İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Çıta Uygulaması, Duvar Çıtası Nasıl Yapıştırılır?

duvar çıtası nasıl yapıştırılır
Duvara çıta uygulaması

Son yollarda oldukça rağbet gören duvara çıta uygulamaları hakkında aşağıda detaylı bilgiler verdik. Duvar çıtası nasıl yapıştırılır, koridor çıtalama nasıl yapılır?, salon çıtalama modelleri, koridor çıtalama modelleri, çıtalı duvar modellerini de içeren yazımız çok ilginizi çekecek. Yapıştırması ve uygulaması çok kolay olan duvara çıta uygulamasını kendiniz de yapabilirsiniz. Koridor çıta uygulaması ve salona çıta uygulaması yaparken nelere dikkat edilmelidir? yazımızda detaylıca anlattık.

Duvara Çıta Uygulaması

çıta uygulaması
Duvara çıta uygulaması nasıl yapılır?

Duvara çıta uygulaması, son derece hoş ve basit bir dekorasyon tekniğidir. Fakat, dikkatli yapılmazsa ve doğru çıta ölçüleri seçilmezse çirkin de görünebilir. Bu nedenle, salon veya koridorunuz için duvar çıtası yapmaya karar verdiyseniz, öncelikle ölçülendirme ve çıta kalınlığına dikkat edin. Size fikir verebilecek sayfanın altındaki çıta duvar uygulaması resimlerimizi inceleyin.

Genellikle, dışa doğru bombeli çıtalar yaygın olarak kullanılıyor. Kalınlık ise, duvarın genişliği ve uzunluğuna göre seçilebilir. Örneğin; salon için daha kalın ve uzun çıtalar kullanılabilir. Oda ve koridorlar için, daha ince ve küçük dikey dikdörtgen çıtalar daha hoş duracaktır.

Duvara çıta uygulamalarında ahşap veya strafor (köpük) çıtaları tercih edebilirsiniz. Tahmin edeceğiniz gibi, köpük duvar çıtaları ile çalışma çok daha rahat olacaktır. Montaj, kesme, yapıştırma açısından kolay olmasını istiyorsanız; köpük duvar çıtalarını tercih edebilirsiniz. Fakat, strafor daha dayanıksız olduğundan; küçük çocuklu evlerde tırnak ve el darbeleri ile deforme olabileceğini belirtelim.

Duvara çıta uygulamasına evinizin küçük bir odasında deneyerek başlayabilirsiniz. Tecrübe kazandıktan sonra, evinizde koridor çıta uygulaması, salon çıta uygulaması yapabilirsiniz. Şimdi, evin farklı kısımlarında duvar çıtalamaları hakkında bazı ip uçlarını sizinle paylaşalım. Böylece, çıtalama işine başlamadan önce, hem yapıştırma hem de model seçiminde daha net fikir sahibi olabilirsiniz.

Salon Çıtalama

salon çıtalama
Salon çıtalama modelleri

Büyük ve geniş salon duvarları için büyük kare veya dikdörtgen salon çıtalama yapabilirsiniz. Boşlukları iyi değerlendirin ve ölçünüzü tam alın. Çıtalar arasındaki boşluklara dikkat edin. Aynı boşluğu duvar bitimlerinde de bırakın ki, kötü bir görüntü oluşmasın.

Salon duvar çıtalama yaparken; duvarlarınız ne kadar büyükse, o kadar büyük ebatlarda salon çıtalama yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, iç çerçevelerin ne kadar içeride kalacağıdır. Çıta genişledikçe içindeki çıtanın da dış çıtadan arasını açmalısınız. Tek bir çıta ile işi bitirmek istiyorsanız. Salon duvarlarına uygun daha kalın bir çıta satın alın. 15-20-25 cm kalınlığında çıtalar salon için uygun olabilir.

Dikey dikdörtgen salon çıtalarının üst kısımlarına birer duvar apliği veya içine bir tablo hoş görünecektir. Güzel görünmesi için, tabloların çıta çerçevesi ile arasında boşluk kalmasına dikkat edin. Duvar apliklerini ise; küçük bir duvara sadece 1-2 tane uygulayın. Fazlası çirkin bir görünüm oluşturabilir.

Salon Çıta Uygulaması

Büyük ve geniş salonlar için, kalın çıtalar kullanın. Büyük duvarlar için, geniş ve uzun çıtalar şık görünecektir.

Çıta içinde çıta uygulaması için en uygun mekanlar büyük duvarlı salonlardır. Bir çıta uygulamasını yaptıktan sonra, 15-20 santimetre içinden daha ince bir çıta yapabilirsiniz.

Sıradışı ve görsel açıdan farklı salon çıta modelleri ve renkleri için, antrasit ve koyu gri tonlarını tercih edebilirsiniz. Beyaz ve açık renk duvarlarda çok hoş görünecektir.

Salon Çıtalama Modelleri

Aşağıdaki salon çıtalama modelleri, size uygulamaya geçmeden önce fikir verebilir. İyi yapılmış bir çıtalama salon ve oturma odalarında çok hoş görünür. Misafirlerinize görsel bir ziyafet verebilirsiniz. Farklı renk ve modellerde duvar çıtalama salon örneklerini aşağıda bulabilirsiniz.

salon çıtalama
Salon çıtalama
salon çıtalama modelleri
Salon çıtalama modelleri
salon çıta uygulaması
Salon çıta uygulaması
salon duvar çıtalama
Salon duvar çıtalama
duvara çıta uygulama
Duvara çıta uygulaması
salon çıta uygulaması
Salon çıta uygulaması
duvara çıta uygulaması
Çalon çıtalama modelleri
duvara çıta uygulaması
Salon çıtalama modelleri

Koridor Çıta Uygulaması

Evde çıta uygulaması yapılırken, en çok tercih edilen ve kullanılan mekan koridorlardır. Misafirlerinizi duvar çıtaları ile deroke edilmiş hoş bir giriş ile karşılamak isteyebilirsiniz. Koridora çıta seçerken; koridorunuzun uzunluğuna göre çıta motiflerini seçmelisiniz. Karidor veya antre çıta uygulaması yaparken; geniş duvarlara sahipseniz, büyük kare veya dikdörtgen çıta uygulamaları; dar bir koridora sahipseniz dikey küçük dikdörtgenler hoş görünecektir.

Ayrıca, koridor çıta uygulaması yapılırken; kapıların koridorda bulunmasını dekoratif bir avantaja çevirerek, kapı kesimleri ile benzer motiflerde çıta uygulamaları yapabilirsiniz. Örneğin; kapınızın altında küçük bir dikdörtgen kısım varsa duvarın alt kısımlarını benzer bir çıta uygulaması ile devam ettirebilirsiniz.

Koridor Çıtalama

Antre çıta uygulaması için beyaz, gri, bej tonlarını kullanabilirsiniz. Duvar boyanız ile zıt renklerde çıtalar hoş gözükecektir. Örneğin; gri antreye beyaz duvar çıtası, beyaz antreye koyu gri duvar çıtası, yine beyaz koridor için antrasit veya füme duvar çıtası kullanabilirsiniz. Antre ve koridorlarda pencere olmadığı için; duvarı açık renk, duvar çıtasını da koyu renk seçmek ortamın kararmasını engelleyecektir.

Antre ve koridor çıta uygulaması yaparken 3-4 çıtada bir boşluk bırakarak, çıtanın içine duvar duvar apliği yerleştirebilirsiniz. Girişe yakın bir çıta içerisine bir ayna veya koridorun orta kısmında bulunan yatay bir çıtanın içerisine güzel bir tablo koyabilirsiniz. Aşağıdaki koridor duvar çıtalama örnekleri size fikir verebilir.

Koridor Çıta Modelleri

koridor çıta uygulaması
Koridor çıtalama
koridor çıtalama
Koridor çıta uygulaması
koridor çitalamasi
Koridor çıta uygulaması 2

Duvara Ahşap Çıta Uygulaması

Evinizde küçük çocuk varsa, köpük yerine, duvara ahşap çıta uygulaması daha iyi bir seçenektir. Ahşap çıtaların kesimi daha zor olmasına karşın, darbelere daha dayanıklıdır, uzun ömürlüdür.

Ahşap duvar çıtalarını satın alırken, köşe kesim aparatını da satın almayı unutmayın. Köşe birleşim yerleri önemlidir. Ahşap çıtaların birleşim yerlerinde kalan boşluklar çirkin bir görünüm oluşturabilir. “Köşe kesim aparatı” ile ahşap çıtaların birleşim yerlerini çok düzgün kesebilirsiniz. (Yapı marketlerden ve hırdavatçılardan “köşe kesim aparatı” veya “açılı kesim aparatı” adı ile alabilirsiniz.

Köşe kesimde oluşan hatalar doyasıyla, boşluk oluşursa, su bazlı tamir macunları ile doldurabilirsiniz. Kuruduktan sonra da macunun üzerini hafifçe zımpara yapıp, boyayabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Üzerine Çıta Uygulaması

Duvar kağıdı üzerine çıta uygulaması, dekoratif açıdan en riskli uygulamalardan biridir. Duvar çıtasının duvar kağıdının desenlerine uydurmak çok can sıkıcı olabilir. Ayrıca, çıtayı sökme esnasında duvar kağıdı zarar görebilir.

Duvar kağıdı için en uygun çıta rengi beyaz olabilir. Beyaz, neredeyse her renge uyum sağlar. Ayrıca, beyaz duvar çıtası kağıda uymazsa, sonradan boyanabilir. Duvar kağıdınızın içindeki renklerden biri ile çıtanızı boyayabilirsiniz.

Duvar Çıtası Nasıl Yapıştırılır?

Duvar çıtası yapıştırma, duvar çıtası nasıl yapıştırılır? Bildiğiniz gibi duvar çıtaları en çok strafor ve ahşap olarak satılıyor. Bu duvar çıtalarını boyalı veya boyasız duvara yapıştırmak için birçok yapıştırıcı seçeneği var.

Fakat, ne yazık ki bir çoğu geç yapıştırıyor. Sadece, ahşap duvar çıtaları için hızlı sprey yapıştırıcıyı kullanabilirsiniz. Şimdi, daha detaylı olarak duvar çıtası neyle yapıştırılır, anlatalım.

Duvar Çıtası Neyle Yapıştırılır?

Duvar çıtası ne ile yapıştırılır, poliüretan çıta nasıl yapıştırılır? Duvar çıtasını yapıştırırken, en doğru yapıştırıcıyı seçebilmeniz için, polüretan ve ahşap çıtalar için yapıştırıcıları aşağıda ayrı ayrı açıkladık. Duvar çıtasını yapıştırmak için, aşağıdaki yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.

  • Montaj yapıştırıcısı. (Ahşap ve strafor çıtaları yapıştırır, strafor için solventsiz olanını tercih edin.)
  • Montaj mastiği. (Ahşap ve strafor çıtaları yapıştırır.)
  • Standart silikon, (Ahşap ve strafor çıtaları da yapıştırır.)
  • Hızlı sprey yapıştırıcı. (Sadece ahşap çıtaları yapıştırmak için.)
  • Strafor Yapıştırıcısı. (Sadece strafor (köpük) çıtaları yapıştırmak için.)

Yukarıdaki yapıştırıcıları (hızlı sprey yapıştırıcı hariç) duvar çıtasının arkasına sürün ve duvara tutturun. Üzerini bir kağıt bant ile birkaç yerinden, yapıştırıcı kuruyana kadar, geçici olarak bantlayın. Ertesi gün kağıt bantı çıkarın.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, sprey yapıştırıcı sadece ahşap ve plastik duvar çıtalarını yapıştırmak için uygundur. Poliüretan duvar çıtası için diğer yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Sprey hızlı yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için “Hızlı Sprey Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?” yazımızı linki tıklayarak okuyabilrsiniz.

Yapıştırdığınız köpük çıtaları boyamak için “Köpük Boyama” yazımızı linki tıklayarak okuyabilirsiniz. Yapıştırdığınız ahşap çıtaları boyamak için “Ahşap Boyama” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar