Ayaklı Lavabo Montajı, Ayaklı Lavabo Nasıl Takılır?

ayaklı lavabo nasıl takılır
Ayaklı lavabo

Ayaklı lavabo montajı, zor gibi gözükse de; aşağıdaki talimatları sırası ile yaptığınızda ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Ayaklı lavabo montajı sırasında yapılması gerekenleri sırasıyla, detaylı olarak anlattık. Aşamaları adım-adım takip ederek, “ayaklı lavabo nasıl takılır, lavabo ayağı nasıl takılır” öğrenebilirsiniz.

Ayaklı Lavabo Montajı Nasıl Yapılır?

lavabo ayağı nasıl takılır
Ayaklı lavabo nasıl takılır?

Öncelikle, ayaklı seramik lavabonuzu koymak istediğiniz yere hiç montaj yapmadan ayağının üzerine koyun.

Ayaklı lavaboyu iyice yerine oturttuktan sonra, lavabonun arkasındaki vidalama deliklerinin içinden vidalanacak yerleri fayansa veya duvara kurşun kalem ile yuvarlak şekilde işaretleyin.

Hatta, matkabın kaymaması için, işaretlemeden önce, fayans üzerine kağıt bant yapıştırıp işaretlemeyi kağıt bant üzerine yapın.

Vidalama deliklerini çizdikten sonra; ayaklı lavaboyu yerinden tamamen çıkartın.

Kurşun kalem ile çizdiğiniz vidalama deliklerini lavabonun vidaları ile aynı kalınlıkta veya 1 boy büyük matkap ucu ile delin. (Lavabo montaj vidaları lavabo ile beraber verilir. Eğer lavabo montaj vidanız yoksa, ” lavabo montaj vidası ” adı ile hırdavatçılardan satın alabilirsiniz. Uygun dübeli de almayı unutmayın.)

Matkap ile delme işlemi fayans üstünde yapılacaksa; işaretlediğiniz yeri delmeden önce, küçük bir çelik çivi ile hafifçe çakarak kalem ucu kadar küçük bir nokta oluşturun. Aksi taktirde matkap fayansı çatlatır veya matkap kayar.

ayaklı lavabo montajı
Ayaklı lavabo nasıl takılır?

Lavabonun montaj deliklerini deldikten sonra; plastik dübelleri deliğin içine tokmak veya çekiç ile çakın. Dübel girmekte zorlanıyorsa dübeli çıkartıp matkap ile biraz daha genişletin.

Dübelleri çaktıktan sonra, lavabonun uzun lavabo montaj vidasını duvara yerleştirin.

Pense, anahtar veya kurbağacık benzeri aletle çevirerek lavabo montaj vidasını iyice sıkın.

Lavabonun ayağını koymadan önce; lavaboyu deliklerinden bu vidalara asın.

Seramik lavabonun somunlarını da anahtar yardımıyla sadece biraz sıkın. Lavabonun vidasını tamamen sıkmayın ki; ayağını monte derken esneme payı olsun, lavabonun ayağı yerine kolayca otursun.

Lavabonun ayağını yerleştirmeden önce, sifon ve batarya bağlantılarını yapın.

Batarya ve sifonu da bağladıktan sonra lavabonun ayağını yerleştirip lavabonun vidalarını iyice sıkın.

Ayaklı lavabo montajı yaparken herhangi bir kazaya engel olmak için, yanınızda bir yardımcı olmasında fayda var.

 • Şu etiketlerle ilgili benzer yazılara devam et :
 • Banyo
 • Tamir
Önceki SayfadaDuvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?, Duvar Kağıdı Yapıştırma
Sonraki SayfadaDuvar Rengi Seçimi Nasıl Olmalı?

8 Yorum

 1. Merhaba,

  Banyomda tam ayaklı lavabo var. Giderinde tıkanma olduğu için giderini değiştirmek istiyorum ama ayağı yerinden oynatamıyorum. Ne yapabilirim?

 2. Biraz eğilince lavabonun altındaki vidaları göreceksiniz. Lavabo vidalarını gevşetin. Birinden yardım isteyin. Biri gevşeyen lavaboyu hafifce kaldırsın diğeri de ayağı altından çeksin.

 3. merhaba.ben bi mağazadan lavabo taşıyla birlikte bir banyo dolabı aldım.kendim montaj yapmak istiyorum ama lavabo taşını dolabın üzerine dşrek koyuyomuyum yoksa silikon vs.yapıştırıcı ile yapıştırmam mı gerekiyor?yardım ederseniz sevinirim.

 4. (YORUMLARA İSİM YAZALIM.)
  Taşı koyduğunuzda kıpırdamıyorsa, yerine oturuyorsa yapıştırmanıza gerek yok. O kendi yerine oturur. Siz sadece su bağlantılarını uygun şekilde yapın yeterli.

 5. Banyomda seramik lavabo var. Bir kenarında 1 cm lik bir çizik oluştu. Çizik sanki metal renginde yani alt tarafı metal sanıyorum. Sadece seramik kaplama yapılmış bir ürün. Bu çiziği nasıl giderebilirim. Pasta cila olayını denedim ama sonuç vermedi.

 6. (Yorumlara isim yazalım.)
  Çizik ise pek birşey yapılamaz yapılsa bile bir süre sonra tekrar çıkar. Sürtünmeden dolayı kaynaklanan böyle bir leke ile daha önce karşılaşıp sentetik tiner ile bastırarak silip çıkarmıştık.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz