Ana Sayfa Yapıştırıcılar En Güçlü Yapıştırıcı Hangisi, En İyi Yapıştırıcı Hangisi?

En Güçlü Yapıştırıcı Hangisi, En İyi Yapıştırıcı Hangisi?

En iyi yapıştırıcı hangisi

En güçlü yapıştırıcı hangisi, en iyi yapıştırıcı hangisi, en kuvvetli yapıştırıcı hangisi? Bu soruları direkt olarak cevaplamak çok yanlış olur. Çünkü, yapıştıracağınız malzemeye göre en uygun yapıştırıcıyı seçmeniz gerekiyor. Bu nedenle, sizin için en doğru ve en iyi yapıştırıcıyı, seçmeniz için, detaylı bir yazı hazırladık. Birçok yapıştırıcının en kuvvetli olduğu alanı anlattık.

En İyi Yapıştırıcı Hangisi?

Çok kuvvetli olduğu iddia edilen, pahalı bir yapıştırıcı alıp, onu amacı dışında kullanmak size faydadan çok zarar getirebilir.

Hatta, eski yapıştırıcının kalıntısı, yeni uygulayacağınız yapıştırıcının kuvvetli yapışmasını da engelleyebilir. Bu nedenle, doğru yerde doğru yapıştırıcıyı kullanmak gerekir.

Her yapıştırıcının iyi ve zayıf yönleri vardır. İyi bir yapıştırma yapmak için; yapıştıracağınız malzeme için özel üretilmiş bir yapıştırıcı varsa, önce onu tercih edin. Örneğin plastik, metal, cam için özel yapıştırıcı. Yoksa genel maksatlı bir yapıştırıcı tercih edebilirsiniz.

Size yapıştırıcı

seçiminde çok faydalı olacağını düşündüğümüz bazı detaylar aşağıda. “En iyi yapıştırıcı, en güçlü yapıştırıcı hangisi?” sorunuza cevap olacağına inanıyoruz.

En Güçlü Yapıştırıcı Japon Yapıştırıcı Mı?

en güçlü yapıştırıcı

Japon Yapıştırıcısı Neleri Yapıştırır?

Sıvı japon yapıştırıcısı (diğer bir adı ile siyanoakrilat) Özellikle, porselen, küçük ahşap parçalar, küçük plastik parçalar, evde küçük bir oyuncak, sabit duran küçük bir biblo, süs eşyası için uygundur. Sert bir yapıştırıcıdır.

Küçük yapıştırma işleri ve hareketsiz parçalar için kullanılabilir. Japon yapıştırıcı çok hızlı kurur. (5-10 saniye.)

Örnek Japon Yapıştırıcılar: Pattex Süper Japon, 3M japon yapıştırıcısı, Wodabond japon yapıştırıcı, Tesa Japon yapıştırıcı. Japon yapıştırıcı porselen yapıştırmak için mükemmel bir yapıştırıcıdır. Porselen için en güçlü yapıştırıcı japon yapıştırıcıdır diyebiliriz.

Jel Japon Yapıştırıcısı Neleri Yapıştırır?

Jel japon yapıştıcısının normal japon yapıştırıcısından farkı; jel kıvamında olması ve daha esnek olmasıdır. Jel Japon yapıştırıcısı ile (Siyanoakrilat): Porselen, ahşap, plastik, küçük ev eşyaları, biblolar, (Daha çok esnek ve yumuşak parçalar.)

Bir spor ayakkabının açılan ucu için en uygun yapıştırıcılardan biri jel japon yapıştırıcıdır. Jel japon yapıştırıcı, sıvı japon yapıştırıcıdan daha geç kurur. Örnek yapıştırıcılar: Pattex jel, 3m jel japon, Tesa Jel Japon, Vodabond Jel japon

En Güçlü Yapıştırıcı Kontakt Yapıştırıcı Mı?

en sağlam yapıştırıcı
Kontakt yapıştırıcı

Kontak Yapıştırıcı Nedir?

Kontakt yapıştırıcılar, solventli, esnek ve geç kuruyan yapıştırcılardır. Örneğin: Derby Kontakt, Bally Kontakt, Pattex Deri-Kauçuk-Ahşap, Bison Kit

Deri, kauçuk, ahşap, pvc, halı, deri koltuk, ayakkabı keçesi ve yumuşak parçalar yapıştırabilir. (Daha çok esnek eşyalar için kullanılsa da; sert malzemelerde de kullanılabilir.

Ayakkabıcı ve döşemecilerin kullandığı yapıştırıcılar bunlardır. Yukarıda yazdığımız parçaları yapıştırır, fakat kuruma süresi çok uzundur. (24 ile 48 saat arası.) Ayrıca, ayakkabıların esnek kısımları, koltuk kumaşı, halı ve deri yapıştırır.

Kontakt yapıştırıcıyı yapıştırılacak malzemeye yapıştırıcıyı sürüp, 5 dakika solventin (gazının) uçmasını bekleyin. Sonra yapıştırıp üzerine ağırlık koyun.

En Sağlam Yapıştırıcı Montaj Yapıştırıcı Mı?

en sağlam yapıştırıcı
Montaj yapıştırıcı

Montaj Yapıştırıcı Ne İşe Yarar?

Montaj yapıştırıcısı silikon gibi kartuşlarda veya diş macunu gibi küçük ambalajlarda satılır. Sıvı çivi olarak da bilinir. En sağlam yapıştırıcılardan biridir.

Montaj yapıştırıcı, düzgün uygulanırsa yapıştığı yerden çıkarmak için parçayı kırmak gerekebilir. Krem kıvamındadır, dolgu için de kullanılabilir.

Montaj yapıştırıcılarını soventli ve solventsiz olarak ikiye ayırabiliriz. (Solvent: Uçucu, kokulu bir gaz.)

Solventli Montaj Yapıştırıcısı Nerelerde Kullanılır? (Montage Yapıştırıcı)

Üzerinde genelde “montage” yazar. Örnek montaj yapıştırıcılar: Pattex PL600, Bison Montage, Akfix Montaj, Wodabond Montaj v.b. Kuruma süresi 24 saat ile 48 saat arasıdır. Rengi genellikle bej ya da kremdir.

Genellikle ağır malzemeler, metal, taş, tuğla, ahşap plakalar, duvara ağır malzeme yapıştırılması için kullanılabilir.

İyi bir yapışma için, en az bir yüzey emici olmalıdır. (Daha çok sert ve ağır maddeler için.) En uygun olduğu alanlar duvara ağır panoların yapıştırılması, iç ve dış mekanda ağır malzemelerin yapıştırılması. Taş, Tuğla, Büyük ahşap parçalar, kapı pervazları.

Daha güçlü yapışması ve ilk tutunmanın daha iyi olması için çift yapıştırma tekniği uygulanmalıdır.

Çift yapıştırma tekniği: Montaj yapıştırıcısını bir yüzeye sürüp yapıştırın, hemen çekin. 5 dakika bekleyip tekrar yapıştırın. Üzerini tokmaklayın, kurumasını bekleyin.

Solventsiz Montaj Yapıştırıcısı Nerelerde Kullanılır?

Solventsiz montaj yapıştırıcısı, solventli montaj yapıştırıcısı gibi geç kurur. Rengi genellikle beyazdır.

Özellikle, köpük kartonpiyer, strofor yapıştırmak için kullanılır. Köpüğü köpüğe veya başka yüzeylere yapıştırabilir. Ahşabı-ahşaba ve ahşabı-betona, ahşabı-taşa, ahşabı-tuğlaya yapıştırabilir. Örnek solventsiz montaj yapıştırıcıları : Pattex PL500, Wodabond Strofor yapıştırıcısı, Bison Solvensiz kartuş

En Güçlü Yapıştırıcı Deniz Tutkalı Mı?

en güçlü yapıştırıcı
Deniz tutkalı

Deniz Tutkalı Ne İşe Yarar?

Deniz Tutkalı Özellikleri: Deniz tutkalı poliüretan esaslı çok kuvvetli bir yapıştırıcıdır. Açık sarı renktedir. Genellikle ahşap yapıştırmak için kullanılır. Bir ahşabı başka bir ahşaba yapıştırdığında ayırmak çok zordur. Aynı zamanda ahşabı metale ve betona da yapıştırabilir.

Deniz tutkalı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; deniz tutkalının şişmesidir. “Nadir bulunsa da şişmeyen türleri de artık üretiliyor.”

Deniz tutkalı, yapıştırıldıktan sonra aşırı şişer. Yani, bir sandalye veya koltuk ayağı yapıştırdıktan 2 saat sonra, koltuk ayağından aşağı akan sarı bir leke görmeniz çok olasıdır.

Deniz tutkalı kullanılırken; az sürülmeli ve mengene ile sıkıştırılmalıdır. Örnek ürünler: Pattex deniz tutkalı, Bison deniz tutkalı, Derby deniz tutkalı, Akfix Marine deniz tutkalı v.b.

En İyi Yapıştırıcı Beyaz Tutkal Mı?

en sağlam yapıştırıcı
Beyaz tutkal

Beyaz Tutkal Nedir?

Beyaz tutkal su bazlı bir yapıştırıcıdır. Eskiden en çok kullanılan yapıştırıcılar içindeydi. Şimdi ise daha çok hobi işlerinde kullanılıyor.

Küçük ve orta büyüklükte çok fazla hareket etmeyen ahşap parçalar için beyaz tutkal kullanılabilir. Uygun olduğu malzemeler: Sehpa benzeri küçük ahşap mobilyalar, ahşap oyuncaklar, küçük ahşap eşyalar.

Dolap ve mobilya imalatında beyaz tutkal veya iskelet tutkalı kullanılır, fakat vida ve çivi ile desteklenir. İstenirse mengene ile sıkıştırılabilir. Kuruyunca şeffaflaşan türleri vardır. (iskelet tutkalı) Kuruma süresi 24 saattir.

En Kuvvetli Yapıştırıcı Epoksi Mi?

en sağlam yapıştırıcı
Epoksi yapıştırıcı

Epoksi Yapıştırıcı Nedir, Epoksi Yapıştırıcı Özellikleri Nelerdir?

Epoksi Yapıştırıcı Nedir? Epoksi yapıştırıcı çift karışımlı bir yapıştırıcıdır. Renksiz veya renkli olabilir. Kuruma esnasında kötü sayılabilecek koku yayar. Şırınga tüp içerisinde veya ayrı ayrı tüplerde satılabilir.

Bu tüp içindeki komponentler eşit miktarda karıştırılıp kullanılır. Şimdi, hızlıca epoksi çeşitlerini gözden geçirelim. Ev tipi epoksi, epoksi macun, kimyasal dübel.

Ev Tipi Epoksiler

Ev tipi epoksi
Ev tipi epoksi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir parmak büyüklüğünde iki tüp içerisinde karıştırılmaya hazır epoksi komponentlerinden oluşur.

Rengi genellikle şeffaftır. Krem kıvamındadır, boşluk doldurabilir.

Kuruma süresi 5 dakikadan yarım saate kadar markaya göre değişir. Üretici firma bunu hızlandırıcı komponentin biri ile ayarlamıştır. Ürünün ambalajının üzerinde kuruma süresi yazar.

Farklı türde çeşitli malzemeleri birbirine yapıştırmak için üretilmiştir. Uygun olduğu alanlar: Oyuncaklar, cam, metal, ahşap parçalar.

Bir cam masanın üst camı ile metal ayağını yapıştırmada kullanılabilir. Örnek Ürünler: Pattex Epoxy, Bison Epoxy, Derby Epoksi v.b.

Epoksi Macunlar

en kuvvetli yapıştırıcı
Epoksi macun

Epoksi macunlar, epoksi yapıştırıcı gibi iki komponent karıştırılarak kullanılır. Rengi beyaz, yeşil veya siyah olabilir. Üretici firmanın önerdiği sürede genellikle 1-2 dakika epoksi macun elde karıştırılır.

Elde geçici bir kalıntı bırakabilir. Fakat, ele herhangi bir zarar vermez. Daha çok dolgu ve yapışma gerektiren işlerde kullanılır.

Epoksi macun ile bir ahşap sandalyenin veya sehpanın kopan ve kaybolan parçasını tamamlayıp yapıştırabilirsiniz.

Tam kuruma süresi 24 saat olsa da; yarım saatte taş olur. Zımpara yapılacaksa, uygulandıktan 10 dakika sonra yapılabilir.

Beyaz olanları eski veya yeni küvet duş teknesi tamirinde de kullanılabilir. Örnek ürünler: Pattex Epoksi macun (beyazdır), Bison epoksi macun, Derby epoksi macun, akfix epoksi macun v.b.

Kimyasal Dübel Nedir?

en güçlü yapıştırıcı
Kimyasal dübel

Kimyasal dübel, en kuvvetli yapıştırıcılar arasında yer alıyor. Belki de “en iyi güçlü yapıştırıcı hangisi?” sorunuza cevap olabilir.

Kimyasal dübel profesyonel bir yapıştırıcıdır. Silikon kartuşlarda tekli veya ikili yapışık şekilde satılır. Epoksi dübel olarak da bilinir.

Kimyasal dübel için ev tipi epoksi yapıştırıcının kuvvetlendirilmiş hali de diyebiliriz. Tonlarca ağırlık taşıyabilir ve zor hava koşullarına dayanabilir.

Üretici firmalar ihtiyaçlara yönelik çeşitli kimyasal dübeller üretmişlerdir. Kaldırma ağırlığı değişkendir.

Dışarıda gördüğünüz elektrik direklerinin montajında, ankraj işlerinde (çelik ve demirlerin betona gömülmesi), büyük direklerin betona yapıştırılmasında ve vidaların betona sabitlenmesinde kullanılır. Evde Lcd ve plazma montajında vidaların duvara sabitlenmesinde kullanılabilir.

Kimyasal dübeli evde kullanmak isterseniz, silikon tabancası ile sıkabileceğiniz tekli kartuşlu olanını tercih edin. İçindeki iki karışım, ucundaki karıştırıcı çubuk ile çıkarken karışacaktır. İlk 10 cm.yi kullanmadan atın.

En Güçlü Yapıştırıcı Sprey Yapıştırıcı Mı?

Sprey yapıştırıcıları genel olarak ikiye ayırabiliriz. Tek bileşenli ve çift bileşenli sprey yapıştırıcılar.

Çift Komponentli Sprey Yapıştırıcılar

en iyi sprey yapıştırıcı
Sprey yapıştırıcı

Çift komponentli sprey yapıştırıcılar, aslında japon yapıştırıcının bir çeşididir. (Siyanoakrilat)

Küçük ve orta büyüklükte malzemeleri birbirine yapıştırır. Esnek değildir. Düz, pürüzsüz bir zeminde yapıştırma yapılacaksa bu yapıştırıcı tercih edilebilir. 

Küçük ahşap sehpalar, ahşap oyuncaklar, süpürgelikler, ahşap türlerinde kullanılabilir. (Mdf, Suntalam v.b.) Genellikle ustalar süpürgelik montajında kullansa da biz süpürgelik montajında montaj yapıştırıcıyı tavsiye ediyoruz.

Sağlamlıktan ziyade hız gerektiren yerlerde çift komponentli sprey yapıştırıcılar kullanılabilir. Mobilya montajlarında vida ve çivi takviyesi ile kullanılabilir. Koltuk sandalye gibi ağırlık taşıyan ahşaplarda, montaj yapıştırıcı, deniz tutkalı kullanılması daha doğru bir tercih olacaktır. Örnek ürünler : Pattex 2k sprey yapıştırıcı, Vodabond sprey yapıştırıcı, Derby sprey yapıştırıcı v.b.

Çift Komponentli Sprey Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?

Çift bileşenli sprey yapıştırıcı sprey ve yapıştırıcı sıvıdan oluşur. Sprey, yapıştırıcıyı ısıtarak yapışmasını sağlar. Bir yüzeye yapıştırıcı sürülür, diğer yüzeye sprey sıkılır birleştirdikten 10 saniye sonra yapışma tamamen gerçekleşmiştir.

Bazı ustalar genellikle sıvıyı sürüp yapıştırıyor sonra üzerine spreyi sıkıyor. Bu teknikte de yapışma gerçekleşse de; spreyin her noktaya erişmesi zordur.

Tek Komponentli Sprey Yapıştırıcılar

sprey
Tek komponentli sprey yapıştırıcı

Tek bileşenli sprey yapıştırıcılar geçici yapıştırma işlerinde kullanılabilir. Mesela geçici olarak bir duvara poster yapıştırmak için bu yapıştırıcı uygundur.

Veya kağıt karton yapıştırma için. Genellikle hobi işlerinde kullanılır. Örnek ürünler: 3M Mount sprey, 3M Photo Mount, Raykon, Bison v.b.

Uyarı ve Önlemler

 • Bazı yapıştırma işleri için özel üretilmiş yapıştırıcıları da kullanmak çok iyi netice almanızı sağlar. Örneğin : Cam için özel cam yapıştırıcıları, oto dikiz aynası için yapılmış özel yapıştırıcılar, kumaş ve elbise için yıkanmaya dayanıklı esnek kumaş yapıştırıcıları,  pvc ve plastik den yapılmış maddeler için özel pvc ve plastik yapıştırıcıları kullanın. Sıcak bölgeler için ısıya dayanıklı yapıştırıcıları ve silikonları kullanın.
 • Sizin için yapıştırıcının hızı da önemliyse şunu unutmayın: Kuvvetli yapıştırıcıları hızlandırmak için içine konulan kimyasallar yapıştırıcının kuvvetinin azalmasına neden olur. Bu mantıkla şöyle söyleyebiliriz bir yapıştırıcı ne kadar hızlıysa ağır yüklere o kadar dayanıksız olur.
 • Ayrıca tüm yapıştırıcılar yüzeye sürülüp direkt yapıştırılmaz. Bazı yapıştırıcılarda yüzeyin zımparalanması gerekir, bazıları yakıcıdır, bazılarını da karıştırmak gerekir, bazıları ise sürüldükten sonra bir süre beklenerek uygulanır.
 • Sonuç olarak dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapışma için doğru yapıştırıcı ile doğru uygulama yapılması gerekir. Bu nedenle, yapıştırıcının ambalajında bulunan kullanma talimatını okumak, iyi bir yapışma sağlanması için gereklidir.
 • Yukarıdaki yazımıza ekleyemediğimiz bazı yapıştırıcılar olabilir. Yazı güncel tutulacaktır. “En güçlü yapıştırıcı hangisi?” sorunuza cevap olduğunu tahmin ediyoruz. Eklemek istediğiniz bilgi, deneyim ve uygulamalarınızı yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

100 Yorum

 1. merhaba adım kemal.benim sorum evin dış kapısı demir kapı. ama çok bakımsız. kapının alt tarafındaki demirler korozyondan parçalanıp dökülüyor. bana nasıl bir işlem yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz. teşekkürler.

 2. Kemal Bey,
  Kapıyı zımparalayın, dökülen yerlere sentetik macun kullanın. Kuruyunca antipas, o da kuruyunca 24 saat ara ile en az 2 kat yağlı boya ile boyayın.

 3. Merhaba adım Ayşegül. Benim yapıştıracağım yer bebek arabasının arka tekerleği. İçi plastik yapışacağı yerde plastik. Çok sağlam olmalı. Teşekkürler

 4. merhaba ben merve, bizim küçük bi zeplin projemiz var kaplama olarak ripstop kumaş kullanıcaz kumaşı yapıştırmak için hangi yapıştırıcı uygun olur

 5. Merve,
  Bulabilirseniz Bison kumaş yapıştırıcısı, bulamazsanız pattex metal-plastik-cam yapıştırıcısı olur.

 6. Merhaba Ben Melek,
  Banyo ve tuvalet fayansına askılık yapıştırmak için hangi tür yapıştırcı kullanmalıyım? Ağırlığa dayanıklı olmasını istiyorum. Şampuan vs. taşıyabilsin. Teşekkürler…

 7. Melek Hn.
  En kuvvetli yapıştırıcı veya çift taraflı bandı da alsanız bir süre sonra düşecektir. Montage yapıştırıcısı olabilir ama bir yüzeyin emici olması daha iyidir, bilginize. (Pattex PL600 veya Bison Montage)

 8. Merhaba adım Kemal, ödev için ampullerden oluşan bir heykel yapmam gerekiyor. yaklaşık 3-40 ampul ve büyükçe bir yapı olacak. Bunları birleştirmek için sıcak silikon kullandım ancak bir süre sonra ağırlığı taşımayarak bozuldu. Bu konuda cam yapıtırıcısı işimi görür mü? ya da tavsiyeniz var mı? Teşekkür ederim.

 9. Kemal,
  Uv ışınlı cam yapıştırıcısı dene. Bi de Pattex metal-plastik-cam yapıştırıcısı var, ama geç yapıştırıyor.

 10. Merhaba ben tuğçe ayakkabıların üzerine taş işleme yapıyorum. Hangi yapıştırıcıyı kullandıysam memnun kalmadım aynı şekilde müşterilerimde öyle. çok güçlü bi yapıştırıcı önerirmisiniz taşların ayakkabıdan düşmeyeceği. Teşekkürler

 11. Merhaba, ben Hüseyin. Yeni almış olduğum yırtık kot pantolonun yama yerlerindeki parçalar dikişle değilde yapıştırıcıyla yapıştırılmış. İlk yıkamada maalesef söküldü. Derby işe yarar mı ya da hangi yapıştırıcıyı kullanmalıyım?

 12. Merhaba sungerin uzerine plastik taslari ve kristal taslari yapistirarak tablo yapiyoruz. Bunun icin en uygun yapistirici hangisi olur. Malzeme satin aldigim yer e6000 veya pattex kullan dedi. Sizce hangi yapistirici saglam tutar

 13. (Yorumlara isim yazalım.)
  6000 veya Pattex metal-plastik-cam yapıştırıcısı olabilir. Hangisini bulabilirseniz. Yapıştırma süresi uzundur. En az 24 saat beklenmelidir.

 14. merhaba ben Hüseyin düdüklü tencerenin sapı kırıldı yedek parçasıda çok pahalı bu kuvvetli yapıştırıcılarla yapıştırdım olmadı sanırım sıcaklığa dayanamadılar düdüklü tencereni sapı bakalitten bu malzemeyi yapıştırabilecek ve sıcaklığa dayanıklı bi yapıştırıcı tavsiye edebilirmisiniz teşekkürler…

  • Merhaba, öncelikle açıklayıcı yorumlarınız için çok teşkkürler. Kırılmış bir piyano tuşunu nasıl yapıştırabilirim? Üzerine kuvvet uygulayacağım için dayanıklı ve esnek olması gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

   • Merhaba İrem Hn.
    Jel japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. 3m, Tesa, Pattex v.b bir marka olabilir. Epoksi yapıştırıcı da olur. Fakat esnek değildir. Uc uca yapıştırılacaksa yani birbirine küçük bir noktadan temas ediyorsa. Her ikisinde de maalesef kuvvetli bir yapışma olmayabilir. Yapıştırdıktan sonra 1 gün kullanmayın.

 15. Ahmet Bey,
  Kordonu yapıştırabilecek yapıştırıcılar var, fakat uç uca yapışmaz. Değişmesi gerekiyor.

 16. merhaba ben engin. Şemsiyemin tutulacak yeri, şemsiye demirinden kolayca cıkıyor. tutacak sert plastikten oluşuyor, ne tür bir yapıştırıcı kullanmam gerek?

 17. Engin,
  Epoksi macun kullanabilirsin. İçine oluyorsa biraz içine uygula, olmuyorsa üzerine doldur ve kurumasını bekle.

 18. Merhaba ben mehmet. Koltuk sungerinin kaymaması için altına erkek cırt cırt diktim. Fakat koltuğa dikmem gereken dişi cırt cırt dikilmedigi için yapistirmak istiyorum. Bu işe uygun yapistirici veya karışım öneriniz var mı? Teşekkür ederim.

 19. Adım Hasan.motosikletimin çamurluğunu yapıştırmak istiyorum , sert plastik (mika tarzı) ve esnemeye maruz kalıyo yardımcı olur musunuz ?

 20. adım mert benim 76 model 124 arabam var göğüs berbat durumda bunu deri kaplamak istiyorum güneşte kalacağı için bırakmıyacak veya kırışmıyacak bir yapıştırıcı önerirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

 21. üzerinde ayna ve taş bulunan yaklaşık 15 kg ağırlığa sahip osb malzemeli aynayı duvara hangi yapıştırıcıyla sağlam yapıştırabilirim?teşekkürler..

 22. Ayhan Bey,
  Bison Montage veya Pattex PL600 Montage ile yapıştırabilirsiniz. (Osb duvara yapıştırılacaksa eğer.)

 23. Merhabalar ben nur. Bebek tabloları yapıyorum. Ahşap mdf malzemeden olan tabloların içine epoksiden yaptığım harf ve cisimleri yapıştırmak için hangi yapıştırıcı uygun olur? Öncesinde sıcak silikon kullandım fakat düşmeler yaşadım. Bazı durumlarda da epoksi taban üzerine epoksi cisimler yapıştırmam gerekiyor. Teşekkürler.

 24. Merhaba, ben de taşları veya deniz kabuklarini tasa yapistirip objeler yapiyorum. Normal pattex japon kullaniyirum. Baska oneriniz olur mu? Tesekkurler.

 25. Merhaba ,çakımın arkasındaki destek metali ortadan kırıldı,uc uca çok küçük alanlı iki metali yapıştırabiliceğim bi yapıştırıcı var mı?

 26. Merhaba,oto torpido üstünde çukur 10cm 20cm gibi bir alan var orası kabardı orayı deriyi ısıtıp o kısmın şeklini alması içinalttaki plastik zemine yapıştırmak istiyorum,ne tür yapıştırıcı önerirsiniz,tam yapıştırma süresi ne kadar dır

  • Murat Bey,
   Kontakt yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Derby, Bally, Pattex Deri-Kauçuk-Ahşap, Bison Kit benzeri kontakt yapıştırıcılar olur. Yapıştırıcıyı sürüp 4-5 dakika bekleyin. Yapıştırıp üzerine ağırlık koyun. 24 saat beklesin.

 27. Merhaba ben Arda. Deri sanatıyla ilgiliyim. Yurtdışında cekilen videolarda beyaz, Bally gibi uzamayan, tutkal gibi bir yapıştırıcı kullaniyorlar. Bu yapıştırıcıya Turkiyede denk gelebilecek ürün var mıdır bildiğiniz?
  Bir de yine Bally gibi bir yapıştırıcıyı seyrelttiklerine şahit oldum. Kıvamı sulaninca daha rahat sürüldü. Sentetik ve selulozik tiner kattım ama işe yaramadı. Verebileceğiniz bir tüyo olursa sevinirim.
  Saygılar.

 28. Merhabalar ben Meryem. Agir ve cerceveli aynayi fayansa yapistrmak istiyorum. Cok sey denedim ama her defasinda dusuyor. Nasil bi yapistirici kullanabilirim. Tesekkurler.

  • Meryem Hanım,
   Boydan boya, yan yana, birkaç tane şerit ayna silikonu çekin. Silikonunun aralarına da köpük çift taraflı ban çekin. Silikon kuruyana kadar. Aynayı kenarlarından kağıt bant ile bantlayın. Bandı 2 gün sonra çıkartın.

 29. Merhaba dış cephede duvara cam yapıştırmak istiyorum. Hangi yapıştırıcıyı nasıl uygulamamı önerirsiniz?

  • Ahmet Ercan,
   Tüm yüzeyde silikon kullanılabilir. Fakat, dış cephenin tozunun alınması gerekiyor. Silikon ise iyi bir marka olmalı, solventsiz olmalı.
   Ayrıca, poliüretan mastik de olur. Fakat dediğim gibi yüzey temizliği çok önemli. Silikon kuruyana kadar bir şey ile desteklenmesi gerekiyor. Ayrıca, üst üste çok fazla montaj yapılacaksa, tırnaklı, metal bir iskelet oluşturulmalı ve bu iskelete montaj yapılmalıdır.

 30. Merhabalar sert bir plastik oyuncağı dolap kulpuna dönüştürmek istiyorum Kulp vidası ve oyuncağı birbirine yapıştırmak için nasıl bir yapıştırıcı önerirsiniz acaba ?

  • Esra Hanım,
   Yapıştırıcı ne kadar kuvvetli olursa olsun, küçük yapıştırma alanlarında zamanla çıkabilir. Yine de denemek isterseniz çift karışımlı epoksi kullanabilirsiniz. Bunun dışında oyuncağı dolap kulpuna değil, dolabın kendisine yapıştırabilirsiniz. Ayrıca oyuncağın içinden bir delik açıp dolaba vidalama da yapılabilir. Oyuncağın şekline ve yapıştırılacak yerin durumuna göre siz karar verin.

 31. Merhaba. Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkürler. Çatlamış bir klozet taşını nasıl yapıştırırım. Alt kata su sızıntılarını önlemek için. Devamlı su ile temas halinde.

  • Murat Bey,
   En iyi epoksi yapıştırıcı ve epoksi macun yapıştırıyor. Fakat, yapıştırıcı kuruduktan sonra, üzerine silikon çekmeniz lazım, extra su yalıtımı için. Yoksa, yine bir yerden sızar.

 32. İyi günler üst üste parça şeklinde gelen brandayı yapıştırmak için kullanacağım güçlü bir yapıştırıcı teşekkür ederim

  • Seyitgazi,
   Brandayı yapıştırmak için en iyi seçenek, tamir bantlarıdır. Genellikle siyah, beyaz, gri ve renksiz şekilde satılıyor ve dış mekan kullanımı için uygundur.

 33. Merhaba ben sercan banyoda oturaklı tufaleti montaj esnasında yere temas etti bir kısmı ayrıldı tuvaleti duz zemine koyduğumda bir yana devriliyor diğer yanı yapistimam icin hangi yapistirici kullanmam gerekli oturdugumda tas dusmemesi icin

 34. merhabalar ben kumaşın üsütüne ayna yapiştiricam ama sıçak silikon ile yapıştırdım tutmadı öneriniz nedir sizce nasıl bı yapıştırıçı kulanmalıyım ?

 35. Merhaba Ebru ben. Dogal tasları keserek taş panolar yapiyorum. 5 kilo ağirliginda bir resmin duvara asilmasi gerekiyor. Askilik icin arkasina kasa seklinde taş yapistirmam gerekiyor. Duvara asildiginda bu ağirligi tasiyabilecek guclu bir yapistiriciya ihtiyacim var. Bison montaj kiti aldim fakat tereddut icindeyim. Tas parcalarini fayans uzerine kalekimle yapistiriyorum. Sizin oneriniz ne olur? Isin sağlam nolmasi cok onemli benim icin. Simdiden teşekkur ederim

  • Ebru Hanım Sizin için solventli montaj yapıştırıcıları olur. Bison montaj ki de bunlardan biridir. Çift yapıştırma tekniği kullanın. Yapıştırıcının arkasında nasıl yapıştığı yazar. Askılığı yapıştırdıktan sonra, 48 saat resmi asmayın.

 36. Merhaba iyi günler vip Ahmet’in Askılıklı ferforje Duvar rafını almıştım paket içerisinde bir adet çok küçük tüp şeklinde bir yapıştırıcı vardı. Hagen marka. Daha sonra rafı taşınacağız diye söktük şimdi yeniden monte etmek istiyorum rafa baharatlık vesaire gibi ağır şeyler koyuyorum bu arada raf fayansa yapıştırılıyor küçük aparatları ile. Bu söylediğim yapıştırıcıya eş değer bir şey önerir misiniz hangi yapıştırıcıyı denediysem olmadı..

  • Sinem Yryrn,
   Montaj yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Bison montaj, Pattex Pl600, Sıvı Çivi v.b. montaj yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Montaj yapıştırıcısı hakkında daha fazla bilgi için, buradan montaj yapıştırıcısı konusuna göz atın.

 37. Merhabalar banyo duş teknesin ile duvar(seramik) birleştiği noktaya en sağlam suya sıcağa ve soğuğa dayanıklı nasıl bir yapıştırcı kullanabilirim. Duş teknesi montajında silikon sıkltılar ama kalktı.

 38. Merhaba;
  Masa isimliğinde bulunan metal uçlu bayrak kristal gövdesinden çıktı. Metal+cam için hangi yapıştırıcıyı öneriyorsunuz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 39. Merhaba ben cansu, ev tipi microcurrent cihazım vardı ancak metal başlığı plastik yerinden ayrıldı hem bu kısmı hemde plastik gövdesideki kırığı neyle yapıştırmalıyım ?Cevap için şimdiden teşekkürler

 40. Merhaba,

  Aracımın kapı döşemsinin kapıya tutunmasını sağlayan pini tutan plastik parça çatladı. Kapı döşemesine sabit bit parça. Hangi yapıştırıcıyı kullanmama gerekit. Japon mı yoksa 404 plastik opeksi mi?

  Teşekkür ederim,

  Barış

 41. Merhabalar üstadım. Halıyı ahşaba yapıştıracağım ve çıkmamasını istiyorum.Elimde pattex kontakt yapışıtırıcı var.Sorum şu olacaktı ; şimdi normalde kuruduğu zaman hatasız yapıştırma gerekliliği olduğu için ben tutkalı sürer sürmez solvent çıkmadan üzerinde istediğim şekil olana kadar oynatacağım ve sonra ellemeden kurumasını bekleyeceğim. Bu çözüm yolu işime yarar mı bu yapıştırıcıda ? Çünkü halıyı kesin oynatmam gerekli düzgün olması için.

  Böylesine faydalı bir site içinde çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Enes Bey,
   Evet kontakt yapıştırıcıyı bekletmeden de yapıştırabilirsiniz. Ya da 5 dakika bekletmek yerine 2-3 dakika bekletip yapıştırabilirsiniz daha sonra düzeltmeleri yaparsınız. Zaten, 5 dakika bekletip yapıştırsanız bile, oynama süresi vardır. 5 dakika sonra bile tam sertleşmez.

 42. Merhaba, ismim Ömer. Arabamın kapı iç döşemesinde maun bir çıta var. Bu çıta metal bir çıtaya yapışık. Maun çıta metal çıtadan ayrıldı. sanayide yapı malzemeleri satan bir dükkana girip durumu anlatınca bana Bostik h550 verdi. Acaba doğru mu ? Sizin önereceğiniz yapıştırıcı var mı ? Çift bileşenli yapıştırıcılar yada kontak yapıştırıcılar mi daha uygun olur ?

  • Ömer Bey,
   Önerilen yapıştırıcı sizin için uygun. Geç fakat kuvvetli yapıştırır. Yapıştırılan yerin üzerini, kuruyana kadar, 1 gün kağıt bant ile bantlayın. Çok soğukta yapıştırma yapmayın.

 43. Merhabalar plastik ve çelik yayı birbirine yapıştıran uygun olan hangi yapıştırıcı onu öğrenmek istiyorum

 44. Merhaba ismim Elif banyoma yaklaşık 160 boyunda sadece üzerinde 6 tane raf olan dolap yaptırdım ama kapağı fln yok sadece raflar görünüyor ama öne doğru düşüyo sabit durmuyo vida ile sabitlemek istedim ama fayansı kırmaktan korktum tam derz yerine getiremezsem diye dolapı duvara ne ile sabitleyebilirim yapıştırmak mantıklı olur mu ve ne tür bi yapıştırıcı gerekir

  • Elif Hanım,
   15 cm aralıklarla çift taraflı bant kullanın. Bantın arasında kalan boşluklara da montaj yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

 45. Merhaba. Spor ayakkabımın taban kısmını yapıştırıcı ile tutturmuşlar ve fazla kullanamadan ayrıldı. Bana önereceğiniz güçlü bir yapıştırıcı var mı? Teşekkür ederim.

 46. Neoperen İ yapıştırmak suretiyle dalış elbisesi ni (yabancı markali) yapmışlar hiç dikiş yok aynı yapıştırıcıyi yurt içi veya dişi nereden temin edebilirim

 47. merhaba katlanır bisikletin gidon boğazı yani direksiyon katlanan yerinden oynama yapıyor.Ben de sabitlemek istiyorum.zaten katlama özelligini kullanmıyorum.Acaba hangi yapıştırıcıyı kullanmam lazım.yardımlarınız için teşekkür ederim..

 48. 4cm ahşap küplerle duvar öreceğinizi düşünün. Bu, duvar olduğu için ve hafif oval olduğu için mengene vs. gibi yöntemleri kullanamazsınız. Sadece yapıştırıcılarla duvarı üstüste koyarak örebilirsiniz. Ancak duvarın yeni bir katı atılana kadar üstüne bir miktar ağırlık koyma imkanınız var. Ovalimsi duvar örüldükten sonra ön yüzeyi zımparalanacak. Ben küplerin arasına iki farklı yapıştırıcı kullanmayı düşünüyorum. Arka tarafına hızlı tutsun diye japon, ön tarafına da uzun vadede sağlam ve zımparalanabilir olduğu için tutkal kullanmayı düşünüyorum. Siz hangi yapıştırıcıları önerirsiniz?

 49. Slm merhaba ben mustafa benim banyoya duş aldığım yer fayans duş alırken kayıyorum bunun için fayansın üzerine merdivenlere yapılan kaydırmaz bant yaptım ama belli bir zaman sonra çıkıyor duşda ıslak olduğu için bu kaydırmaz bantı daha kuvvetli nasıl yapıştırabilirim teşekkür ederim

  • Mustafa Bey,
   Banyo içinde hangi yapıştırıcıyı kullanırsanız kullanın, kısa sürede çıkacaktır. Özel banyo ve duş kaydırmaz paspasları veya kaydırmaz spreyi daha uygun olacaktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz