Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Kompost Nedir, Kompost Nasıl Yapılır?

kompost gübre yapımı

Bu yazımızda; kompost gübre nedir, kompost nasıl yapılır? anlatacağız. Kompost’un yani, doğal gübrenin yapımı hakkında harika bilgiler vereceğiz. Ayrıca, kompost gübre yapımında kullandığımız materyaller nelerdir? detaylı şekilde anlatacağız. Bu sayede, atıkları değerlendirerek bahçede, evde doğal gübre yapımını öğrenerek bu organik ve etkili bitki gübresini tüm bitkilerinizde kullanabilirsiniz.

Kompost

kompost

Kompostlaşma süreci doğada, normal olarak, kolayca izlenebilecek bir olaydır. Hayvanların, bitkilerin, diğer canlı organizmaların cansız kısımlarının toprağa karışarak çürümesi, mineralize olması, yani ayrışarak tekrar bitkiler tarafından kullanılmasına kompost denir.

Aslında, doğal olarak, doğada sağlanan, bu döngüyü biz de koordine ederek, katkı sağlayarak oluşmasını sağlarız. Özellikle, bitkilerin hayat devrelerini tamamlayan, kopan, çürümeye yüz tutmuş kısımlar, tekrar toprağa dönerek parçalanır, fermente olur ve kendiliğinden yeniden kullanılacak hale dönüşür. Bu doğal sirkülasyon süreci sonucunda doğada beslenme ve enerji zinciri devam eder.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan yapay gübreler yerine, ev ve bahçelerimizde doğal gübreler hazırlamanız mümkündür. Bu doğal gübreleri, rahatlıkla, süs bitkileriniz ve ağaçlarınız için kullanabilirsiniz.

Kompost Gübre Yapımında Kullandığımız Materyaller Nelerdir?

doğal gübre yapım malzemeleri

Kompost neyden yapılır?: Bahçenizden biçtiğimiz çimler, yapraklar, mevsimi geçmiş ve kopmuş çiçekler ve birçok organik atık, doğal gübre yapının malzemesidir. Bunların içine, budanmış atık dallar ve ağaç kabuklarını da parçalayarak karıştırabilirsiniz.

Ayrıca sebzeler, meyveler, yumurta kabukları hatta kağıt, karton, çay ve kahve atıklarını bile koyabilirsiniz. Fakat bunların aşırı miktarda olmamasına dikkat edin.

Kullanmamanız Gereken Materyaller!

Organik olmayan hiç bir malzemeyi kompostunuza karıştırmayın. Poşetler, plastikler ve boyalı nesneler, camlar v.b. malzemeler doğada uzun süre ayrıştırılamazlar ve zarar verirler.

Ayrıca, etli, kemikli, hayvan atıkları ve sütlü besinleri, yemek artıklarını da katmayın. Bunlar da zararlı patojenler üretebilir.


Kompost Nasıl Yapılır?

bahçede kompost yapımı

Kompost nasıl yapılır, kompost nasıl hazırlanır?: Kompost’un yapımında öncelikle, bir biriktirme tankına ihtiyacımız olacak. Bu toplama bidonu, basit bir plastik varil, plastik bir çöp bidonu ya da bahçenizin bir kenarına yerleştirebileceğiniz 2-3 metreküplük betondan bir yapı olabilir.

Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız kompost tanklarını hazır olarak da satın alabilirsiniz. Önemli olan, ihtiyacınız kadar büyüklükte ve kapaklı bir tank olmasıdır, plastik veya metal olabilir.

Bahçenizden topladığınız bu malzemeleri kapaklı bir tanka doldurun. Mikroorganizmaların komposta aşılanması için, az miktarda funda toprağını da karışımınıza ekleyebilirsiniz.

Doğal Gübre Yapımında Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

  • Bahçede kompost yaparken, yağmur sularının içine girmemesi ve etrafa kötü kokuların yayılmaması için kompost varilinin mutlaka kapağı olmalıdır.
  • Kompost tankını düzel olarak, her hafta karıştırmalısınız. Böylece, organik atıkların çürümesini ve olgunlaşmasını hızlandırmış olursunuz.
  • Bu süreçte, nemli tutmaya özen gösterdiğiniz malzemelerinize biraz kireç (bir metreküp kareye bir kilogram sönmüş kireç) katabilirsiniz.
  • Elde edeceğiniz kompostu daha da zenginleştirmek ve kompostlaşma sürecini hızlandırmak için amonyum nitrat ilavesi, tavsiye edilen bir işlemdir. Bu uygulama için, bir metreküpe 100 gram amonyum nitrat yeterli olur.

Tüm bu işlemler bittikten sonra, kullanacağınız malzemelerin özelliklerine ve çeşidine bağlı olarak, kompostunuz, 3-6 ay arasında tamamlanıp, bahçenizdeki bitkileriniz, çim alanınız için hazır hale gelmiş olur.

Doğal gübrenizin hazır hale geldiğini kompostunuza konulan malzemelerin tanınmayacak hale gelmiş olmasından anlayabilirsiniz. Rengi de koyu kahveye dönmüş ve çürük kokusu kaybolmuş ise; doğal gübre yapımını tamamladınız demektir.

Bahçede doğal gübre yapımı, çocuklarınız ile yapacağınız harika bir etkinlik olabilir. Bazı basit görevleri onlara verip; çocuklarınızın doğa, bahçe, bitki sevgisini güçlendirebilirsiniz. Doğal gübrenin yapımı, tamamlanma süreci ve sonucu çocukları oldukça heyecanlandıracaktır. Kendi yaptığı doğal gübreyi çiçeklerde kullanmak doğal yaşamı anlamasını ve sevmesini de sağlayacaktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar