üretim olan Hickson Decor marka verniği Ankara'da bulabileceiğimiz mağazalar varmıdır? Bu ürüne internetten baktım sanki daha çok ahşap koruyucu gibi geldi. Ahşap koruyucuların da gerçi vernik katkılı olanları var olmayanları var. Bu arada çok önemli bir sorumu sormayı şimdi hatırladım: Ahşap pencere doğramalarıma vernik uygularken katlar arasında sanırım yeterince beklemedim ki, bazı noktalarda vernikte büzüşme meydana geldi. Umarım bu büzüşmeler ilerde soyulmaz. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Zeki TÜRKMEN

 23. Zeki Bey,
  2-3 yıl da bir vernik uygulaması yapılabilir.
  Yat verniğin ömrü zaten 1-2 yıldır. Vernikten önce ahşap koruyucunun bir faydası olmaz. Macundan sonra kaliteli bir vernik uygulayabilirsiniz. (Örn. Hickson Dekor)

 24. Merhaba,
  1. Ahşap pencerelerime düzenli olarak 2-3 yılda bir vernik uyguluyorum.Bu sıklık çok mu abartılı?
  2. Pencerelerden birisinin dış cephedeki kenarı ve yağmurluk kısmı yarılmış-lif lif olmuştu (müteahhit kalitesiz ahşap doğrama kullandığı için).Ben de önce zımpara çekmiş, sonra su bazlı ahşap macunu uygulamış, kuruduktan sonrada iki-üç kat yat verniği uygulamıştım. Ahşap koruyucu uygulamamıştım. Bir-iki sene sonra bu kısım büyük ölçüde kabarmış, altı boşalmıştı. Bu gün yine mecburen çok zorlu bir çalışmayla bu kabaran-şişen kısımları iyice kazıyıp ardından çok güzel zımpara çektim ve su bazlı ahşap macunu çektim. Ve macunu kurumaya bıraktım. Bu sorun neden olmuş olabilir? Tekrar olmaması için bu kez macunun üzerine vernik sürmeden önce ahşap koruyucu mu yedirmeliyim? Biraz uzun oldu ama yardımcı olacağınız umuduyla çok teşekkür ederim.

  Zeki TÜRKMEN

 25. (Yorumlara isim yazalım.)
  Cam cila da bilinen markalardan Polisan, Filli, Dyo, Marhall, Permolit v.b. kullanabilirsiniz. Aslında sentetik boya üzerine cam cila uygulanmıyor. Ama yapanları duydum denemek lazım. Kısa tüylü parmak rulo veya sünger rulo uygun.

 26. MRB. Evimdeki vestiyeri beyaza boyadım(sentetik boya ile).Yat verniği aldım yarın uygulayacaktım üzerine neyse ki yazınızı okudum.Yarın ilk işim aldığım yat verniğini cam cila ile değiştirmek çünkü renginin sararmasını istemiyorum.Önerdiğiniz bir marka varmı dır ve bu cam cilayı sentetik boyalar üzerine uygulayabiliyor muyuz.Kısa tüylü parmak rulo bu cila için uygunmudur. Teşekkür ederim

 27. Iyi calismalar ben evdeki eski sehpalarımı boyadım ve dekopaj tekniği ile desen verdim yat verniği ile vernikleye bilirmiyim

 28. mutfak dolaplarını beyaza boyadım üstüne yat vernik attım sararttı daha kurumadı vernik bunu nasıl çıkartabilirim

 29. Faruk,
  Vernik zor hava şartlarına karşı koruma sağlar. Renkli veya renksiz vernik kullanabilirsin. (Bilinen markaların Vernikli ahşap koruyucularından veya yat vernik kullanabilirsin.) Sprey olanları çok uzun süre korumaz.

 30. Cam agacina vernik nasildir ben camdan kus kafesi yaptirdim bazilari vernik iyidir bazilari iyi degil diyor eger iyise hangi vernigi kulanmam lazim bide kafes zarar gormesin diye sprey vernik nasildr yat sprey vernik varmi
  Faruk silvan

 31. (Yorumlara isim yazalım.)
  Yat vernik hafif sarartır. Cam cila ise hiç görünmez. Parlak olanlar zamanla gözü yorabilir. Yarımat veya mat kullanabilirsiniz.

 32. Kapalı terasıma lambiriden sedir yaptırıp iç duvarları da lambiriyle kaplatıyorum. Fakat lambiriye mat/yarı mat/parlak cam cila mı yoksa yat verdiği mi vurmam gerekiyor buna karar veremedim. Her usta başka bir şey söylüyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

 33. Belgin,
  Yat verniği tam şeffaf sayılmaz bal rengidir. Parkenizin rengini hafif değiştirebilir. Ayrıca parke için üretilmiş cam cilalar çizilmeye daha dayanıklıdır.

 34. Yat verniği ile cilalanan antika büfem, cila kokusundan dolayı balkonda duruyor. Bu koku tamamen ne zaman geçer.

 35. (Yorumlara isim yazalım.)
  Zımpara veya boya sökücü ile sökebilirsiniz. Yat vernik yerine cam cila kullanın.

 36. adsız ahşap tepsi boyadım ve yat verniği ile vernikledim ama hiç güzel olmadı verniğininasıl çıkarırım veya düzelte bilirim vernik koyu olduğu için çok kalın oldu teşekkür ederim

 37. Verniği 4-5 saat ara ile renkli veya renksiz yapabilirsiniz. İsterseniz önceden emprenye sürüp böcek ve kurda karşı koruma yapabilirsiniz. Çakmadan da verniği sürebilirsiniz, fırça veya rulo ile yapmanızı tavsiye ederim. Daha dayanıklı olur.

 38. Alaaddin…
  İyi günler çatı katına sıfırdan ahşap lambiri çaktıracağım bu lambirilere nasıl bir vernikleme yapabilirim vernik işlemini boya tabancası ile yapmayı düşünüyorum ayrıca verniği lambirilere çakmadan önce uygulasam olurmu?

 39. (Yorumlara lütfen isim yazın.)
  Yat verniğini zımpara veya boya sökücü ile sökün. Katlar arası kuruma süresine uyarak 2-3 kat cam cila uygulayın.

 40. iyi günler diliyorum.kullandıgım masamın üzerini zımparaladıktan sonra akrilikle boyadım.dekopaj yaptıktan sonra yat vernigi kullandım.ama beyaz boyanın üzerinde yat verniginin kendi rengi alacalı bulacalı kaldı.vernigi nasıl silebilirim.dogru vernigi nasıl kullanabilirim.şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,bizim evin dosemelerini zımparalattirdik,üzerine koruyucu artırdık.Ama parlak ve kaygan olmadi.kaygan ,silinebilir duruma gelmesi için ne kullanabilirim.cam cila denedim ama olmadı.Bana yardımcı olursaniz çok sevinirim teşekkürler.Not:( döşemeler ahsapti)

   • Ekrem Bey,
    Zemin için en iyi çözüm cam ciladır. Parlak ve temizliğe elverişli olur fakat kaygan olmaz. Bir uygulama hatası yapılmış olabilir veya alt kalite vernik kullanılmış olabilir. Cam cilanın temizlenmesi rahattır.

 41. Cüneyt Bey,
  Kılcal çatlaklar için dolgu verniği, daha büyük çatlaklar için renkli ahşap macunları kullanabilirsiniz. Macun kuruduktan sonra da 5-6 saat ara ile 2-3 kat vernikli ahşap koruyucu uygulayın.

 42. merhaba 2 yıl önce evimin bahçesine ahşap kamelya yaptırmıstım yapıldıktan şuana kadar hic bakım yapılmadı direklerde çatlaklar oluştu ve verniklenmesi gerekiyor çatlakları kapatmak için ne yapmam lazım ve zımpara yapmam gerekiyormu kullanacagım malzemeyi ve yapacagım işlemileri sırasıyla yazabılırsenız sevınırım.
  ıyı calısmalar
  CÜNEYT…

 43. Su bazlı ahşap tamir macununu çatlak ve deliklere spatula yardımı ile uygulayın. İyice kuruduktan sonra üzerini boyayabilirsiniz.

 44. Oncelikle yanitinizicin tesekkur ederim.size bir sorum daha olacak.lanbirileri beyaza kendim boyasam basarili olabilirmiyim ve lanbirilerdeki kendi yuzeyinde bulunan oymalari nasil duzeltmem gerekir……simdiden tesekkurler….

 45. Şenay Hn.
  Önce yapılabiliyorsa hafifçe zımpara yaptırın. Yapılamıyorsa önemi yok. Mat, yarı mat veya parlak yağlı boya ile ya da Polisanın su bazlı x1 boyası ile boyayabilirsiniz.

 46. çatı katında oturuyorum ve tavanlarımız lanbiri yat vernik ile vernikliyoruz.ben lanbirileri beyaza boyamak istiyorum. ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz…..
  teşekkürler.

  şenay bozkurt

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz