İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Araç Bakımı ve Periyodik Bakım Önerileri

araç bakımı
Araç bakımı

Aracınız hangi kalitede, segmentte veya hangi marka olursa olsun; mutlaka araç bakımı yaptırmalısınız. Araç bakımı, aracınızın motorunun ve yardımcı motor parçalarının ömrünü uzatır. Periyodik araç bakımı, gelecekte oluşabilecek büyük masrafların önüne geçer. Hatta, bakım eksikliğinden kaynaklanan kazaları önler. Bu yazımızda, oto bakımı veya 10 bin bakım olarak da bilinen, periyodik bakımda neler yapılır? anlattık. Ayrıca, 10 bin bakım nedir, 10 bin bakım geçerse ne olur? açıkladık.

Araç Bakımı

Öncelikle kendiniz, sevdikleriniz için araç bakımını ihmal etmemelisiniz. Bakımsız araç birçok kazaya sebebiyet vermektedir. Ayrıca, aracınızı yıllar boyu sorunsuz bir şekilde kullanmak için araç bakımı çok önemlidir.

Tüm benzinli, lpgli, dizel, hatta hybrid ve elektrikli araçlar bile bakıma ihtiyaç duvarlar. Aracınız hangi segmentte olursa olsun; periyodik bakım şarttır.

Genel olarak yapılan oto bakımlarını sayfanın daha aşağısında anlattık. Araç periyodik bakımları birçok araç için benzerlik gösterse de; bazı küçük farklılıklar olabilir. Aracınıza özel bir bakım gerekiyorsa, servisinden bilgi alabilir veya sosyal medya gruplarını kullanarak bilgi edinebilirsiniz. Hatta, varsa kronik sorunlarını bu sosyal medya grupları ile öğrenerek önceden tedbir alabilirsiniz. Şimdi, genel olarak araçlarda yapılan bakımları anlatalım.

Araç Bakımında Neler Yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, araç hangi model ve segment olursa olsun; araba bakımı benzerlik gösterir. Özellikle, yağ ve antifiriz değişimi, fren, lastik, hava ve yağ filtreleri gibi kontrollere genel olarak her araçta bakılır.

Ayrıca, aracınızın bakım zamanı gelmeden önce de, düzenli aralıklarla, kaputu açıp, herhangi bir su veya yağ kaçağı var mı? kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu sayede, büyük masraflar oluşmadan ve aracınız zarar görmeden önlem alabilirsiniz. Ayrıca, aracınızda daha önce duymadığınız ses ve gıcırtılar bir arızanın belirtisi olabilir!

Periyodik Bakımda Neler Yapılır?

  • Motor yağı değişimi
  • Yağ filtresi değişimi
  • Hava filtresi değişimi
  • Fren balata kontrolü
  • Fren yağı kontrolü
  • Polen filtresi değişimi (Klimalı araçlar)

Yukarıdaki bakımların en önemlilerinin başında motor yağı değişimi geliyor. Motor yağı en önemli bakımdır ve en az 10.000 km de bir değiştirilmesi gerekir. Bazı araçlarda ve yeni model araçlarda bu süre daha uzun olabilir. Fakat, aracınızın yaşı 10 yılı doldurmuşsa yağ değişim zamanını kaçırmamanızı öneriyoruz. Ayrıca, yaşlı araçlarda sık sık kaput içi kontrol yaparak, akan sıvı var mı, plastik kablo ve borularda çatlama veya kopma var mı? bakmanızı öneriyoruz.

Araç Bakımı Kaç Km. De Yapılır?

Araç bakımı ne zaman yapılır? Ülkemizde tüm araçlara her 10.000 km. de bir bakım yapılması gibi bir algı oluşmuştur. Genel olarak bu durum geçerliliğini korumaktadır. Her 10.000 km. de bir bakım normal bir süre sayılır. Fakat, eski model araçlarda bu mesafeyi kısaltabilirsiniz. Doğal olarak, araç bakım periyodunu ne kadar kısaltırsanız, aracınız o kadar sorunsuz çalışacak ve arıza vermeyecektir.

Fakat, tüm arka ve modellerde araç bakımı, 10.000 km. de bir yapılmasının da doğru bir uygulama olduğunu söyleyemeyiz. Aracınızı doğru bakım periyodunda bakım yaptırmak istiyorsanız, el kitapçığını kontrol edin. Bakım periyodları, kullanılması gereken yağlar ve diğer bakımlar tüm araçların el kitapçığında bulunmaktadır. Bu mümkün değilse, servisinden bilgi alabilir veya aracınız için açılmış sosyal medya gruplarından bilgi edinebilirsiniz.

10 Bin Bakımı Nedir?

on bin bakımı nedir
10 bin bakımı nedir?

10 bin bakım nedir? Araç bakımı, ülkemizde genel olarak ortalama 10.000 km de bir yapılır. Bu bakıma, 10 bin km. bakımı da denir. Fakat, bu bakım ortalama olarak alınmıştır. Halk arasında 10 bin bakım diye de bilinen periyodik bakım, sizin aracınız için de uygun olabilir. Fakat, bu periyodik bakımı daha da öne çekebilirsiniz. Aracınız için doğru bakım zamanını ve bakım için yaptığınız km.yi servisten veya kitapçığından öğrenebilirsiniz.

Öncelikle, genel olarak araç bakımı nasıl yapılır, gerekli sıvılar ve kontroller nelerdir, periyodik bakımda neler yapılır? anlatalım. Araç kışlık bakım hakkında bilgi almak için, linke tıklayarak, “Araç kışlık bakım, nasıl ve ne zaman yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

10 Bin Bakımı Geçerse Ne Olur?

Aracınızın 10 bin bakımı geçmesi durumunda, genellikle hemen bir arıza ortaya çıkmaz. Hatta, yeni nesil, yeni model araçlar, 15.000 km ve daha üzerinde bakım yaptırılabilir. El kitapçığınızı kontrol edin. Eğer bir süre daha 10 bin bakımı ertelemek istiyorsanız, aracınızın yağını ve motor suyunu kontrol edin. Eksik ise tamamlayın. Arada bir kaputu açıp, herhangi bir sıvı kaçağı var mı? bakın. Ani manevra ve ani frenlerden kaçının, sakin kullanın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar