Lavabo Kokusu Giderme, Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

lavabo koku giderme
Lavabo Kokusu Giderme, Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

Lavabo kokusu giderme, lavabo kokusu nasıl giderilir, mutfak lavabosu kokusu nasıl gideriliri lavabo neden kokar?: Mutfak lavabosundan gelen koku sizi rahatsız ediyorsa; lavabodan gelen kokuları gidermek için, önce kokunun olası nedenlerini bilmeniz gerekiyor. Lavabo altında bir sorun olması muhtemeldir. Eğer lavabonuzun altındaki borularda, sifonunda veya contasında bir sorun varsa; lavabodan gelen kokuyu gidermek için içine konular sıvılar, kahve, limon, karbonat gibi şeylerin bir faydası olmayacaktır. Bu gibi yöntemler, lavabo kokusu giderme için geçici çözümdür.

Peki lavabo neden kokar? Lavabonun kötü kokmasının üç nedeni olabilir:

Mutfak Lavabosu Kokusu Nasıl Giderilir?

Sifonu Düzelterek Lavabo Kokusu Giderme

mutfak lavabosu koku giderme
Lavabo kokusu nasıl giderilir (doğru sifon şekli)

Hangi tip olursa olsun lavabo sifonları içinde suyu hapsedecek şekilde üretilmiştir. Bunun amacı suyun baraj vazifesi görerek pis kokunun yukarı çıkmasını engellemektir. Lavabodan gelen kokunun en büyük nedenlerinden biri körüklü sifonun gerekli “U” şeklinde takılmamış olmasıdır. Su “U” şeklinde takılan sifonun altı kısmında kalarak kötü kokunun açığa çıkmasını engeller. (Taslı sifonlarda körük olmaz bunlar zaten içinde suyu hapseder.) Yani lavabo kokusunu gidermek için sifon “U” şeklinde takılmalıdır.

Kada Conta Takarak Lavabo Kokusu Gideme

lavabo kokusu nasıl giderilir
Lavabo kokusu nasıl giderilir? “kada conta”

Kada conta, sifonun pimaş boruya bağlantısını sağlayan çok büyük bir contadır. Duvardaki pimaş tesisat borusunun içinde kada conta yoksa; yani lavabo sifonu direkt olarak pimaş boruya takılmışsa lavabonun altındaki gidere bir kada conta takılması gerekir. 

Lavabodan koku gelmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de ya kada contanın olmaması ya da kada contanın ortasındaki deliğinin çok geniş olmasıdır. Bu nedenle sifonun kenarlarında boşluk kalır, koku yapar. Yani lavabo kokusu gidermek için, sifon girişine ya kada conta takılmalı ya da genişletilmelidir.

Tıkanmış Mutfak Lavabosu da Koku Yapabilir

lavabodan gelen koku
Lavabo kokusu giderme. Tam veya yarım tıkanmış lavabodan koku gelebilir.

Lavabonuz ya tam olarak tıkanmıştır, ya da içerisinde kalan bir miktar atık birikerek koku yapmıştır. Lavabonuzu sıvı veya jel lavabo açıcılar yardımı ile açmaya çalışın. Tıkanıklık açılmıyorsa çelik bir teli lavabonun içine sokup hareket ettirin. Büyük yapı marketlerde özel lavabo tıkanıklığı için çelik teller satılıyor.

Lavabo kokusu giderme ile ilgili 3 yöntem anlattık. Eviye veya lavabonuzun altını sık sık kontrol edin. Mutfak lavabosundan gelen kokunun nedeni yukarıdakilerden biri olabilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz