Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

En Güçlü, En İyi Yapıştırıcı Hangisi?

En iyi yapıştırıcı hangisi
En iyi yapıştırıcı hangisi?

En güçlü yapıştırıcı hangisi, en iyi yapıştırıcı hangisi, en kuvvetli yapıştırıcı hangisi? Bu soruları direkt olarak cevaplamak çok yanlış olur. Çünkü, yapıştıracağınız malzemeye göre en uygun yapıştırıcıyı seçmeniz gerekiyor. Bu nedenle, sizin için en doğru ve en iyi yapıştırıcıyı seçmeniz için, detaylı bir yazı hazırladık. Birçok yapıştırıcının en kuvvetli olduğu alanı aşağıda detaylıca anlattık.

En İyi Yapıştırıcı Hangisi?

en iyi tutkal
En iyi yapıştırıcı hangisi?

Çok kuvvetli olduğu iddia edilen, pahalı bir yapıştırıcı alıp, onu amacı dışında kullanmak size faydadan çok zarar getirebilir. Hatta, eski yapıştırıcının kalıntısı, yeni uygulayacağınız yapıştırıcının kuvvetli yapışmasını da engelleyebilir. Bu nedenle, doğru yerde doğru yapıştırıcıyı kullanmanız gerekiyor.

Her yapıştırıcının iyi ve zayıf yönleri vardır. İyi bir yapıştırma yapmak için; yapıştıracağınız malzeme için özel üretilmiş bir yapıştırıcı varsa, önce onu tercih edin. Örneğin; plastik, metal, cam için özel yapıştırıcılar. Eğer, yapıştırmak istediğiniz malzeme için özel bir yapıştırıcı yoksa, genel maksatlı bir yapıştırıcı tercih edebilirsiniz.

Size yapıştırıcı seçiminde çok faydalı olacağını düşündüğümüz bazı detaylar aşağıda. “En iyi yapıştırıcı, en güçlü yapıştırıcı hangisi?” sorunuza cevap olacağına inanıyoruz.

En Güçlü Yapıştırıcı Japon Yapıştırıcı Mı?

en güçlü yapıştırıcı

Japon Yapıştırıcısı Neleri Yapıştırır?

Sıvı japon yapıştırıcısı (diğer bir adı ile siyanoakrilat) Özellikle, porselen, küçük ahşap parçalar, küçük plastik parçalar, evde küçük bir oyuncak, sabit duran küçük bir biblo, süs eşyası için uygundur. Sert bir yapıştırıcıdır.

Küçük yapıştırma işleri ve hareketsiz parçalar için kullanılabilir. Japon yapıştırıcı çok hızlı kurur. (5-10 saniye.)

Örnek Japon Yapıştırıcılar: Pattex Süper Japon, 3M japon yapıştırıcısı, Wodabond japon yapıştırıcı, Tesa Japon yapıştırıcı. Japon yapıştırıcı porselen yapıştırmak için mükemmel bir yapıştırıcıdır. Porselen için en güçlü yapıştırıcı japon yapıştırıcıdır diyebiliriz.

Jel Japon Yapıştırıcısı Neleri Yapıştırır?

Jel japon yapıştıcısının normal japon yapıştırıcısından farkı; jel kıvamında olması ve daha esnek olmasıdır. Jel Japon yapıştırıcısı ile (Siyanoakrilat): Porselen, ahşap, plastik, küçük ev eşyaları, biblolar, (Daha çok esnek ve yumuşak parçalar.)

Bir spor ayakkabının açılan ucu için en uygun yapıştırıcılardan biri jel japon yapıştırıcıdır. Jel japon yapıştırıcı, sıvı japon yapıştırıcıdan daha geç kurur. Örnek yapıştırıcılar: Pattex jel, 3m jel japon, Tesa Jel Japon, Vodabond Jel japon v.b. (Japon yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için; linke tıklayarak, “Japon yapıştırıcısı nedir, neleri yapıştırır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

En Güçlü Yapıştırıcı Kontakt Yapıştırıcı Mı?

en sağlam yapıştırıcı
Kontakt yapıştırıcı

Kontak Yapıştırıcılar Neleri Yapıştırır?

Kontakt yapıştırıcılar, solventli, esnek ve geç kuruyan yapıştırıcılardır. Örneğin: Derby Kontakt, Bally Kontakt, Pattex Deri-Kauçuk-Ahşap, Bison Kit

Deri, kauçuk, ahşap, pvc, halı, deri koltuk, ayakkabı keçesi ve yumuşak parçalar yapıştırabilir. (Daha çok esnek eşyalar için kullanılsa da; sert malzemelerde de kullanılabilir.

Ayakkabıcı ve döşemecilerin kullandığı yapıştırıcılar bunlardır. Yukarıda yazdığımız parçaları yapıştırır, fakat kuruma süresi çok uzundur. (24 ile 48 saat arası.) Ayrıca, ayakkabıların esnek kısımları, koltuk kumaşı, halı ve deri yapıştırır.

Kontakt yapıştırıcıyı yapıştırılacak malzemeye yapıştırıcıyı sürüp, 5 dakika solventin (gazının) uçmasını bekleyin. Sonra yapıştırıp üzerine ağırlık koyun. (Ayakkabı yapıştırma ve ayakkabı tamiri hakkında daha fazla bilgi almak için; linke tıklayarak, “Ayakkabı yapıştırma, ayakkabı neyle yapıştırılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

En Sağlam Yapıştırıcı Montaj Yapıştırıcı Mı?

en sağlam yapıştırıcı
Montaj yapıştırıcı

Montaj Yapıştırıcı Ne İşe Yarar?

Montaj yapıştırıcısı silikon gibi kartuşlarda veya diş macunu gibi küçük ambalajlarda satılır. Sıvı çivi olarak da bilinir. En sağlam yapıştırıcılardan biridir.

Montaj yapıştırıcı, düzgün uygulanırsa yapıştığı yerden çıkarmak için parçayı kırmak gerekebilir. Krem kıvamındadır, dolgu için de kullanılabilir.

Montaj yapıştırıcılarını soventli ve solventsiz olarak ikiye ayırabiliriz. (Solvent: Uçucu, kokulu bir gaz.)

Solventli Montaj Yapıştırıcısı Nerelerde Kullanılır? (Montage Yapıştırıcı)

Üzerinde genelde “montage” yazar. Örnek montaj yapıştırıcılar: Pattex PL600, Bison Montage, Akfix Montaj, Wodabond Montaj v.b. Kuruma süresi 24 saat ile 48 saat arasıdır. Rengi genellikle bej ya da kremdir.

Genellikle ağır malzemeler, metal, taş, tuğla, ahşap plakalar, duvara ağır malzeme yapıştırılması için kullanılabilir.

İyi bir yapışma için, en az bir yüzey emici olmalıdır. (Daha çok sert ve ağır maddeler için.) En uygun olduğu alanlar duvara ağır panoların yapıştırılması, iç ve dış mekanda ağır malzemelerin yapıştırılması. (Taş, Tuğla, Büyük ahşap parçalar, kapı pervazları. v.b.)

Daha güçlü yapışması ve ilk tutunmanın daha iyi olması için çift yapıştırma tekniği uygulanmalıdır.

Çift yapıştırma tekniği: Montaj yapıştırıcısını bir yüzeye sürüp yapıştırın, hemen çekin. 5 dakika bekleyip tekrar yapıştırın. Üzerini tokmaklayın, kurumasını bekleyin.

Solventsiz Montaj Yapıştırıcısı Nerelerde Kullanılır?

Solventsiz montaj yapıştırıcısı, solventli montaj yapıştırıcısı gibi geç kurur. Rengi genellikle beyazdır.

Özellikle, köpük kartonpiyer, strofor yapıştırmak için kullanılır. Köpüğü köpüğe veya başka yüzeylere yapıştırabilir. Ahşabı-ahşaba ve ahşabı-betona, ahşabı-taşa, ahşabı-tuğlaya yapıştırabilir. Örnek solventsiz montaj yapıştırıcıları : Pattex PL500, Wodabond strofor yapıştırıcısı, Bison solvensiz kartuş. (Montaj yapıştırıcıları hakkında daha fazla bilgi almak için; linki tıklayarak Montaj yapıştırıcısı nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.)

En Güçlü Yapıştırıcı Deniz Tutkalı Mı?

en güçlü yapıştırıcı
Deniz tutkalı

Deniz Tutkalı Ne İşe Yarar?

Deniz Tutkalı Özellikleri: Deniz tutkalı poliüretan esaslı çok kuvvetli bir yapıştırıcıdır. Açık sarı renktedir. Genellikle ahşap yapıştırmak için kullanılır. Bir ahşabı başka bir ahşaba yapıştırdığında ayırmak çok zordur. Aynı zamanda ahşabı metale ve betona da yapıştırabilir.

Deniz tutkalı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; deniz tutkalının şişmesidir. “Nadir bulunsa da şişmeyen türleri de artık üretiliyor.”

Deniz tutkalı, yapıştırıldıktan sonra aşırı şişer. Yani, bir sandalye veya koltuk ayağı yapıştırdıktan 2 saat sonra, koltuk ayağından aşağı akan sarı bir leke görmeniz çok olasıdır.

Deniz tutkalı kullanılırken; az sürülmeli ve mengene ile sıkıştırılmalıdır. Örnek ürünler: Pattex deniz tutkalı, Bison deniz tutkalı, Derby deniz tutkalı, Akfix Marine deniz tutkalı v.b.

En İyi Yapıştırıcı Beyaz Tutkal Mı?

en sağlam yapıştırıcı
Beyaz tutkal

Beyaz Tutkal Nedir?

Beyaz tutkal su bazlı bir yapıştırıcıdır. Eskiden en çok kullanılan yapıştırıcılar içindeydi. Şimdi ise daha çok hobi işlerinde kullanılıyor.

Küçük ve orta büyüklükte çok fazla hareket etmeyen ahşap parçalar için beyaz tutkal kullanılabilir. Uygun olduğu malzemeler: Sehpa benzeri küçük ahşap mobilyalar, ahşap oyuncaklar, küçük ahşap eşyalar.

Dolap ve mobilya imalatında beyaz tutkal veya iskelet tutkalı kullanılır, fakat vida ve çivi ile desteklenir. İstenirse mengene ile sıkıştırılabilir. Kuruyunca şeffaflaşan türleri vardır. (iskelet tutkalı) Kuruma süresi 24 saattir.

En Kuvvetli Yapıştırıcı Epoksi Mi?

en sağlam yapıştırıcı
Epoksi yapıştırıcı

Epoksi Yapıştırıcı Nedir, Epoksi Yapıştırıcı Özellikleri Nelerdir?

Epoksi Yapıştırıcı Nedir? Epoksi yapıştırıcı çift karışımlı bir yapıştırıcıdır. Renksiz veya renkli olabilir. Kuruma esnasında kötü sayılabilecek koku yayar. Şırınga tüp içerisinde veya ayrı ayrı tüplerde satılabilir.

Bu tüp içindeki komponentler eşit miktarda karıştırılıp kullanılır. Şimdi, hızlıca epoksi çeşitlerini gözden geçirelim. Ev tipi epoksi, epoksi macun, kimyasal dübel.

Ev Tipi Epoksiler

Ev tipi epoksi
Ev tipi epoksi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir parmak büyüklüğünde iki tüp içerisinde karıştırılmaya hazır epoksi komponentlerinden oluşur.

Rengi genellikle şeffaftır. Krem kıvamındadır, boşluk doldurabilir.

Kuruma süresi 5 dakikadan yarım saate kadar markaya göre değişir. Üretici firma bunu hızlandırıcı komponentin biri ile ayarlamıştır. Ürünün ambalajının üzerinde kuruma süresi yazar.

Farklı türde çeşitli malzemeleri birbirine yapıştırmak için üretilmiştir. Uygun olduğu alanlar: Oyuncaklar, cam, metal, ahşap parçalar.

Bir cam masanın üst camı ile metal ayağını yapıştırmada kullanılabilir. Örnek Ürünler: Pattex Epoxy, Bison Epoxy, Derby Epoksi v.b.

Epoksi Macunlar

en kuvvetli yapıştırıcı
Epoksi macun

Epoksi macunlar, epoksi yapıştırıcı gibi iki komponent karıştırılarak kullanılır. Rengi beyaz, yeşil veya siyah olabilir. Üretici firmanın önerdiği sürede genellikle 1-2 dakika epoksi macun elde karıştırılır.

Elde geçici bir kalıntı bırakabilir. Fakat, ele herhangi bir zarar vermez. Daha çok dolgu ve yapışma gerektiren işlerde kullanılır.

Epoksi macun ile bir ahşap sandalyenin veya sehpanın kopan ve kaybolan parçasını tamamlayıp yapıştırabilirsiniz.

Tam kuruma süresi 24 saat olsa da; yarım saatte taş olur. Zımpara yapılacaksa, uygulandıktan 10 dakika sonra yapılabilir.

Beyaz olanları eski veya yeni küvet duş teknesi tamirinde de kullanılabilir. Örnek ürünler: Pattex Epoksi macun (beyazdır), Bison epoksi macun, Derby epoksi macun, akfix epoksi macun v.b. (Epoksi yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için; linki tıklayarak “Epoksi yapıştırıcı nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Kimyasal Dübel Nedir?

en güçlü yapıştırıcı
Kimyasal dübel

Kimyasal dübel, en kuvvetli yapıştırıcılar arasında yer alıyor. Belki de “en iyi güçlü yapıştırıcı hangisi?” sorunuza cevap olabilir.

Kimyasal dübel profesyonel bir yapıştırıcıdır. Silikon kartuşlarda tekli veya ikili yapışık şekilde satılır. Epoksi dübel olarak da bilinir.

Kimyasal dübel için ev tipi epoksi yapıştırıcının kuvvetlendirilmiş hali de diyebiliriz. Tonlarca ağırlık taşıyabilir ve zor hava koşullarına dayanabilir.

Üretici firmalar ihtiyaçlara yönelik çeşitli kimyasal dübeller üretmişlerdir. Kaldırma ağırlığı değişkendir.

Dışarıda gördüğünüz elektrik direklerinin montajında, ankraj işlerinde (çelik ve demirlerin betona gömülmesi), büyük direklerin betona yapıştırılmasında ve vidaların betona sabitlenmesinde kullanılır. Evde lcd ve plazma montajında vidaların duvara sabitlenmesinde kullanılabilir.

Kimyasal dübeli evde kullanmak isterseniz, silikon tabancası ile sıkabileceğiniz tekli kartuşlu olanını tercih edin. İçindeki iki karışım, ucundaki karıştırıcı çubuk ile çıkarken karışacaktır. İlk 10 cm.yi kullanmadan atın. (Kimyasal dübeller hakkında detaylı bilgi almak için, linke tıklayarak, “Kimyasal dübel nedir, ne işe yarar? yazımızı okuyabilirsiniz.)

En Güçlü Yapıştırıcı Sprey Yapıştırıcı Mı?

Sprey yapıştırıcıları genel olarak ikiye ayırabiliriz. Tek bileşenli ve çift bileşenli sprey yapıştırıcılar.

Çift Komponentli Sprey Yapıştırıcılar

en iyi sprey yapıştırıcı
Sprey yapıştırıcı

Çift komponentli sprey yapıştırıcılar, aslında japon yapıştırıcının bir çeşididir. (Siyanoakrilat)

Küçük ve orta büyüklükte malzemeleri birbirine yapıştırır. Esnek değildir. Düz, pürüzsüz bir zeminde yapıştırma yapılacaksa bu yapıştırıcı tercih edilebilir. 

Küçük ahşap sehpalar, ahşap oyuncaklar, süpürgelikler, ahşap türlerinde kullanılabilir. (Mdf, Suntalam v.b.) Genellikle ustalar süpürgelik montajında kullansa da biz süpürgelik montajında montaj yapıştırıcıyı tavsiye ediyoruz.

Sağlamlıktan ziyade hız gerektiren yerlerde çift komponentli sprey yapıştırıcıları kullanılabilirsiniz. Mobilya montajlarında vida ve çivi takviyesi ile kullanılabilirsiniz. Koltuk sandalye gibi ağırlık taşıyan ahşaplarda, montaj yapıştırıcı, deniz tutkalı kullanılması daha doğru bir tercih olacaktır. Örnek ürünler : Pattex 2k sprey yapıştırıcı, Vodabond sprey yapıştırıcı, Derby sprey yapıştırıcı, Apel sprey yapıştırıcı v.b.

Çift Komponentli Sprey Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?

Çift bileşenli sprey yapıştırıcı sprey ve yapıştırıcı sıvıdan oluşur. Sprey, yapıştırıcıyı ısıtarak yapışmasını sağlar. Bir yüzeye yapıştırıcı sürülür, diğer yüzeye sprey sıkılır birleştirdikten 10 saniye sonra yapışma tamamen gerçekleşmiştir.

Bazı ustalar genellikle sıvıyı sürüp yapıştırıyor sonra üzerine spreyi sıkıyor. Bu teknikte de yapışma gerçekleşse de; spreyin her noktaya erişmesi zordur.

Tek Komponentli Sprey Yapıştırıcılar

sprey
Tek komponentli sprey yapıştırıcı

Tek bileşenli sprey yapıştırıcılar geçici yapıştırma işlerinde kullanılabilir. Mesela, geçici olarak bir duvara poster yapıştırmak için bu yapıştırıcı uygundur.

Veya kağıt karton yapıştırma için. Genellikle hobi işlerinde kullanılır. Örnek ürünler: 3M Mount sprey, 3M Photo Mount, Raykon, Bison v.b.

Uyarı ve Önlemler

 • Bazı yapıştırma işleri için özel üretilmiş yapıştırıcıları da kullanmak çok iyi netice almanızı sağlar. Örneğin: Cam için özel cam yapıştırıcıları, oto dikiz aynası için yapılmış özel yapıştırıcılar, kumaş ve elbise için yıkanmaya dayanıklı esnek kumaş yapıştırıcıları,  pvc ve plastik den yapılmış maddeler için özel pvc ve plastik yapıştırıcıları kullanın. Sıcak bölgeler için ısıya dayanıklı yapıştırıcıları ve silikonları kullanın. (Plastik yapıştırma hakkında bilgi almak için; linki tıklayarak “Plastik yapıştırma, plastik nasıl yapıştırılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)
 • Sizin için yapıştırıcının hızı da önemliyse şunu unutmayın: Kuvvetli yapıştırıcıları hızlandırmak için içine konulan kimyasallar yapıştırıcının kuvvetinin azalmasına neden olur. Bu mantıkla şöyle söyleyebiliriz bir yapıştırıcı ne kadar hızlıysa ağır yüklere o kadar dayanıksız olur.
 • Ayrıca tüm yapıştırıcılar yüzeye sürülüp direkt yapıştırılmaz. Bazı yapıştırıcılarda yüzeyin zımparalanması gerekir, bazıları yakıcıdır, bazılarını da karıştırmak gerekir, bazıları ise sürüldükten sonra bir süre beklenerek uygulanır.
 • Sonuç olarak dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapışma için doğru yapıştırıcı ile doğru uygulama yapılması gerekir. Bu nedenle, yapıştırıcının ambalajında bulunan kullanma talimatını okumak, iyi bir yapışma sağlanması için gereklidir. (Sprey yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için; linki tıklayarak, “Sprey yapıştırıcı nedir, sprey yapıştırıcı neleri yapıştırır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Yukarıdaki yazımıza ekleyemediğimiz bazı yapıştırıcılar olabilir. Fakat, “En güçlü yapıştırıcı hangisi?” sorunuza cevap olduğunu umuyoruz. Eklemek istediğiniz bilgi, deneyim ve uygulamalarınızı yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

64 Yorum

  • Eminnemifa,
   Altı plastik ise, Bison plastik, altı kauçuk ise Bison kauçuk (liquid rubber) kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce eski yapıştırıcı kalıntılarını temizleyin ve yapıştırdıktan sonra iki gün kullanmayın.

 1. Merhaba ben Arif Önder. Deniz motorumun egzost manifoltunda bir kısım egzost gazlarının etkisiyle aşınmış(boşlukoluşmuş) burayı hangi yapıştırıcıyla onarabilirim

 2. Merhabalar, tezgah altı paslanmaz çelik mutfak evyesini granit tezgaha yapıştırmak için hangi yapıştırıcıyı kullanmalıyım?

 3. Merhabalar, birçok yerde birçok yapıştırma malzemesi karşıma çıktı fakat ben yinede kararsız kaldım benim evimin iç duvarlarına strafor desenli köpük yapmak için sizce en iyi yapıştırma tekniği nedir. ve neyle yapıştırsam daha sonra bana sorun çıkartmaz acaba. Teşekkürler

  • Merhaba Sefer Ağıl,
   Silikon gibi kartuşlarda veya kovalarda strafor yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz.
   İster arkasına 15 santimetre boşluk bırakarak noktalama yapın, isterseniz ince taraklı mala ile sürün.

 4. Merhaba motorumun far ayakları kırıldı parçaları elimde mevcut, japon yapıştırıcı ile denedim ama sonuç alamadım. Öneriniz nedir acaba ? Plastik grenaj. Çukura vs. Girdiğinde atmamasını istiyorum.

 5. Merhaba ince çin porseleni vazom kırıldı neyle yapıştırabilirim? Minik bulamadığım parçalar için parlak beyaz dolgu malzemesi var mıdır?

  • Merhaba Güzide Hanım,
   Porselen için en iyi yapıştırıcı japon yapıştırıcısıdır. Yapıştırma bittikten sonra kalan boşlukları epoksi macun ile doldurabilirsiniz.

 6. merhaba
  öncelikle hazırladığınız içerik için teşekkür ederim.
  üstadım acaba karbon olta kamışının ucundaki halkayı yapıştırmak için hangisi daha uygun olur. metaryaller dolgu karbon uç ve paslanmaz çelik yüzük halka

  • Bison, Selsil, Vodabond gibi markaların metal epoksi yapıştırıcılarını deneyebilirsiniz. Fakat, karbon için nasıl sonuç alınır?, net bilgi veremiyoruz maalesef.

 7. Merhaba, metal takı aparatı üzerine çini kolye taşı yapıştıracağım. Hangi yapıştırıcı daha sağlam olur? Teşekkür ederim.

 8. Merhabalar fikir ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim benim dondurucu kapı kolu kırıldı kuvvetli çekerek açmak gerektiği için birde esnek olduğundan kirilabiliyor bu ve bunun gibiler için nasıl bir kuvvetli yapıştırıcı önerirsiniz teşekkürler

  • Mehtap Hanım,
   Dayson Etra uygun. Boydan boya birkaç şerit çekin. Fakat, kuruyana kadar bırakmaması için, ara boşluklara çift taraflı bant da kullanın.

 9. Merhaba, bahçe tip sandalyelerin, sırt/oturma yanlardaki eklemleri sert plastik. Yaklaşık 15 yıl sonra kırıldı. Bunun için epoksi yapıştırıcı iş görürmü?
  Çok yıllar önce hatırlıyorum, iş yerinde sert plastikleri yapıştıran bir malzeme vardı, adeta iki tarafı da eriterek bir birine yapıştırıyordu, son derece dayanıklıydı, ancak plastik kırılarak ayrılabiliyordu ama ne olduğunu hatırlayamıyorum.
  Birde, epoksiler sağlığa zararlı (tenefüs edildiğinde dahi) diye hatırlıyorum.
  Bilgi, yorum yaparsanız sevinirim.
  Teşekkürler.

  • Rasık Kalaycı,
   Epoksi plastik veya Tangit kullanabilirsiniz. Fakat, tekrar açılabilir. Ayrıca, 5-10 cm. 6 delikli demir alıp, kopan parçaları, birkaç yerden, ucu düz vidalar ile vidalayabilirsiniz. Vidalamayı içerden yapın ve çok uzun vida kullanmayın. İsterseniz, vidaların üzerini sprey boya ile boyayabilirsiniz.

 10. Paslanmaz rondelayi boyali bir ahsap zemine yapistirmak ve bunu deniz suyuna maruz birakmak icin zeminde kuruduktan sonra da iz veya renk birakmayacak hangi yapiskani onerirsiniz. Tesekkurler

  • Seabass Levrek Supurgesi,
   Şeffaf epoksi yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Yapıştırıcılar kategorimizden epoksi yapıştırıcı hakkında bilgi alabilirsiniz.

 11. Merhabalar kolay gelsin

  5 cm büyüklüğünde çakıl taşlarının MDF üzerine yapistiracagim.Kargoda taşların yerinden düşmemesi için sağlam bir yapıştırıcı önerir misiniz kemik gibi olacak butunlecek kuruyunca şeffaflacak

  • Montaj yapıştırıcılar tam size göre. Geç kururlar fakat çok iyi yapıştırırlar. Diş macunu gibi tüplerde ve silikon gibi kartuşlarda satılırlar.
   Montaj yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için; “Montaj yapıştırıcı nedir?” yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Örnek montaj yapıştırıcılar; Pattex one for all, Pattex Pl 600, Bison Montaje, Sıvı çivi v.b.
   (Solventli olanları sizin için daha uygun.)
   İyi günler.

  • Gökhan Bey,
   Klozet kapakları plastik ve melaminden yapılmaktadır. Epoksi yapıştırıcı kullanılabilir. Fakat, kısa sürede tekrar açılacaktır. Özellikle melamin kapaklarda tutmaz. Değiştirmenizi öneriyoruz.

 12. Selamlar deri (suni deri de olabilir) koltukta 4 cm düz bir kesilme oldu bu kesiği hangi yapıştırıcı ile yapıştırsak iyi yapışır. Teşekkürler

  • İlyas Bey,
   Jel japon yapıştırıcısı veya kontakt yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Uç uca yapışmaz. Ya üzerine yarım santim çekip yapıştırın ya da içeriden aynı parça deri ile yama yapın.

 13. merhabalar efendim, benim bir kulaklığım var(anker souncore strike 3) kulaküstü sağ kısmının sürücüsünün bulunduğu yer ile kafa bandı arasındaki yer koptu kopacak plastik en sağlam hangi yapıştırıcı iyi olur.

 14. Slm merhaba ben mustafa benim banyoya duş aldığım yer fayans duş alırken kayıyorum bunun için fayansın üzerine merdivenlere yapılan kaydırmaz bant yaptım ama belli bir zaman sonra çıkıyor duşda ıslak olduğu için bu kaydırmaz bantı daha kuvvetli nasıl yapıştırabilirim teşekkür ederim

  • Mustafa Bey,
   Banyo içinde hangi yapıştırıcıyı kullanırsanız kullanın, kısa sürede çıkacaktır. Özel banyo ve duş kaydırmaz paspasları veya kaydırmaz spreyi daha uygun olacaktır.

 15. 4cm ahşap küplerle duvar öreceğinizi düşünün. Bu, duvar olduğu için ve hafif oval olduğu için mengene vs. gibi yöntemleri kullanamazsınız. Sadece yapıştırıcılarla duvarı üstüste koyarak örebilirsiniz. Ancak duvarın yeni bir katı atılana kadar üstüne bir miktar ağırlık koyma imkanınız var. Ovalimsi duvar örüldükten sonra ön yüzeyi zımparalanacak. Ben küplerin arasına iki farklı yapıştırıcı kullanmayı düşünüyorum. Arka tarafına hızlı tutsun diye japon, ön tarafına da uzun vadede sağlam ve zımparalanabilir olduğu için tutkal kullanmayı düşünüyorum. Siz hangi yapıştırıcıları önerirsiniz?

 16. merhaba katlanır bisikletin gidon boğazı yani direksiyon katlanan yerinden oynama yapıyor.Ben de sabitlemek istiyorum.zaten katlama özelligini kullanmıyorum.Acaba hangi yapıştırıcıyı kullanmam lazım.yardımlarınız için teşekkür ederim..

 17. Neoperen İ yapıştırmak suretiyle dalış elbisesi ni (yabancı markali) yapmışlar hiç dikiş yok aynı yapıştırıcıyi yurt içi veya dişi nereden temin edebilirim

 18. Merhaba. Spor ayakkabımın taban kısmını yapıştırıcı ile tutturmuşlar ve fazla kullanamadan ayrıldı. Bana önereceğiniz güçlü bir yapıştırıcı var mı? Teşekkür ederim.

 19. Merhaba ismim Elif banyoma yaklaşık 160 boyunda sadece üzerinde 6 tane raf olan dolap yaptırdım ama kapağı fln yok sadece raflar görünüyor ama öne doğru düşüyo sabit durmuyo vida ile sabitlemek istedim ama fayansı kırmaktan korktum tam derz yerine getiremezsem diye dolapı duvara ne ile sabitleyebilirim yapıştırmak mantıklı olur mu ve ne tür bi yapıştırıcı gerekir

  • Elif Hanım,
   15 cm aralıklarla çift taraflı bant kullanın. Bantın arasında kalan boşluklara da montaj yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

 20. Merhabalar plastik ve çelik yayı birbirine yapıştıran uygun olan hangi yapıştırıcı onu öğrenmek istiyorum

 21. Merhaba, ismim Ömer. Arabamın kapı iç döşemesinde maun bir çıta var. Bu çıta metal bir çıtaya yapışık. Maun çıta metal çıtadan ayrıldı. sanayide yapı malzemeleri satan bir dükkana girip durumu anlatınca bana Bostik h550 verdi. Acaba doğru mu ? Sizin önereceğiniz yapıştırıcı var mı ? Çift bileşenli yapıştırıcılar yada kontak yapıştırıcılar mi daha uygun olur ?

  • Ömer Bey,
   Önerilen yapıştırıcı sizin için uygun. Geç fakat kuvvetli yapıştırır. Yapıştırılan yerin üzerini, kuruyana kadar, 1 gün kağıt bant ile bantlayın. Çok soğukta yapıştırma yapmayın.

 22. Merhabalar üstadım. Halıyı ahşaba yapıştıracağım ve çıkmamasını istiyorum.Elimde pattex kontakt yapışıtırıcı var.Sorum şu olacaktı ; şimdi normalde kuruduğu zaman hatasız yapıştırma gerekliliği olduğu için ben tutkalı sürer sürmez solvent çıkmadan üzerinde istediğim şekil olana kadar oynatacağım ve sonra ellemeden kurumasını bekleyeceğim. Bu çözüm yolu işime yarar mı bu yapıştırıcıda ? Çünkü halıyı kesin oynatmam gerekli düzgün olması için.

  Böylesine faydalı bir site içinde çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Enes Bey,
   Evet kontakt yapıştırıcıyı bekletmeden de yapıştırabilirsiniz. Ya da 5 dakika bekletmek yerine 2-3 dakika bekletip yapıştırabilirsiniz daha sonra düzeltmeleri yaparsınız. Zaten, 5 dakika bekletip yapıştırsanız bile, oynama süresi vardır. 5 dakika sonra bile tam sertleşmez.

 23. Merhaba,

  Aracımın kapı döşemsinin kapıya tutunmasını sağlayan pini tutan plastik parça çatladı. Kapı döşemesine sabit bit parça. Hangi yapıştırıcıyı kullanmama gerekit. Japon mı yoksa 404 plastik opeksi mi?

  Teşekkür ederim,

  Barış

 24. Merhaba ben cansu, ev tipi microcurrent cihazım vardı ancak metal başlığı plastik yerinden ayrıldı hem bu kısmı hemde plastik gövdesideki kırığı neyle yapıştırmalıyım ?Cevap için şimdiden teşekkürler

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar