Sukulent Bakımı, Sukulent Nedir?, Sukulent Çeşitleri

sukulent bakimi
Sukulent bakımı

Küçük, etli ve şirin yapısı ile, en çok sevilen dikkat çeken bitkiler arasında yer alıyor. Sukulent, genellikle kaktüs ile karıştırılır. Aslında, kaktüs ile kardeştir diyebiliriz. Hatta sukulent için, “dikensiz kaktüsdür” dersek en doğru tanımı yapmış oluruz. Bu yazımızda sukulent bakımı, sukulent çeşitleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Ayrıca, doğru bakımı yapabilmemiz için “sukulent nedir, nasıl bir bitkidir?” detaylıca anlatacağız.

Sukulent Nedir?

sukulent  çiçeği ne demek

Sukulent nedir, sukulent ne demek?: Sukulent kaktüs ailesinden bir bitkidir. Sukulenti kaktüsten ayıran en önemli özelliği, dikensiz olmasıdır. Yani, dikensiz kaktüse sukulent denir.

Sukulentin esas kelime anlamı, özü ve suyu olan demektir. Succulent kelimesi Latince “meyve suyu” veya “sap” anlamına gelen sucus kelimesinden gelir. Kaktüs familyasından geldiğine göre, sukulentin bu tanımı alması normal. (Bildiğiniz gibi kaktüsler sıvıyı içlerinde depoluyor.)

Suyu içinde depolayan bu tip bitkilerin, yaşam alanları genellikle çöl gibi yüksek sıcaklık ve düşük yağış alan bölgelerdir. Sis ve çiğ gibi sınırlı su kaynakları ile günümüze kadar hayatta kalmayı başarmışlardır.

Botanik biliminde, sukulent ve kaktüs ailenden olan yüzlerce tür bulunuyor. Aizoaceae, Cactaceae ve Crassulaceae gibi bazı türleri; su depolayan türler arasında yer alıyor. Ayrıca, yapılan araştırmalar sonucu birçok faydası olduğu kanıtlanan Aloe Vera bitkisi de Sukulent türlerinden biridir.

Bu sulu ve kalın etli bitkiler, şirin ve sıradışı görünümleriyle günümüzde oldukça dikkat çekiyor. Diğer bitkilere göre, sukulent bakımı nispeten kolay olduğundan, günümüzde süs bitkileri olarak kullanılıyor.

Ülkemizde, sukulent ve kaktüs, radyasyon çektiği düşünülerek tv ve bilgisayarların yanına konur. Tüm bitkilerde, az miktarda radyasyon emme özelliği olsa da, sukulent için extra bir durum kanıtlanmamıştır.

Sukulent Çeşitleri

sukulent türleri

Sukulent çeşitleri nelerdir? En çok bilinen sukulent çeşitleri ile başlayalım: Prenses çamı, boncuk sukulent, tesbih çiçeği, zebra sukulent, para ağacı.

Ayrıca, bazı bölgelerde, bu bitkilere yöresel isimler de verilmiştir.

Biz bu yazımızda, sukulent bakımı, sukulent sulama ve sukulent böceklenmesi gibi başlıklara ağırlık verdiğimiz için, sukulent çeşitlerini hızlıca geçmek istiyoruz.

Şimdi, sukulent bakımı sulama ve sukulent böceklenmesi başlıklarına geçelim.

Sukulent Bakımı

sukulent çiçeği bakımı

Sukulent nemsiz, kuru ve sıcak havaları sever. Yavaş büyüyen bir bitkidir. Ayrıca, fazla ışığa ihtiyaç duyarlar. Günde en az, 6 saat ışık almalıdır. Sukulent kaktüs çeşidi olsa da, yine de aşırı sıcak ve kavurucu sıcaktan uzak tutun!

Sukulent çiçekleri bakımı: Yukarıda bahsettiğimiz gibi, sukulentlerin bakımı oldukça kolaydır. Sukulent çiçeğinin bakımı diğer bitkilere nazaran zahmetsizdir. Sukulent bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli şey, az sulanması ve ışık miktarının fazla olmasıdır.

Ayrıca, mevsim geçişlerinde sıvı besin kullanabilirsiniz. Sıvı besinler, bitkini gelişimi için, ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içerir.

İç mekânda yetiştirilen sukulentler, kaçılınmaz olarak toz toplayabilir. Aşırı olmamak kaydı ile, üzerindeki tozları yumuşak bir fırça yardımı ile alabilirsiniz.

Sukulent Bakımı Sulama

sukulent nasıl sulanır
Sukulent bakımı sulama

Sukulent sulama: Sukulenti ya toprağından ya da tabağında sulayın. Sulama yaparken, bitkiye su değdirmemeye çalışın ve aşırı sulama yapmayın.

Sukulent türleri ve benzeri kaktüs çeşitlerine gövdeye su değdirmeden sulama yapın. Aşırı sulanan sukulentler çürür ve kurur.

Sukulentler çok dayanıklı bitkilerdir. Nemli, rutubetli bir ortamda uzun süre su verilmeden yaşayabilir. Hatta, bazı sukulent severler, bir sene hiç su vermeden yaşadığını belirtmiştir.

Sukulent Saksı Değişimi

Sukulent saksı değiştirme
Sukulent saksı değişimi

Sukulent saksı değiştirme: Küçük sukulentiniz artık büyüdüyse, saksı altındaki deliklerden kökler çıkamaya başladıysa, sukulent saksı değişim zamanı gelmiş demektir. Sukulentin büyüme hızına paralel olarak, bir ya da iki boy büyük saksıya aktarın.

Sukulenti çok büyük saksıya aktarmak köklerinin gelişmesine neden olacak ve daha çok ilgi ve besine ihtiyaç duymasına neden olacaktır. Sukulent saksı değişimi, kademeli yapılmalı ve direkt olarak çok büyük bir saksıya konulmamalıdır.

Ayrıca, aşırı sulamayı ve bitkinin toprağının ıslak kalmasını engellemek için, mutlaka delikli bir saksı kullanın.

Sukulent Toprak Değişimi

Sukulent toprak değiştirme
Sukulent toprak değişimi

Sukulent toprak değişimi nasıl yapılır? Sukulentin toprağında torf miktarı az olmalıdır. Çakıllı bir toprak konabilir.

Sukulent toprak değişimi yapılırken, diğer bitkilerde olduğu gibi, toprağın ortam ısısı ve ortam nemine alışması için, birkaç gün aynı ortamda bekletilmelidir. Yeni toprağı ambalajından çıkararak ortamda 1-2 gün bekletin.

Ayrıca, sukulent toprak değişimi yaparken, kökleri kırmamaya özen gösterin.

Sukulent Çiçek Açar Mı?

Sukulent çiçek açar mı?
Sukulent çiçek açar mı?

Sukulent çiçek açar mı, sukulent ne zaman çiçek açar? Sukulentlerin, kaktüs grubuna girdiğinden bahsetmiştik. Sukulent dahil, tüm kaktüs türleri çiçek açar. Fakat, bu kaktüslerde olduğu gibi, çiçek açması zaman alabilir.

Yani sukulent çiçeği, her sene çiçek açmayabilir. Hatta, 3 sene boyunca hiç çiçek açmayabilir. Sukulentin yerini sevmesi ve bakımının düzgün yapılması, çiçek açmasında ve büyümesinde önemli bir etkendir.

Sukulent Böceklenmesi

sukulent böceklenme
Sukulent böceklenmesi

Sukulent böceklenmesi: Sukulentin böceklenmesinin en önemli nedeni, toprağın ıslak olmasıdır. Aşırı sulama ve aşırı gübreleme, sukulent böceklenmesinin nedenidir.

Böceklenen bitkiler için zirai ilaçlar kullanılabilir. Doğal yoldan sukulent böceklenmesinden kurtulmak için toprak değişimi yapılabilir.

Sukulenti beslemek için toprağına konulan, yumurta kabuğu, muz kabuğu da böcekleri çekecektir. Bunların benzeri, toprakta çürüyecek ve devamında böcekleri çekebilecek şeyler saksı toprağına konulmamalıdır.

Sukulentler, teraryum yapımında kullanılan bitkilerdendir. Ayrıca, fittonia, kalanchoe gibi çiçeklerle de kombin yaparak rengârenk teraryumlar oluşturabilirsiniz.

Sukulent bakımı ile ilgili önerilerinizi, diğer okuyucularımız için, yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Önceki SayfadaKlozet Kapağı Nasıl Takılır, Nasıl Sökülür?
Sonraki SayfadaKombiden Sıcak Su Gelmiyor, Kombi Sıcak Su Vermiyor!

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz