Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Televizyon alırken nelere dikkat etmeli
Televizyon alırken nelere dikkat edilmeli?

Yüzlerce model ve onlarca marka arasında televizyon seçimi yapmak çok can sıkıcı olabilir. Her ne kadar, evde yeni bir televizyon olması heyecan verse de; tv için araştırma yapmak sizi strese sokabilir. Bu pahalı cihazları satın almadan önce, hata yapmaktan korkmanız doğal. Fakat, televizyonların markaları farklı olsa da, bir çok özelliği birbirine benzer. Bu yazımızda TV seçiminizde size kolaylık sağlamayı amaçladık. Hangi televizyonu almalıyım, televizyon alırken nelere dikkat edilmeli? gibi aklınızdaki sorulara cevap bulabileceğiniz yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

led tv alırken nelere dikkat edilmeli
Tv alırken nelere dikkat edilmeli?

2000’li yılların başlarında, plazma TV’ler, 3 boyutlu gösteren televizyonlar ve LCD panelli televizyonlar vardı. Televizyon seçiminde zaten zorlanan tüketiciler, tv paneli çeşidinin fazla olması nedeniyle, seçim yapmakta çok zorlanıyordu. Fakat, zamanla tüketici deneyimleri, alışkanlıkları ve TV satışları televizyon üreticilerine yön verdi. Sonunda yarışı LCD TV’ler ve LED TV’ler kazandı. Günümüzde artık, sıklıkla LCD TV’ler kullanılıyor. LCD TV’ler, yüksek kalitede görüntü sunmasının yanında, düşük elektrik tüketimi ile dikkat çekiyor. LED, OLED ve QLED TV’lerde ise, daha üstün görüntü kalitesi ile fiyatlarının arttığını görüyoruz.

Teknoloji ile aranız iyi değilse, tv seçimi yaparken zorlanmanız doğaldır. Ayrıca, teknoloji her sektörde sürekli değişiyor ve gelişiyor. En iyi televizyon markası hangisi, hangi marka televizyonu almalıyım, TV alırken nelere dikkat etmeliyim? gibi soruların cevabı aslında sizin nasıl bir televizyon aradığınızla ilgilidir.

Örneğin; büyük bir televizyon, çok net görüntüye sahip bir televizyon, yenileme süresi iyi bir televizyon, ekonomik bir televizyon veya tüm bu özellikleri içinde barındıran bir televizyon da isteyebilirsiniz. Bu nedenle, seçim tamamen sizin bir televizyondan ne beklediğinizle alakalıdır. Aşağıda, seçim yapmanızı kolaylaştıracak bazı kriterleri derledik. Sayfanın biraz aşağısında da bu kriterleri detaylandırdık. TV alırken nelere dikkat edilmeli, hangi marka tv almalıyım? gibi aklınıza takılan sorulara cevap olacağını umuyoruz.

Tv Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • İşletim sistemi.
 • Ekran büyüklüğü.
 • Yenileme hızı.
 • Ekran çözünürlüğü.
 • Ses sistemi.
 • Ekran panelinin türü.

Şimdi, yukarıda listelediğimiz kriterleri biraz daha irdeleyelim. Böylece, hangi marka ve özellikle TV alacağınıza daha kolay karar verebilirsiniz.

Tv Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

tv alırken nelere dikkat etmeli
Televizyon alırken nelere dikkat edilmeli?

Televizyon alırken öncelikle her alışverişte olduğu gibi televizyon içinize sinmeli. Kim ne derse desin, her şeyden önce, tv seçiminde dış görünüm de önemlidir. Çerçevesiz ve ince bir televizyon her zaman şık durur. Ayrıca, bu tip televizyonlar yeni nesil televizyonlardır. Bu nedenle, özellikleri de diğer televizyonlardan üstün olacaktır. Bu nedenle, TV seçerken ilk olarak görünüme dikkat edin. Şimdi, yukarı listelediğimiz özellikleri biraz daha açıklayalım.

1) İşletim Sistemi

Televizyonların birçoğu ortak işletim sistemi, bir kısmı da; kendi işletim sistemini kullanır. Örneğin: Lg televizyon, kendi işletim sistemi olan webOs yi, Samsung’da kendi işletim sistemi olan, Tizen’i kullanır. Bu işletim sistemleri size Youtube, Google arama motoru, Netflix gibi popüler uygulamaları sunar ve birçok kullanıcı için yeterli de olur. Her şeyden önemlisi, kanal geçiş hızları yeterli seviyededir.

Fakat, televizyonların fiyatlarını oldukça arttıran ve uygulama yükleme noktasında neredeyse sınırsız olan Android işlemcili TV’ler de vardır. Android işlemcili bir televizyonda, cep telefonunuzda ne yapıyorsanız, televizyonunuzda da neredeyse aynını yapabilir, binlerce çeşit oyun ve uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Bu nedenle, Android işlemcili TV’lerin fiyatlarının daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Dolayısıyla, çok kullanışlı bir işletim sistemi olan bir TV arıyorsanız, Android TV’leri tercih edebilirsiniz.

2) Ekran Büyüklüğü

Ekran büyüklüğü, bir çok kullanıcı için vazgeçilmez bir özelliktir. Evet, dev bir ekranda tv, sinema, maç keyfinin yerini hiç bir şey tutmaz. Fakat, büyük ekran her zaman iyi bir görüntü kalitesi demek değildir. Bildiğiniz gibi görüntü kalitesi ne olursa olsun, ekran büyüdükçe televizyonun fiyatı da artıyor. Yeri gelmişken, Türkiye’de en çok satılan TV ölçüsünün 55 inç olduğunu belirtelim. Sizin için en uygun ölçüde TV’yi bulmanız için, aşağıdaki listeyi kontrol edin.

26 inç 1,0 – 2,0 metre
30 inç 1,2 – 2,3 metre
34 inç 1,3 – 2,6 metre
42 inç 1,6 – 3,2 metre
46 inç 1,8 – 3,5 metre
50 inç 1,9 – 3,8 metre
55 inç 2,1 – 3,9 metre
60 inç 2,3 – 4,6 metre
65 inç 2,5 – 5,0 metre

3) Yenileme Hızı

LCD TV’lerde yenileme hızı, ekran çözünürlüğü kadar önemlidir. Yüksek yenileme özelliğine sahip televizyonlar, hareket bulanıklığını azaltarak, görüntü kalitesini arttırırlar. Yenileme hızları çeşitlilik gösterir. Televizyon satın alırken, panelin gerçek yenileme hızına dikkat edin. Alt seviye TV’lerde 50 Hz, orta ve üst seviye TV’lerde 100 Hz ve 200 Hz yenileme hızı olur.

4) Ekran Çözünürlüğü

Ekran çözünürlüğünü, Hd, Full Hd, Ultra Hd, 4K gibi terimler ile anlayabilirsiniz. Bu terimler, ekrandaki piksel sayısını ifade eder. Bir TV’de ne kadar fazla piksel varsa, o kadar net görüntü alınır. Ülkemizde en çok kullanılan ve TV’ler 4K TV’lerdir. 5K TV’ler ise, yeni yeni bilinmeye başlıyor. 5K, 6K, 7K gibi görüntü kalitesine sahip televizyonlar dünyada üretilmesine rağmen, Türkiye’ye çok daha sonra ulaşıyor. Görüntü netliğini sıralamak gerekirse; (Listedeki 1. en düşük, 4. sıra ise en yüksek görüntü kalitesini gösterir.)

 1. HD
 2. Full HD
 3. Ultra HD (4K)
 4. 5K

5) Ses Sistemi

TV’de yüksek ses iyidir. En azından, ihtiyacınız olduğunda müzik dinlerken veya sinema keyfi yaparken TV’nizin sesinin kaliteli ve yüksek olmasını beklersiniz. Fakat, yüksek ses her zaman kaliteli ses demek değildir. Sesi açtığınızda seste bozulma olmamalıdır. Teknoloji mağazalarındaki teşhir ürünlerinde, sesi artırarak sizin için yeterli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, yüksek seste herhangi bir bozulma ve çatlaklık olup olmadığına bakın.

DTS ve Dolby Atmos ses sistemlerinden birine sahip TV’lerde ise, surround ses elde edebilirsiniz. Örneğin; ekranın sağında koşan bir atın sesinin sağ taraftan gelmesi veya uçan kuşların seslerinin uçtuğu taraftan gelmesi gibi. Tabi bunun için TV’nizi 5+1 veya 7+1 ses sitemine bağlamanız gerekiyor.

6) Ekran Paneli Türü

Yukarıda en çok satılan televizyonların LCD TV’ler olduğundan bahsetmiştik. LCD TV’ler hem enerji kullanımını en aza indirir, hem de net bir görünüm sağlar. Bu nedenle, en çok tercih edilen televizyonlardır.

Fakat, amacınız en iyi ekrana sahip olmak ise, OLED TV satın alabilirsiniz. OLED TV’lerin özeliklerinden biraz bahsetmek gerekirse: Daha yüksek kontrast oranı, daha iyi görüş açısı, HDR “net görüntü görünüm yazılımı” ile tam uyum, siyah olması gereken alanlarda tam siyahlık.

OLED TV’ler yeni kendi ışığını üretirler ve ekranda karanlık olması gereken kısımlarda ledlerini kapatırlar. OLED TV’ler, hem Türkiye’de hem de dünyada yüksek fiyatlardan satılıyor. Fakat, üretim maliyetlerinin düşmesi ile yakın zamanda LCD’TV lerin yerini alabilir.

Hangi Marka Televizyon Almalıyım?

hangi marka tv almalıyım
Hangi marka televizyon almalıyım?

Yukarıda TV alırken nelere dikkat etmelisiniz? açıkladık. Listelediğimiz kriterleri sunan markalar, genelde yaklaşık olarak aynı fiyatlarda satılıyor. Teknoloji mağazalarında ve sanal mağazalarda sık sık TV kampanyaları yapılıyor. Markadan ziyade, istediğiniz özelliklere odaklanın. Ayrıca, sanal mağazalardaki kullanıcı yorumlarının size faydası olacaktır.

Hangi Marka TV Almalıyım?

Hangi marka TV almalısınız? Türkiye’de en çok bilinen ve satılan TV Samsung’tur. Fakat, yukarıda da bahsettiğimizi gibi TV’lerin birçoğu aynı teknolojiyi hatta aynı görüntü panelini kullanıyor. Aşağıda, bazı televizyon markalarını listeledik. Hangi marka tv alacağınızı yukarıdaki kriterle belirledikten sonra, aşağıdaki markaları değerlendirebilirsiniz. Seçim yaparken size faydalı olacağını umuyoruz. (Liste kalite sıralaması değildir, karışık listedir.)

 • Lg
 • Vestel (Yerli)
 • Philips
 • Arçelik (Yerli)
 • Sony
 • Samsung
 • Toshiba
 • Beko (Yerli)
 • Telefunken
 • Pioneer
 • Panasonic
 • Sharp

TV alırken dikkat edilmesi gerekenleri, genel olarak yukarıda anlattık. Fakat, yukarıdaki kriterler dışında, sizin için önemli olan bazı kriterleri düşünün. Örneğin; Usb bağlantı sayısı, Curved (içe dönük ekran), çerçeve kalınlığı, çerçeve rengi, akıllı kumanda gibi özellikler, TV’yi kullanım amacınız veya dekorasyonunuz için önemli olabilir. Halen, kullandığınız memnun kaldığınız, televizyon markası veya TV modeli varsa, yorum kısmından yazıp, diğer okuyucularımızın da değerlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar