İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Sukulent Çeşitleri, Bakımı ve Böceklemesi

sukulent nedir
Sukulent nedir?

Sukulentler, küçük, etli ve şirin yapısı ile, en çok sevilen dikkat çeken bitkiler arasında yer alıyor. Sukulentler, genellikle kaktüs ile karıştırılır. Aslında, kaktüs ile kardeştir diyebiliriz. Hatta sukulentler için, “dikensiz kaktüsdür” dersek en doğru tanımı yapmış oluruz. Bu yazımızda sukulent bakımı ve sukulent çeşitleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Ayrıca, doğru bakımı yapabilmemiz için “sukulent nedir, nasıl bir bitkidir, böceklemesi nasıl giderilir?” aşağıda detaylıca anlattık.

Sukulent Nedir?

Sukulent ne demek?
Sukulent nedir?

Sukulent nedir, kaktüs mü? Evet, sukulentler kaktüs ailesinden bitkilerdir. Sukulentleri kaktüslerden ayıran en önemli özellikleri, dikensiz olmalarıdır. Yani, dikensiz kaktüse sukulent denir.

Sukulent Ne Demek?

Sukulent ne demek? Sukulentin esas kelime anlamı, özü ve suyu olan demektir. Succulent kelimesi Latince “meyve suyu” veya “sap” anlamına gelen sucus kelimesinden gelir. Kaktüs familyasından geldiğine göre, sukulentin bu tanımı alması normal. (Bildiğiniz gibi kaktüsler sıvıyı içlerinde depoluyor.)

Suyu içinde depolayan sukulentlerin, yaşam alanları genellikle çöl gibi yüksek sıcaklık ve düşük yağış alan bölgelerdir. Sis ve çiğ gibi sınırlı su kaynakları ile günümüze kadar hayatta kalmayı başarmışlardır.

Sukulent Çeşitleri

Sukulent türleri nelerdir?
Sukulent çeşitleri nelerdir?

Botanik biliminde, sukulent ve kaktüs ailesinden olan yüzlerce tür bulunuyor. Aizoaceae, Cactaceae ve Crassulaceae gibi bazı türleri; su depolayan türler arasında yer alıyor. Ayrıca, yapılan araştırmalar sonucu birçok faydası olduğu kanıtlanan Aloe Vera bitkisi de Sukulentin bir türüdür.

Bu sulu ve kalın etli bitkiler, şirin ve sıradışı görünümleriyle günümüzde oldukça dikkat çekiyor. Diğer bitkilere göre, sukulentlerin bakımı nispeten kolay olduğundan, günümüzde süs bitkileri olarak sıkça kullanılıyor.

Ülkemizde, sukulentlerin ve kaktüslerin, radyasyon çektiği düşünülerek tv ve bilgisayarların yanına konur. Tüm bitkilerde, az miktarda radyasyon emme özelliği vardır, sukulentler için özel bir durum kanıtlanmamıştır.

Sukulent Çeşitleri Nelerdir?

Sukulentin türleri nelerdir? En çok bilinen sukulent çeşitleri ile başlayalım:

  • Prenses çamı.
  • Boncuk sukulentler.
  • Tesbih çiçeği.
  • Zebra sukulentler.
  • Para ağacı.

Ayrıca, bazı bölgelerde, sukulentin çeşitlerine yöresel isimler de verilmiştir. Şimdi, sukulentin bakımı, sulama ve sukulent böceklenmesi hakkında detaylı bilgiler verelim.

Sukulent Bakımı

Sukulent çiçeğinin bakımı
Sukulent bakımı ve sulanması nasıl yapılır?

Sukulentler nemsiz, kuru ve sıcak havaları sever. Yavaş büyüyen bitkilerdir. Ayrıca, fazla ışığa ihtiyaç duyarlar. Günde en az, 6 saat ışık almalıdır. Sukulentler kaktüsün bir çeşidi olsa da, yine de uzun süreli sıcak ve kavurucu sıcaktan uzak tutun!

Sukulent çiçekleri bakımı: Yukarıda bahsettiğimiz gibi, sukulentlerin bakımı oldukça kolaydır. Sukulent çiçeğinin bakımı diğer bitkilere nazaran zahmetsizdir. Sukulentlerin bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli şey, az sulanması ve ışık miktarının fazla olmasıdır.

Ayrıca, mevsim geçişlerinde sıvı besin kullanabilirsiniz. Sıvı besinler, bitkini gelişimi için, ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içerir.

İç mekanda yetiştirilen sukulentler, kaçınılmaz olarak toz toplayabilir. Aşırı olmamak kaydı ile, üzerindeki tozları yumuşak bir fırça yardımı ile alabilirsiniz.

Sukulent Bakımı ve Sulama

Sukulent bakımı ve sulanması
Sukulent bakımı sulama

Sukulent sulama: Sukulenti ya toprağından ya da tabağında sulayın. Sulama yaparken, Sukulent’e su değdirmemeye çalışın ve aşırı sulama yapmayın.

Sukulent Nasıl Sulanır?

Sukulentin türlerine ve benzeri kaktüs çeşitlerine gövdeye su değdirmeden sulama yapın. Aşırı sulanan sukulentler çürür ve kurur.

Sukulentler çok dayanıklı bitkilerdir. Nemli, rutubetli bir ortamda uzun süre su verilmeden yaşayabilir. Hatta, bazı sukulent severler, bir sene hiç su vermeden yaşadığını belirtmiştir.

Sukulent Saksı Değişimi

Sukulent saksı değiştirme nasıl yapılır?
Sukulent saksı değişimi nasıl, ne zaman yapılır?

Sukulent’in saksı değişimi nasıl yapılır? Küçük sukulentiniz artık büyüdüyse, saksı altındaki deliklerden kökler çıkamaya başladıysa, sukulentin saksı değişim zamanı gelmiş demektir. Sukulentin büyüme hızına paralel olarak, bir ya da iki boy büyük saksıya aktarın.

Sukulent Saksı Değiştirme

Sukulentinizi çok büyük saksıya aktarmak köklerinin gelişmesine neden olacak ve daha çok ilgi ve besine ihtiyaç duymasına neden olacaktır. Sukulentlerin saksı değişimi, kademeli yapmalı ve direkt olarak çok büyük bir saksıya koymamalısınız! Ayrıca, aşırı sulamayı ve bitkinin toprağının ıslak kalmasını engellemek için, mutlaka delikli bir saksı kullanın.

Sukulent Toprak Değişimi

Sukulent toprak değişimi
Sukulent toprak değişimi

Sukulent toprak değişimi nasıl yapılır? Sukulentin toprağında torf miktarı az olmalıdır. Çakıllı bir toprak konabilir. Ayrıca, sukulentin toprak değişimini yaparken, kökleri kırmamaya özen gösterin.

Sukulent Toprağı Nasıl Değiştirilir?

Sukulent’in toprak değişimi yaparken, diğer bitkilerde olduğu gibi, toprağın ortam ısısı ve ortam nemine alışması için, birkaç gün aynı ortamda bekletin! Yeni toprağı ambalajından çıkararak ortamda 1-2 gün bekletin.

Sukulent Çiçek Açar Mı?

Sukulent çiçek açar mı?
Sukulent çiçek açar mı?

Sukulent çiçek açar mı? Sukulentlerin, kaktüs grubuna girdiğinden bahsetmiştik. Sukulentler dahil, tüm kaktüs türleri çiçek açar. Fakat, bu kaktüslerde olduğu gibi, çiçek açması zaman alabilir.

Sukulent Ne Zaman Çiçek Açar?

Sukulentler ne zaman çiçek açar? Sukulent çiçeği, her sene çiçek açmayabilir. Hatta, 3 sene boyunca hiç çiçek açmayabilir. Sukulent’in yerini sevmesi ve bakımının düzgün yapılması, çiçek açmasında ve büyümesinde önemli bir etkendir.

Sukulent Böceklenmesi

Sukulent neden böceklenir?
Sukulent böceklenmesi neden olur?

Sukulenti beslemek için toprağına konulan, yumurta kabuğu, muz kabuğu da böcekleri çekecektir. Bunların benzeri, toprakta çürüyecek ve devamında böcekleri çekebilecek şeyler saksı toprağına koymayın!

Böceklenen sukulentleriniz için zirai ilaçlar kullanabilirsiniz. Doğal yoldan sukulent böceklenmesinden kurtulmak için toprak değişimi yapabilirsiniz.

Sukulent Neden Böceklenir?

Sukulent böceklenmesi: Sukulentin böceklenmesinin en önemli nedeni, toprağın ıslak olmasıdır. Aşırı sulama ve aşırı gübreleme, sukulent böceklenmesinin nedenidir.

Sukulentler, teraryum yapımında kullanılan bitkilerdendir. Ayrıca, fittonia, kalanchoe gibi çiçeklerle de kombin yaparak rengarenk teraryumlar oluşturabilirsiniz. Sukulent bakımı ve ile ilgili önerilerinizi, diğer okuyucularımız için, yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar